Policové kolejiště v N-ku

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Insider » úte 25 črc, 2023 4:41 pm

Zdravím modeláři.
Jelikož nemám místo na pevné kolejiště a modelařím v kuchyni na segmentech, které čas od času, když je ta možnost postavím na kuchyňský stůl, abych modely trochu provětral, napadlo mě postavit si menší šoupaliště na polici na zeď. Základem je police z Ikea 260 x 1900 mm.
Měřítko N, kolejivo Kato. Tyto dva návrhy jsem zatím vypotil a chtěl bych se zeptat, co na to říkáte, jestli by se na té nudli nedalo vymyslet něco lepšího.
Díky za náměty.

Tomáš

IMG_9217.jpeg


IMG_9219.jpeg
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod hank61 » úte 25 črc, 2023 5:05 pm

V rychlosti mě napadá postavit malou úvraťovou stanici s tím, že by jedna trať vedla za kulisu do skrytého nádraží. Pak bys mohl i na polici realizovat pěkný provoz. Rozměr police a měřítko 1:160 by to hravě umožňovaly :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod HonzaM » úte 25 črc, 2023 5:56 pm

Jaké vlaky tam chceš / potřebuješ provozovat (typ, délka)? Budeš potřebovat objíždění?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Insider » úte 25 črc, 2023 6:54 pm

hank61 píše:V rychlosti mě napadá postavit malou úvraťovou stanici s tím, že by jedna trať vedla za kulisu do skrytého nádraží. Pak bys mohl i na polici realizovat pěkný provoz. Rozměr police a měřítko 1:160 by to hravě umožňovaly :wink:



Dobrý nápad, teď jsem narazil na tohle vlákno viewtopic.php?f=51&t=12945&hilit=MSJF

Musím prostudovat
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Insider » úte 25 črc, 2023 6:57 pm

HonzaM píše:Jaké vlaky tam chceš / potřebuješ provozovat (typ, délka)? Budeš potřebovat objíždění?


Lokální trať, takže krátké vlaky, žádné rychlíky. Dieslové loko 742 s přípojnými Baafx,
pak nějaké náklady, dvouosé vagóny…
Objíždět určitě ano.
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Insider » stř 26 črc, 2023 10:55 am

Malá úprava verze A.
Úvraťová stanice, vlevo nahoře za kulisou malé skryté nádraží.

A1.png
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod vojtas » stř 26 črc, 2023 11:16 am

Já tu kdysi navrhoval něco podobného, myslím, že právě pro hanka, jen to teď nikde nemůžu najít. Je dobré už rovnou uvažovat jak takové kolejiště orámovat - zakrýt jeho skutečnou velikost. Dobrá inspirace je většinou od modelářů z UK.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Insider » stř 26 črc, 2023 11:29 am

Představoval bych si to asi nějak takhle.

IMG_9249.jpeg
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod hank » stř 26 črc, 2023 12:29 pm

Projdi si toto téma minikolejišť celé, bohužel spousta dobrých nápadů včetně odkazů na zahraniční weby a literaturu je tu porůznu rozstrkaná, ale s trochou trpělivosti třeba najdeš něco, co ti bude vyhovovat. A moc nekoukej na modelové velikosti, většinu námětů lze přenést i do eNka.

Spousta dobrých nápadů je v cizojazyčných pramenech, viz třeba tady:
https://paxton-road.blogspot.com/
Jim Hilton vydal k tématu i knížku, kterou jsem se pokusil objednat, ale česká pošta (nebo celní správa, těžko říct) knihu z Prahy bez jediného slova vysvětlení vrátila britskému výhradnímu prodejci a ten na to zareagoval tak, že do Čechistánu už neposílá nic... :evil:

A nakoukni i na britské fórum sem:
https://www.rmweb.co.uk/forum/151-boxfi ... -dioramas/

Nesmím ani zapomenout na bibli stavitelů minikolejišť zde:
https://www.carendt.com/category/small- ... scrapbook/
Carl Arendt odešel tam, odkud se ještě nikdo nevrátil, už před 11 lety a dědic jeho stránek je už 6 let neaktualizuje, ale dostupné jsou přes shora uvedený odkaz pořád, tak určitě neuděláš chybu, když tam taky nahlédneš.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod hank61 » stř 26 črc, 2023 12:41 pm

Koukám, že plánuješ něco velice podobného mému minikolejišti, které pomalu dokončuji. Já mám v TT rozměr 2300x400mm, takže ty na té ploše, co uvádíš na tom budeš v eNku ještě lépe. Určitě budu tvoji realizaci sledovat :wink:

IMG_20230726_142334.jpg

IMG_20230726_142347.jpg

IMG_20230722_124241.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod hank » stř 26 črc, 2023 12:42 pm

Ještě ti nabídnu nejmenší mně známou skutečnou úvraťovou stanici St. Katharinen, která byla v provozu až do 60. let v německém pohoří Westerwald:

st_kath.jpg
st_kath.jpg (27.46 KiB) Zobrazeno 3061 krát


Kolejiště je už po drastické poválečné redukci a jeho minimalistické uspořádání odpovídá skutečnosti, že šlo o vrcholovou stanici jedné z německých Steilbahnen, kde se lokomotivy řadily vždy na dolní konec vlaku (a parní komínem proti kopci), takže do kopce se vždy tlačilo a nebylo nutno objíždět.

Podobná vrcholová stanice byla před výstavbou malodráhy zvané Laura, tj. do r. 1913, na dnes kultovním Rennsteigu v Durynsku. Tomu jsme zde
viewtopic.php?f=11&t=12063
věnovali dokonce celé diskusní vlákno.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Insider » stř 26 črc, 2023 2:37 pm

[quote="hank61"]Koukám, že plánuješ něco velice podobného mému minikolejišti, které pomalu dokončuji. Já mám v TT rozměr 2300x400mm, takže ty na té ploše, co uvádíš na tom budeš v eNku ještě lépe. Určitě budu tvoji realizaci sledovat :wink:

To víš, že jsem tvoje kolejiště zaregistroval :) .
Jen ta moje realizace určitě nebude v takovém tempu. Plánuju to spíš až na podzim/zimu, tak mám čas to promyslet.
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Insider » stř 02 srp, 2023 7:09 pm

Zdravím,
tak to vypadá, že vše bude jinak. Hloubka police 26 cm na zdi by byla opravdu moc, takže nový rozměr kolejiště na polici je nově 150 x 1800 mm, což je docela výzva :D .
Zkusil jsem vycházet z původního návrhu a vyšlo mi to takto. Znamená to, že rám vyrobím asi z latí, ono to nakonec bude lepší i pro elektroinstalaci.
Dále asi nebude možné umístit výpravní budovu, představuji si to tak že bude vlastně za hranou kolejiště směrem k sobě. Ale místo zbude na volnou skládku a sklad s rampou.

police2.jpg
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod hank » stř 02 srp, 2023 7:38 pm

Insider píše:Dále asi nebude možné umístit výpravní budovu...


Výpravní budova může být poloplastická kulisa. Ale když nebudeš náročný a bude ti stačit např. některá z nudlovitých budov ÖLEG široká třeba jenom 5 cm ~ 8 m, tak by se ti tam mohla vejít i celá.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Policové kolejiště v N-ku

Příspěvekod Zlámalík » stř 02 srp, 2023 7:41 pm

Zkus vlákno Letní lokálka okolo pracovny, kolega řeší podobné záležitosti.
Budovu bych nechal ve formě reliéfu - přední stěna a kousek, jen abys naznačil hloubku, boky doložit nějakou zelení, vhodným foto/kresleným pozadím a naznačením věcí co blokují průhled (skládka pražců, buňka, skladiště...)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Toch a 10 návštevníků