Mini kolejiště na stůl - TT segmenty

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Mini kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Adam96 » pát 04 úno, 2022 12:08 pm

Ahoj,
Již delší dobu mám chuť postavit si něco malého, skladného a nekomplikovaného. Nakonec padla volba na mini segmentové kolejiště, které je částečně inspirováno plánkem od MF "TT Líny", částečně Zlámalíkovým kolejištěm na okno a na to jako volný motiv již zaniklá místní dráha Střednice. Záměrně píšu "volný motiv", protože nemám v úmyslu dělat finescale model, spíš kolejiště na téma jak by takové koncové nákladiště se zastávkou mohlo vypadat v pozdějších dobách, či dnes.
U Zlámálíka se mi kromě samotné precizní práce líbí to, že kolejiště je navrženo pro určité místo, kam lze umístit tak, aby v bytě nepřekáželo běžnému provozu. U mne to bude pracovní stůl s rozměry 150x70cm, u kterého je po levé ruce do L radiátor, shodou okolností je jeho horní plocha ve stejné výšce, jako deska stolu - to bylo první znamení, že mám něco takového vymyslet. :)
Na uvedeném plánku jsou myslím všechny podstatné míry a parametry, co by vás případně mohly zajímat. Prvotní myšlenka počítá se třemi segmenty - ZNK, traťový segment s vlečkou, otevřené skryté nádraží (dále jen OSN :D ) Protože mi ale ale z nařezané 10mm topolové překližky zbyl jeden kus, který nevím, jak bych jinak využil, tak z něj nespíš v mezičase vytvořím prodloužení trati mezi rohový segment a OSN. Čím více volné trati, tím víc Adidas.
Pokud by někoho zajímala má volná předloha, tak zde si může počíst o oné zaniklé trati ve středu Čech. - https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku ... cesku_vrja
Přílohy
Strednice_mini.png
Naposledy upravil Adam96 dne úte 08 úno, 2022 10:16 am, celkově upraveno 7
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod milan ferdián » pát 04 úno, 2022 12:19 pm

Píšeš volný motiv, já bych připojil strojovou kolej s nepostavenou lokomotivní remízou ve stanici Střednice. :wink:
-m-
Přílohy
1320763střednice.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Zlámalík » pát 04 úno, 2022 9:49 pm

Dobře ty! Za trest, že jsi mě vychválil (ale je to mnohem prostší, kolejiště vzniklo z potřeby si zajezdit, když nebylo kde - a na okně bylo místo :D ), ti nasadím brouka do hlavy.
Už tady něco podobného padlo, a to zde: viewtopic.php?f=51&t=9675&p=300720&hilit=%C3%BAvra%C5%A5#p300714 - odkazovaný příspěvek a níže, pak taky úplně první příspěvek.

Levý konec bych udělal podle Dušanova vzoru výše jako úvraťovou stanici (strašně se mi líbí ten most a baráček pod opěrnou zdí, to bych udělal po vzoru Střelic), pravou stranu bych zvednul, udělal na ní jinou stanici (nebo jen konec vlečky) a před ni si na stůl položil přesuvnu, krytou pultíkem (plným, čirým...). Tak ti zůstane místo k manipulaci s krabičkama nebo s místem na skleničku něčeho dobrého a ještě snadno obohatíš provoz. Na koleje, co jsem namaloval, nehleď, spíš na nápad. Výška -40 je vlastně rovina stolu + základní rám.
Vím, zase tlačím svůj pultíkový nápad, ale čím dál víc vidím, že všechny komplikované věci končí tak, že to člověka nebaví - tak hledám, jak tomu zabránit. Tady sednu a kochám se.

Snímek obrazovky 2022-02-04 222719.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Adam96 » pát 04 úno, 2022 11:49 pm

Milan - Děkuji, ta nerealizovaná remíza je mi známa, kolejově by se mi to i líbilo a do toho prostoru by krásně sedla, ale ta výhybka do výtopny by mi zkrátila užitnou délku 1. koleje z 510mm na 360mm, což mi už k poměru ostatních parametrů kolejiště přijde žalostně málo. :? Tak jak jsem si to nakreslil, byl skutečný stav, místo remízy se realizoval druhý šturc na vjezdovém zhlaví - reálně tam byla prostá volná plocha pro nakládku řepy, já bych tu kusou rád obehnal betonovým plotem s bránou a udělal tam nespecifikovanou vlečku do rohu nějakého areálu - typově by to sedělo třeba na uhelné sklady, rampu od pily, či nějaké cihelny. :wink:
Zlámalík: Nechci být "odmítač" návrhů, ale už to asi překračuje rozsah projektu, který má být malý a možnosti daného místa - to už by se na stůl nevešlo. A když už úvrať, tak bych se nechal inspirovat jiným Milanovým plánkem: http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwig ... tegory/130
Abych jen nežvanil, tak než budou připravené rámy segmentů hodny prezentace, tak ukážu alespoň výhybky nachystané pro staničku. Jsou to EW2 ze stavebnice, kde jsem udělal celokovovou srdcovku (nahrazení těch plastových konců jazyků), plastové přídržnice nahradil mosazným L profilem a zmenšil úhel odbočení na 12°.
Přílohy
20220116_122641.jpg
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Adam96 » sob 05 úno, 2022 12:53 pm

Tak, základní trojice segmentů je hotova. Kostra je z hranolků 40x20mm, přechodová čela a horní desky z 10mm překližky, pouze na rohovém dílu jsem horní plochu udělal ze vsazené desky styroduru - to aby šlo tvořit terén i pod úrovní kolejí. V přechodových čelech jsem nachystal otvory pro 12mm kovové kolíky a předvrtal díry pro banánky a zdířky Hirschner - to aby při zaklapnutí dílů sobě došlo i k elektrickému spojení. V mezičasech při čekání na materiál jsem nalepil i podkladový korek 2mm - neb ho mám celou roli, tak ve dvou vrstvách a včetně dorovnání terénu kolem kolejové pláně ve stanici. Zároveň jsem si provedl nakreslení schématu a udělal odvodňovací žlab podél stanice.
Pro zájemce další fotky zde: https://okounricni.rajce.idnes.cz/Kolej ... 1524048075
Přílohy
1524048074.jpg
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Zlámalík » sob 05 úno, 2022 12:57 pm

Adam Buchal píše:Nechci být "odmítač" návrhů...

Nejsi, to bylo schválně přestřelený, z nemožného se pak rodí nápady :D
Máš to pěkný, těším se na pokračování!!!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod jafobe » ned 06 úno, 2022 9:50 am

Adam Buchal píše:... zmenšil úhel odbočení na 12°.

Chápu to dobře podle obrázku i plánku že se jen srovnala (vyříznutím středové části 3 a 4 pražce od konce vyhybky mezi kolejemi) odbočující kolej od srdcovky dál jako rovná? Neboli principem obdoba provedení EW1.
Budeč tam pak řešit osovou vzdálenost kolejí (která se srovnáním oblouku nepatrně zmenší v řádech mm) nepatrným prodloužením min té rovné odbočující části koleje o 1-2 pražce, nebo se pak nechá jak vyjde pokud se zachová standartní délka EW2 vyhybly. Vesměs by takové zmenšení osových vzdáleností vadit ničemu nemělo, ale jen mě to zajímá.
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Adam96 » ned 06 úno, 2022 11:47 am

jafobe píše:Chápu to dobře podle obrázku i plánku že se jen srovnala (vyříznutím středové části 3 a 4 pražce od konce vyhybky mezi kolejemi) odbočující kolej od srdcovky dál jako rovná? Neboli principem obdoba provedení EW1.
Budeč tam pak řešit osovou vzdálenost kolejí (která se srovnáním oblouku nepatrně zmenší v řádech mm) nepatrným prodloužením min té rovné odbočující části koleje o 1-2 pražce, nebo se pak nechá jak vyjde pokud se zachová standartní délka EW2 vyhybly. Vesměs by takové zmenšení osových vzdáleností vadit ničemu nemělo, ale jen mě to zajímá.
Jaromír


Ano, je to přesně tak jak píšeš. :wink: Tu odbočnou větev jsem za srdcovkou napřímil, takže úhel odbočení se nyní rovná úhlu srdcovky = 12°. Geometrie výhybky je l=170mm, R631/12°+ 36.5mm, osová vzdálenost vychází 42,5mm, takže defacto stejná. V případě mého schématu se téměř nic nezměnilo, pouze se zhlaví o 1cm protáhla. Ale bacha, pokud bys chtěl z takových výhybek dělat z hlaví, kde z odbočky následuje další výhybka na větvení, tak musíš mezi ně vložit mezikus 36,5mm ( stejně jako u Tillig EW1) Na lokálkách může být osová vzdálenost i menší, až 39mm, ale chtěl jsem zachovat těch 42-43 pro snadnější osazovaní detailů mezi koleje.

Jinak se pochlubím svým modelářským "úspěchem" a věřím, že mnohé potěším, neb se jim to určitě už také stalo. Mám tu rozestavěné skladiště od Igry, do kterého jsem chtěl vsadit dveře, již předem osazeny madly z kytarové struny. Dveře jsem si na podložce vyloupnul z plata, jednu dvojici křídel nalepil do ležérního pootevření na "drážní" straně....a ty druhé dveře jsem už nikdy nikde nenašel. :evil: :evil: Takže co navrhujete za řešení? Napadá mně buď vyrobit neautentickou náhradu, stejně to ze zadní strany od cesty nebude moc vidět, nebo dveře nedělat vůbec a dovnitř zinscenovat hromadu palet, sudů, ladí atd. To celé podepřít příběhem o chuligánech, jenž kdysi dveře vyvrátili a rozkopali cestou z nevydařeného zápasu okresního přeboru a od té doby tam traťovka skladuje bezcenný bordel, děti si tam chodí hrát se sirkama a místní omladina poznávat první erotické radovánky. :D
Přílohy
sklad.jpg
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod hank » ned 06 úno, 2022 3:52 pm

Adam Buchal píše:Takže co navrhujete za řešení?


Zabednit, zazdít nebo nahradit plechovými vraty. Záleží na epoše. Nejpozději od 60. let se tato skladiště stejně pro původní účel nepoužívala, takže máš na výběr. Ve skutečnosti by se tam v nejlepším případě skladoval bordel Drahstavu, traťovky nebo nejbližší zásobárny HÚŽ, ale ve většině případů to nechali na pospas obyvatelům drážní budovy. Občas si to pronajímali větší přepravci - jestli děláš epochu IIIc nebo IV, můžeš rampu a/nebo další přilehlé plochy oplotit a na magacín vyvěsit tabuli asi tohoto znění: "Pronajaté složiště XYZ, n.p., Blbštejn/JZD Vítězný únor Ptákova Lhota, středisko Zadnice. Plocha XY m². Kouření přísně zakázáno. Nepovolaným vstup zakázán." No a po r. 1989 už to asi znáš z vlastní zkušenosti: Pronajato místnímu živnostníkovi pro nějakou jednoduchou výrobu, po jeho krachu obsazeno bezdomovci, po jejich vyhnání nebo vymření rozebráno menšinou a nakonec požár a demolice. Výjimky jsou možné - viz třeba hospoda Tomáše Hanáka v Nižboru. A jestli se chceš rozšoupnout, můžeš podle uvážení a vlastní fantazie doplnit jednu nebo dvě patřičně vyšperkované vozové skříně nebo jiné náležitosti.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6116
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Zlámalík » ned 06 úno, 2022 4:28 pm

A bacha na vejšky, viz moje zkušenosti. IGRA to počítá tak, že by základna měla stát ve stejné výši jako temeno kolejnice. Což je úplně blbě, protože nezaštěrkuješ do roviny pod rampou...Já to nějak vyšikmil a u sýpky si už dal pozor. Potřebuješ prostě přidat asi 3 mm výšky podlepením podezdívky, taky tu bude chybět jeden schod a budeš mít krátký sloupky u rampy ke kolejím.

Edit: strana ke kolejím je ta, kde jsou pod rampou sloupky a kde není kšilt na střeše.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Adam96 » pon 07 úno, 2022 5:21 pm

Hank: Vidím to podobně. Nakonec jsem vyrobil vlastní dveře ze zbytku střešního převisu, který na modelu nechci. Protože vyloženě vybrakované chátrající skladiště vyžaduje silnou a věrnou patinu, na kterou si zrovna netroufám, u mně to je s patinou tak, že méně je více.

Zlámalík: Děkuji za upozornění, tak nějak s tím počítám. Snad každý výrobce stavebnic dělá budovu tak, jak je vidět od "země", bez vztahu k její nivelitě vůči kolejím. A mnoho modelářů si pak neuvědomí, že koleje jsou ve stanici mírně utopené v terénu a nikoliv vyvýšeny, jak je tomu na trati.
Kolem kolejové pláně jsem dolepil ještě jednu vrstvu 2mm korku a dle fotky by to možná ještě 1mm sneslo, to se pak provede test mašinou, až bude hotová střecha.
Jinak která strana skladu je ta "drážní" jsem popravdě neřešil, sklad jsem měl rozestavěný ještě z doby, kdy jsem neměl v hlavě konkrétní projekt, ale nemyslím si, že by to bylo až tak jednoznačné, třeba tady je skladiště otočeno sloupky na "nedrážní" stranu. Kšilt bude amputován, neb je hnusný a nechci ho tam. :D https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku ... urek05.jpg
Přílohy
20220207_175906.jpg
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Zlámalík » pon 07 úno, 2022 6:10 pm

Adam Buchal píše:Snad každý výrobce stavebnic dělá budovu tak, jak je vidět od "země", bez vztahu k její nivelitě vůči kolejím. A mnoho modelářů si pak neuvědomí, že koleje jsou ve stanici mírně utopené v terénu a nikoliv vyvýšeny, jak je tomu na trati.

No já to myslel právě obráceně - že budova je založená vysoko. Protože její podkladní karton by měl být utopený v terénu, přece nemůže být vidět. Když posadím karton na pláň do roviny s kolejemi (se spodní stranou pražců), tak pražec má výšku 2 mm a to je nejniřší rovina, kde by mohl být zarovnaný štěrk (viz ukázka u sýpky níže). Položím skladiště, jeho karton má cca 1 mm, na něj nasypu 1 mm štěrku a jsme OK. V některých stanicích je terén výš, tak žádný problém, tam to dosypu výš.
Ale to, co dělá IGRA, je, že karton leží svojí spodní stranou v rovině TK, tedy už nemůžu nasypat štěrk ani vodorovně od temene, ale musím jít nutně nahoru o karton + sílu štěrku.
Nebo budu mít rampu moc nízko, můžu si vybrat.
Posadit skladiště na stejnou rovinu s kolejemi by bylo nejsnadnější, i většina lidí dělá kolejiště na jedné pláni, ale zase si konstruktér řekl ne.
Nějaké ukázky - sýpka, skladiště v Dobříši, kde je to taky vysoko a karton můžu prohlásit za perón, Sázava zastávka, terén v úrovni TK.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Mini kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Adam96 » stř 09 úno, 2022 7:27 pm

Pro položení kolejiva na segmenty potřebuji dodávku nějakých věcí, které jsou teprve na cestě, tak se prozatím bavím se skladištěm. Aby nebylo příliš zachovalé, tak jsem částečně "vysklil" jedno okno. :)
Přílohy
272856907_2761923234117411_8839171909846111141_n.jpg
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Mini kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Zlámalík » stř 09 úno, 2022 8:58 pm

Částečně, ale čistě :-D Co nějaké střepy v rámu? :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Mini kolejiště na stůl - TT segmenty

Příspěvekod Dusan » čtv 10 úno, 2022 7:22 am

Pěkný projekt Adame. Nepřemýšlel jsi nad variantou ten vjezdový oblouk udělat více jak R400, třeba 500 ? Vjezdová vyhýbka se sice posune dozadu, ale můžeš, tipuji tak ještě o 3 st. více pootočit stanici, aby "neodjela" moc dozadu. Oblouk R2000 na levé nakládce/vlečce můžeš pak otočit o 180st. Připadá mi ten vjezdový oblouk zbytečně moc u hrany vpředu.
Naposledy upravil Dusan dne čtv 10 úno, 2022 9:09 am, celkově upraveno 1
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků