PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod michal_d » čtv 15 zář, 2022 7:18 pm

Zdravím,
Myslím, že nastal čas na prezentaci dalšího projektu. Jako Plzeňáka mě již delší dobu lákalo alespoň formou modelu oživit plzeňskou pionýrskou železnici a hlavně pak její unikátní elektrickou jednotku E10.01. Kusé informace o celé trati lze najít na internetu, např. spvd.cz. O jednotce pak na prototypy.cz. Jsa bytostný TTčkař volím své domácí měřítko TTe. Projekt mám rozpracovaný již skoro 2 roky, ale až nyní začíná nabývat konkrétnějších obrysů. Jelikož mám problém s místem, tak se bude jednat o vyslovené mini, rozměry - 78x42cm - jsou dané starým kufrem papírákem, v kterém bude kolejiště uloženo. Z toho vyplývají i potřebná omezení. Trať, která byla ve skutečnosti 2km dlouhá s vratnými smyčkami na koncích jsem smrsknul do podoby prostého oválu s odbočkou do remízy. Před výhybkou do remízy (ve skutečnosti ve smyčce ZOO) bude na kolejišti nástupištní hrana stanice ZOO, ale bez budovy. Na protější straně oválu bude budova stanice Lochotín. Obě budovy budou spíš volná tvorba na motivy skutečnosti se zachováním základních architektonických prvků. Vše je podřízeno místu (remízu jsem musel např. dost zúžit). Krajinářsky to bude po vzoru nivy řeky Mže "placka" s loukami, pohledově bude kolejiště rozděleno alejí Kilometrovkou.
PZ_Plzen_pracovni_01.jpg

Jednotka E10 je 3D tisk z PLA. V době kdy jsem začal se stabou jsem ještě nevlastnil SLA tiskárnu a nyní se mi jí již nechce překonstruovávat, byť některé detaily jsou podřízené FDM technologii...
PZ_Plzen_pracovni_02.jpg

Postupně budu prezentovat další postup.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod vojtas » čtv 15 zář, 2022 7:28 pm

To je naprosto super. E10.01 je krásná.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 zář, 2022 1:50 pm

Nádhera, těším se na pokračování, tohle je paráda.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Ivan » pát 16 zář, 2022 3:47 pm

Ja tedy beru všechny odnože TTm, e, f stále za TT, je to 1:120.

Těším se na pokračování, jednotka vypadá zajímavě, musím se někdy podívat co je to za stroj., neznal jsem ji.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pát 16 zář, 2022 4:07 pm

Naprosto luxusní - Mini, novostavba skutečného stroje a trať se skutečnou předlohou - co si víc přát! Těším se na výsledek!
A přiznávám, že jsem o jednotce E10 jsem fakt také nic nevěděl.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Střelec » pát 16 zář, 2022 6:40 pm

Původní projektová dokumentace plzeňské pionýrské železnice z let 1959 - 1960 je v odboru dopravy KNV Plzeň. Je toho jeden karton, obsahuje zápisy z projednávání, plány a výkresy traťového tělesa a provozní předpisy. Trať tvořily dvě koncové smyčky, z té u ZOO odbočovala kolej do remízy (dnes dílna a garáž ZOO). Celá trať tedy měla tři výhybky. Bohužel dokumentace k prodloužení na Výstaviště se zatím nenašla... Jinak je jí věnován jeden díl seriálu "Zaniklé tratě" na idnes.cz
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod michal_d » sob 17 zář, 2022 4:04 pm

Střelec píše:Původní projektová dokumentace plzeňské pionýrské železnice z let 1959 - 1960 je v odboru dopravy KNV Plzeň. Je toho jeden karton, obsahuje zápisy z projednávání, plány a výkresy traťového tělesa a provozní předpisy. Trať tvořily dvě koncové smyčky, z té u ZOO odbočovala kolej do remízy (dnes dílna a garáž ZOO). Celá trať tedy měla tři výhybky. Bohužel dokumentace k prodloužení na Výstaviště se zatím nenašla... Jinak je jí věnován jeden díl seriálu "Zaniklé tratě" na idnes.cz

Nevíte prosím, zda jsou v archívu plány staničních budov? Potřeboval bych stanici Lochotín. S ohledem na volnou inspiraci tématem bych budovu klidně postavil pouze dle známých fotek, ale nikde jsem nenašel zadní pohled. Stanice ZOO je dost přestavěná... Zkoušel jsem dotaz na K-reportu, ale tam jsem neuspěl.
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Střelec » sob 17 zář, 2022 5:54 pm

Bohužel. budovy jsem v dokumentaci neviděl. Propustky, přejezdy, svršek, celkové trasování ano. Ale chtělo by to projít list po listu. Dokumentace je ze stádia projektování a návrhů, stavěla se verze prodloužená proti původnímu návrhu. Dnes stojí jen ta remíza (garáž Zoo) a patrně jedna nástupištní hrana se sloupem vedení, zarostlá někde v křoví (viz příslušný díl Zaniklých tratí).
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod michal_d » ned 18 zář, 2022 8:09 pm

Nabarvil jsem koleje, čímž zanikl jejich tištěný původ. Dále jsem zhotovil 2 propustky a rozvrhl síť melioračních struh, rovněž jsem rozvrhl vedení cesty kilometrovky a polohu nástupišť. Nástupištní hrany a propustky jsou opět 3D tisk z PLA.
Ukazuje se výhoda provedení mini, kdy se kolejiště vejde na jídelní stůl, je lehce přenosné a nic tedy nezdrzuje od stavby...
PZ_Plzen_pracovni_03.jpg

PZ_Plzen_pracovni_04.jpg
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Ivan » pon 19 zář, 2022 6:43 am

Můžu jednu malou technickou? Z fotek mi přijde, že je ten propustek nějaký úzký. Nejsem velký odborník, ale řekl bych, že by měl být aspoň na šířku kolejového lože. Možná ale fotky matou...

Jinak je to parádní, ostatně jako všechny tvé projekty :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod michal_d » pon 19 zář, 2022 7:58 am

Ivan píše:Můžu jednu malou technickou? Z fotek mi přijde, že je ten propustek nějaký úzký. Nejsem velký odborník, ale řekl bych, že by měl být aspoň na šířku kolejového lože. Možná ale fotky matou...

Jinak je to parádní, ostatně jako všechny tvé projekty :wink:


Podkladovou vrstvu pod kolejemi budu ještě ořezávat, zatím je příliš široká. Při pokládce kolejí jsem moc neřešil geometrii a dodatečně upravuji šířku lože - pražcová pole jsou tištěná pro R120mm, ale kolejnicové pruty oblouky trochu srovnaly, takže výsledný rádius je mírně větší. (Jednotka je konstruovaná, aby projela R100, ale je opravdu extrém) A ano možná je lože užší než ve skutečnosti, ale dělám to tak aby to ladilo oku -pPotřebuji vně oblouků ještě umístit sloupy trakčního vedení, které byly ve skutečnosti mimo štěrkové lože a záměrně chci aby celé těleso působilo subtilně, uvidíme, jak se to povede...
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Ivan » pon 19 zář, 2022 9:15 am

Tak to jooo :wink:
Jaké jsi vlastně použil pruty?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod michal_d » pon 19 zář, 2022 10:06 am

Pruty jsou PECO IL-1, stejné pruty se předpokládají pro použití podloží DK-model. Kolejivo jsem řešil už před delší dobou a výsledkem bylo právě rozhodnutí vytisknout si podloží sám, sepsal jsem k tomu i pár poznatků...
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod hank61 » pon 19 zář, 2022 1:58 pm

Michale. Moc pěkně popsaná výroba i výsledek. Palec nahoru. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: PŽ Plzeň - TTe - kufříkové kolejiště

Příspěvekod Střelec » pon 19 zář, 2022 4:51 pm

Na začátku provozu před elektrizací tam běhal lokotraktor s vypůjčenými dřeváky od ČSD. https://tv.idnes.cz/technika/zanikle-tr ... globe_vrja
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků