Malý prostor-rada

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod jafobe » čtv 11 dub, 2024 6:56 pm

Jěště bych zkusil položit otázku... být či nebýt to ale nebude... ale jestli je daný rozměr prostorem pro uskladnění nebo pro provoz?

Pokud bych vzal prostor pro uskladnění 90 x 45 x 45 ... asi by se na takovém prostoru dala rozehrát zajímavá šachová partie na rozměru dvojnásobném takže 90 x 90... o něčem podobném se tu už mám pocit taky někde mluvilo včetně zavírání, jen si teď nevybavím přesně kde. Trochu jsem o něčem podobném přemýšlel i u jednoho svého projektu, u Harrachova aneb tady by byli stanice v oblouku dvě... zhruba jako tady
Obrázek
za bílou stranu viditelná stanice a za černou skrytá, případně pro protihráče pokud by se jezdilo s někým.

kolejiště šachy.jpg


Ber to jen jako zamyšlení jak by se dal zachovat rozměr i měřítko. Na podobném rozměru by se tu našlo i pár návrhů od Milana Ferdiána, které by se dali takto poupravit...

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod milan ferdián » čtv 11 dub, 2024 6:57 pm

Vpj111 píše:Edit:Hank
Pročítala jsem právě témata, a na tak malý prostor toho nebylo moc skoro vůbec. Když už jsem něco nasla, tak to byly jen koleje jízda od A do bodu B :(. Angličtině moc neholduji,ale pomocí překladače to zvládnu,děkuji za odkazy.
Jinak děkuji zatím všem za odpovědi,jednalo se mi jen o názor zkušených, zda na tak malém prostoru má vůbec cenu přemýšlet nad koleji dokola :D

Plánků kolejišť na toto téma bylo prezentováno nespočet. Záleží na dobré zpracování zvoleného krajinného námětu. Další volbou je kolejivo, neuvedla jste které využijete pro realizaci svého kolejiště. Minitrix (exROCO), Setrack nebo od jiného výrobce ?
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod hank » čtv 11 dub, 2024 7:02 pm

Kavka: No ano, eNko... Mně se na (virtuální) papír na plochu 120x30 cm v eNku vešla dokonce i klasika ze všech klasik nejklasičtější - Gum Stump & Snowshoe Railroad z roku 1966. (Viz též tento příspěvek ve zdejší diskusi).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod milan ferdián » pát 12 dub, 2024 6:38 am

Trochu jsem mrkl na výrobce kolejiva u modelové velikosti N/1:160.
FLEISCHMANN(exROCO) - min. R194.6 mm
FLEISCHMANN PICCOLO - min. R192 mm
ARNOLD(HORNBY) - min. R192 mm
KATO UNITRACK - R183 mm (R150,R117)
PECO SETRACK - R228 mm/to už je moc velký poloměr/
FLEXI kolej - lze vytvořit jakýkoliv potřebný poloměr dle prostoru.

Doporučuji prostor 115,0 x 45,0 cm.

Vidím, že už kluci vám dokonce navrhli jednoduché plánky kolejiště. Každé má své kouzlo do sebe.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Ivan » pát 12 dub, 2024 6:47 am

Jaromír mne předběhl, ale napíšu to taky.

Prostor máš daný na trvalou prezentaci modelu, nebo na uskladnění?
Já také řešil jak dát co nejvíce na co nejmenší prostor. Nakonec mou ženu napadlo, že můžu mít skříňku nad dveřmi do pokoje, kde jsou vestavěné jiné skříně. Vznikla tak téměř prachotěsná skrýš pro dva poměrně nízké díly o půdorysu 115x58, výška jednoho cca 20, druhého cca 30 kvůli kopci.
po složení na jídelním stole je z toho docela slušné mini, trošku převýhybkované. Ano, nevýhoda je v nutnosti vše uklidit, ale celé to netrvá déle než 8 min.

Kdyby tě moje řešení zajímalo, je to vlákno Jizerka v mini.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Jirkátor » pát 12 dub, 2024 7:44 am

Ivan píše:... Ano, nevýhoda je v nutnosti vše uklidit, ale celé to netrvá déle než 8 min...

Také musím po ježdění uklízet a je nutno přiznat, že to moc zábavné není. Celkem dost to ovšem usnadní a urychlí toto viewtopic.php?f=1&t=12586&start=300#p332327 Zase není potřeba tolik řešit prach.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1041
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod HonzaM » pát 12 dub, 2024 8:40 am

Milanovi tam chybí ještě 103 mm u Tomixu. Jenže nejde jen o radius oblouku, ale také o vozidla, která tam budou jezdit. Jak už jsem tady myslím psal, většina mých vozidel (v N-ku) bez problému projede obloukem s radiusem 150 mm, samozřejmě tam ale nemohu provozovat delší vozidla, nemá-li to působit příliš nepřirozeně. Na desku u šířce 40 cm bych raději volil velikost Z a smíŕil se s malou nabídkou vozidel na trhu. Pokud by to mělo být N, pak by na přední straně by mohlo být nádražíčko třeba se třemi kolejemi a kolem něj i nad nim pěkná scenérie, na obou stranách oblouk schovaný v tunelu a na zadní straně třeba tříkolejné nádraží skryté pod terénem.
Takovéto řešení odpovídá Tvému záměru, mít pěknou scenérií, kde občas projede vlak. Psala ji tohle: Chtěla jsem primárně tvořit krajinu a scenérii,ale nechci aby to bylo takové " nudné". Spíše jsem uvažovala nad tratí dokola,aby člověk nemusel hlídat dojezd na druhé straně.Většina modeláŕů se snaží na daný rozměr dostat co nejvíc tratí, které se různě proplétají, bez ohledu na to, že je to naprosto nepřirozené a nereálné. Ve většině publikovaných návrhů je to bohužel běžné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4087
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod boy.rough » pát 12 dub, 2024 9:58 am

Ještě by se mohl zapojit pan JBr, který má bohaté zkušenosti s malými prostory.
Třeba kolejiště v bedýnce od ukulele je úžasný.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Vpj111 » pát 12 dub, 2024 10:02 am

Děkuji všem za rady a návrhy řešení :).
Jsme v tom všem jak se říká uplně pana :D. Právě nevím, co je reálné, protože se v tom nevyznám, takže se proto raději ptám, jestli má cenu na takový prostor hledat dál případne informace nebo je to jen ztráta času :(, ale z Vašich názoru čtu, že je vše nějak reálné, ať už budu chtít postav nějaké TT, N nebo dokonce HOe ;).
Obavám se, že pro mě by byl zatím ideální asi nějaký základní set, protože nevím jak vše pořádně funguje atd... pak asi budu mít více informaci a vizuální představy, že mohu dokoupit části dalších kolejí a trať upravit.
Edit hank: děkuji moc za náčrty.
Edit Jafobe: je to bohužel rozměr pro provoz :(. Chtěla jsem vláček zatím umístit na větší komodu v obýváku ;), postupně na tom pracovat a abych se na to mohla koukat :D.
Edit milan ferdián - no zatím něvím jaký by byl vhodný výrobce kolejí :(. S vláčky jsem se ještě nesetkala a bude to můj první projekt, který ale potrvá déle vzhledem k dětem.
HonzaM: chápu, že většina modelářů chce dostat co nejvíce tras na dané místo, ale jak už jsem napsala, primárně se mi jedná o budování toho okolí( minimalistické stavby, auta, nějakou vyobrazenou situaci atd... A právě jsem to chtěla oživit vláčkem. Omlouvám se, jestli obtěžuji, že zatím nejsem velký fanda (což se může kdykoliv změnit). Zatím se hci zajímat o nějaké základní kolejiště ;), aby to nebylo jen o stavbě domku, stromku atd... ;). Některé domky chci aby byly podsvícené, případně i osvícení na trati....
Vpj111
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 07 dub, 2024 5:53 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod boy.rough » pát 12 dub, 2024 10:48 am

Ještě prohlédněte stránky Carendt.com

Tam je velké množství inspirace.
A třeba by to šlo i takhle:
https://www.carendt.com/small-layout-sc ... june-2010/
(alternativa 2, přidat dočasný vyjímatelný ovál)

Asi to nesplňuje představy, ale když máte tak žalostně málo místa, tak toto by také bylo řešení.
Naposledy upravil boy.rough dne pát 12 dub, 2024 4:48 pm, celkově upraveno 1
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Ivan » pát 12 dub, 2024 1:19 pm

Z mé zkušenosti, startset na osahání na ježdění stole či koberci dobrý, ale pro stavbu moc využitelný není, zbytečně limituje to, co nakoupil člověk v setu je stavbě.

Doporučuji tedy nechat zatím dozrávat, navštívit nějaké výstavy apod. a pak se rozhodnout.
Jestli nemáš nic a takto malý prostor, šel bych do velikosti N. Na TT je to spíš jen na dioráma, když nechceš kolejiště uklízet.
Projdi si všechna vlákna v kategorii mini a věřím, že řešení se nalezne :wink:. Držím palce.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod hank » pát 12 dub, 2024 1:34 pm

Vpj111: Nevím, odkud jsi, ale jestli opravdu začínáš úplně od nuly, možná by fakt stálo za to poohlédnout se kolem sebe po nějakém klubu, kde by se daly nasbírat první rady a zkušenosti...

Píšeš: "...pro mě by byl zatím ideální asi nějaký základní set...". Jenže tím by ses právě zbavila možnosti znásilňovat flexikolejivo do potřebných extrémně malých poloměrů, protože základní sety obsahují kusové kolejivo s oblouky standardních předem daných poloměrů.

Jinak informace o sortimentu, geometrii a parametrech kolejiva mají všichni slušní obchodníci. Pokud jde o TT, se kterým mám nejvíce zkušeností, tak zkus třeba tohoto. Jenom doplním, že Kühn jako samostatný výrobce skončil a není mi úplně jasné, jestli ve výrobě jeho kolejiva bude někdo pokračovat. Já jsem mu zatím (i přes občasné potíže s kvalitou výhybek) dával přednost, protože jeho výhybky mají aretaci, tzn., že jazyky drží v krajních polohách samy i bez přestavníků a více či méně sofistikovaných mechanických ovládacích prvků. Většina kolegů ti však v TT zřejmě doporučí nejběžnější kolejivo Tillig. K výrobkům zámořských značek jako PECO nebo (poslední hit!) Hornby se pro nedostatek informací zatím nechci vyjadřovat.

A ještě jednu věc. Ve zdejších diskusích občas narazíš na poněkud kategorické (ve kterémkoli směru) postoje některých kolegů a obhajobu/zatracování některých značek, technologií, pracovních postupů či materiálů. Ber to s rezervou a nestyď se používat třeba i poněkud předpotopní materiály a postupy, pokud s nimi umíš zacházet lépe než s jinými. Já jsem ze starých dob zvyklý například na papírenské materiály a temperové barvy a proto nedám dopustit na laserem vypalované stavebnice. Na druhé straně jsem se nikdy nenaučil například pořádně pájet, takže stavba čehokoli z leptů je pro mě neskutečné trápení, a třeba digitální řízení kolejiště mě úplně míjí. Ale každý to máme jinak. Čti zdejší diskuse a jestli to máš do klubů daleko, ptej se tady a v tématicky souvisejících vláknech. Zdejší diskuse jsou (zatím? - doufám, že to tak vydrží i nadále...) vedeny vcelku slušně a s extrémy jsme se zatím většinou vypořádali. (I když někteří bývalí zdejší diskutující odešli sami, protože na to měli jiný názor, ale jak praví klasik - tak už to zkrátka chodí...)

Tož tak. Nevzdávej to, nenech se odradit (často jen zdánlivou...) složitostí věcí a občasnými neúspěchy (máme je za sebou všichni, akorát se jimi většinou moc nechlubíme...) a když tak se ptej. Zdejší komunita je tu i pro tebe.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod prcek » pát 12 dub, 2024 4:39 pm

hank píše:Jenom doplním, že Kühn jako samostatný výrobce skončil a není mi úplně jasné, jestli ve výrobě jeho kolejiva bude někdo pokračovat.

Pokud vím, tento sortiment převzala firma Roco a kolejivo ex Kuehn zařadila do svého katalogu.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 508
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod StandaR » pát 12 dub, 2024 5:42 pm

Je to tak, převzala a všechny koleje už mají skladem i pod vlastním jménem...převod kolejiva byl zdaleka nejrychlejší
StandaR
 
Příspěvky: 647
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Střelec » pát 12 dub, 2024 6:41 pm

Kdysi jsem spáchal tohle:
https://www.fantasyplanet.cz/hry/modely ... jova-hora/
Je to H0e, plocha víceméně 50x45 (základní blok byl poněkud křivý zbytek čehosi), kolejivo - dvě flexikoleje, jedna ruční výhybka a jedna rovná kolej - vše Roco. Pokud by byly části okruhu oddělené elektricky na několik úseků, daly by se s notnou porcí šíbování provozovat dvě soupravy. Nebyl by problém přidat ještě jednu výhybku a provoz tak zpestřit. s nabídkou lokomotiv a vozů Minitrains a domečků Kibri by to mohlo být "turistické" kolejiště s westernovým městečkem. Další fotky jsou tady:
https://www.carendt.com/small-layout-sc ... nth-bonus/
Je tam pohled z druhé strany a celkový pohled zhora.
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků