DIORÁMA

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

DIORÁMA

Příspěvekod milan ferdián » pon 29 pro, 2008 8:32 pm

Na základě vašich připomínek jsem témata rozdělil na samostatná témata. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod pavel » stř 11 bře, 2009 8:57 pm

Nic se tady nehýbe žádný dotaz, žádná ukázka....A přitom jsem se dověděl o jednom dioramatku 200 x 40 cm které se bude dělat nebo už dělá. Prosím majitele alespoň o skicu pokud ještě nezačal se stavbou. Ono totiž nejde jen o ty celé kolejiště, ale i o ty kousky kde si většinou vyhrajeme s detailama.A ty teprve dělají kolejiště krásné.Doufám že jsem majitele drobečka 200 x 40 cm nenaštval jestli ano tak promiň, ale už se těším jak bude stavba probíhat. A aby tady jen neprovokoval, představím svá tři dioramata, ale prosím o strpení cca dvou měsíců. Jestli mi vyjde chvilka tak se pokusím alespoň to první skicnout.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Příspěvekod milan ferdián » čtv 12 bře, 2009 11:30 am

No už se těšíme......Konečně to tu někdo rozhejbe ty stojatý vody.. :D
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 12 bře, 2009 4:38 pm

Ppně jsi se dočetl o tom "mojem" :D Bohužel musíte mít strpení, neb čekám na nové skříňky a vitríny na to dioramátko - nábytek je z Děčína (výrobce neprozradím, každý by to pak chtěl a na mě by chlapec neměl čas 8) )

Až ten nový nábytek budu mít doma, dioráma naměřím, naplánuji, nakoupím a stavbu ukážu!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod pavel » čtv 12 bře, 2009 7:08 pm

Nezlob se že jsem to na tebe takhle práskl :D , ale tady to téma chtělo probudit a ty jsi se nějak do toho připletl.Vlastně jsi mě popostrčil protože už delší dobu jsem uvažoval jestli ty své výtvory představit. Alespoň jsem zjistil že nejsem sám kdo dioráma vlastní. :D
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 12 bře, 2009 7:32 pm

Určitě nás je víc! Už jen kvůli focení modelů. Mimochodem, to své staré jsem už raději prodal abych měl větší motivace dělat to nové, větší!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 13 bře, 2009 9:21 am

Tak holt budu první - pár fotek dioramátka co jsem teď dal pryč - a tady na foru už asi notoricky známé z dalsich mojich fotek:

http://picasaweb.google.cz/PetrZatrepal ... 4442577858
http://goffymodel.wbs.cz/PA038884_original.jpg

Bylo to prvni železniční diorama co jsem si kdy stavěl - za základ jsem použil běžně prodávané dioramátko Noch/Woodland scenic, ale s novýma foliážema (ModelScene a Polák) plus stromy (ModelScene) a keře (Polák - ten hnus s dráty!!, příště už je určitě nepoužiju) a samodomo - síťka od Nocha, přírodní sušený stromozáklad od Nocha, to vše stříknutý sprejlepidlem a posypaný listím Noch. Voda ve strouze je dělaná modelářskou vodou z Anglie - bohužel už nemám etiketu, kámoš to koupil kdesi v Holandsku, ale nahřeje se to na vařiči z připraveného gelu, naleje se to a navrch se dá další vrstva z tuby (silikon?) a tou se daj dělat ty vlnky. Na doplnění byly dodatečně dány telegr. sloupy Miniatur - mimochodem hodně dobrý nápad od téhle firmy!

Ty skály jsou další věc co byla v dioramátku - sádrové odlitky skal ze silikonových forem a natřené vodovými co byly k diorámtku (jinak barvy Noch, ale určitě se to dá dělat i lepšíma vodovkama) - bílá sádra se napouští tupováním molitanem hodně řídkými barvami - když natupuju jednu barvu, hned do ještě vlhké tupuju další a tak dál dokud to není jak potřebuji. Pak je-li to nutné, na skále zvýrazním hrany bílou metodou suchého štětce. Tím samým způsobem dělám i ten beton viz propustek.

http://goffymodel.wbs.cz/diorama_original.jpg

Na dalším dioráma/kolejišti už určitě budu dělat následující věci - keře si budu dělat sám (Polák keře už nikdy!), u Danových stromů si metodou suchého štětce pokusím trochu "zesvětlit" tu tmavou barvu kmene - ve spojení se zelení a tmou v lese mi ty kmeny pak vycházejí příliš tmavé.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod maayaa » pát 13 bře, 2009 9:56 pm

K těm telegrafním sloupům,z čeho jsi udělal dráty?
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Jenda » sob 14 bře, 2009 10:09 am

šli by asi z drátů na vinutí z relátek a podobně, ty mají průměr od 0,04 mm takže i celkem realistický průměr, jen mizerná pevnost.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod maayaa » sob 14 bře, 2009 4:22 pm

Jenda píše:šli by asi z drátů na vinutí z relátek a podobně, ty mají průměr od 0,04 mm takže i celkem realistický průměr, jen mizerná pevnost.

No právě ta pevnost mě trochu děsí,nevim jestli bych byl dost trpělivej tahat to třeba několikrát.Asi zkusim najít jestli to někdo nedělá ocelový v podobnym průměru,anebo v nejhoršim zkusim vlasec,teda jestli takovej je.
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 14 bře, 2009 5:04 pm

Dráty jsou dělány z jedné bužírky - v podstatě kofix - co mi sehnal kamarád co dělá v autoservisu. Jedna blbá věc - daj se stejně přetrhnout. Lepší řešení je vlasec na muškaření - osvědčené, je tenký a pevný! Bohužel na dioramátko jsem pořád šahal - kvůli focení vyndaval a zandaval do vitríny, navíc ještě manipulace s mašinama... Zkrátka dráty šly i s některýma z izolátorů na sloupech do háje... Na kolejišti to určitě budu dělat z toho vlasce. Metoda - zalepím sloupy. vlasec omotám kolem izolátoru, zakápnou lehce vteřinákem co mám na špičce injekční jehly a takhle pokračuju do zblbnutí...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jirka Zubek » sob 14 bře, 2009 6:46 pm

Ahoj...letadýlkáři používají na výplety,antény apod. vlákno černých silonek...možná by šlo použít i na dráty... :wink:
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 14 bře, 2009 6:53 pm

Šlo :D ale trhá se a lze bez problémů vytáhnout tak max 15-20 cm :(
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod caruso82 » ned 15 bře, 2009 11:34 am

to petr z. - zdravim, to diorama je krasne, chcem sa spytat ako si robil patinu kolaji, velmi sa mi paci...ake pigmenty? aky postup?
dakujem
michal
caruso82
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 07 črc, 2008 9:45 am

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 15 bře, 2009 11:52 am

Postup následny - vemeš kolej, nastříkáš hnědou barvou Gunze 41 German Tank Red Brown /Alternativa k téhle barvě je akryl Vallejo 150 German cam. black brown/. Pak drybrush/suchý štětec pražců neoapolskou žlutí. Teprve pak koleje lepím a štěrkuju (Polák rezatý štěrk). Až štěrk zaschne, namíchám si hodně tmavou černohnědou barvu kterou hodně naředím a jemně ji nechám zatékat do spár (štětec 3ka mírně zvlhčený barvou). Po zaschnutí pak nanesení pigmentů Mig Old Rust a Standard Rust štětcem (tupuji a jakoby natírám) na koleje a těsně okolo. Pak pomocí šminkovací molitan tyčinky ukradené maželce nanáším pigmenty prach a hlína od Agamy přes pražcové pole. Nakonec přebroušení vršku koleje hranolem s jemným šmirglem - na hraně kolejnice se barva Gunze či akryl přitom jakoby oprýská, což není na škodu.
Tohle vše výše uvedené je asi nepracnější část celé stavby!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků