N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky,segmenty 235x75x25cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky,segmenty 235x75x25cm

Příspěvekod Dusan » sob 22 led, 2022 4:00 pm

Po mini projektu "Pomezí",mi zbylo pár věcí a vozidel v eNku, tak jsem se rozhodl pro ještě jedno MINI v tomto měřítku, aby to nepřišlo vniveč. Prezentovat budu snad průběžně podle času, kterého je bídně málo :-) Atributy jako klasické diorama to nemá, takže zde v Mini.
Motivem je vlečka a odbočka se zastávkou, toto jsou dvě věci, které se mi prostě líbí jako prvky v kolejištích.
- vlečka je výsek, inspirován Milanovým návrhem velkého kolejiště Hranice-město, vlečka sklárny Štítary z dílu II. Plánků kolejišť,
- odbočka je klasika s odvratem, protože trať od ní za kulisu mírně stoupá, stejně jako trať od výhybky k fabrice,
- ovládání DCC, výhybky ručně s přepínáním polarity, vše PECO 55,
- tento segment bude jako kompaktní celek v bedně s osvětlením, na každou stanu může navázat oddělávací ruční šoupaliště SN, nic složitého, asi jen
alu profily s kolejí, které bude možno ručně otáčet, měnit a zároveň v nich skladovat vlaky mimo provoz,
- kolej ze kulisou bude taky průjezdná až ven do SN,
- dobově to de facto může být pro jakoukoliv epochu, ale cílím na II. - IV.,
- správa naše a německo - pohraničí,
- vechtr u vlečky a zastávku u odbočky postavím z dostupných stavebnic, fabričku si chci postavit od nuly sám podle vzoru,
- zastávka u odbočky může být i pro obě větve, naznačenou ji mám teď jen pro tu hlavní trať, ale asi ji dám k té druhé větvi, ať je to více vyvážené,
- umístění budu mít (snad) v pracovně na polici :-)
Toto je má úvaha přenesená do prvotních hrubých malůvek, drobné úpravy jsou samozřejmě možné, nevylučují se a určitě k nim dojde. Prostě takové malé akvárium na kochačku.
Inspiroval jsem se hodně zde https://www.thegnatshack.com/west-bend-grain/
Přílohy
odbočka.jpg
odbočka 3Da.jpg
odbočka 3D.jpg
Naposledy upravil Dusan dne pon 30 led, 2023 2:00 pm, celkově upraveno 1
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Zlámalík » ned 23 led, 2022 9:08 pm

Ta idea minikolejiště jako akvária je prostě dobrá a vidím, že táhne! Tak držím palce a už se těším, jak to bude přibývat!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » pon 24 led, 2022 6:57 am

Je to tak, i u toho mini co jsem dělal před tím, dokud to nebylo v bedně s pozadím a světlem, tak to nebylo ono. A Františkov to jen podrthnul 8)

Dovezl jsem nějakou překližku a prkýnka, tak snad se do toho už pustím.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Střelec » pon 24 led, 2022 11:47 am

Pokud na pravém konci nebude zvenčí externě připojena přesuvna, posunul bych celý odvrat kousek vlevo, aby se na zbylou kolej vešla nejen lokomotiva, ale i jeden nebo dva vagóny. Umožnilo by to manipulaci z jedné vlečky na druhou bez dalších externích doplňků.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod milan ferdián » pon 24 led, 2022 12:15 pm

Střelec píše:Pokud na pravém konci nebude zvenčí externě připojena přesuvna, posunul bych celý odvrat kousek vlevo, aby se na zbylou kolej vešla nejen lokomotiva, ale i jeden nebo dva vagóny. Umožnilo by to manipulaci z jedné vlečky na druhou bez dalších externích doplňků.

Zkusit by to mohl, otázkou je jak Dusan celý projekt pojal. Určitě s přesuvnou, no uvidíme :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » pon 24 led, 2022 5:25 pm

Chlapi, odpověď je hned v úvodním příspěvku, čtvrtá odrážka :-)
Je počítáno se skrytým provozem na obou stranách....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod milan ferdián » pon 24 led, 2022 5:39 pm

Dusan píše:Chlapi, odpověď je hned v úvodním příspěvku, čtvrtá odrážka :-)
Je počítáno se skrytým provozem na obou stranách....

Promiň, provozní slepota :wink: . Bohužel těch kolejišť mám tolik v hlavě, až se mi mezi sebou pletou :D .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » stř 26 led, 2022 6:06 pm

První, hlavní segment svrtán, slepen. Lišty 40x13 a překližka 10 mm. Lepím polyuretanem, jeho obrovská výhoda kromě pevnosti je, že napěňuje a tím se vyplní i všechny případné nerovnosti ve spojích. Vruty používám jen jako fixační, abych nemusel čekat dlouhoi na schnutí a mohl dělat zaráz. Tam kde chybí kus přední latě bude ještě hrubý výřez v pláni, abych se dostal dolů. v Součtu s tím co přijde nahoru pod koleje budu na nějakých necelých 6cm výšky k dispozici, což je asi 9m skutečných, takže pohodička 8)
Toho bordelu v policích si nevšímejte :mrgreen:
Přílohy
20220125_105415.jpg
20220126_184617.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod milan ferdián » stř 26 led, 2022 6:19 pm

Ty joooo, už koncert začíná. Pohodlně se všichni usadíme a budeme poslouchat příjemné akordy stavebního koncertu alá Mozart :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » sob 29 led, 2022 5:56 pm

Čekám na ještě nějaké vyhýbky, tak jsem se v mezičase pustil do fabriky. Původně jsem chtěl postavit od nuly vlastní podle jednoho vzoru. Na MB jsem natrefil náhodou na sestavenou pikáckou za dobrý prachy, která je stylově hodně podobná tomu, co jsem chtěl. Takže jsem ji pojal za vlastní jako základ, rozebral na prvočinitele a s úpravami přizpůsobím svému. Něco se odřízne, něco přidá 8-)
Odříznul jsem jedno celé patro, ta hlavní budova příjde ještě zvednout o novou podezdívku.
Na poslední fotce je nahrubo varianta, která se mi líbí.
Ještě vymyslet co se tam bude vyrábět, hodila by se malá strojírna, textilka, sklárna, něco kde se budou vykládat a nakládat hlavně zavřené vozy.
Přílohy
20220127_193059.jpg
původní originál
20220129_151602.jpg
rozborka
20220129_181830.jpg
takhle by to nějak mohlo vypadat
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » čtv 03 úno, 2022 5:07 pm

Asi jsem po mnoha úpravách a skládání různých variant došel ke konečnému rozvržení fabričky. Patrovou budovu jsem přizvedl, aby prostřední přístavba moc nezasahovala do patra. Nákladová rampa bude u prostřední přístavby, jak je vyříznutý ten obdélníkový otvor. Zde budou dvoudílné, posuvná vrata. Druhé poloviční vrata budou z čela úplně vpravo, kde se bude dát naložit/složit další vagón nebo přeložit na auto. Do obou přístaveb budou sólo dveře, do hlavní budovy se bude dát vejít jakoby z její druhé strany. Možná přidám ještě jedny dveře místo jednoho okna vlevo na rohu v přízemí směrem sem. Ke komínu ještě musím dodělat pak ze zbytků kotelnu, u ní bude částečně krytý sklad uhlí.
Všechna originální okna jsem nakonec vyházel, udělám si svoje, sice to bude jeba*ka, ale aspoň nějaká domácí tvorba 8)
Přílohy
20220201_155135.jpg
20220201_155157.jpg
20220201_155149.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » čtv 03 úno, 2022 5:23 pm

Začal jsem tvořit okna, zatím u pravé části přístavby kde budou dvě s obloukem. Rozměr okna je 13x11 mm. Pro srovnání to šedé je původní originál ze stavebnice. Profily Evergreen 0,25x0,5mm. Rámek je slepený do tvaru "L" na tupo podélně ze dvou profilů a vlepený po obvodu do okenního otvoru. Do něj pak rastr už je výlep z jednotlivých dílků ...
Přílohy
20220203_150946.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Zlámalík » čtv 03 úno, 2022 8:23 pm

Dusan píše:Rámek je slepený do tvaru "L" na tupo podélně ze dvou profilů...

Sakradobrýchlape!!! Jak to děláš? Nebo mám jen gramlavý ruce a slepý voči? Před podobným úkolem stojím...
I když ano, stačí to "nacpat do kouta" a zakápnout. Já to chtěl lepit na větších délkách. 13 mm asi jde líp.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » pát 04 úno, 2022 7:58 am

Slepit dva profily do "L" je na tom to nejjednodušší. Lepím si je předem z celých délek. Stačí dvě ocelový pravítka a rozpouštědlové lepidlo. K pravítku přiložím jeden profil na stojato, na koncích zafixuji páskou, aby se nekroutil. Pak položím druhý profil na ležato, kratší o ty dvě pásky na konci a pomocí druhého pravítka jednoduše přiložím. Tím máš zafixováno komplet a stačí už jen přelíznout lepidlem 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: N-provozní "dio" motiv vlečky a odbočky 140x25cm

Příspěvekod Dusan » ned 06 úno, 2022 7:17 pm

Pomalý postup vpřed. Mám hotová okna, zatím bez fólií. Prostřední část objektu jsem překopal okna a opatřil omítkou, aby to nepůsobilo tak jednolitě, i když cihlové stavby mám v oblibě. Okna v této části jsou rastry od JM detailu. Původní s obloukem jsem nahradil obdélníkovým profilem, do kterého je vlepený ten rastr. Zpracoval jsem jedno balení průmyslových oken v TT co jsem měl doma a ještě mi kousky zbyly. Okna na patrové budově jsou zase z profilů, ty vnitřní. Venkovní jsem použil nakonec vypálená od IGRY. Ty jsem měl a nepoužil z doby kdy jsem stavěl nádraží na Pomezí, tak aspoň našli uplatnění zde. Chybějící jsem dolepil samo domo a některá budou jako zrušená a zabedněná.
Vyříznul jsem ještě jedny dveře, aby se dalo i administrativy vyjít přímo na plac a nejen z výroby. Poskladané na sucho zatím. Udělám základ střech a pustím se zase chvilku do segmentů.
Přílohy
20220206_200146.jpg
20220206_200208.jpg
20220206_200239.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků