Mini Tochov H0 90x90cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Mini Tochov H0 90x90cm

Příspěvekod Toch » stř 21 zář, 2022 4:05 pm

Návrh mého hlavního kolejiště se pomalu, ale jistě, blíží Finálu. S tím přichází čas na rozkreslení SN + rámu + úpravy místnosti + schéma DCC atd takže ještě hodně projektové činnosti, nechci se v tom všem plánování utopit a tak potřebuju nějaký miniprojekt na testování postupů nástrojů, ale hlavně projekt kde si můžu dovolit nejdřiv něco udělat a pak řešit jestli je to dobrý :)

Kamarád mi v dobré víře daroval nějaké mašinky co nepotřebuje, ale bohužel byly TT a tak je aspoň zužitkuju na tomto projektu. Stejně tak použiju zbytky z mého dětského kolejiště.

Cílem projektu je si vytvořit plochu 90x90 cm na testování krajiny.
Koleje budou jednoduchý kruh s jedním vlakem co bude kroužit dokola.

Jedná se o dětské kolejiště takže všechny uvahy o epoše provozu atd jdou stranou.

Takhle nějak si představuju koncept kolejiště.
IMG_20220920_225310786 kopie.jpg

A tady jsem si načrtl jak budu dělat rám.
Rám sem zvolil na velikost projektu asi zbytečně robustní, a rozhodně zbytečně složitej, ale chci si osahat novou pilu, a trochu se otrkat jako přípravu na velkej stůl.
TT_pizza.jpg
Naposledy upravil Toch dne pon 26 úno, 2024 2:23 pm, celkově upraveno 1
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 122
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Kavka_ » stř 21 zář, 2022 5:26 pm

Pěkné a funkční. Jen se dovolím zeptat, zda na zvolený formát neumístit jednoduchou přeloženou osmičku - přibyla by jízda do svahu, křížení tratí, aniž by se kupily problémy (výhybky, skryťák) a kroužení by zůstalo. Vlastně mi trochu přijde škoda na formátu 90x90 zůstat jen u prostého oválu.
V každém případě ať se daří!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod hank » stř 21 zář, 2022 5:39 pm

Kavka_ píše:Vlastně mi trochu přijde škoda na formátu 90x90 zůstat jen u prostého oválu.


Milan Ferdián má v TT na ploše 80x80 - 90x60 - 90x90 cm několik kolejišť, některá deklarovaná jako dětská, a nejmíň jedno z nich (Paskov - 1. díl vydané sbírky plánů kolejišť) nemá ve viditelné části žádné kolejové rozvětvení a ve skryté části má jednoduché skryté nádraží uspořádané podle logiky kruhu, takže umožňuje provoz podle GVD i kroužení po oválu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Toch » čtv 22 zář, 2022 11:25 am

Upřímně pohrával jsem si s myšlenkou, udělat nějaké složitější hotové vymyšlené. Ale vzhledem k tomu, že po dokončení už nebude mít místo a svůj účel splní, chtěl bych ho darovat zpátky dárci mašinek pro děti nahraní .
Z čehoš jsem usoudil že chci maximální jednoduchost provozu, TT ovál doma mám a jen k tomu pak přihodim Piko starter analog ovladač a šmitec.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 122
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Ivan » čtv 22 zář, 2022 12:37 pm

Ahoj,

za mne jen malá poznámka k trasování silnice. Nevedl bych ji z pravého rohu druhým podjezdem do levého rohu, ale za prvním podzejdem bych ji trasoval do stoupání ke stanici, jakoby diagonálně. Pod tratí u druhého rohu může klidně zůstat malý podjezd pro traktory na pole a polňačka. Je to jen takový nápad... ;)

Ať se testování zadaří!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Toch » čtv 22 zář, 2022 2:29 pm

Ivan píše:Ahoj,

za mne jen malá poznámka k trasování silnice. Nevedl bych ji z pravého rohu druhým podjezdem do levého rohu, ale za prvním podzejdem bych ji trasoval do stoupání ke stanici, jakoby diagonálně. Pod tratí u druhého rohu může klidně zůstat malý podjezd pro traktory na pole a polňačka. Je to jen takový nápad... ;)

Ať se testování zadaří!


To neni vůbec špatnej nápad, myslím že to tak udělám.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 122
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Toch » čtv 06 říj, 2022 8:46 am

Nenašel jsem patřičný chlívek tak to zkusím tady.

Středobod tohohle kolejiště (Darovaná TT mašinka) nejede :/.
Pokud mašinku nadzvednu tak, že se kolejí dotýkají pouze modře vyznačená dvojkolí, tak se mašina rozjede, jakmile ji položím celou nic.
TT_mas_1.jpg

Přikládám i foto spodku
IMG_20221005_223645561.jpg

Poradí někdo? díky moc.

Jinak je to analog, a ovládání z H0 piko starter setu.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 122
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Petr Barchánek » čtv 06 říj, 2022 11:22 am

Některé (či některá) z těch modře neoznačených dvojkolí zkratuje (zkratují). Postupným pokládáním dvojkolí na koleje bych zjistil, které (která) dvojkolí je (jsou) šluslé. Třeba přes hranu kusé koleje a pak bych hledal místo zkratu a následně i řešení = izolace. Schválně píšu jednotném čísle a v závorce dávám množné číslo, protože těch zkratů může být víc.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod HonzaM » čtv 06 říj, 2022 11:58 am

Toch píše:Nenašel jsem patřičný chlívek tak to zkusím tady.

Středobod tohohle kolejiště (Darovaná TT mašinka) nejede :/.
Pokud mašinku nadzvednu tak, že se kolejí dotýkají pouze modře vyznačená dvojkolí, tak se mašina rozjede, jakmile ji položím celou nic.
TT_mas_1.jpg

Přikládám i foto spodku
IMG_20221005_223645561.jpg

Poradí někdo? díky moc.

Jinak je to analog, a ovládání z H0 piko starter setu.

Není to myšleno opačně, tedy že aby se mašina rozjela, nesmí se modře označená dvojkolí dotýkat kolejí? Pokud by se totiž kolejí dotýkala jen modře označená dvojkolí, nebyly by ve styku s kolejemi hnací nápravy. Pokud mašina nejede pokud se kolejí dotýkají i dvojkolí na tendru, mohlo by být některé dvojkolí nasazeno opačné, izolovanou stranou jinak než ostatní.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod fulda » čtv 06 říj, 2022 12:22 pm

Myšlenka - pokud by dráty od tendru byly přepólované, mašinka by jezdila také pokud by se kolejí nedotýkal tendr. Je tomu tak?
Já bych jednoduše položil mašinku na záda, dal si šlusmetr na jedno kolečko tendru a hledal, jestli nemám přímej zkrat na protilehlé straně na kolečkách lokomotivy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Toch » čtv 06 říj, 2022 12:30 pm

HonzaM píše:Není to myšleno opačně, ..


Ne-e není, pokud ji postavím "na zadní" tak se vše rozpohybuje a "ve vzduchu" prostřední dvou kolí normálně jedou.
Zatím jsem zkusil oddělat přední dvoukolí to našroubek a to se pak nerozjela ani na zadních.

Vyzkouším teda přímým přikládáním, kde mi to zkratuje.

Zatim díky za tipy všem. Vyzkouším co se dá
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 122
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 06 říj, 2022 1:02 pm

Tendr má izolovanou osu dvojkolí.
Demontoval bych oba běhouny z lokomotivy a potom postupně na koleje přiložil tendr a následně lokomotivu. Pokud bude v obou případech loko fungovat, tak jsou otočené drátky, které spojují lokomotivu a tendr.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Petr Barchánek » čtv 06 říj, 2022 8:00 pm

tak jsou otočené drátky, které spojují lokomotivu a tendr

Jenže to by mašina při položení na koleje jen tendrem a zadním běhounem zkratovala. Ale on má ten běhoun zamodřený taky. Tím to nejspíš nebude - leda by měl sběrací plíšky z toho běhounu odpojené, což ale podle fotek nejspíš nemá.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod Toch » čtv 06 říj, 2022 8:51 pm

Provedl jsem další testy, a vypadá to, že stačí zatlačit na tender aby se dotýkal všema 4ma pak to jede.
Takže když jsem to stavěl na zadní nebylo to tím, že zvedám kola ale bylo to tím, že tlačím na tender.
Budu muset vyzkoušet nějaké závaží asi.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 122
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Mini Tochov TT 90x90cm

Příspěvekod vojtas » pát 07 říj, 2022 12:28 am

Ahoj, lokomotiva by měla jet na kterýkoliv z běhounů i samotný, stejnětak na hnací dvojkolí i bez tendru na kolejích. Nejspíš má nějaký větší problém se sběrači. Jo na tendru nemáš nasazenou kastli, musí se to secvaknout.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Toch a 22 návštevníků