trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » pát 01 led, 2021 8:25 pm

Zase jeden malý posun, nejdůležitější čěst by měla být po mechanické stránce připravená. Jazyky vypilované z jednoho kusu až ke kovové srdcovce, přestavná tyč udlělaná z pevnějšího materiálu aby plastová nepovolila když pruty kladou větší odpor. a navíc bych musel drátky připájené k jazykům seřídit podle té původní plastové přestavné tyče, takhle si ji můžu udělat podle naletovaných drátků. Jízdní zkoušky se zdají být zatím vpořádku jen zatím musím pomáhat přestavné tyči držet krajní polohu jazyků.

msjf 20x80 kriz.jpg

msjf 20x80 vyh.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod cipisekmp » sob 02 led, 2021 9:19 am

Ahoj.
Je to sice u H0 ale ten problem s tuhosti jazyku budes mit asi podobny. Vyzkousej tohle:
Tady spilovana pata kolejnice v miste kde se ma jazyk zacit ohybat.
1.jpg

Tady uz navlecene jazyky do podlozi.
2.jpg

Rozhodne se ocividne zmensi tuhost potrebna k prestaveni.
At se dilo dari Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » sob 02 led, 2021 10:26 am

cipisekmp píše:Ahoj.
Je to sice u H0 ale ten problem s tuhosti jazyku budes mit asi podobny. Vyzkousej tohle:
Tady spilovana pata kolejnice v miste kde se ma jazyk zacit ohybat.
Rozhodne se ocividne zmensi tuhost potrebna k prestaveni.
At se dilo dari Cipisekmp.

Ahoj. A děkuji.
Ono to zbroušené je, jen ne tak razantně že by byla pryč celá pata kolejnice, ta je ponechaná jen zbroušená skoro o polovinu, zhruba na šíři hlavy kolejnice, takže to z nějakého úhlu pohledu není moc vidět... takže se to jeví přirozeněji.
Tady je kdyžtak detailnější foto, na kterém to vidět už je víc, on i ten kousek na tuhosti je už docela znát.

jazyky.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod cipisekmp » sob 02 led, 2021 10:53 am

Ono by to bez toho zbrouseni paty melo dost velky problem. Nevim, jaky prestavnik chces pouzit, ale podle me kazdy zbytecny odpor tomu jen uskodi. Takze vidim ze jsem prisel s krizkem po funuse :) .
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » sob 02 led, 2021 12:26 pm

Tak ono to na fotce co tam byla to není skoro vidět. Asi by to šlo i kdyby se pata neobrousila, ale trochu by to pak "cvičilo" i se samotným uchycením kolejnice. :mrgreen:
Pokud tam bude někdy nějaký elektrický přestavník, tak spíš nějaké servo, takže to by si s tím mělo poradit, ale zatím to bude jen ruční.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod Zlámalík » úte 05 led, 2021 9:40 am

Se dívám, žes ty jazyky opatřil zapájeným drátem podél paty, jako jsem to kdysi dávno dělal já. Moje idea byla tím drátem současně simulovat zesílení jazyka na jeho konci, ale v konfrontaci s modelovými okolky se ukázalo, že tam zavazí a musel jsem ho ubrušovat. Tak si jen zkus, že je to OK.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » úte 05 led, 2021 9:29 pm

Zlámalík píše:Se dívám, žes ty jazyky opatřil zapájeným drátem podél paty, jako jsem to kdysi dávno dělal já. Moje idea byla tím drátem současně simulovat zesílení jazyka na jeho konci, ale v konfrontaci s modelovými okolky se ukázalo, že tam zavazí a musel jsem ho ubrušovat. Tak si jen zkus, že je to OK.

Ano je tam naletována 0,5 fosforbronz, a i když to není zrovna precizní hodinářská práce, tak se zdá že to ničemu nevadí ani starým okolkům BTTB ani novým...

okol0.jpg
okol1.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod milanbobo » stř 17 bře, 2021 6:08 pm

Mě by zajímaly rozměry kolem srdcovky. Já to dělal pomocí měrky a čtyřkolákmi mi neprojel.
Musel jsem to přispůsobit průjezdu.

[. quote="jafobe"]Tak jsem se po delším čase trochu dokopal k modelaření, krom úprav jedmoho motoráku z odlitku na podvozku slátaném z různách pojezdů BTTB (jeden takový restík), jsem si udělal trochu odbočku od Harrachova k MSJF v jeho základní verzi... aneb když už jsem si to vymyslel... :mrgreen: :mrgreen: Asi kvůli tomu nebudu zakládat nové vlákno. Jsou nařezané nějaké desky a lišty na základní rám 80 x 20 cm, ano šlo by to i menší, ale tak trochu jsem to udělal delší aby tam šel v nouzi prohnat i štadler...
V rámci příprav jsem si trochu začal hrát i s vyhybkami EW1, a začal nahrazovat půlené jazyky celými. Takže jsem se dal do tvarování a pilování jazyků z tilligáckých prutů. Skalpelem ve tvaru dlátka jsem seřezal kluzné plochy pod jazyky do výše paty kolejnice. Dál asi zvolím trochu kompromis, nechám kovovou srdcovku a jazyky s ní budou vodivě propojeny abych nemusel tolik řešit souběh kolejnic do špice na srdcovce pokud bych ji dělal celou jen z prutů... Zatím nemám naletované drátky k přehazování, takže jsou zatím oba jazyky napružené k vnějším kolejím.

VYH01m.jpg
[/quote]
milanbobo
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát 11 lis, 2011 6:46 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod Zlámalík » čtv 18 bře, 2021 1:29 pm

S dovolením se sem vložím - kolem srdcovky jsem založil koleje do míst, kde byly ty původní plastové výlisky a dobrý. Ale nemám čtyřkoláka.
Nějaké fotky zde: https://tt120.zlamal.cz/uprava-vyhybky-ew1/
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1812
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » pát 19 bře, 2021 3:43 pm

milanbobo píše:Mě by zajímaly rozměry kolem srdcovky. Já to dělal pomocí měrky a čtyřkolákmi mi neprojel.
Musel jsem to přispůsobit průjezdu.
[/quote]

Já tam mám ponechané původní kovové srdcovky (šel jsem cestou nejmenšího odporu takže jedinou změnou jsou jajyky vcelku a trochu ořezané podloží pod jejich pohyblivou částí), takže kolem nich to bude stejné jako od výroby, a zatím nenám problém s tím že by mi něco neprojelo.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » sob 30 říj, 2021 9:14 pm

Jeden příklad zbroušení paty kolejnice na vyhybce i v reálu...

vyh.jpg


A taky jsem po nějaké dobe zase sbíral podklady k Harrachovu, sice ne u Harrachova, ale blíž k poslední stanici elektrifikované části tratě na našem území, aneb v okolí Kořenova kde jsem něco málo ještě našel, takže jsem si mohl oměřit patky a zbytky železných profilů sloupů trakčního vedení, abych byl zase o kus blíž tomu co by se dalo použít... ploché příhradové sloupy pto Tež od MojeTT.cz jsou podle rozměrů dostatečně způsobilé, s příhradovýma ctvěrcovými trochu problém kvůli rozměrům asi bude ale asi by to šlo poskládat z řech plochých, což by rozměrově asi použít taky šlo...

harr22.jpg

harr23.jpg


Další pokračovíní na https://jafobe.rajce.idnes.cz/Harrachov/
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod vojtas » sob 30 říj, 2021 9:21 pm

Já vám do toho nechci rejpat, protože upřímně absolutně nechápu jak tyhle věci děláte(a že se s nimi děláte, ono "krátké" výhybky mají jazyky čepované i ve skutečnosti), ale když už jít do takových úprav, proč nedat přestavovací táhlo tam, kam patří, tedy na samotný konec jazyka, a ne někam "doprostřed"?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod jafobe » ned 31 říj, 2021 9:27 am

vojtas píše:Já vám do toho nechci rejpat, protože upřímně absolutně nechápu jak tyhle věci děláte(a že se s nimi děláte, ono "krátké" výhybky mají jazyky čepované i ve skutečnosti), ale když už jít do takových úprav, proč nedat přestavovací táhlo tam, kam patří, tedy na samotný konec jazyka, a ne někam "doprostřed"?

V pohodě. Každý to nějak řešíme a často po svém s ohleden na nějaké kompromisy kterým se u modelů nevyhneme. Pro mě to je tak trochu příprava na větší sestřičky EW1-ček, ale pokud to bereš jako plýtvání časem a energií, tak asi i to se za tím dá najít.
Vím že s EW1 žádné zázraky neudělám, a pro lepší vodivost jsem to mohl propojit třeba i pružným páskem mezi pohyblivou částí jazyka a koeljnicí napevno... Špičky jazyků mám asi asi o 4 mm delší než puvodní odlitek jazyku, a i ten má přestavovací táhlo uchycené asi 5 mm od špičky, posunout přestavovací táhlo dál by sice šlo ale zase to bude další zásah do podloží abych tam dostal přestavovací táhlo. Na rovné straně by to šlo sice i bez zásahu na druhé už ne, a u větších flexi sestřiček je celkově podloží řešené jinak takže tam můžu dát přestavovací táhlo sko kamkoliv. Navíc to bude ve SN takže tam je z mého pohledu důležitější spolehlivost mechynická i ta elektrická než pohledový efekt. Takže jak říkám je to o prioritách jednotlivce a kompromisek ke kterým přistoupí...

Kdybych bral vše doslova tak to i vyhybkám EW2 a EW3 bych mohl mít za zlé že výška jazyka je v celé jeho délce stejná jako výška kolejnice... přičemž v reálu je jazyk vždy snížený minimálně o výšku paty kolejnice ke které doléhá, a u špičky jinak profilovaný než u jeho uchycení... tomu je zase třeba odlejvaný jazyk EW1 bližší.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod fíha » ned 31 říj, 2021 5:55 pm

jafobe:Koukám že koketuješ se stejným tématem jako já.Elektrifikace z doby Říše.Mě to chytlo kolem roku 2005.To že to unás jezdilo jsem věděl od dětství.Ale nevěnoval pozornost.Nejprve jsem se zajímal o skutečnou železnici.Podklady k naší trati sháněl v polsku,německu.A pak mne napadlo kolejiště.A tak to pomalu zkouším vytvořit.
fíha
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02 pro, 2011 6:18 pm

Re: trucovní koutek 1 x 1 metr TT Tilig

Příspěvekod truskawiec » ned 31 říj, 2021 8:37 pm

Možná by se pro inspiraci a tak vůbec mohl líbit tenhle projekt


http://www.zackenbahn-im-modell.de/modul_bf_polaun.html
truskawiec
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:56 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků