Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod hank » ned 18 lis, 2012 6:03 pm

Rudolf: Dík za odkaz.

Ano, ta historie je vlastně mnohem starší, první "kolejiště do kufru" vzniklo už v roce 1926 a v roce 1978 britský modelář a železničář Alan Wright (1926 - 2005) vymyslel pod tlakem nutnosti rychle něco připravit na výstavu "Inglenook sidings", což se překládá blbě, ale inglenook (čti inglnůk) je kout za krbem u komína v klasickém anglickém domě a siding (sajding) bych přeložil nejspíš jako šturc, ve smyslu odstavných kusých kolejí na vlečce. Wikipedia už dokonce inglenook uvádí jako terminus technicus železničně-modelářské hantýrky. Klasický inglenook má jednu hlavní kolej a dvě výhybky se dvěma šturcy. (Viz ten Rudolfův odkaz http://www.wymann.info/ShuntingPuzzles/index.html) A to je vše - žádné skryté nádraží, nic dalšího. Jako minimální rozumný rozměr se uvádí 4 x 1 stopa, tj. cca 120x30 cm, což není dáno ani tak modelovým měřítkem jako spíš rozměrem toho historicky úplně prvního inglenooka. (Někteří to stavějí i ve velikosti 1, tj. 1:32). Jezdit se dá opravdu jako při posunu jen sem a tam, ale vtip klasického inglenooku je v tom, že máte 8 vozů náhodně rozstrkaných v těch dvou šturcech (abyste nešli přes námezník, tak jich je obyčejně 5+3 - možných kombinací, jak mohou být seřazeny, je potom 40 320 8) ) a úkolem je 5 vybraných vozů seřadit na tu hlavní kolej v daném pořadí 1. - 5. (BTW, některé psychologické testy inteligence vedoucích pracovníků - nejen u dráhy - obsahují i tuto úlohu. I ti největší ředitelé zeměkoule se u ní většinou nemóresně potí :twisted: )

A ty Arendtovy stránky už jsou "jen" nekonečné variace nejen na téma inglenook. Oblíbeným tématem je např. kolejiště v krabici od pizzy formátu 33x33 cm, z toho si odvoďte, pro jaké velikosti je tento námět použitelný. Atd., fantazii se meze nekladou.

Edit: Ono už to tu někde je... Než jsem tohle dopsal, už je tu odkaz na původní téma. Sorry. Jak jsem psal jinde, dlouho jsem tu nebyl.

zdraví
hank
Naposledy upravil hank dne ned 18 lis, 2012 6:09 pm, celkově upraveno 2
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod mizl » ned 18 lis, 2012 6:07 pm

hank píše:Přátelé,
pojem micro-layout vymyslel Carl Arendt z Olympie ve státě Washington, USA. Bohužel zemřel v březnu 2011, ale jeho stránky http://carendt.us/index.html jsou i nadále funkční, i když ne tak často aktualizované jako za jeho života. Na jeho domovské stránce klikněte na scrapbook (http://carendt.us/scrapbook/linkindex/index.html) a najdete výsledek jeho 10leté práce - asi 110 pokračování na dané téma od modelářů z celého světa... ani nemusíte moc umět anglicky. Ale kdybyste potřebovali něco konkrétního přeložit, napište mi.

zdraví
hank


Tyto stránky důvěrně znám a nechal jsem se jimi inspirovat v tématu na tomto diskuzním fóru "Železniční hlavolam" viz viewtopic.php?f=28&t=5317&hilit=%C5%BEelezni%C4%8Dn%C3%AD+hlavolam
Moc pěkné stránky. Doporučuji prostudovat.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod czhunter » ned 18 lis, 2012 8:15 pm

Mně by třeba přišlo zajímavé ukázat kolejiště, které používá co nejvíc lehce sehnatelných (hobbymarkety) prefabrikovaných dílů.
Někomu se třeba nechce stavět ani rám (opomeňme, že malé kolejiště rám mít nemusí), ale někdo třeba ví, že se běžně prodává hliníková příhradovina na tohle nebo tamto (třeba jako boční stěna policového systému) a když se na ní jen nalepí PUR deska, tak už je skoro vše vyřešeno. Může to pochopitelně být i dřevěný rám na něco, může to být postavené na europaletě (ta je tedy dost těžká) atd.

Víš jak to myslím? Systém pro prostý panelákový lid, který doma nemá takové věci, jako přímočarou pilu nebo úhlovou brusku. Aby to vše šlo koupit a s pomocí lepidla a zalamovacího nože postavit.


Ještě jde v Nku postavit trať i z "Mini Track" kolejí, kde je nejmenší rádius 103 mm :)
Naposledy upravil czhunter dne ned 18 lis, 2012 8:56 pm, celkově upraveno 1
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod Janek.KP » ned 18 lis, 2012 8:36 pm

milan ferdián píše:Málem bych zapoměl na tu plochu 2,0*1,0m mám na papíře deset témat.Hmm,teď mám dilema v TT-ečku nebo v N-ku :?:

TT prosím :)
Já vím, že tohle kolejiště bylo v druhém díle, ale na 2x1m jenom stanice http://www.zackenbahn.de/modul_bf_strickerhaeuser.html :?:
ehm, co třeba jako segmentovka do oblouku...
:wink:
ČSD, IV epocha, TT, digitál
Uživatelský avatar
Janek.KP
 
Příspěvky: 115
Registrován: čtv 03 kvě, 2012 4:32 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod Pavel Škopík » ned 18 lis, 2012 9:23 pm

Přikládám odkazy na jedno povedené mini kolejiště z důlního prostředí.
Modelová velikost Nn3 a rozměry kolejiště 23 x 41cm!
http://www.youtube.com/watch?v=-pQ9nC7hsKk
http://www.youtube.com/watch?v=5IsyzRu-cwg
http://www.youtube.com/watch?v=HRQbacnWBPQ
Pavel Škopík
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 20 led, 2012 4:05 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » ned 18 lis, 2012 9:32 pm

Kluci,dosti jste mě zaskočili.Tolik příspěvků jsem dnes ani nečekal.Trošičku to usměrním.Mým cílem je ještě zachovat smysuplný kapesní provoz na těch micro kolejištích.Asi jsem měl zvolit jiný název,ale už se stalo. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod Kedyson » ned 18 lis, 2012 9:55 pm

Hrozne se mi libi tohle. Z, 60x40x10cm. Parada

http://www.youtube.com/watch?v=qEG3rVW74k8
Kedyson
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 12 kvě, 2011 6:41 am

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod chameleon » ned 18 lis, 2012 10:09 pm

Janek.KP píše:http://www.zackenbahn.de/modul_bf_strickerhaeuser.html :?:
ehm, co třeba jako segmentovka do oblouku...
:wink:

Že se ani nepochlubíš, žes našel parťáky v zahraničí :mrgreen: Takže stavíš českou stranu a v budoucnu se s nimi spojíš? :wink:

PS: Milane promiň za OT
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod fulda » pon 19 lis, 2012 8:35 am

Tohle je zajímavé téma provozu: http://www.youtube.com/watch?v=du-n0E3i648
Celkem mazec, vyhybky s jedním jazykem a ovládáním nohou jsou pecka, kvalita pražců a ten provazovej most, to je prostě lahůdka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod Petr Šimáček » pon 19 lis, 2012 12:34 pm

Moc pěkná reportážka! Taky mazec, kolik tam na povrchu dře ženských...
HO, konec 1. + začátek 2. epochy v českých zemích
Petr Šimáček
 
Příspěvky: 70
Registrován: úte 30 pro, 2008 3:55 pm
Bydliště: Praha

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod marho » pon 19 lis, 2012 10:11 pm

No nazdar :shock:

Já bydlím v bytě (chybí prostor), mám rodinu (finance neumožňují plánování MEGAkolejišt), proto jsem velký přiznivce kolejišť na stránkách zmiňovaného C. Arendta, mikro kolejiště si tedy představuji jako třeba 0,2x0,6m v N, nebo 0,3x1,2 m v H0.

Proto když jsem viděl název nového vlákna Micro kolajiska od Milana Ferdiána, nadskočil jsem radostí, doufal jsem že nám Milan (třeba do další knížky) narýsuje desítku/y kolejišť do panelákového pokoje (ne na jeho vyplnění, ale tak, aby tam mohla zůstat postel, stůl, skříňky na oblečení, včetně juniora a ještě se tam vešlo MALÉ, ALE ŠIKOVNÉ a promyšlené, protože Milanem vymyšlené, mikrokolejiště - tak třeba 1x0,25 m.

Odbočka o plochách:
Pro mě, když si představím takové domácí kolejiště (nikoliv klubové nebo výstavní), tak pokud zabere místnost 5x4 metry, tak je pro mě obrovské, plocha 2x3m je velké, tak 3 m2 se snažím si představit že by mohlo být NORMÁLNÍ (já jsem N-kař, pro mě jsou i 3m2 obrovské, ale budiž), kolem 2 m2 (tedy třeba 2x1m nebo 4x0,5m) je menší až malé kolejiště, tím pádem mi vychází mini kolejiště na cca 1 m2 a mikrokolejiště do 0.5 m2, tedy například 1,2x0,4 m.

Ale pak jsem zase dosedl, když jsem zjistil, že pro Milana je mikro kolejiště pod 1,6m2. Domnívám se tedy, že je placen lobby zahradních železnic. Přitom je členem N-scale, divné, divné.

Pak se nemůže divit (když sám považuje za mikrokolejiště 1,6 m2), že se zde objeví nový člen, nechá si navrhnout kolejiště o rozměrech 3,6x4,6 m (které považuje za normální a přiměřené), po měsíci zjistí, že oba rozměry jsou o 10 cm menší, nechá vás to přepracovat a po půl roce řekne, že mu tento měsíc táta nedá 100 Kč kapesné, takže na to kolejiště letos nenašetří. :roll:
I proto si myslím, že by každý začátečník (kromě milionářů) měl začít s něčím malým funkčním, i moduly jsou vhodné (pokud chce opravdu reálně stavět), ovšem pokud chce pouze plánovat ve WinTracku, nechť klidně staví (plánuje) trať Praha-Paříž. A proto jsem tak doufal v miniaturní projekty dle českých reálií.

Takže Milane, buď změn název tématu na MALÉ (jako moderátor můžeš snad vše, od změny názvu tématu přes vymazání a uzamčení až po zablokování nevhodného člena), nebo nám nakresli něco opravdu miniaturního - tak, aby to odpovídalo názvu MICRO.

Děkuji
Tvůj obdivovatel
Martin
taky N-scale

Mimochodem, francouzští N-kaři si vyhlásili celoroční soutěž na funkční a co nejreálnější kolejiště s jedinou podmínkou - max plocha 0,2 m2, které je možno doplnit skryťákem o max ploše také 0,2 m2 - a hyn sa ukaž
N, DDC, IV, ČSD, moduly, navrhování plánku mě baví, stavění mi moc nejde
marho
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 11 bře, 2008 5:45 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod mizl » pon 19 lis, 2012 10:30 pm

Já sice nemám, možná mám, micro kolejiště. Já jsem své kolejiště umístil za sedací soupravu. Stavím segmentovku. Sedací soupravu jsem odtáhl ode zdi a tím získal malý prostor pro kolejiště. Nejširší segment má 45 cm a nejužší má pouhých 20 cm, kde se nachází širá trať a výhybné nádraží. V podstatě to vypadá asi takto : http://mizl.rajce.idnes.cz/www.modely.bis/#plan.jpg . těch nádraží čí širé tratě si nevšímejte. Dnes je plán již jiný. Jen jsem to jsem dal pro představu ...

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » pon 19 lis, 2012 10:43 pm

marho píše:mikro kolejiště si tedy představuji jako třeba 0,2x0,6m v N, nebo 0,3x1,2 m v H0.

Akorát to vidím jen na kusé koleje :wink: Jediná trojcestná výhybka má délku 153mm,kolik zbude?

marho píše:Proto když jsem viděl název nového vlákna Micro kolajiska od Milana Ferdiána, nadskočil jsem radostí, doufal jsem že nám Milan (třeba do další knížky) narýsuje desítku/y kolejišť do panelákového pokoje (ne na jeho vyplnění, ale tak, aby tam mohla zůstat postel, stůl, skříňky na oblečení, včetně juniora a ještě se tam vešlo MALÉ, ALE ŠIKOVNÉ a promyšlené, protože Milanem vymyšlené, mikrokolejiště - tak třeba 1x0,25 m.

Proč ne,aspoň konkrétní údaj,ale viz výše uvedený příspěvek.

marho píše:Odbočka o plochách:
Pro mě, když si představím takové domácí kolejiště (nikoliv klubové nebo výstavní), tak pokud zabere místnost 5x4 metry, tak je pro mě obrovské, plocha 2x3m je velké, tak 3 m2 se snažím si představit že by mohlo být NORMÁLNÍ (já jsem N-kař, pro mě jsou i 3m2 obrovské, ale budiž), kolem 2 m2 (tedy třeba 2x1m nebo 4x0,5m) je menší až malé kolejiště, tím pádem mi vychází mini kolejiště na cca 1 m2 a mikrokolejiště do 0.5 m2, tedy například 1,2x0,4 m.

Já tak trochu musím vycházet z československé nátury.

marho píše:Ale pak jsem zase dosedl, když jsem zjistil, že pro Milana je mikro kolejiště pod 1,6m2. Domnívám se tedy, že je placen lobby zahradních železnic. Přitom je členem N-scale, divné, divné.

Ne,sice mě jeden lákal na parkovou železnici,ale nedal jsem se.To že jsem členem N-scale,tak to neznamená,že ostatní jsou mi vosk :wink: .

marho píše:Pak se nemůže divit (když sám považuje za mikrokolejiště 1,6 m2), že se zde objeví nový člen, nechá si navrhnout kolejiště o rozměrech 3,6x4,6 m (které považuje za normální a přiměřené), po měsíci zjistí, že oba rozměry jsou o 10 cm menší, nechá vás to přepracovat a po půl roce řekne, že mu tento měsíc táta nedá 100 Kč kapesné, takže na to kolejiště letos nenašetří. :roll:

Tady to mu nerozumím.Buď konkrétní,protože jestli je mi dána plocha,tak těžko se můžu zmýlit.
marho píše:I proto si myslím, že by každý začátečník (kromě milionářů) měl začít s něčím malým funkčním, i moduly jsou vhodné (pokud chce opravdu reálně stavět), ovšem pokud chce pouze plánovat ve WinTracku, nechť klidně staví (plánuje) trať Praha-Paříž. A proto jsem tak doufal v miniaturní projekty dle českých reálií.

Samozřejmě dle českých reálií,jaké jsi myslel :?: :mrgreen:

marho píše:Takže Milane, buď změn název tématu na MALÉ (jako moderátor můžeš snad vše, od změny názvu tématu přes vymazání a uzamčení až po zablokování nevhodného člena), nebo nám nakresli něco opravdu miniaturního - tak, aby to odpovídalo názvu MICRO.

Děkuji
Tvůj obdivovatel
Martin
taky N-scale

Mimochodem, francouzští N-kaři si vyhlásili celoroční soutěž na funkční a co nejreálnější kolejiště s jedinou podmínkou - max plocha 0,2 m2, které je možno doplnit skryťákem o max ploše také 0,2 m2 - a hyn sa ukaž

Co si mám myslet pod pojmem nejreálnější :?: :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » pon 19 lis, 2012 10:55 pm

A pro pó,v ruce držím jediný návrh micro v TT 1,4*0,4m=0,56. Autor chameleon :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro kolajiska I

Příspěvekod marho » pon 19 lis, 2012 11:09 pm

N, DDC, IV, ČSD, moduly, navrhování plánku mě baví, stavění mi moc nejde
marho
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte 11 bře, 2008 5:45 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků