TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » čtv 22 pro, 2022 9:00 am

Milí kolegové,
Začínám nový projekt, který jsem nejprve pracovně nazval Vánoce 2022, nyní (snad s konečnou platností) přejmenováno na „Martinice“. Úvodní diskuze k projektu byla vedena nejprve jinou cestou, teprve po ustálení základních parametrů „jdu s kůží na trh“ zde na fóru. Ihned na úvod musím otevřeně napsat, že za vybranou variantou layoutu není nikdo jiný, než Milan Ferdián, který postupně dodal celému projektu profesionalitu a pozvedl moje vlastní návrhy o nějaký ten level výš.
Na úvod trochu informací.
Teď před Vánoci mně moje manželka sama, dobrovolně a bez nátlaku vyzvala, zda bych nepostavil kolejiště, které by se mohlo umístit na komodu v obývacím pokoji. Asi to je Svatá žena, když dobře ví, že s modelařením zabírám prostor, dělám občas bo.del, věnuji se časově náročným neužitečným věcem a atd. Jak pravil Kmotr ve filmu: takovou nabídku jsem nemohl odmítnout, ihned jsem kul železo, dokud je žhavé. Prostor k dispozici:
Vanoce_22_rozmer 2.jpg
Vanoce_22_rozmer 2.jpg (17.83 KiB) Zobrazeno 8636 krát

Co mám k dispozici a jaké je východisko:
• Čistý rozměr panelu 141 x 60 (resp. 59,5) – v Etapě II se plánuje možnost umístění do skříňky („akvária“). Tato fáze musí ale být realizována profíkem – truhlářem, osobně na to nemám nemám ani vybavení ani ruce…
• projekt v TT, Tillig 15°(i když na malé věci je kolejivo Kuehn možná výhodnější, nemám s ním zkušenosti a od Tilligu mám ještě nějaký materiál doma)
• DCC (komplet, mašiny i příslušenství)
• Zpětná vazba s moduly s88
• řízení z PC programem iTrain, alternativně ruční ovládání kabelovým ovladačem LocoNet (v mém případě Daisy II)
• „ideové poslání“ kolejiště: mimo jiné prezentace příležitostným návštěvám, že modelaření je pěkná věc a nechat je žasnout nad tím, jak ty vláčky pěkně samy jezdí…

Tady jsou vidět moje první pokusy, vše v úrovni +-0, vlastně jen kroužení, druhá varianta s podivnou jakoby-smyčkou.
varianta_koncove 1.jpg
varianta_smycka 1.jpg

Následně se do věci aktivně zapojil zejména Milan Ferdián a postupně vznikly tři varianty jeho pohledu na zadání. Musím přiznat, že jsem už po první verzi zcela zapomněl na vlastní tvorbu. Ty varianty měly vzestupnou tendenci, takže jsem zvolil až poslední, třetí verzi. Mám Milanovo svolení všechny verze zveřejnit, takže tady jsou.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » čtv 22 pro, 2022 9:07 am

No a takto se s tím vypořádal Milan (první dvě varianty jen základní výkres, stejně se sem vejdou jen tři fota):
Martínkovice barva DF.jpg
006 Martínkovice pracovní výkres.jpg
Martinice 3 barva DF.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » čtv 22 pro, 2022 9:21 am

Překreslil jsem verzi 3 do WT. Pro představu o kolejivu viz následující obr. Jsou použité nestandardní poloměry R250, to je holt daň za vymezený prostor. Ale použitelný vozový park to zvládne... Jsou tam také dvě místa s nízkým průjezdným profilem, lze řešit snížením podloží v daném místě (patráky tam rozhodně jezdit nebudou). (nevšímejte si těch kravínů, jen jsem si předběžně zkoušel půdorysy některých staveb :lol: ).
Martinice_tracks.jpg
Martinice_3D_1.jpg
Martinice_3D_2.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Dusan » čtv 22 pro, 2022 10:59 am

No, budu ti držet palce. Já bych odtáhnul ten stůl od zdi a přidal něco na šíři. Milanův návrh pěkný, ale R250 :o
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod milan ferdián » čtv 22 pro, 2022 12:54 pm

Dusan píše: ale R250 :o

Je to daň za omezenou plochu. Při použití poloměru R310 dojde k deformacím na tratích a zachování základní délky 141,0 cm, ke zrušení vratné smyčky. Hloubka poskočí na 70,0 cm, ale tím pádem i délka v případě zachování vratné smyčky. Vedle vidím zasklený sekretář, takže přílišné vysunutí o 20,0 cm a ještě něco na boku, by se mohlo obrátit manželčino pochopení v neprospěch Foxe :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod hank61 » čtv 22 pro, 2022 2:04 pm

Foxi. Tohle se mi moc líbí a určitě budu stavbu bedlivě sledovat. Pokud jsou R250 předpokládanými vozidly sjízdné, tak bych se toho vůbec nebál. Hold u takového kolejiště na takovém prostoru je to prostě o větších kompromisech. Ať se ti dílo daří :wink:
Naposledy upravil hank61 dne čtv 22 pro, 2022 2:12 pm, celkově upraveno 1
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Zlámalík » čtv 22 pro, 2022 2:11 pm

Je to parádní. Poloměry bych nechal - hromada vozidel to v klidu projede, holt pětikoláka ani Desiro tam nedáš. Ona by se nejen zvětšila hlouka,ale sebralo by to i uvnitř prostor pro stanici, což by bylo škoda. Budu napjatě sledovat!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » čtv 22 pro, 2022 4:54 pm

Díky za komentáře. Teď je etapa plánování, ale budu se snažit podávat průběžné informace.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Ivan » čtv 22 pro, 2022 5:43 pm

Parádní námět! Když se to hezky položí, včetně výškového přechodu, tak to bude fungovat.
Je vidět, že obliba mini roste a to mne těší :D
Držím palce do stavby a budu samozřejmě sledovat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Lukáš.V » čtv 22 pro, 2022 7:30 pm

Moc pěkný projekt i s odbočkou...takže kdybys tam chtěl mít proměná návěstidla je to opodstatněné. Moc hezké a držím palce. Hlavně stavět a tvořit.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » sob 31 pro, 2022 8:27 am

O možných proměnných návěstidlech jsem taky uvažoval, to je vizuálně pěkná záležitost, otázka je ale, jaká návěstidla by pasovala na takovou lokálku? A spíš to vidím na mechanická, než na světelná. Jinak teď je fáze plánování a rozmýšlení a zrání, takže není moc co prezentovat.
Jeden výstup z rozmýšlení je ten, že všude budou postavené výhybky - stále víc mne míchají klouby u EW1 a IBW, kde kvůli ostrým přechodům vozidla nepěkně poskakují. O vedení proudu ani nemluvě. Takže u EW1 vyjdu ze stavebnice, použiju plastové podloží a vyrobím komplet nové kolejnice. IBW vyrobím ze stavebnice flexi. To teď v nejbližší době vyzkouším, mám stavebnici už z dřívějška v šupleti.
Mám nakreslené díly pro konstrukci, ale narazil jsem nyní na totální nedostatek borové truhlářské překližky 8mm :?: Doufejme, že to je dočasné, s ohledem na váhu a možnost přemisťování nechci tlustší a nebo bukovou.
Martinkovice_Frame_v1.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Lukáš.V » ned 01 led, 2023 12:45 pm

Zdar ohledně návěstidel na odbočce. Podívej se třeba na odbočku Moravice. Rozdělují se tam dvě tratě řízené podle D3.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » ned 01 led, 2023 2:44 pm

Díky za typ k návěstidlům, zvažuji co by šlo udělat, abych sis nenaběhl. S dvojramenným bych se asi dostal do potíží s ovládáním.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Jirkátor » ned 01 led, 2023 3:19 pm

Pokud budeš používat serva, tak s ovládání dvou ramen návěstidla nebude problém.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Lukáš.V » ned 01 led, 2023 4:58 pm

Fox píše:Díky za typ k návěstidlům, zvažuji co by šlo udělat, abych sis nenaběhl. S dvojramenným bych se asi dostal do potíží s ovládáním.

Člověče toho bych se asi až tak nebál. Servo jak už bylo psané a nebo motorický přestavník. Vypadalo by to velice efektně a reálná předloha takto osazené odbočky je. V reálu to bylo na Moravici tak, že obě tratě D3 dirigoval výpravčí ze služebny odbočky. Jedna trať končila v Hradci nad Moravicí a druhá ve Svobodných Heřmanicích. Obě tratě s velmi malým provozem. Vesměs tam jezdily sólo 810tky.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků