Mini kolejiště H0 v bedně

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod Zlámalík » úte 11 led, 2022 1:01 pm

Koleják: asi se shodnem na tom, že ty fotky z Budějc, co sem Fulda nalinkoval, neukazují zrovna skvosty městského urbanismu. Tolik k mojí poznámce :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod koleják » úte 11 led, 2022 1:42 pm

Skvosty to určitě nejsou. Obrázky měly pana stavitele "nakopnout" jak to udělat, nebo možná jak to nedělat.
Já to vidím tak, že toto kolejiště znázorňuje venkovskou stanici a tam bych rozhodně takový parovod nečekal, i to pozadí je velmi venkovské, přírodní. Restaurace asi měla být naproti staniční budově přes silnici. V 80-tých letech to tak bývalo velmi časté. Dokonce i zastávka autobusu ČSAD bývala u stanic ČSD(ale to by se do té bedýnky asi nevešlo).Lokomotivní a vozový park tomu i nasvědčuje, že by se mohlo jednat o toto období.
Tolik ode mne. Dál už se vyjadřovat nebudu.
1:120 je měřítko; TT je velikost
koleják
 
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 16 zář, 2021 11:28 am

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod hopeter » úte 11 led, 2022 5:33 pm

Když tak koukám na ten kout u pravého předního okraje ( z pohledu diváka ) tak bych tu díru u kraje pro druhý průjezd do přesuvny nechal zatím nepoužitou. Kolej nechat jako odstavnou a končící v trávě a náletovém lesíku , který by tu díru zamaskoval. Cpát tam cokoliv z průmyslu by byla cesta zpět. Prostě je tam málo místa i pro náznak. :wink:
Naopak bych tu kolej využil pro odstavení mašiny směrem z přesuvny a pro najetí na soupravu ( objetí ). Les by tu mašinu schoval a viditelná kolej by zůstala v bedně jako kusá zarostlá. Navíc by ten lesík schoval i tu druhou provozní díru.
Zpestření provozu více pomůže druhá přesuvna za dírou u hospody.
Případná předělávka v budoucnu by byla snadná a bez násilí. :)
V jednoduchosti je síla a méně přináší více... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod jafobe » úte 11 led, 2022 6:56 pm

Pokud průjezd i z kusé koleje do SN asi bych to směřoval podobným sněrem směrem jako Adam Buchal... Takže bych se inspiroval asi tímto na co jsem tak letmo narazil na internetu, a co by nemuselo být spojováno s městskou zástavbou, parovody apod... Tak aniž by bylo zřejmé o jaký areál jde, jestli nějak specifikovaný, nebo více továren pospolu ve vlečkovém areálu, aby se mohlo využít víc různých vozů...

Vlečka panelárny ve Stéblové... kde se podle fotky zdá že mosné sloupy brány jsou nad kolejemi spojené, nevím jestli jen trubkou nebo jestli tam je i nějaký nápis z minulého režimu s názvem firmy, podobně jako to bývá na některých bránách silničních...

Obrázek
http://www.pshzd.cz/steblo.html

Víceméně by brána mohla být tesně na výřezu do boku s tím že od zadní strany brány (strana k traťové koleji) by navazovala betonová zeď ideálně i kus do SN třebA jen v podobě odklápěcí tapety... která by bránila pohledu dovnitř u spodku kolejí, na zemi pak jen třeba barvami namalovat pokračování stěrku a trávy aby to nebilo do očí...

Druhá inspirace z vjezdu vlečky do areálu „Hadrovny″ z roku 1940 ve Vraném nad Vltavou...

Obrázek
http://www.mistopis.eu/mistopiscr/povltavi/jilovsko/vrane.htm kousek pod prostředem stránky

Tady by brána byla podovně jako má Adam před bokem, asi bych ji dal do roviny s předním výřezem. Plot bych nedělal kolmo ke kolejím ale souběžně s nimi, zase jako u předchozího ideálně kousek skrz průjezd. na předné stranu kus budovy která by mohla sloužit i jako sklad ale třeba i místo vrátnice nšjaké fabriky nebo areálu, která by měla střechu nataženou kousek nad kolej, takže by mohla zakrýt i část výřezu...

průhled mezi kojemi do zadního výžezu a vrch předního výřezu bych "rozbil" stromy nezi kolejemi, větší blíž u boku který toho zakreje víc a menší stromky nebo křoviny směrem k nádraží které by bránili průhledu pod stromy níže... Třeba nějak takto...

vl0.jpg
vl0.jpg (20.81 KiB) Zobrazeno 4191 krát
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod hank61 » úte 11 led, 2022 6:59 pm

hopeter píše:Když tak koukám na ten kout u pravého předního okraje ( z pohledu diváka ) tak bych tu díru u kraje pro druhý průjezd do přesuvny nechal zatím nepoužitou. Kolej nechat jako odstavnou a končící v trávě a náletovém lesíku , který by tu díru zamaskoval. Cpát tam cokoliv z průmyslu by byla cesta zpět. Prostě je tam málo místa i pro náznak. :wink:
Naopak bych tu kolej využil pro odstavení mašiny směrem z přesuvny a pro najetí na soupravu ( objetí ). Les by tu mašinu schoval a viditelná kolej by zůstala v bedně jako kusá zarostlá. Navíc by ten lesík schoval i tu druhou provozní díru.
Zpestření provozu více pomůže druhá přesuvna za dírou u hospody.
Případná předělávka v budoucnu by byla snadná a bez násilí. :)
V jednoduchosti je síla a méně přináší více... :wink:


Honzo a ostatní. I tohle je jedna z cest a byla to v podstatě jedna z mých primárně navržených možností. Ostatně. Tím mohu začít a časem to předělat na cokoliv jiného. :wink: Opravdu nyní budu raději řešit tu druhou přesuvnu, ovládací panel, čelní obložení bedny a výměnu 60 cm LED svítidla za 120cm. Takže mám minimálně do konce ledna o zábavu postaráno. :wink: Hezký večer všem :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod hank61 » čtv 13 led, 2022 4:05 pm

Včera jsem zkoušel nasimulovat nějakou tu zeleň, kterou bych zamaskoval ty dva průjezdy do přesuvny. Pořad se mi to nějak nezdálo a tak přišel na řadu návrh od Jaromíra (jafobe), který jsem řešil skoro do noci. :wink: Myslím, že až tam budou kovová vrata, tak to minimálně splní svůj účel. Dnes se mi také podařilo načisto obložit čelo bedny pásy bukové 5mm překližky a celek 2x namořit. Pokračování o víkendu :wink: :D

IMG_20220113_163000.jpg

IMG_20220113_163051.jpg

IMG_20220113_162908.jpg


Více fotek: https://hank61.rajce.idnes.cz/Mini_kolejiste_ve_skrince/
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod Dusan » čtv 13 led, 2022 4:14 pm

Za mě jsi to vyřešil elegantně, už jsem ti chtěl psát, že tam máš udělat kamenný pilíř silničního mostu, tam jak je bílý roh toho skládku, a hodně šikmo doprava naznačit mizející silničku do pozadí :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod vojtas » čtv 13 led, 2022 6:52 pm

Já myslím, že je to super.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod Ivan » čtv 13 led, 2022 7:10 pm

Parádní :)

do toho rohu vravo vzdu bych dal nějakou vyšší břízu, aspoň zakryje více ten roh.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod Fox » pát 14 led, 2022 8:17 am

Jestli si mohu přisadit, tak roh vpravo mi přijde OK, spíš bych domaskoval nějakou dřevinou roh vlevo za hospodou. Ale jinak dioráma jak má být, dotažené včetně osvětlení a povrchovky, krásný kus nábytku :D .
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod milan ferdián » pát 14 led, 2022 10:34 am

Skvělé Honzo, vypadá to, že jdeme novou cestou :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod hank61 » pát 14 led, 2022 4:51 pm

Kluci díky. Myslel jsem, že si dám dneska pauzu, ale nakonec jsem alespoň dokončil rozdělaný ovládací panel a jeden malý externí :wink:
Zatím jsou funkční pouze výhybky.
IMG_20220114_172304.jpg

IMG_20220114_172424.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod workous » pát 14 led, 2022 6:05 pm

hank61 píše:Kluci díky. Myslel jsem, že si dám dneska pauzu, ale nakonec jsem alespoň dokončil rozdělaný ovládací panel a jeden malý externí :wink:
Zatím jsou funkční pouze výhybky.
IMG_20220114_172304.jpg

IMG_20220114_172424.jpg


tipoval bych to na ovládní přesuven?
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod hopeter » pát 14 led, 2022 7:26 pm

No to asi nebude na přesuvny...ale nebudu prozrazovat předem. :wink:
Honzo vypadá to parádně. Ta pravá strana s budkou vypadá taky dobře.
Zatím jediné co by se dalo vylepšit je ten nešťastný roh za hospodou. Kromě stromu bych zkusil si pohrát s nasvícením. Je to jen nápad ale šikovně namířená lampa by mohla pomoct...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Mini kolejiště H0 v bedně

Příspěvekod hank61 » sob 15 led, 2022 3:26 pm

Dnes jsem pouze udělal J+K elektrické propojení kolejiště přes konektory pro obě přesuvny. Pravá přesuvna je již zcela funkční a tak jsem mohl poprvé vyzkoušet provoz - zatím pouze jako v koncové stanici. Všechno funguje jak má a i ten druhý výjezd do přesuvny se provozně jeví, jako přínosné řešení. Přesuvnu na levou stranu začnu dělat patrně příští víkend. Ta bude tří, nebo max. čtyř kolejná, rovněž řízená krokovým motorem a Arduinem. Přesuvny budou ovládat ta modrá a červená čtvercová tlačítka, umístěná na levém a pravém kraji ovládacího panelu. Malý externí ovládací panel se čtyřmi tlačítky bude sloužit pro duplicitní ovládání dopravních hlášení a zvuků a je určený speciálně pro vnoučka Františka :D
Pokračování příští víkend :wink:
IMG_20220115_160559.jpg

IMG_20220114_172424.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků