Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 04 čer, 2019 10:13 am

Pěkný příklad využití vratné smyčky při stavbě minikolejiště jsem našel v časopise Eisenbahn Journal 01/2003 na str. 80 a d. Modelář Christian Gerecht se nechal inspirovat jednou z mnoha bavorských lokálek (konkrétně Wiesau–Tirschenreuth–Bärnau) a postavil si toto:

schwarzenbach4.jpg


Z "leteckého" pohledu dvoudílné kolejiště v H0 s námětem lokálkového nákladiště se zastávkou Schwarzenbach vypadá takhle:

schwarzenbach1.jpg


schwarzenbach2.jpg


Rozměry v H0 jsou celkem 308x96 cm, z toho díl kolejiště s viditelnou částí 190x96 cm, takže po zmenšení do TT i N splňuje naše kritéria pro velikost minikolejišť.

Trať byla pro osobní dopravu uzavřena v r. 1975, v 80. letech byla zrušena a demonována.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 04 čer, 2019 10:26 am

Ještě sem přidám skutečnou situaci nákladiště Schwarzenbach v r. 1976, tj. těsně po zrušení osobní dopravy:
schwarzenbach_situace.jpg

Jak vidno, celé vybavení zastávky sestává z dřevěného přednosty a stojanu se služebním telefonem...

A ještě jeden 3D-pohled na model:
schwarzenbach3.jpg


Myslím, že jako námět pro počeštění a další tvůrčí rozvíjení to poslouží dobře.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod sidlo » úte 04 čer, 2019 10:41 am

V prostoru s mezními rozměry 308×96 cm udělat nákladiště? Není to plýtvání místem?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 04 čer, 2019 12:39 pm

sidlo píše:V prostoru s mezními rozměry 308×96 cm udělat nákladiště? Není to plýtvání místem?


Já to nehodnotím, koneckonců v H0 to ani nesplňuje naše parametry minikolejiště. Mně se jenom líbilo to využití smyčky a uspořádání skrytého nádraží, které umožňuje celkem slušnou zásobu vozidel. Určitě je to dobrý základ pro vymýšlení dalších modifikací.

A jsou i tací, kteří i na tak velké ploše budou chtít mít jen širou trať v krajině, viz některé návrhy M. F. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank61 » úte 04 čer, 2019 4:19 pm

Mě se toto pojetí líbí a myslím, že najde uplatnění nejen pro různé modifikace ve viditelné části, nýbrž i pro ty, kteří kolejiště provozují příležitostně a jsou nuceni je vždy sestavit a poté demontovat. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod vojtas » úte 02 črc, 2019 9:51 pm

Ahoj, po asi šesti letech jsem se tu znova octnul. Válel jsem se doma, a nějak jsem si vzpomněl na svůj poslední projekt z doby, když mi bylo 13, rám pro kolejiště velikosti 850x850. Měl jsem náladu kreslit, a pokusil jsem se na plánek nacpat modelově ztvárněnou Kouřim. Takže takový námět na minikolejiště s možnostmi docela bohatého provozu, kam se navíc dá přes kolej na hraně panelu napojit další modul s vlečkou skladů nafty, nebo původního kouřimského cukrovaru. :)

EDIT: Ještě přihazuju verzi s překrytým wintrack plánkem, SN jsem nakonec řešil dvěma segmentovými točnami. Při ručním ovládání a pouze dvou polohách je to dost jednoduché zařízení na výrobu a umožní objíždění vlaku i delší lokomotivou, než jakou by dovolily krátké výtažné koleje.
Přílohy
kourim-wintrack.jpg
kourimlowres.jpg
Naposledy upravil vojtas dne stř 03 črc, 2019 10:54 am, celkově upraveno 1
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » stř 03 črc, 2019 5:24 am

vojtas: Velice inspirativní. ✌
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Marthin » stř 03 črc, 2019 5:48 am

Zdravím,
po dlouhé době se opět vracím k modelaření ve velikosti TT a využiji malý úložný prostor v komodě pro pidikolejiště. Je to víceméně rozkládací z U do I a rozměry jsou 20×150 (délka rámů 60-30-60). Poslední rám je bez krajiny, je kulisou. K jehož realizaci dojde, chvíli to potrvá...Má představa je taková, že loko´motivy by byly ovládány přes DCC a výhybky se segm.točnou ručně.
Jde o malou skutečnou stanici s rampou na nakládku dřeva. Trať je již zrušena a období kolejiště je datováno do 70.-80 let.
Ve scarmu kolejivo vychází přesně a do stanice se vejdou dva rybáci se služebním vozem a T435.0.
M.
Přílohy
g7251.png
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Myšpulín » stř 03 črc, 2019 6:25 pm

Dotaz na Marthina i Vojtase. Co všechno se na tu segmentovou točnu vejde? Loko plus jeden vagón nebo víc? Než takhle uklidíte vlak, ...
Spíše bych řešil nějakou přesuvnou.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Marthin » stř 03 črc, 2019 6:37 pm

Myšpulín píše:Dotaz na Marthina i Vojtase. Co všechno se na tu segmentovou točnu vejde? Loko plus jeden vagón nebo víc? Než takhle uklidíte vlak, ...
Spíše bych řešil nějakou přesuvnou.


Jen loko - mou snahou bylo to, aby se loko měla v malém prostoru jak obrátit na druhý konec vlaku. Aby tato možnost byla, tak bylo nutné v kulise přidat výhybku s kolejí vedoucí k segmentočně. Logicky bude nutno tuto kolej nechat vždy volnou, aby loko měla kam odjet. Kusá kolej je spíše pro sólovky - M152, M131.1...
Napadá mne ještě ve stanici vytvořit kusou kolej u rampy, ale ve skutečnosti tam nikdy kusá kolej nebyla. Ale provoz by byl logicky zajímavější, kdyby vedla do "ztracena" až k segmentočně.
U přesuvny není jak loko obrátit, a myslím si, že je na prostor náročnější - přesuvna by se při provozu musela dost vychýlit ven, když koleje mám u kraje kolejiště.

M.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Myšpulín » stř 03 črc, 2019 7:00 pm

Marthin píše:Jen loko - mou snahou bylo to, aby se loko měla v malém prostoru jak obrátit na druhý konec vlaku. Aby tato možnost byla, tak bylo nutné v kulise přidat výhybku s kolejí vedoucí k segmentočně. Logicky bude nutno tuto kolej nechat vždy volnou, aby loko měla kam odjet. Kusá kolej je spíše pro sólovky - M152, M131.1...
Napadá mne ještě ve stanici vytvořit kusou kolej u rampy, ale ve skutečnosti tam nikdy kusá kolej nebyla. Ale provoz by byl logicky zajímavější, kdyby vedla do "ztracena" až k segmentočně.
U přesuvny není jak loko obrátit, a myslím si, že je na prostor náročnější - přesuvna by se při provozu musela dost vychýlit ven, když koleje mám u kraje kolejiště.

M.

Mně šlo jen o tu kusou kolej. Ale pokud počítáš s více samostatnými motory, pak jako bych nic nenapsal.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » pát 20 zář, 2019 8:38 am

Kdybyste někdo měli zájem dále si rozšířit obzory v oboru mikro- mini- pidikolejišť, zkuste tuto diskusní skupinu na Yahoo:
https://groups.io/g/small-layout-design-photos/photos
Je to sice uzavřená skupina, ale řekl bych, že ta registrace stojí za to.
Enjoy!
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank61 » sob 21 zář, 2019 3:59 am

Hanku. Pěkný odkaz. Díky :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pát 17 led, 2020 4:10 pm

Jak jsem tak testoval 537.0 z limitky od Kuehna, došlo mi, že Líny také spadají do kategorie "mini", protože plocha mého provedení je jeden metr čtvereční rozhozený do tří segmentů. Teď se sice mrcasim s výměnou výtopny, ale časem chci udělat alternativní střední díly - jeden malý jen s obloukem (čtvrtkruh) a jeden zrcadlově uspořádaný proti originálu. Hnací vozidla sice budou mít víc, jak dvě osy, ale u páry to při současné nabídce jinak nejde.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pát 24 led, 2020 5:10 pm

Echt mini - krabicové a ještě na páru!
https://www.youtube.com/watch?v=9ZsjikgGvmg
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron