Malý prostor-rada

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Malý prostor-rada

Příspěvekod Vpj111 » stř 10 dub, 2024 4:54 pm

Ahojte,chtěla bych poradit zda má cenu udělat malou železnici,když mám místo buď 90x40 cm nebo 115x45?
Chtěla jsem primárně tvořit krajinu a scenérii,ale nechci aby to bylo takové " nudné". Spíše jsem uvažovala nad tratí dokola,aby člověk nemusel hlídat dojezd na druhé straně. Jsem úplný začátečník a vůbec nemám představu :(. Původně jsem chtěl velikost TT,ale to by bylo asi úplně nereálné.Dekuji moc za případné rady ;).
Vpj111
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 07 dub, 2024 5:53 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod jirmicz » stř 10 dub, 2024 6:36 pm

Šířka je na TT dosti malá. Ikdyž mám v TT například hrnec kde je poloměr oblouku asi 20cm a něco málo tam může kroužit. Ale určitě to nebude rychlík či dlouhý náklad. Stačí projet tady fórum v sekci mini kolejiště a určitě tam bude nějaká inspirace.
jirmicz
 
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod hank » stř 10 dub, 2024 6:41 pm

Vpj111: Na to tady máme celé dlouhatánské téma o minikolejištích. A jestli vládneš angličtinou, zkus třeba tohle nebo toto. Nebo taky náš oblíbený e-zine - ke stažení zdarma je na uvedené adrese už 12 čísel.

Edit: Jimu Hiltonovi se všechna jeho minikolejiště v britské velikosti 00 (měřítko 1:76, rozchod jako H0, tj. 16,5 mm) vejdou na 100x25 cm nebo například na nudlovité IKEácké poličky např. 55x10 cm. Viz jeho blog tady, např. zde, tady nebo tuná.

Edit II: Někteří z nás experimentovali v TT s extrémně malými poloměry oblouků < 200 mm. V tomto vláknu jsou výsledky včetně přehledu hnacích vozidel, která to zvládají.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod marian_r » stř 10 dub, 2024 6:55 pm

Mne vyšiel Z kufrík na 550 x 440. A to je tam flexi ohýbaná na 125 mm.
marian_r
 
Příspěvky: 182
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod hank » stř 10 dub, 2024 6:58 pm

Pro admina: Nebylo by logičtější přestěhovat celé vlákno do začátečnických dotazů? Za chvíli to tu nikdo nenajde.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Vpj111 » stř 10 dub, 2024 7:11 pm

Edit:Hank
Pročítala jsem právě témata, a na tak malý prostor toho nebylo moc skoro vůbec. Když už jsem něco nasla, tak to byly jen koleje jízda od A do bodu B :(. Angličtině moc neholduji,ale pomocí překladače to zvládnu,děkuji za odkazy.
Jinak děkuji zatím všem za odpovědi,jednalo se mi jen o názor zkušených, zda na tak malém prostoru má vůbec cenu přemýšlet nad koleji dokola :D
Vpj111
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 07 dub, 2024 5:53 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Zlámalík » stř 10 dub, 2024 8:01 pm

Dovolím si taky přispět, v TT na formát 90x55 se mi vešlo tohle a jak píše hank, některá vozidla tyto poloměry projedou. Je to jen návrh, nevzniklo to. Ale primárně jsem chtěl říct, že se kolikrát dá vyrobit z prdu kulička a i na tak malé ploše může být i zajímavá krajina s projíždějícím vlakem. Takže se neboj, bádej, zkoušej.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod czhunter » stř 10 dub, 2024 8:09 pm

V tomto rozměru bych TT nedělal - buď N nebo H0e.
40 cm je málo na "otočení" tétéčka, ale na N a H0e stačí - tam jsou poloměry od 103 mm (což bych nedoporučoval) přes 140 a 177 mm (Tomix, 150 mm má Kato) ... a samozřejmě dál.

Sám teď plánuju H0e kolejiště, zatím mi vychází na 95x45 cm s dost bohatým provozem (až 4 vlaky zároveň - 2 viditelné a 2 skryté - i když "vlaky" je dost nadnesené slovo - většinou jeden motorový vůz, maximálně lokomotiva + 1 vůz)

Otázka tedy není JESTLI to jde, ale CO na takové ploše jde, a jestli by takový námět pro tebe byl přitažlivý.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod fulda » čtv 11 dub, 2024 8:26 am

Ono je trochu potřeba si stanovit co se hodí a co ne. Pro tyto rozměry se velmi hodí kdejaké lesní a důlní železnice (menších rozchodů s krátkými vagóny). Já mám svoje Nm na rozměru menším než 30x60, zahrnuje dvě smyčky (na každém konci jedna) a docela se to dá. Pochopitelně mi tam jezdí jeden diesel a pár výklopáků. Třeba Busch dělá docela hezké vybavení pro H0f nebo co to je vlastně za rozchod a to se do tohoto rozměru také pohodlně vejde a bude to koukatelné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4897
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod HonzaM » čtv 11 dub, 2024 9:40 am

Na domácím kolejišti (N-ko) mám na vedlejší trati radius 170 mm a jednomu motorovému vozu od BEMO už se to nelíbí, sice to projede, ale je slyšet, že už je to na doraz. Všechny ostatní vlaky, které mám, to projedou bez problému. Radius 103 mm mám pro tramvaj, tam je to v pohodě.
Je potřeba si ujasnit jakou máš představu o vlacích které chceš provozovat, jestli Ti bude vyhovovat úzkokolejka nebo třeba lesní či důlní železnice, nebo zda chceš "dospělé" vlaky včetně rychlíků. V tom případě přichází v úvahu nejlépe Z. Na výstavě v Pečkách jsem viděl velmi pěkné kolejiště v tomto rozměru. Je tam ovšem dost chudá nabídka vozidel, pokud vím, v nabídce nejsou žádné vlaky ČD nebo ČSD.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod boy.rough » čtv 11 dub, 2024 1:07 pm

Ahoj.
A co to pojmout třeba jako kolega nynuna :) .
viewtopic.php?f=1&t=10572
A nebo takto:
https://tt-kolejiste.unas.cz/
Když není prostor, tak proč ne?!

Mějte se a smějte se.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod hank » čtv 11 dub, 2024 2:38 pm

boy.rough píše:...

Jestli je záměr provozu tail-chaserů na oválu nepřekročitelnou podmínkou, pak je toto kolejiště na ploše 54x35 cm řešením. (Tohle btw bylo pravděpodobně úplně první mikrokolejiště v TT, kterého jsem si v českém prostředí všiml.) Oblouky r=150 mm jsou sjízdné pro řadu dostupných vozidel. Kopírovat ho doslova sice asi pro začátečníka nebude úplně nejvhodnější s ohledem na potřebu dost náročných úprav výhybek, ale po roztažení na plochu 90x40 cm by se snad s těmi výhybkami nemuselo dělat nic...

Kdysi jsem si něco takového cvičně nakreslil. Jestli mě někdo nepředběhne, vrátím se k tomu později.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod boy.rough » čtv 11 dub, 2024 3:40 pm

Tak na takový projekt to chce určité zkušenosti mít. Já bych to viděl spíše na diorama/funkční diorama , které by se mohlo někdy v budoucnu zakomponovat do většího projektu.
Ten odkaz jsem sem dal jen proto, aby tazatel/ka viděl/a, že to jde i v TT.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod hank » čtv 11 dub, 2024 6:47 pm

Tak jsem v Anyrailu nakreslil 3 varianty oválů, jak by asi mohly vypadat v TT na ploše 90x40 cm. Jeden čtvereček sítě = 5x5 cm.

1. Klasika s možností křižování. Užitečná délka kolejí je cca 175 mm, tzn., že tam vykřižuješ sólo motoráky M 131.1, M 152.0/810 nebo dokonce s odřenýma ušima M 240.0/820. Nebo na vedlejší kolej pustíš sólo motorák a po hlavní koleji projede "dlouhý" (jak dlouhý, viz níže) nákladní vlak. Nebo můžeš na vedlejší kolej odstavit dva krátké dvounápravové nebo jeden 4nápravový nákladní vůz.
vpj111b.jpg

2. Dtto s krátkou vlečkou nebo manipulační kolejí pro nakládku/vykládku nákladních vozů. Pro křižování a pro délku odstavených nákladních vozů ve šturcu platí dtto jako sub 1.
vpj111c.jpg

3. Jestli vpředu nebudeš chtít křižovat, můžeš tam mít nákladiště s kolejí dlouhou až na 3 dvounápravové nebo 2 4nápravové vozy. (Ta kolej doprava je záběžná - chrání trať proti ujetí odstavených vozů.) Taky se dá nákladní/vlečkový vlak ve šturcu zamknout, takže i tady je sice omezená, ale aspoň nějaká možnost křižování.
vpj111d.jpg

Společné pro všechny plánky:
- všechny oblouky r=150 mm;
- kolejivo Kühn (použil jsem ze zvyku, kdybys chtěla Tillig, máš výhodu - úhel odbočení výhybek Kühn je 20°, zatímco Tillig 22,5° => další úspora místa), kromě výhybek (Kühn WL 20, WR 20) a obloukových kolejí navazujících na odbočný směr výhybek (Kühn 72220) je všechno ostatní flexikolejivo;
- pokud nebudeš chtít s vlaky jenom kroužit dokolečka dokola, tak na té "severní" straně předpokládám skryté manipulační zákulisí ve formě buď "šuplete", tj. přesuvny se 3 nebo 4 kolejemi, nebo nějaké výměnné kazety - z továrních výrobků se nabízí PECO Loco Lift PT-60 (jednoduchý 150 mm) nebo PT-61 (dvojitý 300 mm - lze je libovolně kombinovat), ale dá se to celkem snadno i sbastlit na koleně; ta rovná kolej je dlouhá 540 mm, takže místa je tam dost i na trojitý Loco Lift (450 mm).

Z uvedeného je doufám zřejmé, že námět bude lokálkový a tomu budou odpovídat i pozemní stavby a další náležitosti.

A nokonec: Nic z uvedeného není dogma, ber to jako námět k přemýšlení.
Naposledy upravil hank dne čtv 11 dub, 2024 6:48 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malý prostor-rada

Příspěvekod Kavka_ » čtv 11 dub, 2024 6:48 pm

Tak zrovna moje TT kolejiště jsou, vyjma toho v konferenčním stolku, ve velikosti, že se rozhodě na požadoaný formát vejdou všechna do jednoho.
Ono to ježdění od kraje ke kraji nemusí být nutně problém, dá se snadno ošetřit "cik-cak" modulem... Tedy pro mne zůstává hlavní otázka, co tam má jezdit - pokud je požadavek na dlouhý vůz, pak bych volil něco ala Milanovy plánky MSJF (viz zdejší diskuse), pokud je tazatelka srozumněna s provozem Motorových vozů M152/810/Hurvínek,/Manka a k tomu ideálně Hektor či Kocour s dvouosáky, tak není problém ani zakroužit.
Ze zajímavých řešení byl motiv Still-Leben, který před časem prezentoval Hank (byť toto je v N - 135 x 26 cm...)
still_leben_pohled.jpg

still_leben_letecky.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 422
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků