A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Matys » pát 16 črc, 2021 10:26 pm

VAROVÁNÍ
Následující obsah může u pravověrných a ortodoxních modelářů vyvolat tiky, výkyvy nálady, zhoršený dech a návaly agrese ;)
V případě, že by mé následující kacířství mělo být zaslouženě odměněno kamenováním, upálením, namáčením v rozžhaveném asfaltu, případně jiným podobně kreatvním způsobem, prosím, směřujte tuto kratochvíli spíše na víked, ať si ji všichni můžeme dostatečně užít :D

A teď pěkně od začátku.
Mám drahou polovičku, skoro pětiletou dceru, nevychovaného psa po kolena a ne úplně nafukovací byt v paneláku. Když jsem s vláčkama pokročil do budovatelské fáze, vyvstal problém s prostorem pro nějaké to pěkné kolejiště. Myšlenka, že budeme potřebovat najít doma volný prostor o velikosti studentského jednolůžka se u mé nejdražší nesetkal s příhodnou odezvou...ať už jsem byl hodný, plakal, vztekal se, vyhrožoval, vydíral, válel se v křeči po zemi i tu kytku jsem koupil, tak na rozdíl od dcery, mě vyhověno nebylo.
Projekt menšího šoupaliště už byl poněkud schůdnější, nicméně v jistém nestřeženém okamžiku byl náš pes poněkud kreativní a základ kolejiště se rozhodl přestavět poněkud k obrazu svému (bylo to divný, protože většinou žere spíše vystřihovánky).
Po všech těchto srandách jsem si jednoho dne řekl, že si postavím alespoň miniboxovou skalku v měřtku 1:300. Sice jsem ji pojal jako čistostavbu, ale nedalo mi to a alespoň jsem ji rozhýbal vlastním pohonem na bázi mognorailu.
A tady to vlastně všechno začalo. Ono se i vcelku pěkné kolejiště v měřítku 1:300 vlastně vejde na stůl, takže ve větším projektu mi vlastně nic nebrání....no....tedy když pomineme, že na toto měřítko se dají vlastně koupit jen krabičkové papírové modely, je to tak malé, že se tam vlastně pořádně nevejde normální pohon, nedělají se na to koleje, natož výhybky a takové ty ostatní neposdstatné drobnosti, je to v podstatě super volba :lol:
Po dlouhých diskuzích se stejně postiženým Mírou Štefkem, se pomalu začal rýsovat koncept, jak to vlastně celé udělat a rozhýbat. Pohon pod kolejemi za pomocí magnetů zůstal, otestované jsou koleje, mám za sebou první test funkční výhybky, připravené jsou přesuvníky a v přípravě je celé velké funkční kolejiště. Zkrátka všechny ty drobnosti okolo. Problémů kolem tohoto pohonu a měřítka je spousta a vydá to na vlastní diskuzi, kterou, bude-li zájem, můžeme rozvést v jiném tématu.

V rámci vývoje jsem dospěl do stavu, že pořád něco kutím a kde nic tu nic, takže jsem se rozhodl postavit si něco kde bych se mohl pěkně vyřádit.
A co jiného by to mělo být než něco z geiálního pera Milana Ferdiána.

Po dlouhé rozvaze nakonec volba padla na legendární Kameničky, které jsou samy o sobě mini a v tomto měřítku budou tak nějak mini mini. Navíc k tomu pomohlo i téma od Foxe, kam chodím tajně slintat.

Původně jsem se chtěl striktně držet Milanova plánku, ale vzhedem k tomu, že mám geometri kolejí řešenou po vzoru tillig, tak došlo k menšímu přepracování. Trochu do toho promluvil i pohon, ale nakonec se mi kolejiště zastavilo na kráném rozměru 470x 315mm.
Na řadu tedy přišela deska extruďáku, trochu PLA filamentu, nějaké ty drobnosti a základ na Kameničky je na světě. Zatím je to tedy jen vedení pod kolejemi s pohonem a nasucho položenými kolejemi, ale zdá se to životaschopné, takže s chutí do práce na terénu a všem ostatním.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek


Doufám, že tímto přístpem k železničnímu modelářství nikoho neurazím, ale musím říci, že celá práce na tom, aby toto mohlo pomalu vznikat je neskutečně zábavná a přijde mi, že mě tak nějak vrací ke kořenům modelařiny, protože pokud něco chci, tak si to musím nejdříve vymyslet, pak namalovat a nakonec i vyrobit. Ano, používám 3D tiskárnu, ale tu jsem si taky navrhl a vyrobil a u funkčních částí hraju skoro o každou desetinu, takže zde dávám přednost přesnosti před klasickou rukodělnou prací.
No snad jsem vás moc nevyčerpal délkou úvodu. Pro příště se pokusím být sručnější a přinášet spíše konstruktivní příspěvky týkající se stavby
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod hank61 » sob 17 črc, 2021 3:36 am

Za mě moc zajímavý mini, či snad mikro projekt. Držím palce a budu sledovat. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod hank » sob 17 črc, 2021 6:25 am

Další logický krok bude T-gauge čili 1:450. Přepočtem by to vycházelo cca 260x170 mm. To jsem zvědav, jestli a kdy se tu s tím někdo vynoří... :lol: Jestli jo, bude nutno zavést další kategorii kolejišť: Nanokolejiště. :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Kavka_ » sob 17 črc, 2021 7:52 am

Kráááásný! Směle do toho, už teď jsem fanda!!!!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Ivan » sob 17 črc, 2021 8:52 am

Ahoj,

Pěkný příspěvek, pobavil. Mám to doma podobně, jen místo psa druhé dítě. Jen jsem šel jinou cestou, manželka povolila (spíše vymyslela a přidělila) dát nad dveře do obýváku skříňku o rozměrech 120x70x60 a mám v něm tak úschovnu na dva dily kolejiště, které složím na jídelním stole...

Ale k tvému přístupu, přijde mi to originální a jsem zvědav na výsledek.
Jak psal hank, asi budeme muset založit kategorii nanokolejiště.

Těším se na pokračování!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Matys » sob 17 črc, 2021 11:14 am

Pánové děkuji. Jsem rád, že to zatím na žádné kamenování nevypadá :lol:

T-gauge je určitě dalším logickým krokem. Myslím, že tam díky geometrii výhybek vyjdou rozměry o něco větší než by to vypadalo z přepočtu, ale asi nijak zásadně. Tak trochu jsem po něm pokukoval a pořád ho mám tak říkajíc v merku. Myslím, že letos asi budu vědět o co si napsat ježíškovi, tak uvidíme, zda se i ten ježíšek pochlapí. Teoreticky by pak mohli ty Kameničky vzniknout ještě měnší :D

Pokud by se někdy měla založit NANO kategorie, tak já do toho jdu :D
Předchystáno mám.
Jednak prvotinu Skalku:
Obrázek
Pak testovací stolici pro funkční výhybky a lineární pohon - aneb mini CARENDT MSJF 1/ Nad Skalákem - Čertův most:
Obrázek
A nakonec velké kolejiště s 3D pohybem vzor Horní Paseky - Dolní Paseky:
Obrázek

Jo je toho rozdělaného povícero, ale na každém tom kousku se testuje něco jiného :wink:

Jinak u Kameniček položeny koleje a lehce zajeto....standardní problém se sleep stickem, které jsou v řešení, ale jinak to není špatné. Testovací vozík (budoucí podvozek pro 708) si s tratí i stoupáním poradil.
Obrázek
Zároveň vytvořen prostor pro zdroj (powrbanka 20000mAh) a pro ovládací elektroniku - dálkové ovládání (proazím ovládám telefonem, bo jsem si ještě nedodělal ovladač).
Obrázek
Nakonec začali i hrubé práce na terénu.
Obrázek
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Ivan » sob 17 črc, 2021 11:39 am

Nevím jestli chápu správně... nebo jsem jen dost natvrdlý :roll:
To kolejivo je 3D tisk?
Pohon magnetem - jak to funguje, budeš ručně pohybovat magnetem pod deskou, nebo ještě nějak jinak?

Kdybys časem udělal nějaké video, rád se přiučim. Osobně zůstanu u klasiky, ale jsem docela zvědavý :D
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Matys » sob 17 črc, 2021 1:20 pm

Spíš jsem pořádně nevysvětlitl.

Koleje jsou 3Dtisk. FMD tiskárna, PLA filament Prusa Silver, tryska 0,25mm, vrstva 0,15mm...rozchod 4,8mm, "kolejnice" jsou 0,4x0,8mm a pražce 0,8x0,8x8,8mm

Pohyb se pokusím objasnit hlavně obrázkem:
Obrázek
Obrázek

V trase kolejí je umístěno tištěné "vedení" ve kterém jsou umístěny články s magnetem. Narozdíl od skalky, kde bylo použito 96článku spojených do řetězu, jsou zde pouze tři, které jsou nasunuty na uzavřený ozubený řemen s profilem GT2, který je vypnut přes dvě kladky s ložiskem a poháněný 20ti zubovou řemenicí, která je napřímo poháněná malým motorem s převodovkou. U motoru je řízena rychlost a směr otáčení a tím tedy i rychlost a směr jízdy ;)
V lokomotivě je pak jen správně otočený magnet a stačí ji položit na koleje, najít si kde je zrovna magnet a pak už jen jezdit.

V tomto provedení, kdy je to uzavřená smyčka, je provozní pouze první kolej a to od skryťáku ke skladu. Na Kameničkách mám v plánu testovat jízdní vlastnosi vozidel, tak jsem funkční výhybky a ostatní koleje neřešil. Tuto problmatiku řeším na ostatních kouscích, které ovšem mají jiný typ pohonu.

Jak jsem psal, s tímhle typem pohonu je spojena kupa problémů, ale je vcelku zábavné je jeden po druhém řešit..... pokusím se později nastínit v nějakém tom vlastním tématu.....v nějaké vhodnější kategorii (asi to bude off topic....admina, kdyžtak poprosím o nasměrování)

Doufám, že to vysvětluji srozumitelně.
Video určitě nějaké vyrobím a někam zavěsím :wink:
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Ivan » sob 17 črc, 2021 2:03 pm

:shock: :shock: :shock:

z obrázku je princip jasný, díky za objasnění.

Dal bych to asi do výroby doplňků...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod hank » sob 17 črc, 2021 3:03 pm

Čili jde o modernější provedení postupů, které patří spíš do divadelní scénografie nebo filmových triků. Ale jak už jsem se ve zdejších diskusích zmiňoval víckrát, scénografie je obor, ze kterého by modeláři mohli a měli čerpat mnohem víc, než nakolik jsou dosud zvyklí. Ve své době byl propagátorem jevištních technik v železničním modelářství Vladimír Zuska, samozřejmě na úrovni možností své doby, nicméně on - povoláním učitel výtvarné výchovy - byl pochopitelně více výtvarník než technik.

Mám načtené všechny ročníky MIBA a Modell Eisenbahneru od r. 1948, ale nevzpomínám si, že bych tam někde něco podobného četl. Podobnou vychytávku jsem viděl někde na internetu, ale tam šlo o mechanický pohon vadného modelu se spáleným motorem zamaskovaným lankem přes kladky.

Určitě znáš i možnosti lineárních motorů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod workous » sob 17 črc, 2021 3:09 pm

Ty bláho super řešení 3D tisk to jsou holt nové možnosti.. :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Matys » sob 17 črc, 2021 3:45 pm

To Hank:
Byť jsem dosti zvědavý, tak v oblasti scénografie jsem se asi nikdy neocitl, ale podle toho co píšeš tento obor skrývá zajímavé možnosti a možná bych se měl trochu rozkoukat. Ostatně ono je povícero oborů, které by stály za to prozkoumat a ulovit nějaké ty vychytávky.
Bohužel jsem v oblasti vláčků vcelku nováček a nemám toho tolik nastudováno kolik bych chtěl, takže pokud by byl nějaký podobný tip ještě v záloze rád si ho vyposlechnu.
Původní řešení magnorailu využívané spíše pro doplňky se přímo nabízelo k využití pro samotné použití v této velikosti a bylo tedy jen otázkou času upravit ho pro své potřeby.
Lineární pohon používám v carendtu. Jedna zavitovka mi tam pohání celé kolejiště, ale pořád je to ve vývoji a nejsem ještě zcela spokojen, ale je to na dobré cestě.

To workous:
3D tisk je příjemné ulehčení, ale jsem přesvědčen, že by to šlo i bez něj, jen by to bylo trochu zdlouhavější.
Minimálně koleje jsou zpracovatelné i bez tisku, to mám vyzkoušené :D
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod hank » sob 17 črc, 2021 4:52 pm

Matys: V železničním modelářství už byl použit např. princip otáčivého jeviště, resp. pohyblivého pozadí. Kolejiště je na kruhové základní desce, tzv. pizza layout. Deska je otočná s vlastním pohonem. Vlak jede a deska se otáčí stejnou rychlostí proti směru jízdy, takže z hlediska statického pozorovatele je vlak pořád na stejném místě v jeho zorném poli. Do středu kruhu se umístí pozadí ve tvaru pláště válce a na něj vhodné malby nebo fotografie - krajina, budovy - které se otáčí spolu s deskou. Tohoto starého triku ještě i dnes občas využívají filmaři. Případně lze mezi vlak a pozadí umístit ještě jednu nebo i více vrstev nejlépe poloplastických kulis v různých měřítcích (nemusí být souvislá), které mohou znázorňovat jednu nebo několik úrovní různě vzdálených objektů (budov, vegetace) a tak dodat prostoru iluzi větší hloubky a vzdáleností.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod Matys » sob 17 črc, 2021 6:27 pm

Jestli si dobře pamatuji tak jsem zde v jednom vláknu zaregistroval. Chvíli jsem nad tímto způsobem také uvažoval.
Dospěl jsem k zatím nevyzkoušené variantě, která by mohla pěkně fungovat u kolejiště přibližně kruhového tvar... Logika kruhu, lázně, roční období apod.
Magnet by byl umístěn na otočném talíři pod kolejištěm s tím že by se mohl volně pohybovat od středu ke kraji kruhu podle geometrie kolejí. Teoreticky je to jednoduché jen si nejsem jistý jak to bude vypadat vzhledově. Bude tam docházet ke změnám rychlosti na základě vzdálenosti od středu.
Až bude volněji tak vyzkouším :D
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: A zase ty Kameničky......ale tentokráte vážně MINI

Příspěvekod jafobe » sob 17 črc, 2021 7:44 pm

Zajímavý počin. Za mě není důležité jak je vyřešení pohon, ale to jak bude celé kolejiště nakonec ztvárněné, to že lokomotiva nemá vlastní pohon pak divák ani nemusí postřehnout... :)
Napadá mě spíše otázka... jak máš vyřešené tření v oblouku? Přeci jen i ozubený řemen musí být trochu napnutý aby fungoval jeho náhon přes řeměnici, Ale v oblouku jde řemen dost velký kus jen třením po stěně, a to může být dost velký třecí odpor, natož když pak táhne "vozíky " s magnetem které v oblouku řemen budou zase napínat o kus víc, i když asi řemenice vedle pohonu bude nejspíš odpružená aby to trochu změny vyrovnávalo.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron