Zimní mikro kolejiště N

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » úte 13 pro, 2011 3:18 pm

Zdravím, dnes jsem se byl podívat v bauhasu a skutečně jsem limitován minimálním rozměrem 22 cm. To je skutečně hodně, jak už tu někdo poznamenal, vzhledem k velikosti kolejiště. Momentálně to vidím na hranolky 42x32 mm byť mě od nich spousta lidi odrazuje. Pořád si myslím, že kolejiště těchto rozměrů a položené na stůl nebo na zem a spojené pomocí kovových profilů L musí hranolky zkrotit :). Otázkou je jestli by např. pomohl ještě jeden příčný kus navíc nebo překližková deska mezi rám a polystyren. To už ale kazí mou představu o malém lehkém kolejišti.
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod fulda » úte 13 pro, 2011 3:45 pm

Například v obi ve Štěrboholech mi v pohodě uříznul 5x25cm a když jsem ho chtěl i olepit hranky, tak řekl, že na tak krátkejch se mu to bude vlnit a musel jsem mu odsouhlasit, že mi to neva
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod dedo » úte 13 pro, 2011 4:33 pm

neponáhlaj... popýtaj sa v okolí, oslov niekoľko stolárských dielní, možno budeš mať šťastie... polystyrén vsadený do rámu vyzerá fakt pekne a budeš mať neskôr z toho väčšiu radosť... dedo
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Jardax » úte 13 pro, 2011 4:49 pm

Drevene late, kdyz budou chtit, zkrouti cokoliv na urovni kovovych uhelniku.
Jedina sance je udelat tem latim ram z ocelovych jeklu podobneho prurezu ;)
Fakt radsi tu preklizku, je to mnohem pevnejsi a odolnejsi nez latovy ram.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Ferda » úte 13 pro, 2011 5:07 pm

Myslím, že v této velikosti ti bude bohatě stačit když celoplošně nalepíš 5 mm překližku kolem polystyrénu. V rozích můžeš vyztužit nějakým kouskem hranolku. boky pak rovnou zařízni do tvaru reliéfu krajiny a máš hotovo.
Pokud ti říznou 25 cm na výšku, tak si nech říznout jen 2 kusy a nalep dvě strany, Pak kmitalkou vytvoř reliéf a ze zbytku vytvoříš další dvě strany.

Boční stěny modulů děláme stejně, jen v opačném pořadí.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod pekl024 » úte 13 pro, 2011 6:55 pm

Nepodléhej panice, já koupím překližku v Bauhausu a pak jedu škemrat do truhlárny aby mi nařežali proužky. Mají ze mě legraci, vyslechnu si nějaké prdelky , ale je to v pohodě. Platím krabičkou cigeret.

Co chlapy říkali tak dnes překližku už moc nepužívají, tak ji musím přivézt. Jen dej pozor na prořezy, já beru navíc 1cm na jeden řez.

Ale od toho jsou tu jiní makáči.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » ned 18 pro, 2011 6:21 pm

Nakonec jsem nedal na radu zkušenějších a pokusil se ověřit si svůj odhad na vlastni kůži - prosím nezatracujte mne za to :) Nakonec jsem zvolil rozměr latí 52x25 mm a spojil je kovovými profily L. Následně přišel na radu polystyren 30 mm, který zřejmě ještě vyztužím a podepřu hranoly z polystyrenu, jak jsem viděl na Houmrových stránkách. Momentálně čekám na start set, který už je na cestě :)
Přílohy
IMG_3560.JPG
Připraveno k sestavení
IMG_3560.JPG (74.86 KiB) Zobrazeno 6996 krát
IMG_3563.JPG
Hotový rám
IMG_3563.JPG (80.52 KiB) Zobrazeno 6996 krát
IMG_3566.JPG
Nalepeno - zatíženo tím, co bylo po ruce
IMG_3566.JPG (86.25 KiB) Zobrazeno 6996 krát
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod dedo » pon 19 pro, 2011 4:47 am

tak nech sa darí, ono treba skúšať...
Uživatelský avatar
dedo
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 06 pro, 2011 7:34 pm
Bydliště: Žilina

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Jardax » pon 19 pro, 2011 10:43 am

Jojo, ony ty late vypadaji tak jako masivne, kam se hrabe nejaka preklizka... ze jo? :)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod bishop » pon 19 pro, 2011 2:18 pm

Je vhodný kouknout na materiál těch latí, není dřevo jako dřevo. Ať mají leta co nejrovnější, tj. je to dřevo z velkýho stromu, řezané mimo střed. A rovněž ať jsou leta rovnoběžná na délku s latí, ať to není uříznuté ze stromu křivě, nebo z prohnutého stromu. A samozřejmě nechat to ležet alespoň nějakej měsíc v pokoji, kde bude kolejiště.

Latě bych naimpregnoval a nepoužíval bych lepidlo na vodní bázi. To je schopné zkroutit i 20ku překližku.
bishop
 
Příspěvky: 60
Registrován: úte 08 lis, 2011 5:28 pm

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » čtv 22 pro, 2011 8:08 pm

Tak dnes jsem se konečně dostal ke start setu a zkusil si ovál postavit nanečisto. Narazil jsem však na jeden problém u výhybky (Fleischmann FL 9168 a FL 9169). Spojování pomocí spojek působí poměrně sofistikovaně, ale v jednom místě nefunguje. Naznačil jsem ho na obrázku. Jde o to, že na vnitřní okruh nejde připojit kolej, jelikož pod ní není místo pro spojku, jako u jiných dílů. Opakuje se u obou vyhybek. Řešil někdo obdobný problém?(nebo mám já zmetek :lol: ) Nabízí se samozřejmě odstranění spojky, ale nevím jak by to pak ovlivnilo šíření proudu. Tak mě zajímá, jestli se to například neřeší něják speciálně. :oops:
Přílohy
FL9168.jpg
Problémové místo
nem121_1.gif
V místě není prostor pro spojku ( prostor mezi kolejnicí a pražcem)
nem121_1.gif (20.95 KiB) Zobrazeno 6731 krát
Naposledy upravil Franky dne čtv 22 pro, 2011 8:51 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod E27 » čtv 22 pro, 2011 8:22 pm

Neviem ako moc si zdatný v pájkovaní, ale v prípade, že ti nepasuje spojka, tak to rieš tak, že výhybku budeš napájať zvlášť. Bude mať svoje napájanie. Tak to robím ja. A proste výhybka bude bez spojok
Uživatelský avatar
E27
 
Příspěvky: 1163
Registrován: úte 28 zář, 2010 8:51 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod fulda » čtv 22 pro, 2011 8:27 pm

Ahoj, to co je na obrázku je vyhybka bez vodivé srdcovky, má jiné číslo než uvádíš, ale to jsi jen asi sebral nějakej obrázek na nějakém webu a nehraje to moc roli.
Asi máš špatnej kousek, protože já tam normálně spojky dávám, Většinou napoprvé připojuju kusové koleje, aby se "spojky protáhly", ale nakonec mám stejně vyhybky a pak flexi koleje. U flexi kolejí je to pochopitelně něco jiného, tu řežeš, tak si musíš kolejovej prut "podříznout", ale u kusovejch jsem se s problémem nesetkal. Snad jen, že je tam málo místa a musíš se správně trefit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod Franky » čtv 22 pro, 2011 8:52 pm

fulda píše:Ahoj, to co je na obrázku je vyhybka bez vodivé srdcovky, má jiné číslo než uvádíš, ale to jsi jen asi sebral nějakej obrázek na nějakém webu a nehraje to moc roli.
Asi máš špatnej kousek, protože já tam normálně spojky dávám, Většinou napoprvé připojuju kusové koleje, aby se "spojky protáhly", ale nakonec mám stejně vyhybky a pak flexi koleje. U flexi kolejí je to pochopitelně něco jiného, tu řežeš, tak si musíš kolejovej prut "podříznout", ale u kusovejch jsem se s problémem nesetkal. Snad jen, že je tam málo místa a musíš se správně trefit.
Opraveno :)
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Zimní mini kolejiště N

Příspěvekod fulda » pát 23 pro, 2011 9:19 am

Franky píše:
fulda píše:Ahoj, to co je na obrázku je vyhybka bez vodivé srdcovky, ....
Opraveno :)

Opravenej obrázek, nebo vyhybka?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků