Miniskryťák

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Miniskryťák

Příspěvekod MichalM » čtv 14 črc, 2022 2:27 pm

Ahoj,

Původně jsem si ke Starému Městu udělal pouze jednokolejný "skryťák". V praxi se celkem osvědčil, ale pro zajímavější provoz to chce nějakou kolej navíc. Proto jsem se ho rozhodl rozšířit a když už z toho vzniklo malé nádražíčko, tak bych chtěl dodělat i nějakou krajinu. Segment je 20x95cm, ze tří stran obehnaný lištou, která je zhruba 3cm nad základní desku a chrání proti převrhnutí modelů. Kusá kolej vlevo by měla sloužit pro odstavování přípojného vozu. Mezi průjezdným profilem krajních kolejí a okrajem je 2.3cm místa. Skladuji to celé v komoře pod stropem, tak bych krajinou nerad výrazně překračoval výšku těch obvodových lišt.

Úvodní představa byla udělat ke všem kolejím sypaná nástupiště, k té nejvzdálenější udělat nástupiště vyšší a z něj v místě výhybky "schody nahoru pryč". Zbytek hrazení udělat jako kamennou zídku ze styroduru, případně kamuflovat svahem kde to půjde.

Ale třeba někoho napadne nějaké kreativnější využití toho kousku prostoru.
Přílohy
f.png
f.png (11.51 KiB) Zobrazeno 5618 krát
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Miniskryťák

Příspěvekod hank » čtv 14 črc, 2022 4:29 pm

Podívej se, jak to vyřešil Chris Nevard:
https://nevardmedia.blogspot.com/2019/1 ... ction.html
(Bohužel sem kvůli autorským právům nesmím dát kopii...)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Miniskryťák

Příspěvekod jafobe » sob 16 črc, 2022 7:12 pm

MichalM píše:Ahoj,
... Segment je 20x95cm, ze tří stran obehnaný lištou, která je zhruba 3cm nad základní desku a chrání proti převrhnutí modelů. Kusá kolej vlevo by měla sloužit pro odstavování přípojného vozu. Mezi průjezdným profilem krajních kolejí a okrajem je 2.3cm místa. Skladuji to celé v komoře pod stropem, tak bych krajinou nerad výrazně překračoval výšku těch obvodových lišt.

Úvodní představa byla udělat ke všem kolejím sypaná nástupiště, k té nejvzdálenější udělat nástupiště vyšší a z něj v místě výhybky "schody nahoru pryč". Zbytek hrazení udělat jako kamennou zídku ze styroduru, případně kamuflovat svahem kde to půjde. ...

S ohledem na lištu kterou nechceš moc výškově překračovat může být torchu problém sem vtěsnat něco z "reálného" světa kolem železnice...
Možná by se dalo na zadní lištu dala udělat nasazovací kulisa s fototapetou třeba nádražní budovy a skladu, která by byla uvnitř na straně kolejí, před kterou by to nástupiště jbylo už plastické. Při uložení by kulisa mohla sloužit třeba jako víko panelu aby se na něj neprášilo, přední lišta by se trochu seřezala jako kdyby to byl prudší břeh nad kolejemi, třeba i zatravněný, funkčně by to posloužilo patrně stejně. Do volného prostoru vlevo u vyhybky dát stanoviětě vyhybkáře, které by tam ani nemuselo být napevno ale trochu by to oživilo a navodilo by to dojem větší hloubky...
zřeba nějak takto...

sn.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Miniskryťák

Příspěvekod MichalM » úte 19 črc, 2022 5:46 pm

Ahoj,

Jafobeho nápad není špatný, ale není to úplně to, co jsem si představoval. Hankův odkaz mě ale poposunul správným směrem. Ty stránky znám, ale vůbec jsem si na ně teď nevzpomněl. Každopádně díky oběma.

Co jsem nakonec vymyslel? Koupil jsem desku 20x100cm, která se mi ještě vleze na místo uložení. Přední ochrannou stěnu udělám z průhledného plastu, aby bylo vidět dovnitř, takže ji nebudu muset nijak maskovat. Přední kolej posunu k okraji co mi norma dovoluje. Tím mi mezi přední a prostřední kolejí vznikne místo na nástupiště, podobně jako v Hankově odkazu. Zadní lištu obložím jako kamennou zídku. Kusou kolej vlevo udělám ve spádu, aby mi umožnila gravitační posun. Tam se ještě při samotné realizaci rozhodnu, jestli zadní kolej také trochu posunu k okraji, ale spíš z důvodu případného prodloužení kusé koleje - aby mi vyšla kusá nějak rozumně na počet dvouosých vozů k posunu (2 nebo 3, musím to vyzkoušet, ale asi to vyjde spíš na ty 2). Na pravém konci dorazím koleje až k okraji, který teď také pouze zalištuji (kamenná zídka + schody z nástupiště). Do budoucna bych chtěl ještě rozmyslet na tento konec přídavnou přesuvnu (výsuv zespodu + vložení samotného mostu, je to skryťák a pravidelně se demontuje, tak je potřeba co nejjednodušší řešení).
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Miniskryťák

Příspěvekod hank » úte 19 črc, 2022 9:46 pm

MichalM píše:...aby mi vyšla kusá nějak rozumně na počet dvouosých vozů k posunu (2 nebo 3, musím to vyzkoušet, ale asi to vyjde spíš na ty 2).


Do Staráku nikdy moc nákladní zátěže nebývalo. Záleží na epoše, před válkou to bývaly v průměru 2 vozy denně. Kromě toho je to omezeno i malou délkou dopravny, kvůli které je v TTP stanovena max. délka nákladního vlaku na 57 m, tj. v dnešních podmínkách bangle nebo favorit, hytlák a dva 4osáky nebo tři 4osáky bez hytláku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Miniskryťák

Příspěvekod MichalM » úte 19 črc, 2022 10:15 pm

To vím, už jsme to řešili ve vláknu ke stanici. Většinou doma jezdím epochu III - 422 nebo 365.4 (310 sériově prostě není a zatím jsem si na samodomo netroufnul) + většinou smíšený vlak - hytlák, osobní a 2-4 nákladní (Zetka ke skladišti, uhlí, opleny na dříví, otevřený na dříví). Přece jenom si chci zaposunovat a ne jen objíždět osobák. Další věc je, že mám na ten skryťák nějaký prostor, který můžu využít a tomu se prostě musím přizpůsobit. No a někdy mám chuť na něco modernějšího a potom vytáhnu brejlovce, Easy a 810 a taky si vyhraju. Ono toho času je stejně čím dál míň a lepší to nebude.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Miniskryťák

Příspěvekod MichalM » pát 19 srp, 2022 3:32 pm

Ahoj,
Tento týden jsem se konečně dostal k práci na krajině, tak pouze pár obrázků. Je to foceno ještě vlhké a nástupiště je potřeba barevně doladit. Teď se potřebuji vrátit k hlavním segmentům a dotáhnout na nich nedodělky. Mezi tlačítka pro přestavování výhybek přijde ještě tráva, co s nezatravněným kouskem vpředu se ještě rozhoduju. Možná tam hodím zbytek kolejového pole, nějaké pražce a podobný nepořádek a budu mít kam odložit jeden dvouosák.
Přílohy
20220819_171842.jpg
20220819_171900.jpg
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Miniskryťák

Příspěvekod Dusan » sob 20 srp, 2022 10:57 am

Mě se to líbí, na pozadí ideálně sehnat nějakou fotku podélně vedoucí třeba silnice se stromořadím nebo i nějakou budovou a bude i do hloubky na oko super 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Miniskryťák

Příspěvekod Ivan » sob 20 srp, 2022 11:51 am

Ta zeď mi přijde zbytečná, dát místo ní sundavaci pozadí, třeba od trainmaniaka a bude to dokonalé :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků