N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Dusan » čtv 01 úno, 2024 8:08 am

Ahoj všem. Tak po dvou mini-projektech, které měli skóre dokončení 1:1 mi uzrál nový projekt. Dispozičně zase na polici u psacího stolu. Bude to to takový ČSD-DRG,DR mišmaš podle vozidel. Podrkonoší mám rád, takže odtud pracovní název. Bude to malé eLko 210x80 cm, šířky 28 cm. Na levé straně bude FY se samostatnými kolemi v ú-profilech. Na straně druhé bude potom jen vratná smyčka. Viditelná trvalá část pak bude zakryta s prosklením. FY a smyčka budou připjeny, jen na ježdění. U-profily by zároveň měli sloužit pak pro uskladnění modelů do vitríny.
Tříkolejná stanice s odbočkou hned za zhlavím. Jedna kusá s volnou skládkou, malá vlečka do fabričky, remíza. Architektura volná, VB bude upravená stavebnice od IGRYJemnice), inspirována volně VB ve stanici Malá Skála. Epocha, víceméně volnou formou, někde po válce až 70léta. Stanice v malém městečku, víc přírody(v rámci možností) než zástavby.
Viditelná trať před stanicí vede podél opěrné zdi, na které bude silnice, nějaké 3. třídy. Ta vlastně bude dělat kulisu, za kterou je schovaná ta druhá trať.
Chvíli jsem zvažoval i 4. koleje, ale zůstanu u hubenější varianty.
PECO 55, střední vyhýbky, DCC.
Tak na začátek asi vše, díky za případné názory. Stavba bude dlouhá. 8)
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Naposledy upravil Dusan dne čtv 01 úno, 2024 8:14 am, celkově upraveno 1
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Dusan » čtv 01 úno, 2024 8:09 am

...
Přílohy
WT tratě.jpg
WT celek.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 úno, 2024 8:30 am

Hezký! Mně se to líbí, má to šmrnc, není to překombinované a návrh maximálně využívá dispozic, zdánlivě mrtvý kout je naopak ozdobou kolejiště. Věřím, že to klapne a strašně se těším na ten detail mezi fabrikou a silnicí, ty dva propustky schované mezi stromy, s mechem a kapradím. Držím palce!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod HonzaM » čtv 01 úno, 2024 8:56 am

Je to pěkné, ale smyčku na polici o šířce 20 cm neuděláš. Na testovacím panelu mám smyčku o průměru 34 cm a tu bez problému projede i šestiosý Ragulin od Minitrixe. Asi by šlo udělat ještě o malinko míň, ale 20 cm nestačí. S U-profily do smyčky nepočítej, budeš tam potřebovat flexi kolej. Co je "FY"?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Fox » čtv 01 úno, 2024 9:27 am

Pěkně vymyšlené a dobře rozmyšlené. Těším se. :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Ivan » čtv 01 úno, 2024 9:51 am

Pěkné, i za mne není co vytknout, je to takový klasický koncept. Také jsem jednou něco podobného kreslil.
Líbí se mi hodně městské domy, stále se objevují jen na pár kolejištích. V tvém provedení se určitě bude na co koukat :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Dovi » čtv 01 úno, 2024 9:54 am

 
Vypadá to na dobrý poměr (a soulad) mezi krajinou a železniční zástavbou.
A zároveň taky na jejich žádoucí nenásilný kontrast, když člověk trochu pootočí hlavu a přejíždí pohledem z jedné části kolejiště na druhou, a zase pak zpět.

Rýsuje se další pěkné Dušanovo dílo... :-)


HonzaM píše:Co je "FY"?

Fiddle yard.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Zlámalík » čtv 01 úno, 2024 10:06 am

HonzaM píše:Je to pěkné, ale smyčku na polici o šířce 20 cm neuděláš. Na testovacím panelu mám smyčku o průměru 34 cm a tu bez problému projede i šestiosý Ragulin od Minitrixe. Asi by šlo udělat ještě o malinko míň, ale 20 cm nestačí. S U-profily do smyčky nepočítej, budeš tam potřebovat flexi kolej. Co je "FY"?

Honzo, hlavou... Dušan nevypadá na člověka, co by si tohle myslel :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Dovi » čtv 01 úno, 2024 10:43 am

 
P. S.

HonzaM píše:S U-profily do smyčky nepočítej, budeš tam potřebovat flexi kolej.

Ale těmi U-profily přece vůbec nebylo myšleno kolejivo (ze starých neprofilových kolejnic blahé paměti, z ohnutého poniklovaného plechu)...
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Dusan » čtv 01 úno, 2024 12:16 pm

Ano,díky za upřesnění klukům za mne. FY je FiddleYard, česky, typ skrytaku. Smyčka určitě nebude na 20cm. Bude samostatným segmentem. Ano, její část bude precnivat přes polici při ježdění. U-profily není myšleno kolejivo. Uvedl jsem peco55.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod HonzaM » čtv 01 úno, 2024 2:33 pm

Zlámalík píše:
HonzaM píše:Je to pěkné, ale smyčku na polici o šířce 20 cm neuděláš. Na testovacím panelu mám smyčku o průměru 34 cm a tu bez problému projede i šestiosý Ragulin od Minitrixe. Asi by šlo udělat ještě o malinko míň, ale 20 cm nestačí. S U-profily do smyčky nepočítej, budeš tam potřebovat flexi kolej. Co je "FY"?

Honzo, hlavou... Dušan nevypadá na člověka, co by si tohle myslel :D

Jirko, mas pravdu, nepřemýšlel jsem a nečetl pozorně, jinak bych si všiml, že smyčka bude na druhém konci , psal ale že smyčka bude mimo kolejiště a může se mu hodit informace do jakých rozměrů mám smyčku prakticky vyzkoušenou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Dusan » pát 02 úno, 2024 7:07 pm

Začal jsem s VB, zatím hodně hrubá práce. Mám tuhle známou fotku pro volnou inspiraci. Přemýšlím nad barvama. Fasádu udělám asi v nějaké světle(vybledlé) šedé. Líbí se mi ta zelená okna. Má to nějaké historické odůvodnění ? Jakože buď byla hnědá nebo ? Kolorované fotky hodně zkreslují, ale tady to vypadá opravdu na zelenou. 8)
Zdroj: vlakregion.cz
Přílohy
mala_skala_old_04_nahled.jpg
20240202_192225.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod jafobe » sob 03 úno, 2024 8:00 am

Tak zelená by to mohla být. alespoň na rozhraní Krkonoš, Jizerek a Českého ráje je použitá na vícero srarých stavbách, nejen na oknicích ale i na roubenkách... přesné odůvodnení proč zelená nevím, ale trochu to bude o barevných pigmentech v té době dostupných, složení nátěru, ale třeba i módních trendech...
Tady jsou dva příklady z našeho okolí cca 20 km od předlohy tvého nádraží, co si tak pamatuji od svého mládí tak je nikdo nově nenatíral, takže minimálně 50 let stará barva to bude, tudíž asi i trochu vyplajchovaná od povětrnostních vlivů...
Obrázek
Obrázek
I některé drážní stavby v okolí MS byli zelené co si pamatuji...
Obrázek
A s ohledem že na železnici se zelená na vagony používá dost dlouho, asi není nemožné aby se dostala i na drážní stavby...
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Dusan » sob 03 úno, 2024 9:06 am

Jardo díky za "potvrzení" mých myšlenek. Ať se daří. 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N - "Podkrkonoší" eLko 210x80cm

Příspěvekod Milan.D. » sob 03 úno, 2024 11:04 am

Ta béžová barva omítky by byla asi lepší. Momentálně mám taky rozdělanou nádražní budovu a snažím se ji uvést do podoby ze 70. let, a ta žlutá mi tam jaksi neseděla. Použil jsem syntetiku Revell č 89 a vypadá to docela dobře.
Milan.D.
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv 20 říj, 2022 7:39 pm
Bydliště: Větrný Jeníkov

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků