TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod MirekTT » pát 20 led, 2023 3:52 pm

Na první pohled má kartuši stejné barvy, ale má klasický aplikátor do špičky jako silikony. Ne tu krátkou kládu jako hustej mamut. Etiketu jsem nečetl, ale mám ho v práci. Když si vzpomenu.......ukážu.
Zajímavé je, že na stránkách Den Braven není. Mě ho prodala omylem paní u nás v železářství. Přišel jsem na to až v práci, ale nakonec se mi hodil taky. Jen nemá tu prvotní fixaci. Zato je dobrý na lepení větších ploch. Ten hustej zpod ničeho jen tak nevytlačíš. Ale ucpávám ho stejně. Vytlačím kus a nechám zaschnout.

Edit: ale jinak na korek jak jinak než lepidlo na korek, čili ostafix. Hodí se i na kmeny stromků. Dobře se rozprostírá, korek z něj nesaje vodu, je trvale pružný a přitom brousitelný. Možnost mírně přiředit vodou, ale na korek moc ne.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » pát 20 led, 2023 4:18 pm

Díky, podívám se. Ostatky mám doma, právě na stromky.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod MirekTT » sob 21 led, 2023 9:54 am

Tak jsem tu tubu mamutu prohlédl pořádně a je to trochu jiné. Konkrétně je to tenhle:
https://denbraven.cz/produkt/mamut-glue-total/
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » sob 21 led, 2023 10:03 am

Díky. Koukám co to provedla automatická oprava textu v mobilu v mém předchozím příspěvku
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » úte 24 led, 2023 8:26 am

Kolejiště je teď ve fázi shromažďování materiálu, pokusů a bádání, hlavně nad konstrukčním řešením. Proto jsem na e-shopu Den Braven objednal doporučený MAMUT GLUE Total. K tomu jsem ještě vzal MAMUT GLUE Multi, což by mělo být lepidlo kombinované s tmelem. Na porovnání.
A k tomu mne napadlo ještě vzít na pokusy Spárovací malta JOINT FIX (a hned je doprava zdarma :idea: ). Sice to teď momentálně nepotřebuji, ale vyzkouším to na povrchy silnice, nebo cesty. Nepíšou, jaká je zrnitost (předpokládám, že když to nazývají maltou, že to obsahuje písek a nějaké pojivo, samozřejmě asi ne vápno). O výsledcích podám zprávu.

Další pokusy se soustředí na elektromechanické rozpojovače. Původně jsem uvažoval nad využitím MP1 a vhodném kolmém držáku, avšak nakonec to zamítám z důvodu nedostatku místa. V horní stanici to vychází právě nad skryťákem a obecně je málo místa (mini je holt mini). Proto použiju již dříve vyzkoušenou konstrukci s miniaturním solenoidem (https://www.amazon.com/gp/product/B098K ... UTF8&psc=1). Musím ještě dotáhnout nějaké detaily, aby to fachčilo jak má. Teď čekám na dodávku, už doma nic nemám.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » stř 01 úno, 2023 12:14 pm

Solenoidy pro rozpojovače dorazily, pokusy mohou začít. Mimochodem, moje první zkušenost s e-shopem Amazon. Sice cca 2x dražší, než Aliexpres, ale dorazilo zhruba do týdne, žádné clo, žádné DPHčko...
DSC_0209.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » stř 01 bře, 2023 7:30 am

S ohledem na to, že prašné a špinavější práce na rámu a pokládce kolejí si musím nechat až na dobu, kdy mi počasí dovolí přesun do kůlny, nebo na terasu, zabývám se mj. pokusy se ztvárněním viaduktu. Ten by měl být jedním ze zajímavých prvků kolejiště - podle toho, jak se dílo podaří. Nakonec jsem po úvahách použil jako základ výtisk z 3D tiskárny (slepeno ze třech kusů). Tomuto bych se chtěl ideově přiblížit
Viadukt_Navrh.jpg
Tady jsou - zatím neslepené díly, bez povrchové úpravy a bez mostovky a bez pilířů, tedy jakési základní kopyto.
DSC_0242.JPG
Na to přijdou nalepit zvlášť vytištěné dílce se strukturou kamenného zdiva. Rozpracovaný stav je vidět tady:
DSC_0264.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod hank » stř 01 bře, 2023 8:41 am

Pokud jde o kamenné mosty v oblouku, přečti si prosím toto téma:
viewtopic.php?f=11&t=13274
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » stř 01 bře, 2023 8:50 am

No vida, vše už bylo vymyšlené. Zdá se mi tedy, že tam zásadní chybu nemám, když jsou pilíře lichoběžníkové a most je do oblouku. Mohli bychom diskutovat o proporcích, ale hlavní podmínkou pro mně zůstává, abych se "vešel" do Milanova návrhu minikolejiště. Samozřejmě bych k celé věci přistupoval jinak, kdybych stavěl "mostový" modul pro prezentace na veřejných setkáních (kde mohou být i poučení stavaři :wink: )
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Insider » pát 03 bře, 2023 9:48 am

Tohle kolejiště se mi vážně líbí a postup budu pozorně sledovat.

Zajímavá by byla také varianta v N-ku :-)

Ať se daří

Tomáš
Insider
 
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod jurazbabic » pát 03 bře, 2023 11:25 am

Fox píše:Na to přijdou nalepit zvlášť vytištěné dílce se strukturou kamenného zdiva. Rozpracovaný stav je vidět tady:

To máš vytisknutý na FDM na ležato? A mohl bys zveřejnit jakou tiskárnou, tryskou, vrstva, materiál, teplota...
Já jsem s tiskem "obkladu" nebyl spokojen, příliš jsou vidět tahy trysky, tak můj viadukt zatím čeká na obložení.
Jo a zeď klenby by měla být o 90° otočená než máš na fotce.
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » pát 03 bře, 2023 11:47 am

Ahoj,
o tom otočení kamenů klenby vím, bylo to z lenosti, když jsem kopíroval motiv... snad tam nebude nikdo moc strkat hlavu. K tomu tisku: ano, výsledky tisku naležato jsou dost rozpačité a často jsem věci vyhodil a používal pro zdivo jiné metody a materiály. Tohle je dělané takto:
nakreslil jsem si plochy ve SketchUp, základní plná vrstva tl. 0,3mm a na to pak struktura kamenů (výška 0,3 - 0,5mm aby se povrch trochu rozházel, spáry 0,3mm)
- tiskárna Průša Mini+
- filament Průša, PLA
- tisk vrstva 0,1mm, teplota trysky 215°C
- pozor, změna oproti default nastavení: "násobič extruze" = 1,1. Tzn. nastavil jsem větší průtok tryskou. Kameny jsou pak trochu rozpláclé, ale ztratí se dost poruch(mezer) z pohybu trysky.

Následně povrch trochu přebrousím jemným smirkem, tím se odstraní drobné přetoky a "vlásky". Po očištění zubním kartáčkem nanáším prstem tenkou vrstvičku lehčeného tmelu (např. sádrokartonářský tmel v kartuši - KNAUF Renokitt). Tmel co nejvíc prstem rozpatlám a natlačím do povrchu. Tak se ztratí další vady z tisku. Pak ještě před uschnutím zase vezmu zubní kartáček a přejíždím v kolmých směrech jak jdou spáry. Tím se spáry znovu objeví.
Chce to zkoušet, stejně jako nastavení tisku. Laboroval jsem i se zvýšením teploty trysky, ale to nebylo ono. Není to žádný univerzální návod, je to hodně o pokusech a omylech.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod jurazbabic » pát 03 bře, 2023 11:54 am

Díky, až bude čas vyzkouším. Asi Průša mini taky jezdí mnohem líp.
A to zapatlání tmelem je dobrej nápad.
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod Fox » pát 03 bře, 2023 11:58 am

Ten tmel snad dost pomůže, ale ještě jsem to nebarvil. Teprve pak se ukáže, jak moc to je účinné. Zatím to ber jako myšlenku od pracovního stolu.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT Martinice (kolejiště do obýváku 141x60)

Příspěvekod jipol57 » pát 03 bře, 2023 3:11 pm

A co to takhle potřít jemným štětečkem acetonem, aby se povrch trochu naleptal, slil a nechat uschnout. Nebo postříkat.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků