trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » pon 01 lis, 2021 7:08 pm

fíha píše:jafobe:Koukám že koketuješ se stejným tématem jako já.Elektrifikace z doby Říše.Mě to chytlo kolem roku 2005.To že to unás jezdilo jsem věděl od dětství.Ale nevěnoval pozornost.Nejprve jsem se zajímal o skutečnou železnici.Podklady k naší trati sháněl v polsku,německu.A pak mne napadlo kolejiště.A tak to pomalu zkouším vytvořit.

Tak z mého pohledu to je skoro nejzajímavější období tratě, nejen s ohledem na stavby během kterého se tam moli vystřídat skoro všechny tři trakce různých společností, a kdyby dráty nepotrhali kdo ví jak by to vypadalo dnes... Sice je mi jasné že vozově a navíc v TT to není ideální volba. Jezdíval jsem do Harrachova občas už jako malý a o elektrifikaci tratě dlouho ani nevěděl, pak byl nějaké to desetiletí útlum zájmu o železnici skoro celkově. Do doby než jsem na netu potkal Krakonoše na Jizerském mostě...a zjistil o co jde. Podklady jsem scháněl obdobně, takže dnes už vím i to že kamenná zeď u podezřele rovné pláni mezi Harrachovem a Jakuszycemi která je vidět z vlaku dodnes bývalo nákladiště s jednou kusou kolejí o kterém je zmínek pramálo.

truskawiec píše:Možná by se pro inspiraci a tak vůbec mohl líbit tenhle projekt


http://www.zackenbahn-im-modell.de/modul_bf_polaun.html


O tomto projektu uý pár let vím, a je mi trochu i inxpirací, i když nějaké nepřesnosti se tam najdou. Neříkám že zvládnu udělat dokonalou zmenšeninu reálu, ale vizuálně bych se mu rád pžiblížil i v případě větší rozněrové redukce pokud by se to mělo vlézt do kategorie mini.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod fíha » úte 02 lis, 2021 5:46 pm

jafobe:K vytvoření kolejiště mě inspirovalo toto. http://www.rbd-breslau.de/.Na konec jsem si vybral stanici na trati Nieder Salzbrunn - Halbstadt.Nebude to ale úplná kopie.S vozidly by to bylo určitě lepší v HO,N.Ale!
fíha
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02 pro, 2011 6:18 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » čtv 04 lis, 2021 7:51 pm

fíha píše:jafobe:K vytvoření kolejiště mě inspirovalo toto. http://www.rbd-breslau.de/.Na konec jsem si vybral stanici na trati Nieder Salzbrunn - Halbstadt.Nebude to ale úplná kopie.S vozidly by to bylo určitě lepší v HO,N.Ale!


Mě nejvíc inspiroval asi tento záběr...

Obrázek

Tento odkaz také už znám. Tamní trať jsem až tak nestudoval, ale pří letmém nakounutí i tam by se něco zajímavého našlo i v době předelektrické, i s hezkým nákladištěm nejen lnu... sic trochu větší než Harrachov... ale provozně asi i dost zajímavější... ale s drátováním by to asi dalo víc práce, víc než třeba s Janovicemi (řekl bych že Janovice Wielkie u J.G.) ve Tvém odkaze...

Obrázek

A s vozidly se počítá že se budou muset některé také dělat...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod fíha » sob 06 lis, 2021 5:50 pm

No,jako stanici jsem si vybral Weißstein, Weissstein - Biały Kamień .Provozně by to mohlo být dobré i díky vlečce k šachtě.A drátování(trakční vedení) snad zvládnu.Rozhodl jsem,že ve skrytých částech se drátovat nebude.
fíha
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02 pro, 2011 6:18 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod Pavel 152 » sob 06 lis, 2021 6:18 pm

Já jsem drátoval v dětství pomocí propisek a troleje z pocínovaného drátu. V tunelu to bylo nejjednodušší, brány byly z mosazného letovacího drátu a trolej z mědí 1,5 cyky.
Trolej se okolo brány otočila. Trolej v tunelovém portálu navazovala na skrytou z důvodu zvedlého sběrače, původně jsem ji chtěl před portálem snížit, ale problém byl jak pantograf pak zase zvednout.
Ale provoz nešlo realizovat, tření bylo velké a lokomotivy, bobiny a E94 uvezly jen sebe. Velikost TT.
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod fíha » ned 07 lis, 2021 5:10 pm

Na prvním kolejišti jsem měl zadrátováno od Hobbexu.Jen bobinu.Hodně jsem uvolňoval pružinky na sběračích.Byl to hrozný přítlak.Vytrhávalo to sloupy.I tak má sběrače projetý.Holka jezdí dodnes.Bylo to počátkem sedmdesátých let.
fíha
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02 pro, 2011 6:18 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » úte 15 úno, 2022 8:22 pm

Takže elektrifikace v Dolním Slezsku na mém oblíbeném nádražíčku zase trochu pokročila. Zatím vypadá asi nějak takto... nemám to vše potvrzené ale s ohledem na to co mám k dispozici a z logiky, i některých fotek k nimž mi nedávno přibyla jedna další docela dost vypovídající. mě to vychází asi takto...

harrachov elektrika.jpg
harrachov elektrika.jpg (51.26 KiB) Zobrazeno 3231 krát
harrachov elektrika.jpg

Světle zelené elektrika sloupy, žlutě příhradové sloupy čtvercového základu (čtyři L profilu vyztužené slebšími L profily ty si budu muset asi udělat) nejspíš s ukotvením a na jedné straně i s napínáním troleje nad skládkovou kolejí, červeně od zbytku trakčního vedení odizolovaný úsek s možností odpojení, tmavě zeleně terénní skok. přes nádraží jsou celken tři brány (dva spojené sloupy plochého průřezu (dva U profily cik-cak vyztužené plochým profilem, tak trochu obdoba sloupů na TEŽ které mám v plánu použít), stejné jako většina kolem trati přes obě koleje, prostřední má druhý sloup nejspíš až za nakládkovou plochou a vyšší než ostatní. Od sloupů mezi bránami je napínání drátů, ale to na fotkých nádraží není pořádně vidět, na fotkách z trati to je vidět častěji, a je to v místě kde se nosný drát dostane nejníž k napájecímu, takže zhruba něco takového aby se ušetrilo kus železa na sloupech nejen v poměrně prudkých obloucích kolem 200 metrového poloměru...

napínání.jpg
napínání.jpg (44.15 KiB) Zobrazeno 3231 krát


Někde pod dřevěnnám mostem přes zářez na Kořenovském zhlaví je křížení drátů, asi v podobě napínání drátů jinde, zatím moc netuším jestli je kotvené na dřevěnní most. nebo někam do kamennho pilíře vedle, tam to není skoro na žádné fotce vidět detailněji, a na pilíři mostu jsem prozatím nic nezaregistroval, ale taky jsem to tam ani zatím nehlkedal, a navíc by to dnes byl asi jen zbytek nějakého kusu železa na kterém by to bylo zavěsšené.

Jinak k terénu, ke Kořenovu směr na fotce nahoru je zhruba desetimerový zářez, vrchní strana mostu je zhruba nad polovinou výšky. Cesta od mostu dolu ke skladu přijde taky nižším zářezem, a za částí skládkové plochy na straně skladu je taky vykouslý kus kopce, skoro 5 výškových metrů které postupně k druhé straně klesají, Jakušické zhlaví je skoro už na náspu, stejně jako sponí strana na fotce kde je nástupiště, dnes na kamenné zdi ale asi tomu tak nebylo vždy a od nástupiště dolů je to taky skoro 5 výškových metrů k původnému terénu kopce. od jakišického zhlaví k mostiu pžes cestu je trať skoto na náspu, k horní straně je ale nižší, kousek za mostem se dostane na úrověň terému až zase do mírného zářezu...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Předchozí

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník