Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod jafobe » čtv 08 zář, 2022 4:52 pm

Jeden se pomalu nestihne rozhkoukat a Ty zase už jezdíš... :oops:

Ty šrouby tam jsou natrvalo nebo jen dočasně do přilepení?
Pokud natrvalo existuje elegantnější řešení které by tolik nerušilo, a dá se říci že docela dobře koleje podrží, mám pomocí pár kousků na klubovém kolejišti zafixovaný trochu násilně přetočený protioblouk, kde skoro vše vícenápravového (delší páry, ale třeba dvoudílný motorák VT 135) spolěhlivě vykolejovalo, a od přišroubování je klid... a je to z mého pohledu lepší i pevnější než šroubky nebo hřebíčky zadělané pře dirky v pražcích.


Obrázek

https://ttmodelar.eu/index.php?route=product/product&path=114_115_123&product_id=701

Ale asi by se to dalo i udělat, jsou to jen nastříhané a naohýbané plíšky s dirkou co se zapustí mezi pražce a přitlučou hřebíčkem nebo zafixují šroubkem (podrží pražcové lože i bočně, jen jsem je musel trochu z boků připilovat aby sedli líp mezi podkladnice na pražcích) třeba nějakým takovým když to bude i přes korek... https://ttmodelar.eu/index.php?route=product/product&path=114_115_123&product_id=698

Pokud by jsi chtěl na vyzkoušení můžu jich pár hodit do obálky a poslat. :wink:

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » čtv 08 zář, 2022 5:20 pm

Moc pěkné. Díly za nabídku, šroubky jsou jen pracovní, i když mne napadá, že jsem na X-tracku v zákulisí nakonec zapomněl přilepit a zůstaly tam také... asi u TT modeláře objednám a vyzkouším na X-tracku (mám tam otevřenou objednávku, tak to přihodím k ní...)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » čtv 08 zář, 2022 7:12 pm

Během posledních dní jsem osadil na panel mechanická návěstidla v souladu s Milanovým plánkem s pohonem vlastní výroby pomocí přestavníku MP1 - hledal jsem placatou variantu pohonu, aby se vešla do "podpalubí" (cca 2,3 cm).
KUFR MSFJ 1-5 11.jpg

KUFR MSFJ 1-5 09.jpg

Jedno z návěstidel má poněkud nakřivo patku, tak asi využiji možnosti opravy novým, lehce upraveným výtiskem. Dost možná bude třeba návěstidlo blíže zadní koleje posunout blíže k výhybce, aby se vešlo ke zdi/kulise.

Pro roli stavědla mám rozpracovanou stavebnici St. Bylnice od pana Vykročila. Do něj jsem v rámci jarní stavby "do šuplíku" vytvořil v náznaku odpovídající interiér, aby uvnitř "něco" bylo.
KUFR MSFJ 1-5 10.jpg

V tomto okamžiku jsem začal pochybovat, že nastoupená cesta je tou pravou - přijde mi, že terén osazený průmyslovými budovami, mosty a nadjezdy se začíná opticky zmenšovat, říkám si, zda se nevrátit k romantické krajinářské variantě, jak ji načrtl Milan... Nebo ony průmyslové budovy zmenšit a naporcovat... uvidíme.
Mějte se!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod hank61 » čtv 08 zář, 2022 8:11 pm

To teda smekám. Na takhle malém projektu návěstidla a interiér v budovách....
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Ivan » čtv 08 zář, 2022 8:51 pm

:shock: :shock: :shock: stavědlo parádní!!

asi mi něco uniká, jaký je fígl s MP1, které staví horizontálně a pohon návěstidla je přitom vertikální?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Zlámalík » čtv 08 zář, 2022 9:14 pm

hank61 píše:To teda smekám. Na takhle malém projektu návěstidla a interiér v budovách....

No právě, kde jinde na to má člověk čas a sílu? :D U velkých věcí není čas zjišťovat, kdo je kdo...

A ano, na mikrokolejišti je ten problém, že každá věc, která má reálné rozměry, dává nepříjemně vědět, že celek je značně menší, než by měl být. Člověk bez potíží akceptuje krátké staniční koleje a jedem motoráček do doby, kdy vedle postavená budova sahá od námezníku k námezníku. To je můj problém s násypkou kamenolomu v Malé Pace. Zařízení málem větší než kopec.
Kavku ale za pečlivost chválím a držím mu palce, těším se na pokračování.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » čtv 08 zář, 2022 9:47 pm

Ivan píše:asi mi něco uniká, jaký je fígl s MP1, které staví horizontálně a pohon návěstidla je přitom vertikální?


:) V řezu to vypadá asi takto:
Mechanika 12.jpg

Táhlo sune klínek pod sloupek, který na něj dosedá - nahoru ho tlačí, dolů padá sám, když klínek ustoupí...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Marthin » pát 09 zář, 2022 6:01 am

Kavka_ píše:
Ivan píše:asi mi něco uniká, jaký je fígl s MP1, které staví horizontálně a pohon návěstidla je přitom vertikální?


:) V řezu to vypadá asi takto:
Mechanika 12.jpg

Táhlo sune klínek pod sloupek, který na něj dosedá - nahoru ho tlačí, dolů padá sám, když klínek ustoupí...


Vidím, že pzákladní principy fyziky jsou uplatňovány i na kolejišti.
O to víc je to sympatické :-).
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Vladimír_B » pát 09 zář, 2022 8:57 am

...a přitom by stačila obyčejná úhlová páka. Třeba ta od serva...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod jipol57 » pát 09 zář, 2022 9:54 am

Kavka_ píše:... hledal jsem placatou variantu pohonu, aby se vešla do "podpalubí" (cca 2,3 cm)...

Když jsem potřeboval nejnižší pohon přestavníků, vycházel jsem z rozměru výšky serva. 12mm. Tuto výšku mají taky moje přestavníky celkově.
viewtopic.php?f=1&t=11830&p=311581#p310998
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » úte 13 zář, 2022 8:29 pm

Tak zatím to vypadá, že se na levé straně usídlí sklad s vlečkou (čerpal jsem a nechal se volně inspirovat článkem na mojett.cz o vlečkách /silo Kouřim/):
KUFR MSFJ 1-5 12.jpg

KUFR MSFJ 1-5 13.jpg

Budova skladu bude potažená částečně opadaným vlnitým plechem, vlečka vedoucí zleva bude zakončena nějakým jednoduchým šturcem. Terén se směrem k zastávce bude svažovat.
Odjezd ze zastávky bude za parovodem doprava stínit svah s opěrnou zdí a bujnou vegetací. Ze stejného svahu pak vyjde pilíř mostu, který bude stínit pohled na výjezd z křížení na opačnou stranu.
Přidávám pohled ještě z druhé strany do zákulisí, kde budova skladu poskytne bezpečný úkryt i dlouhému motorovému vozu a zároveň se do útrob za stavbu ustupující do popředí vejde skoro celá výměna...

KUFR MSFJ 1-5 14.jpg


Samozřejmě je to vše mimo NEM - prostě beru nejhorší možné vozidlo a na něm zkouším, co si ještě mohu dovolit. Zkušenosti z předchozích projektů říkají, že celkem dost...

Ještě se vrátím k návěstem - pohon s MP1 jsem byvše DCC tutan volil jako nejodolnější řešení a zároveň jsem hledal variantu, která bude snadno rozebíratelná - počítám, že pro přepravu dám návěsti do ochranného pouzdra... zde stačí návěst vysunout i s vahadlem vzhůru a stejně pak vložit zpět na místo...

Mějte se!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod hank61 » úte 13 zář, 2022 9:25 pm

Moc hezké. Už se těším finální podobu. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » pon 10 říj, 2022 2:55 pm

Po delší době zase nějaký ten prezentovatelný posun vpřed. Levá strana dostává už pozvolna výslednou fazonu, jakkoli chybí stále spousta drobností a špíny (a ok, ještě také samotná zastávka :)):
KUFR MSFJ 1-5 15.jpg

Na opačné straně panelu jsem posunul horní návěstidlo, v původní poloze bylo v kolizi s vedle stojící stěnou. Pak tápu s podobou lanovodů. Na obrázku níže je růžovou barvou trasa k jednotlivým návěstidlům a výměně, kam bych je tak na první dobrou dal. Nemám ale tušení, zda je lze vést takto přes výhybku, nebo zda musím o kus dál (1) nebo (2) /tady nevím, je vůbec konstrukčně přípustné změnit směr vedení lanovodu na opačný?/. Dále netuším, zda musím vést lana dál jako že k předvěstem (3) a (4) - přijde mi, že ano /doleva povedu lana k poslednímu pomyslnému návěstidlu před mostem/. No a pak ještě otázka k lanovodům k chráněnému přejezdu /ať už pomyslnému či skutečnému/ (5) - zda by vedla takto, nebo by se sdružila s trasou lanovodu k předvěsti (3), především jak se řeší v takovém případě kolize s nástupištěm, které bude pod spodní kolejí...
KUFR MSFJ 1-5 16.jpg


S díky a mějte se!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Ivan » pon 10 říj, 2022 3:46 pm

No paráda, hotový Carendt!

Dratovody bych udělal ještě trochu jinak, ale nejsem přímo odborník.

KUFR MSFJ 1-5 16~2.jpg
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod vojtas » pon 10 říj, 2022 4:11 pm

Nevyfotil bys to celé složené zezhora?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků