N malé kolejiště 100x50

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Chaolinek » úte 26 zář, 2023 5:29 pm

Zdravím přátelé modeláři,
po letech se pomalu vracím k mému oblíbenému koníčku, nyní však již se čtyřletým synem. Mám v plánu vrhnout se na návrh pana Ferdiána Dolní Maxov, ale jako první bych si rád osvěžil modelářské techniky a postupy a rád bych vyzkoušel pro mě španělskou vesnici jménem DCC (mám takovou tu malou šedou krabičku od Roca a poloviční Multimaus plus nějaké dekodéry na výhybky atp - na testování na malém kolejišti si myslím, že dostatečné). Zakoukal jsem se tedy do různých variací Kameniček a nyní si jdu pro radu od zkušenějších. Na tomto malém testovacím panelu bych rád zrecykloval nějaké starší vybavení, včetně budov. Návrh jsem si tedy lehce upravil - vzorem mi původně bylo nádraží ve Fulneku, kdy mi nevyhovoval počet kolejí, ale chtěl jsem malou, dávno zrušenou vlečku do malé továrny (případný malý panel na dostavení časem). Nakonec jsem udělal kompromis mezi Fulnekem a Kouty nad Desnou. Rád bych se se základním panelem vlezl do plochy 1x0,5 m. Kolejivo využívám starší Roco (Fleishmann), protože se mi doma válí (většina ještě v původním balení). Po vzoru Kameniček jsem zvolil malé skryté nádraží ukryté buď za porostem nebo za kulisou. A teď proč vlastně píšu - mám s mým návrhem dva problémy. Ten první spočívá v SN, kdy si nejsem jistý, jestli je dostatečné pro provoz místní dráhy - motorový vůz jako osobní doprava a jedna, maximálně dvě malé lokomotivy pro nákladní dopravu. Druhý problém je s řešením samotného nádraží, nejsem si totiž jistý, jestli třetí kolej včetně vlečky nezrušit úplně a nevydat se cestou maximální jednoduchosti. Na druhou stranu stavím to i pro malého, který má z ježdění i posunu ohromnou radost a nechci, aby ho to omrzelo dříve, než postavím následný větší projekt.
Moc děkuji za vaše rady a názory.
Tom
Přílohy
malé kolejiště jpg.jpg
Chaolinek
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15 zář, 2023 7:10 am

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod hank » úte 26 zář, 2023 7:43 pm

S čím tam chceš jezdit?

Jestli dobře počítám, tak největší délka vlaku omezená délkou kolejí v SN bude cca 312 mm a nejdelší hnací vozidlo, které se ti vejde do šturcu, bude mít 104 mm; takže samotný vlak bez lokomotivy, aby se dalo ve stanici objet, může být dlouhý max. 208 mm. Tzn., že nákladní vlak bude moci mít lokomotivu, hytlák a jeden 4osý vůz nebo dva 10metrové dvouosáky, přičemž ta lokomotiva bude moci být berta, bangle nebo hektor, v parní trakci zřejmě kterákoli tendrovka; jestli se obejdeš bez hytláku, můžeš mít 2x Eas nebo Gbs nebo 3 10metrové dvouosáky jako Ztr, Vtr. Z motoráků se ti tam vejde M 131.1 nebo 810, ale už třeba M 240.0 nebo delší jenom sólo, protože s nimi neobjedeš - do šturcu už se nevejdou.

Ale jak už jsem psal jinde ve zdejších diskusích, existuje dostatek historických příkladů provozu na podobných lokálkách se samotnými motory, které vozily i smíšené vlaky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Ivan » úte 26 zář, 2023 9:40 pm

Ahoj,

je vidět, že na to jdeš rozumně pro začátek :wink:
Ohledně stanice a tří kolejí, umím si představit dobře obojí. Nádraží se dvěmi kolejemi by mohlo mít i něco delší užitné délky kolejí.
Nádraží se třemi může působit líbivěji a užiješ posunu navíc. Jen bude otázkou, jak s tolika vozů z vlečky sestavit vlak (viz hank). Zde ještě vidím možnost i posunu vyhybek a prodloužení kolejí. Případně užít obloukovou, nebo dvojitou výhybku (trojcestnou).

Já bych tam tu vlečku asi zkusil dostat.

Ještě k provozu a malým dětem. Mám kluky 4 a 6 a baví je docela kroužit dokola. Posun také, ale zatím vede kroužení. Možná stojí za úvahu, udělat vlevo jednoduchý segment s obloukem (bez krajiny), který propojí SN a nádraží. Nevím ale, zda vyjde geometrie.

Důležité je, nechat vždy plán chvilku uzrát a postavit to, co se ti bude líbit.
Ještě upozornění na Digital. Nevím, jakou máš centrálu, ověř si, zda to není klasická roco kostka, co dává cca 18V. Pokud vím, to je na N moc. Jestli je to však centrála z nějakého eNko setu, tak snad to bude ok. Zdejší odborníci na elektro kdyžtak jistě poradí více.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Dovi » stř 27 zář, 2023 7:04 am

 
Chaolinek >

Nic zásadního proti, a jedna z mnoha podob oblíbených "Kameniček" viz třeba zde  viewtopic.php?f=51&t=10484  krásné malé kolejiště od zdejšího šikovného kolegy :-)


Samozřejmě by se ale na této ploše dalo v malém eNkovém měřítku ztvárnit a provozovat i něco jiného (a možná s tím některý z kolegů přijde).

Kdybys však pro začátek a pro snadnou zvládnutelnost + rychlost stavby zůstal u tohoto jednoduchého, přesto ale pěkného námětu, nabízí se pár tipů:

1)
Prohozením pořadí dvou výhybek dole ve viditelné stanici bys dosáhnul větší užitné a objízdné délky kolejí, zhruba shodné s délkami ve skryťáku (což je žádoucí).

2)
Přidáním výhybky a šturcu ve SN získáš bez zvětšení šířky nebo délky SN další odstavnou kolej pro další trakční vozidlo nebo krátkou soupravu apod.


Tady je pro lepší představu ta jednoduchá úpravu layoutu:
Přílohy
malé_kolejiště_(verze_2).png
malé_kolejiště_(verze_2).png (6.44 KiB) Zobrazeno 2073 krát
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod hank » stř 27 zář, 2023 7:23 am

Dovi: Ve skrytém nádraží by měla délka nejdelší koleje (nebo ještě lépe všech kolejí) odpovídat největší délce souprav včetně hnacích vozidel. Ve viditelné koncové stanici v krajním případě pro objetí stačí, když se mezi námezníky vejde souprava bez HV.

Elegantním řešením pak je provoz sunutých souprav s řídícími vozy (nebo i bez nich) bez nutnosti objíždění. (Ve zdejší diskusi je k tomu spousta příkladů.) U většiny západoevropských železničních správ to není žádné novum, to jenom u Č(S)D z nich do jisté doby převládal strach, způsobený katastrofálním stavem železničního svršku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Adam96 » stř 27 zář, 2023 9:01 am

Oceňuji tvé samostudium a střídmost před začátkem, ale dovolím si dvě postřehy...
1) Vyzkoušel sis alespoň na stole, jak dlouho tě bude ježdění "sem tam" bavit? Tady se často dočteš, že je správné jezdit z bodu A do B, kdežto ovál je pouze pro děti, ale třeba pro mě je ta nutnost neustálého rozvěšování v praxi dost opruz. Proto jsem nedokončil několik projektů, filozofii to mělo hezkou, ale nebavilo mě na tom jezdit.
2) Pokud v tom máš jasno, nechtělo by to trochu zábavnější kompozici, třeba stanici stočit víc směrem do středu, udělat ji pouze dvoukolejnou, ale s vlečkou? Inspiraci bych hledak ve vlákně u Dušana, jak samotné jeho Kameničky, tak i plánek, co tam pak vložil MF.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Chaolinek » stř 27 zář, 2023 5:40 pm

Ahoj všichni,
zkusím nějak postupně odpovědět na všechny dotazy :)
Chci provozovat nějaké menší soupravy odpovídající lokální dráze. Nejlépe jeden motoráček a manipulační lokomotivu obsluhující vlečku (pokud náklad nepotáhne smíšený vlak - děkuji, Hanku). Období jsem nějak v předchozím vláknu zapomněl zmínit, takže bych rád přelom III/IV, nejlépe příhraničí, abych mohl provozovat různé správy. Navíc pocházím z Jesenicka, takže mě lokalita dolního Slezska láká.
V mém nákresu chybí šturcy, ty přidají potřebné místo, aby se vlevo s odřenýma ušima mohl přehodit na druhou kolej i Ragulin - ten tam samozřejmě nebude, jen jsem testoval na nejdelší lokomotivě, jakou mám.
Zkušebně jsem nádraží dnes poskládal a musím dát za pravdu, že je krátké. Chybí asi dva centimetry, aby se vešla BR 118 se třemi dvouosými vozy. Momentálně zasahuje do průjezdného profilu, takže budu plánek měnit. Plánuji tam menší lokomotivy, ale zase sichr je sichr a zrovna tuhle má malý rád.
Co se týká provozu s malým, on má ještě svou vláčkodráhu - klasický ovál s malou stanicí a volně položenými domečky. Nápad na oblouk vlevo je vážně dobrý a nejspíše jej provizorně udělám. Pořád mi zbyde možnost případného rozšíření panelu pouhým odděláním dodatečného oblouku. (Mimochodem lehce odbočím a navážu na dvě zmínky o oblouku - překvapivě jsem uvažoval podobně u plánovaného Dolního Maxova, kdy bych rád udělal skryté nádraží průjezdné jako skrytý ovál, aby mohl například motorák prostě kroužit kolem dokola. Zatím se jedná o hrubou představu, ale někdy je fajn jen vypnout a koukat na projíždějící vlak. Nicméně u tohoto malého projektu jsem nad tím začal uvažovat až teď... Původní záměr byl, jak jsem psal hned v úvodu, osvěžení modelářských technik a využití starého materiálu).
SN se mi po úpravě líbí, ještě si s myšlenkou pohraji a určitě tady potom hodím nějaký výsledek svého přemýšlení :)
Co se týká zdroje, mám Roco 15 voltů, tak s tím snad nejsou problémy. Případně zvažuji koupit nějakou Z21 start na Aukru, a pokud by se mi DCC zalíbilo, tak na větším kolejišti upgradovat na něco vymazlenějšího. Nebo se jedná o hloupý nápad? Určitě mi nějaký DCC profík poradí :)
Děkuji všem za reakce, jdu se bavit dalším vymýšlením.
Chaolinek
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15 zář, 2023 7:10 am

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Dusan » čtv 28 zář, 2023 7:17 am

Nápad na oblouk vlevo je vážně dobrý a nejspíše jej provizorně udělám. Pořád mi zbyde možnost případného rozšíření panelu pouhým odděláním dodatečného oblouku.


Ahoj, tohle rozhodně doporučuji, aspoň to mít připravené a při pokládce a konstrukci vlastního základu na to mysli. Tyhle mini jsou super, ale jak už zde zaznělo, provoz sem-tam se časem omrzí. Mám s tím zkušenost osobní. eNko je cool, ale je citlivé na rozpojování při posunu-lehké loko i vozy. eNko je prostě dobré postavit, osadit vozidla a už na to nešahat :mrgreen: Pozn. myšleno s nadsázkou .....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod HonzaM » čtv 28 zář, 2023 7:50 am

Co vedlo k volbě rozměru 100 x 50 cm, jsou pro to nějaká prostorová omezení? Jaké jsou možnosti pro budoucí rozšiřování?. Nebo by bylo možné rozměr zvětšit už od začátku? Možnost rozšíření o odnímatelný oblouk určitě doporučuji, tvůj syn to ocení - vycházím z někdejší zkušenosti se svým synem a nyní i s vnuky, a také s dětmi ze sousedství, nejvíc je baví vzít do ruky ovladač a mít možnost jízdu vlaku ovládat, měnit rychlost, zastavovat ve stanicích.
Záleží i na tom, zda má nynější projekt sloužit jen pro vyzkoušení techniky a bude následně opuštěn, nebo zda má být začleněn do většího projektu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Chaolinek » čtv 28 zář, 2023 4:42 pm

HonzaM píše:Co vedlo k volbě rozměru 100 x 50 cm, jsou pro to nějaká prostorová omezení? Jaké jsou možnosti pro budoucí rozšiřování?. Nebo by bylo možné rozměr zvětšit už od začátku? Možnost rozšíření o odnímatelný oblouk určitě doporučuji, tvůj syn to ocení - vycházím z někdejší zkušenosti se svým synem a nyní i s vnuky, a také s dětmi ze sousedství, nejvíc je baví vzít do ruky ovladač a mít možnost jízdu vlaku ovládat, měnit rychlost, zastavovat ve stanicích.
Záleží i na tom, zda má nynější projekt sloužit jen pro vyzkoušení techniky a bude následně opuštěn, nebo zda má být začleněn do většího projektu.

Rozměr může být změněn ihned - válí se mi tady celkem hezká deska o rozměru 150x85, což bych považoval za limitní - momentálně rekonstruujeme dům a dokud nebudu mít opravenou střechu, respektive vybudované podkroví, jsem prostorově lehce omezen. Původní rozměr byl volen vzhledem k rozměru skříňky, na jejíž desku jsem to chtěl umístit. Tam je limit cca 120x55, ale těch 150x 85 nacpu pod dětskou postel :).
Přestože se jedná o pokusné kolejiště, rád bych jej následně používal dál, ať už ve formě samostatného, tak případně jako segment něčeho většího. To se bude odvíjet od toho, jak přebudujeme podkroví. Určitě nakonec zvolím nějakou formu oválu, protože kdyby panel zůstal malému, asi by jej částečně realistický provoz časem omrzel - momentálně si občas "hrajeme" a posunování ho baví, nicméně když jezdí sám, stejně nakonec jezdí po oválu a jen mění staniční koleje (má ve svém starter setu dvě...).
Pomalu zapracovávám získané postřehy do projektu ve Scarmu, ale jde to pomalu, protože aby toho nebylo málo, máme toho teď nějak moc i v práci...
Díky všem za rady,
Tom
Chaolinek
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15 zář, 2023 7:10 am

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Jirkátor » čtv 28 zář, 2023 6:32 pm

Jen pro představu, co by se mohlo vejít na desku o rozměrech 110x75: viewtopic.php?f=1&t=12586&start=75#p275168 . Byl to jen ovál pro vyzkoušení programování a celkové funkčnosti komponent MGP, ale k odhadnutí prostorových možností to snad pomůže. Zjednodušeně řečeno, nevejde se tam skoro nic. :wink:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Zlámalík » čtv 28 zář, 2023 8:33 pm

Když by se jednalo o rozměr 150 cm, možnosti jsou už lepší.

Na 150 x 75 v N se vejde třeba tohle:
Domaci_kolejiste_TT_juro .jpg

(viz zde tohle vlákno: viewtopic.php?f=1&t=5272&start=45#p99043

Nebo Dolní Lhota:
Dolni_Lhota_Milan-Ferdian.jpg

Tohle je asi snazší na stavbu, dá se jak kroužit, tak jezdit sem - tam po lokálce.

Krásně zpracované kolejiště na toto téma se tady prezentuje pod názvem Odbočná:
viewtopic.php?f=1&t=4120&p=320823#p320768
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Chaolinek » pát 29 zář, 2023 9:10 am

Zdravím, přátelé,
tak jsem si poctivě prošel veškerá doporučení a vychází mi z toho toto:
1. Nápad na menší zkušební kolejiště je sice fajn, ale bylo by lepší plánovat více dopředu a myslet na to, že to nestavím na pár týdnů
2. Zamyslet se více na využitelnosti všemi členy, přičemž jsem se zeptal toho nejdůležitějšího a nakonec z něj vylezlo, že ovál je ovál (ne takto, ale tlumočím výsledek) a hlavně by chtěl, abychom mohli jezdit oba najednou (tudíž musím nastudovat jak mít dvě myšky na ovládání)
3. Zamyslet se nad velikostí a rovnou postavit něco většího, tzn. min 150x85 až 180x100(120) a rovnou začít tvořit tak, abychom se zabavili jak malý, tak já. Včera jsme prošli i vagónky a samozřejmě se mu nejvíce líbí rychlíkové Y, takže to raději rozkreslím větší hned ze startu a bude. A z toho mi vychází:
4. Strašně se mi líbí oba nákresy od Zlámalíka, do toho spodního nejspíše půjdu (asi budou úpravy, ale to k tomu patří) - krásně bych na něm využil možnost volného kroužení pro malého, a přitom bych se mohl i já vyřádit při posunu... S dobře řešeným SN tam budeme moci prohánět kde co a vytvořit iluzi bohatého provozu.
Všem moc děkuji za rady, je lepší několikrát měnit záměr, než se pak chytat za hlavu a vyhodit peníze za něco, co by ve výsledku nemělo užitek nebo přinášelo radost jen krátkodobě. Ani Řím nepostavili za jeden den :)
Určitě tady pomalu budu publikovat k čemu jsem došel a na čem zrovna pracuji, takže se těším na další reakce, které mě nakopnou správným směrem (jen hlupák si nenechá poradit a pak se děsí, co za paskvil to vymyslel...).
Chaolinek
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 15 zář, 2023 7:10 am

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Ivan » pát 29 zář, 2023 10:20 am

Ahoj,

Zlámalík mi mluví z duše, však on to ví... :mrgreen:
Ty plánky jsou od guru Milana Ferdiána. Vydal 4 knihy, letos možná pátá.

Velkou část, hlavně že starších knih, najdeš zde
https://www.zeleznicni-normalie.cz/piwi ... category/8

Když píšeš o možnosti většího rozměru, v eNku budeš mít pěkné kolejiště. Samozřejmě původní návrh ala Kamenicky bude postaven mnohem rychleji.

Tak popřemýšlej a uvidíš.

Mimochodem, nemám nic proti analogu, ale kdo vyzkouší jízdu v digitalu, těžko pak jít zpět. Je i varianta výhybky analog a loko na DCC.
Na S klukama jezdím tak, že oni mají v ruce roco myš a když chci s nimi i já, tak jezdím tabletem,ktery mám i na ovládání přísluší.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: N malé kolejiště 100x50

Příspěvekod Dusan » pát 29 zář, 2023 10:29 am

Mám v podvědomí,že tazatel zmínil na začátku osvěžení si technik apod. na něčem menším. Uvedené návrhy jsou sice fajn,plnohodnotné s bohatší provozem,ale stavebně už náročnější s ne jako "prvotina na chvili". Držel bych se původního s možností krouzeni.Ale je to na něm :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků