Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » úte 30 srp, 2022 6:46 pm

Zdravím všechny, po delší době jsem se konečně dostal alespoň k troše modelařiny.
Vstupním omezením, které jsem protentokrát pro svůj projekt nalezl, je plastový kufr na bourací kladivo, jehož pět exemplářů se aktuálně nachází v mém sklepě:
KUFR MSFJ 1-5 01.jpg

Velikost volné plochy uvnitř je 60x40 cm, celková výška cca 13-14 cm. Vzhledem k počtu mých realizací na podobné ploše jsem nechtěl jít znovu podobnou cestou a raději jsem se rozhodl pro rozdělení na dva segmenty, což by umožnilo provoz na obloucích normálních poloměrů. Po několikerých zkouškách jsem volil z mých oblíbených MSFJ plánků a sice MSFJ 5, kombinovaný na levé straně s MSFJ 1. Tedy takto:
KUFR MSFJ 1-5 02.jpg

Celkové pojetí bude na rozdíl od Milanových plánků méně romantické a krajinářské, vpravo zvolím zastávku u průmyslového areálu, předělem bude silniční nadjezd a vpravo pak zatím nespecifikovaný "rub" městské zástavby, s tím že zřejmě zachovám stavědlo a návěsti na odbočce. Pozadí bych rád posunul až za horní kolej a tu pak maskoval zástavou - uvidíme, jak tahle část uzraje.
Předěl segmentů jsem volil vzhledem k potřebě rozdělení na stejné díly za prostřední výhybku, délku kolejí jsem přidal za výhybkami na cca 22-23 cm, aby se potenciálně vešel i velký motorový vůz (840, 854, 850).
Bojoval jsem s výrobou základnách panelů (zaboha jsem se k tomu nemohl dokopat), až jsem našel v levných knihách prodávaný "ozdobný tác" v absolutně ideální velikosti 20x60 cm a výšce cca 2,8 cm. Vybral jsem dva nejrovnější a zakoupil. Zde jsou:
KUFR MSFJ 1-5 03.jpg

Ke spojení segmentů jsem použil canon konektor a středící kolíčky k rozkládacím stolům, jak mne naučila zdejší komunita...
Naposledy upravil Kavka_ dne pát 02 zář, 2022 10:29 pm, celkově upraveno 2
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » úte 30 srp, 2022 7:07 pm

...a zde je realizace - kolejiště je čistě digitální, momentálně ve sjízdném stavu - koleje nejsou přilepené, zatím jen přišroubované a fixované napájecími vodiči. Vzhledem k předchozí realizacím X-tracku nebylo potřeba nic vymýšlet, stačilo nainstalovat a zapojit :-) a vše fungovalo (až mne to překvapilo)
KUFR MSFJ 1-5 05.jpg


KUFR MSFJ 1-5 04.jpg

ke spojení segmentů jsem použil spony, které přidaly přenositelnost celému panelu v jednom kuse...
Uvidím co dál, zatím sbírám inspiraci na krajinu - ale jezdit už jde!

KUFR MSFJ 1-5 06.jpg

Poprvé jsem se dobral kolejiště s dělenými kolejemi a překvapilo ne, v jak velké toleranci dokážou lokomotivy spojované díly projíždět... Předěl segmentů jsem posunul za druhý pražec výhybky, abych se vyhnul potížím s nastavováním kraťoučkého dílu spodní větve výhybky...
Zatím se mějte!
Naposledy upravil Kavka_ dne úte 30 srp, 2022 7:10 pm, celkově upraveno 1
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod hopeter » úte 30 srp, 2022 7:09 pm

No vida asi se už blíží zima , modeláři se stahují do dílny. :)
Jsem zvědavý jak se popereš s provozem. Já na podobném uspořádání pořád nejsem schopný něco zajímavého vymyslet.Vyměním vagony pod šupnou , vymetu s Hurvínkem všechny schovávačky a tím prakticky končím... :(
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » úte 30 srp, 2022 7:16 pm

hopeter píše:Jsem zvědavý jak se popereš s provozem. Já na podobném uspořádání pořád nejsem schopný něco zajímavého vymyslet.Vyměním vagony pod šupnou , vymetu s Hurvínkem všechny schovávačky a tím prakticky končím... :(

No, já to zatím bral jako puzzle - na kolejišti lze provozovat 3 nezávislé motorové vozy, střídat je v jednotlivých pozicích. Pro mně je to zatím kolejiště, na kterém mohou jezdit dlouhé motoráky na mém stole a ne jen na kamarádovo velkém jezdičském kolejišti (které mu pomáhám stavět). A hlavně: je to kufr, do značné míry prachutěsný, který se vejde ledaskam. A těším se na stavbu - s ježděním si budu lámat hlavu později:)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod hopeter » úte 30 srp, 2022 7:24 pm

Taky to provozuji jako pošupovací hlavolam. :) Už jsem ale uvažoval o přístavku s točnou nebo přesuvnou. Uvidíme co přinese zima... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod hank61 » úte 30 srp, 2022 7:48 pm

Mě se to líbí. Když se vymazlí krajina, tak to bude se sólo motoráky hezká hračka :wink: Apropo, když využiješ všechny kufry, budeš mít docela slušnou segmentovku. :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Zlámalík » stř 31 srp, 2022 8:49 am

Tak tady hlavně bacha navečer, když jde člověk do dílny v šeru - a bourací kladivo uložit do toho správného kufru... :D
Taková dílenská segmentovka, ano!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod zdeno » stř 31 srp, 2022 8:59 am

Kavka_ píše:a překvapilo ne, v jak velké toleranci dokážou lokomotivy spojované díly projíždět...


jeste doporucuji zbrousit vnitrni hranu kolejnice trosku do koso uhlu, to potom snese jeste vetsi toleranci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Ivan » stř 31 srp, 2022 9:04 am

Safra to je nápad! Hlavně, že je dost kufrů ;).

Hloubka je vcelku nízká, možná by stálo za to, udělat pozadí jako odendavací třeba na sololit, které by se pak dalo do kufru naplocho.

Ze zajímavosti, také používám MP1+WD10. Jak máš WD10 nastaveno, na trvalé sepnutí, nebo jsi to omezil? Já to mám na trvalo a využívám koncové vypínání MP1. Původně jsem plánoval i externí napájení, ale nakonec to mám přímo z JK DCC a u malého kolejiště to snad nevadí.

Ad poznámka zdena, také lehce strhávám vnitřní hranu kolejí pilníkem. Mezeru mezi pruty na segmebtech mám na jednom prutu přes 1mm (druhá část je již srdcovka) a je to OK. Záměr tolik ani nebyl, jen mi ujela ruka s pilníkem.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » stř 31 srp, 2022 9:37 am

Ivan píše: Hloubka je vcelku nízká, možná by stálo za to, udělat pozadí jako odendavací třeba na sololit, které by se pak dalo do kufru naplocho.

Tak to definitivně - do výšky kufru počítám jen s výškou konstrukcí a budov zakrývajících pohled na nežádoucí místa :) Na pravou stranu možná ještě přidám mini segment 23 x 5 cm připojený přes dva banánky jako skryté nádraží, abych nutně nemusel maskovat odjezd na kolej vpravo dole (Milan tam má tunel, který se mi tam potenciálně nebude hodit...)

Ivan píše:Ze zajímavosti, také používám MP1+WD10. Jak máš WD10 nastaveno, na trvalé sepnutí, nebo jsi to omezil? Já to mám na trvalo a využívám koncové vypínání MP1. Původně jsem plánoval i externí napájení, ale nakonec to mám přímo z JK DCC a u malého kolejiště to snad nevadí.

Používám naprosto stejné nastavení. Na mikro a mini projekty mi to přijde plně dostačující a vlastně to i zjednodušuje programování dekodéru Kuehn.

Koleje na hraně segmentů dle vaší rady zbrousím až budu finalizovat přilepení kolejí.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod workous » stř 31 srp, 2022 12:02 pm

Já se picnu včera tady měl kufry a dnes už jezdí :) jinak zajímavý nápad držím palce do další kufrotvorby :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Microkolejiště KUFR MSFJ 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » pát 02 zář, 2022 12:57 pm

Tak zatím jsem hledal inspiraci v průmyslových budovách, a překvapivě jsem celkem snadno našel. Na mapy.cz je velmi podrobně v pohledu z ulice nafocen bývalý areál ZKL Klášterec nad Ohří:
https://mapy.cz/s/fapefatofa
Varianty vedení nadzemního parovody/horkovodu, průmyslové budovy v různém stupni opotřebení, úprav a současné funkce - paráda...
Pro stavbu budov tedy budu zřejmě čerpat odtud, především pak k inspiraci k ztvárnění různého konstruktivního nepořádku..
Mějte se!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod vmucha » pon 05 zář, 2022 11:01 am

Já jen ještě jeden tip, když jsi z Ústí. Systém vleček kolem ulice tovární (za chemičkou u kruháku na Globus). Množství různých továren, kterými projíždí vlak, lze jako segmenty. Zajímavě budovy - jatka, sklárna, armaturka...vozba čehokoliv
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kavka_ » pon 05 zář, 2022 2:07 pm

Díky za tip. Jako Ústečan jsem si vědom sítě vleček v Předlicích, která je mimochodem opravdu úžasná, nicméně velká část budov je stavěná z neomítnuté cihly, což není v tomto okamžiku to, co hledám. A pak na tomto kolejišti bude tvořit průmysl spíše kulisu, nebude se jednat o provoz vlečky a odstavování vozů, tedy něco v tomto duchu:
KUFR MSFJ 1-5 07.jpg

KUFR MSFJ 1-5 08.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Microkolejiště KUFR MSJF 1/5 - Carendt TT 120x20 cm

Příspěvekod Kulsud » stř 07 zář, 2022 9:25 am

Kavka_ píše:Díky za tip. Jako Ústečan jsem si vědom sítě vleček v Předlicích, která je mimochodem opravdu úžasná, nicméně velká část budov je stavěná z neomítnuté cihly, což není v tomto okamžiku to, co hledám. A pak na tomto kolejišti bude tvořit průmysl spíše kulisu, nebude se jednat o provoz vlečky a odstavování vozů, tedy něco v tomto duchu:
KUFR MSFJ 1-5 07.jpg

KUFR MSFJ 1-5 08.jpg


Ó, síť vleček v Předlicích. Jsem dojat, že Vás inspiruje místo, kde trávím většinu svého pracovního života.
Kulsud
 
Příspěvky: 422
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tomas.Brezina a 13 návštevníků