Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod JiriKTT » pon 11 dub, 2022 8:29 pm

Střelec píše:Tak jsem udělal šturce, ale budou chtít ještě dost rostlinstva a dalších úprav. Ač mi na jednotlivých dílech ještě dost detailů chybí (mj. telegrafní sloupy, koukatelná studna do stanice a další), na velikonoce bych to chtěl sestavit pro zkušební provoz.

Omlouvám se, jestli se to tady řešilo, ale hledám inspiraci pro něco podobného a nemůžu to najít. Jestli vidím dobře, tak základ jsou bloky polystyrenu. Jak se to spojuje? Jen kolejnicovými spojkami? Jak se vyrovnává výška?
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank61 » úte 12 dub, 2022 5:46 am

Vřele doporučuji spojovat segmenty nějakými čely s kolíky a šrouby. Já léta využívám tento jednoduchý způsob, kdy si vždy dvě sousední čela z překližky 8mm společně svrtám a doplním v mém případě bukovými kolíky o průměru 10-14mm. Samozřejmě ta čela mohou být shora různě tvarovaná dle potřeby konkrétního terénu. Montáž i demontáž hotových segmentů kolejiště je poté jednoduchá, všechno přesně lícuje a nemusí se nikterak seřizovat. Koleje zarovnávám s čelem tak, aby při spojení sousedních segmentů byla mezi nimi mezera cca 0,5mm. Elektrické spojení je řešeno nikoliv spojením vlastních kolejí, nýbrž pomocí kabelů s konektory na každém segmentu. Na obrázku je jeden z příkladů konstrukce spojení jednotlivých čel.

IMG_20211227_112348.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod JiriKTT » úte 12 dub, 2022 8:20 pm

Dík, ale jde mi hlavně o to, jak v bytě bez venkovní dílny "čistě" vyrábět domácí moduly. Hledám vhodný lehký materiál: Kappa desky, styrodur, polystyren?
Čela modulů a opakovatelná přesnost pro záměnu: asi 3D tisk čela modulů? Výškové vyrovnání: pro začátek stavitelné nohy pro kuchyňské linky? Buď to bude nízko nad zemí, nebo použiju jako podklad stoly. Vysoké nohy si u modulů o šířce okolo 30cm nedokážu představit kvůli stabilitě. Mechanické spojování modulů: šroubem v čelech?
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod workous » úte 12 dub, 2022 9:11 pm

Čela si můžeš nechat říznout v hobby marketu nebo u truhláře a doma bude čisto - no čisto toto je koniček kdy bordílek bude vždy :). Spojení určitě jak píše Hank je to už vymyšlené a funguje to.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank61 » stř 13 dub, 2022 6:26 am

Co se týká spojení segmentů, tak na základě mých zkušeností je ideální na jeden segment instalovat zápustné (zakusovací) matice a sousední segment, kde jsou v čele pouze díry, připevnit pomocí dvou šroubů vyrobených z patřičně dlouhé závitové tyče na jednom konci opatřených křídlovou maticí. Je to jednoduché a laciné řešení. Navíc není potřeba pro montáž a demontáž žádné nářadí a stačí pouze jedna ruka :-). Existují také jakési plastové úchyty se šroubem, které by plnily stejnou funkci, ovšem za více peněz - cca 40,-Kč/ks.
Tvarování krajiny lze realizovat mnoha způsoby, pomocí různých materiálů s produkcí většího, či menšího bordelu... Já s oblibou používám montážní pěnu, kterou po vytvrzení následně ořežu odlamovacím nožem a prsty případně upravím na požadovaný tvar. Poté na ni nakašíruji 2 vrstvy papírových utěrek. Nepořádku z toho zas tolik není, i když jak píše workous, nějaký ten bordel je z tohoto hobby vždy. Je to však pouze jedna z mnohých, možných technik :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Zlámalík » stř 13 dub, 2022 8:34 am

Ne 3D tisk, ale řezání z (vodovzdorné) překližky vodním paprskem. Nakreslíš si tvar a firma dodá čistě vyřezané. Já neposloužím zkušenostmi, ale napiš třeba klukům z Moduly Brno, ti to tak dělají, co vím, a určitě i mnozí další.
Jinak asi nejčistší řešení je to, že z překližky (ideálně výše popsaným způsobem) se udělá rám dokola a výztuhy (cik-cak), zbytek pak ze styroduru vhodné tloušťky, ten se dá řezat odporovou pilkou (horkým drátem) nebo řezat odlamovacím nožem.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1827
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank61 » stř 13 dub, 2022 10:38 am

Kolega Zlamalík ti popisuje ideální řešení. Pokud by to pro tebe bylo ale komplikované, tak si nech někde v OBI říznout překližku na ty čela a při troše šikovnosti a za pomocí dvou svěrek a akuvrtačky je svrtáš doma. Nebo ideálně požádej někoho známého, kdo má nějakou dílničku a stojanovou vrtačku, ať ti s tím pomůže. Práci se dřevem se ale při stavbě segmentů stejně nevyhneš, tak jestli by nestálo za zvážení si ty rámy segmentů nakreslit a nechat si je komplet od někoho udělat. Sice zaplatíš nějakou kačku navíc, ale zase budeš mít přesně udělané to, co přesně udělané být má. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod prcek » stř 13 dub, 2022 10:49 am

Zlámalík píše:Ne 3D tisk, ale řezání z (vodovzdorné) překližky vodním paprskem. Nakreslíš si tvar a firma dodá čistě vyřezané. Já neposloužím zkušenostmi, ale napiš třeba klukům z Moduly Brno, ti to tak dělají, co vím, a určitě i mnozí další.
Jinak asi nejčistší řešení je to, že z překližky (ideálně výše popsaným způsobem) se udělá rám dokola a výztuhy (cik-cak), zbytek pak ze styroduru vhodné tloušťky, ten se dá řezat odporovou pilkou (horkým drátem) nebo řezat odlamovacím nožem.


Jen opravím, že se momentálně neřeže vodou, ale frézuje. viděl jsem i laserované, ale byly s tím nějaké trable.
Jestli toho není moc a jsou to obdélníky volil bych nějaký hobby market. Jinak ano rám + výplň je zaběhnutý postup.
Součástky na obloukový modul https://www.modulybrno.cz/wp-content/up ... .53.41.jpg
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod MrBlackbird » stř 13 dub, 2022 11:13 am

Ahoj JiriKTT,
myšlenka domácího modulárního kolejiště mě taky zaujala (viz zde). Pro spojení modulů jsem použil pouze dva páry "banánků", které zároveň zajišťují i elektrické propojení. Toto řešení má několik úskalí, které teď popíšu, aby bylo jasné, do čeho se chystáš jít.
1) Je nutné zajistit, aby osy zdířek a konektorů byly kolmé k čelu a jejich poloha vůči temenu kolejnic byla vždy naprosto stejná. Na to je potřeba buď cnc, laser nebo alespoň stolní vrtačka. Dále je potřeba si nechat udělat nejlépe ocelovou měrku, která zajistí přesnou pozici kolejnic a konektorů (kolejnice se na hraně modulu připájí do vrutů). Tu používají i moduláři pro přesné umístění čepů.
2) Moduly mají omezený počet rozhraní na svých koncích, čímž se oproti segmentům sníží různorodost krajiny i vedení tratě.
3) Dvouvodičové propojení modulů neumožňuje instalaci detekce obsazení a s tím spojené funkce.

Za sebe bych doporučil jít cestou pevného panelu nebo segmentů, u kterých je snazší udělat rozebíratelný spoj. Kdyby ses mě chtěl na cokoli k minimodulovce zeptat, tak mi neváhej napsat soukromou zprávu. :)
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Zlámalík » stř 13 dub, 2022 1:48 pm

Doplním:
- pro propojení segmentů jsem si kdysi vymyslel konektory Canon (D-sub, pro sériové porty). Jsou dost robustní a buď se dají dát přímo do čela segmentu, nebo jsou umístěny dostupně a segmenty se pak navzájem spojí krátkým spojovacím kablíkem. Stačí i 9-pinové nebo širší, když je třeba. Ukázka zde pro první kolejiště a zde pro aktuální, tady je ten konektor dokonce to jediné, co segmenty fixuje k sobě.
- vrtačka stačí stojanová domácí
- hobbymarkety mají poslední dobou problém uříznout něco užšího než 25 cm (asi jak se zhoršuje kvalita personálu a nenažranost majitelů) a dost často účtují třeba čtvrtinu desky, i když chceš kousíček.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1827
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 13 dub, 2022 4:47 pm

Na původní dotaz:
Moje segmentovky jsou "low cost" až moc. Drží mi to pohromadě spojkami kolejí a pro zajištění dodávky proudu má každý dílec přípojky na rozvodné kabely - samostatně pro jízdu a pro příslušenství (vyjma ferdiánovské "X" variace jen osvětlení). O elektrické odpojování úseků se starají výhybky (Peco Setrack), které ovládám ručně táhly. Pokud to leží na rovném pevném podkladu, nemám problémy. Ale rozhodně to vřele nedoporučuji a bude lepší se držet výše uvedených rad na pevně spojované segmenty. Na druhou stranu nebude problém časem vsadit moje dílce (po drobné úpravě čel) do pevných rámů s kvalitnějším spojením.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod JiriKTT » stř 13 dub, 2022 8:20 pm

Díky za všechny reakce.
Před časem jsem rozestavěl kolejiště o 2 segmentech 160x80cm do L. Základní díly jsem si nechal nařezat v OBI a kolejiště dostavěl do stavu sjízdného, analogově ovládaného bez krajiny. Jenže jsem zjistil, že manipulace s ním je náročná a ve sjízdném stavu příliš omezuje ostatní.
Proto jsem se rozhodl pokusit se o domácí moduly. Potřebná čela mi v OBI a pod. nevyrobí, protože předpokládám menší rozměr než jsou ochotní řezat, navíc si představuji fiksování koleje na čelo třeba právě tak, že bych na 3D tiskárně vytiskl lichoběžník, jehož horní strana by obsahovala uložení koleje (zapadala by do mezery mezi pražci a pražce by ležely na této horní straně) a v ploše lichoběžníku by byly proti sobě trn a otvor. To, co třeba popisuje Hank61 si dokážu představit u segmentů, ale u modulů se bojím opakovaného dodržení přesného uložení koleje vůči čepům v čele.
Použít místo trnu 2 konektory cannon 9 (1x samec a 1x samice) by bylo také zajímavé.
TT, DR5000
JiriKTT
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř 12 led, 2011 7:25 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Ivan » čtv 14 dub, 2022 7:02 am

Nebude se to plastové čelo kroutit? Já bych se toho dost bál.

Já mám nízký rám 5cm a na míru z překližky jsem si ho nechal dělat zde
http://ho-moduly.cz/

Ještě zkušenost s polystyrenem. Kdysi jsem před cca 12 lety začal něco jako domácí modulovku. První část bylo vlastně jen dioráma 80cm, k tomu byl téměř první modul (dle terminologie spíše segment) 130cm x30 na preklizkovem rámu z obi (tenkrát ještě nebyl problém uriznout 10cm). No a abych mohl jezdit dokola, udělal jsem "naprasáka" z desek polystyrenu propojky a SN. Bylo to z flexi, položeno jen nahrubo a lepeno jen místy. Část se SN byla postavena na žehlící prkně, část na židlích a spojeno jen spojkami. Dělal jsem to tenkrát hlavně kvůli synovci, aby si šlo zajezdit a ono to nějak fungovalo :mrgreen: . To jen spíš k pousmani... Vždy to bylo bráno jako nouzovka, ale časem jsem od projektu upustil, ale byla to velmi cenná zkušenost, naučil jsem se postupy a omyly se do budoucna poučil.
Myslím si však, že i rámy komplet z polystyrenu, opatřené preklizkovymi čely by měly z dlouhodobého hlediska fungovat bez problémů. Já bych šel ale stejně cestou dřeva. Už jen kvůli přestavníkům, které mám rád co nejblíže kolejím.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod workous » čtv 14 dub, 2022 4:43 pm

JiriKTT píše:Díky za všechny reakce.
Před časem jsem rozestavěl kolejiště o 2 segmentech 160x80cm do L. Základní díly jsem si nechal nařezat v OBI a kolejiště dostavěl do stavu sjízdného, analogově ovládaného bez krajiny. Jenže jsem zjistil, že manipulace s ním je náročná a ve sjízdném stavu příliš omezuje ostatní.
Proto jsem se rozhodl pokusit se o domácí moduly. Potřebná čela mi v OBI a pod. nevyrobí, protože předpokládám menší rozměr než jsou ochotní řezat, navíc si představuji fiksování koleje na čelo třeba právě tak, že bych na 3D tiskárně vytiskl lichoběžník, jehož horní strana by obsahovala uložení koleje (zapadala by do mezery mezi pražci a pražce by ležely na této horní straně) a v ploše lichoběžníku by byly proti sobě trn a otvor. To, co třeba popisuje Hank61 si dokážu představit u segmentů, ale u modulů se bojím opakovaného dodržení přesného uložení koleje vůči čepům v čele.
Použít místo trnu 2 konektory cannon 9 (1x samec a 1x samice) by bylo také zajímavé.


místo dřevěných kolíků se dají použít kovové (samec + samička někde je tu odkaz je to nábytkové kování) dáš čela k sobě vrtneš otvory pro spojovací šrouby - pak čela stáhneš nafest a vrtneš otvory pro kolíky, které zalepíš epoxy. Spoj je přesnej a mužeš rozebírat kolikrát chceš... chytneš segmenty na kolíky a pak je stáhneš šrouby. Koleje na hraně segmentu fixneš letováním na čepy (šrouby) a vše super drží jak píše Hank dilatační spára je nutná. Už jsem to tu psal vše je vymyšlené a funguje to. Mrkni na moduláře ....
Naposledy upravil workous dne čtv 14 dub, 2022 8:39 pm, celkově upraveno 1
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank61 » čtv 14 dub, 2022 5:05 pm

A co se týká ochoty pracovníků hobby marketů nařezat menší rozměry, tak většinou stačí pár drobných na kafe a odcházíš rozměry, které potřebuješ. A to není teorie :D :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků