Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank » pon 09 lis, 2020 2:55 pm

Když jsem sepisoval příspěvek do jiného vlákna, kde přišla řeč na výtopny/depa/strojové stanice bez remíz, vzpomněl jsem si na následující námět. Jedná se o Lokbahnhof - nebo Lokeinsatzstelle, jestli vám lépe vyhovuje prusky řízný zdeúřední jazyk :lol: - jak ho/ji na svém provozním diorámatu vytvořil a na výstavě v Lipsku v roce 2014 předvedl známý německý modelář Ingo Scholz a v magazínu MIBA 8/2015 na str. 70 ad. popsal redaktor Franz Rittig.

Tématem diorámatu v TT je tedy strojová (nebo vozební) stanice v NDR pro dieselovou trakci v epoše IV těsně po likvidaci parní trakce, tj. někdy v 70. - 80. letech. Jejím centrálním prvkem je segmentová točna (v českých poměrech asi snadno nahraditelná točnou o malém průměru, např. 12 m = 10 cm v TT jako v Tanvaldu - točna může mít stejně jako originál ruční pohon). Remíza/rotunda se dvěma stáními - jedno z nich bylo průjezdné - už byla zbořena a zbylo po ní jenom betonové plato, vedle něhož byla dodatečně zřízena tankovací stanice s nadzemní naftovou nádrží. U dalšího kolejového paprsku je šachta, kde kdysi býval vodní jeřáb - jeho rozpálené pozůstatky dosud leží vedle koleje. Zřejmě tam bývala i popelová jáma, která už dnes vzala za své. No a celek dokresluje těžce zchátralý objekt se sociálním zázemím, možná i nocležnou a kancelářičkou pro strojmistra (jehož funkci zřejmě v kumulaci ke své práci vykonává strojvedoucí-instruktor čili - jak se dříve říkalo podle sovětských vzorů - starší strojvedoucí). Model této budovy vznikl úpravou, omítnutím a patinací známého plastového modelu Auhagen 13287 Lokleitung, který ovšem modelář upravil k nepoznání; využil toho, že je objekt v rohu diorámatu, takže mu stačilo znázornit jako viditelné dvě stěny, které zkombinoval z dílů původní stavebnice. Dioráma lze připojit k jiným kolejišťovým segmentům, výjezd "do světa" je maskován vzrostlou vegetací.

V článku je dále popsána segmentová točna včetně pohonu vlastní konstrukce, ale to už nechám pro samostudium laskavých čtenářů. Kdyby měl někdo zájem, kopii článku mohu poslat v SZ.

Vnější rozměry "kastlíku", do kterého je dílo umístěno, jsou (dxšxv) 50x30x50 cm; rozměry vlastního diorámatu sice nejsou uvedeny, ale jistě se dají snadno odvodit.

Tak snad ještě nějaké obrázky...
Celkový pohled:
lokbahnhof_1.jpg

Tankoviště:
lokbahnhof_2.jpg

Lokleitung:
lokbahnhof_3.jpg


Kdyby to někdo chtěl počeštit, jistě by doplnil všelijaké kůlny, boudy, vozové skříně a jiné haluzny, kuče a šopy :lol: pro uskladnění např. sudů s oleji a čisticími prostředky, drobných ND a jiného spotřebního materiálu. Komu zbude místo, může zvážit přiměřeně zchátralou vodárnu (nebo její ruinu) nebo aspoň budku nad vodárenskou studnou. Jako příklad nechť poslouží již zmíněný Tanvald. A kdo se může a chce ještě více prostorově rozšoupnout, může znázornit dochované zákoutí pro příležitostné ošetření a zbrojení hostující muzejní parní lokomotivy včetně zachovalého vodního jeřábu, popelové jámy, trochy uhlí a pásového dopravníku; to už ponechám fantazii ctěného publika...

Na závěr poprosím lepší němčináře než jsem sám o výpomoc. Článek v MIBA je součástí soutěžního cyklu "Reif für die Bühne". Die Bühne je samozřejmě ta segmentová točna. Nad čím jsem však na rozpacích, to je správný překlad výrazu Reif. Ono to může znamenat leccos, ale žádné mně známé synonymum se mi do kontextu nehodí, takže si rád nechám poradit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Marian » pon 09 lis, 2020 4:49 pm

hank píše:..."Reif für die Bühne"...

Dobrý den,
volně bych to přeložil jako "Připraveno na představení". Myšleno jako v divadle = lokomotiva/vlak odehraje nějaké představení jako živý obraz.
Marián
Marián
Marian
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 31 říj, 2010 9:48 pm
Bydliště: Praha

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank » pon 09 lis, 2020 5:23 pm

Marian píše:
hank píše:..."Reif für die Bühne"...

Dobrý den,
volně bych to přeložil jako "Připraveno na představení". Myšleno jako v divadle = lokomotiva/vlak odehraje nějaké představení jako živý obraz.
Marián


Děkuji. Vůbec mě nenapadlo, že i to Bühne by se dalo přeložit nějakým jiným - neželezničním - synonymem. Fakt je, že v angličtině se tento typ kolejišť/diorámat někdy nazývá "cameo", což znamená malou divadelní či filmovou roli ("štěk") nebo taky portrét, medailón (no vždyť i v češtině máme slovo kamej...). Reif by pak mohlo znamenat něco jako rámeček...?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Zippich » pon 09 lis, 2020 8:06 pm

Reif jako že je to zralé k prezentaci. Stejně jako když jsi "reif für die Insel", tak jsi "zralej na dovolenou". Überreif. Jak kdysi zpíval Vídeňák Petr Korunka Cornelius. Zde mnemotechnická pomůcka: https://www.youtube.com/watch?v=N0HvFv8rR7I
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Ivan » pon 09 lis, 2020 8:14 pm

Marian píše:
hank píše:..."Reif für die Bühne"...

Dobrý den,
volně bych to přeložil jako "Připraveno na představení". Myšleno jako v divadle = lokomotiva/vlak odehraje nějaké představení jako živý obraz.
Marián


Manželka souhlasí, navrhovala "zralé na představení" či pódium. Dioráma moc pěkné, hodí se jako rozšířený motiv k Milanově plánku carendt MSJF9 s remízou na jedné straně, prostorově zvětšenou.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank » pon 09 lis, 2020 8:15 pm

Zippich, Ivan: Děkuji oběma.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod zdeno » úte 10 lis, 2020 8:50 am

pekne diorama, hadam trosku mi tam chybi tapeta vzadu a bylo by to dokonale. :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » sob 14 lis, 2020 2:22 pm

Tak jsem si řek, když tu ty stavby tak pěkně odsejpaj, že si udělám malé šoupaliště v HO. kolejivo PECO Setrack, dvě výhybky (ruční), pár zbytků a rozměry cca 32x80 cm. Umožňuje to šoupat 3-6 vozů (podle velikosti) pomocí menší lokomotivy. Baráky jsou ze zásob, zahrádkářsky jsem dělal na jaře pro strejčka Příhodu.
Přílohy
DSCN5512.JPG
DSCN5511.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Zlámalík » sob 14 lis, 2020 9:09 pm

No ale to neplatí, my se s tím tady drbeme a zažíváme porodní bolesti a ty máš hotovo :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » ned 15 lis, 2020 10:12 am

Zatim je to jen poskládaný na sucho. Počítam, že skutečný "hotovo" bude tak koncem měsíce. Vzhledem k programový absenci osvětlení, vlastnostem výhybek PECO a tudíž nepoužití přerušených kolejových úseků a podobných vymyšleností bude k provozu stačit jen trafo. A to i v případě použití dvou lokomotiv.
Vlastní rychlost stavby bude záviset na schnutí barev a lepidel - nejvíc u potahu a štěrku.

Včera jsem potáhl šturc/čelní rampu a zpevnil prostory nákladiště lepenkou. Dneska začnu dotvarováním terénu a jeho potažením hajzlpapírem. Při tom instaluju do desky bowdenová táhla k výhybkám. Pokud to do zítřka uschne, dostane podklad nátěr. V mezičase musím na stavbu "hradla" dodělat chybějící dveře a pár dalších detailů.
Další fází budou koleje a štěrkování, tady bude jako obvykle nejdéle trvat schnutí lepidla a následné opravy. Následně koleje zkusím napatinovat.
Pak přijde na řadu samolepicí dlažba od Nocha, osazení stavebních celků a povrch zbylého terénu. Finále budou tvořit drobné detaily a časem to možná uzavře kulisa
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 18 lis, 2020 3:30 pm

Hrubá stavba prosychá. Budu muset štěrk v ploše přetáhnout jemnou frakcí - na trati se dá skousnout, ale na place ne. Proběhly i provozní zkoušky - s trochou ojebávek lze použít i dva stroje, počet vozů je limitován jejich vozů a lokomotiv. To bílý je čirá barva na sklo, imitující vodu. Časem z průhlední, ale v rybníčku (nebo kráteru po bombě?, v Chebu za nádražím (výtopnou) jich bylo do 90. let docela dost) to bude na dlouho.
Kromě jemného štěrku to bude ještě potřebovat dost drobných detailů a časem i imitace výhybkových návěstidel.
Přílohy
DSCN5521.JPG
DSCN5520.JPG
DSCN5519.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 18 lis, 2020 3:37 pm

Taky se bude muset něco udělat se střechou papundeklový drážní budovy z roku 70. Ražba do lepenky se chová dost jinak, než laserovaná střecha a dobarvení podle toho (ne)dopadlo. To divný na střeše skladu je zátěž )olovo), aby se barák dobře přilepil k podkladu. Celekm hoňka byla volby porostů, aby nepřekážely při ruční manipulaci se spřáhly.
Přílohy
DSCN5531.JPG
DSCN5529.JPG
DSCN5523.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 18 lis, 2020 3:45 pm

A ještě jeden. Samozřejmě to půjde k něčemu připojit. Místo skladu může být ZZN (sýpka) a na krajní koleji bouda na posunovací lokomotivu (prasátko, kaluga, rosnička, nebo dvounápravová pára od FLM, případně německý parní vůz zvaný "skleník" - v závislosti na stylizaci.
Přílohy
DSCN5532.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Corwin » stř 18 lis, 2020 9:56 pm

Mikrokolejiště jedou! Je to paráda jak to v tomto tématu přibývá...
A hlavně ty úžasné nápady.... úplně mne to nakoplo si taky něco postavit. Mám sice v plánu "univerzální stanici H0", na kterou už mám rok nakoupené kolejivo, ale ta bude velikostně někam ke 2m + odnímatelná výtažná kolej...

Prostě předchozí příspěvky + vlákno "Stolní minikolejiště TT 120x27" a musel jsem si ho na stole poskládat v H0 a pohrát si. Takhle to dopadlo:

Obrázek

...prostě mírně modifikované/rozšířené Kameničky. Docela jsem byl překvapený, kolik vozů se na takového mrňouska vejde, pokud zůstane omezení na krátkou loko + vozy.
Zde "něco jako II. epocha" - BR89 ve funkci "jako 310" (snad časem přestavím) + sbírka krátkých vozů z různých epocha a železničních správ.
Budovy našich lokálek - stanice a sklad mám rozestavěné od AWEPE, v zásobě mám záchodky Hevlín. Vedle budovy skladu volná skládka.
Výtažná kolej je dlouhá přesně na loko + osobní vagon dle foto.
Ta spodní kusá kolej je zatím bez určení, ale primárně by měla sloužit k "odložení" vozů - tzn. boční + čelní rampa? Nějaká malá vlečka?
Určení: malý relativně jednoduchý projekt na vyzkoušení si stavby a modelářských technik, ale využitelný i pro nenáročné poježdění (dioramu nechci) pro ježdění na kuchňském stole. Stůl má délku 204cm - z toho vychází navrhované rozměny.
Rozměry: 120cm x 30 - 35cm + odnímatelný "fidle yard" cca 80cm..
Kolejivo: Piko A-Gleise - zpracovávám staré zásoby ze setů..
Ovládání: analog
Potenciálně řeším rozdělení na tři části - hlavní část stanice s výhybkami, levá část s výtažnou kolejí a volnou skládkou (ca25cm) a hlavní výtažná kolej vpravo (cca 75cm)
Šlo by to pak pro skladování uspořádat do bedny nad sebe. 100cm + (25+75cm)
Líbilo by se mi tam nějaké osvětlení stanice, ale nevím jestli má v dané epoše smysl a jestli se dají lampy sehnat (?).

Vím že skladiště u kusé koleje není úplně to pravé ořechové, ale jsou to ty kompromisy "mikro" / "mini".

Případně stanici přeskládat dle inspirace z III. dílu MF - kazetová kolejiště (chybějcí část říznu z flexi):
Obrázek

Budu rád za názory/připomínky.
Corwin
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 27 pro, 2018 4:01 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank61 » čtv 19 lis, 2020 8:22 am

Teda tady to přibývá. Kluci jen tak dál :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků