Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » pon 17 kvě, 2021 4:10 pm

Tak jsem se konečně dokopal k rozměřování nového mini Vyšel jsem z plánku MSJF 9. Kolejivo Peco code 100 (běžné koleje setrack, výhybky streamline), takže rozměry jsou 100x30 cm proti původním 95x30 cm. Na rozdíl od původního návrhu bude realizace zrcadlově obrácená, aby to šlo napojit na šoupaliště. Výhybky budou tradičně ovládány ručně, testy s originál přestavníky ukázaly jisté problémy. Současné malé trafo prostě neutáhne dva najednou. Bude třeba udělat několik ručně izolovaných úseků - pomocí výhybek to tentokrát nepůjde, plánuji i osvětlení.
Stavby jsou víceméně zkompletované (dvě příliš "průhledné" boudy budou potřebovat naznačit interiér), chybí zásoba vhodných stromů a křovisek pro roli kulis. Fabričku z plánku nahradí traťovka, strojovou stanici tvoří dřevěné boudy a kůlny, u křížení je malé stavědlo (z odlitku) a v pravém rohu budova zastávky. Vzhledem k industriálnímu charakteru mé sady šoupališť bude i osvětlení spíše průmyslového než drážního charakteru. Většina tohoto kolejiště je koncipována na jednu lokomotivu a jeden vůz, zatímco zbytek šoupaliště je na lokomotivu a dva vozy - po příjezdu z šoupaliště tedy bude nutno jeden vůz "odložit" ke traťovce (vejde se tam buď lokomotiva s vozem, nebo dva vozy), pak pokračovat k zastávce, odtud zbylý vůz odložit do protilehlého šturcu a pak zajet do výtopny. V případě závozu uhlí souprava pokračuje do výtopny celá. do budoucna se předpokládá na celé dráze provoz samostatného "věžáku" pro osobní dopravu a dvou lokomotiv + cca osmi vozů pro nákladní dopravu. Do vzdálenější budoucnosti plánuji na střídačku jeden díl s výhybnou.
Přílohy
DSCN5855.JPG
DSCN5847.JPG
DSCN5850.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod hank » pon 17 kvě, 2021 5:07 pm

To je H0?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » úte 18 kvě, 2021 4:42 am

H0. Bude to navazovat na první šoupaliště z prosince. Případně přes mezikus na to druhý s fabričkou. Vzhledem k výhybkám Streamline budu muset doplnit pár spojek a poněkud zakrátit poslední pražce. Dneska mě čeká rozplánování bowdenů k výhybkám a vedení elektriky ke kolejím a do baráků.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » úte 25 kvě, 2021 5:43 am

Zatím se práce nehýbe - vyráběl jsem kadibudky a řešil spojky v kolejivu (umístění izolačních, doplnění chybějících vodivých). Vybíral jsem místa pro připájení přívodů (ideálně na spojky). Ještě mi chybí materiál pro bezprostřední podložení kolejiva a staveb, zbytky od minulé stavby nestačí.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » pát 18 čer, 2021 6:19 pm

Došlo k mírnému posunu. Mám připravené stavby, potaženou a nabarvenou základní pláň a barva schne. Dále bude následovat dolepení kolejí a popelového kanálu. Až to proschne, dojde na lampy a osvětlené baráky, případně dolepení zídek a dlažeb. Po otestování elektra začne veselohra se štěrkem, terénem a neosvětlenými stavbami. Ale bude to na dlouho. Práce na dvou židlích 35 km od sebe, dovolená, letní vandry...
Budu rád, když to bude do konce prázdnin v koukatelném stavu.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » sob 26 čer, 2021 6:34 pm

Další mírný pokrok. Postupně jsem dolepil na vybraná místa dlažby, osadil nejprve neosvětlené a pak osvětlené stavby a vyrobil táhla k výhybkám. Dneska došlo na elektroinstalace a jízdní test. Zítra slepím vrstvu s instalacemi se základovým blokem a potáhnu boky. Zástavba je dost hustá, bude problém rozumně rozmístit stromy a ostatní zeleň.
Další kroky budou potažení boků, dobarvení, zaštěrkování v kombinaci s některými úseky foliáží (foliáže leckde vymezují prostor pro příliš "živý" štěrk). Následovat bude zeleň společně s detaily - po jednotlivých úsecích.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » sob 03 črc, 2021 5:44 pm

Mírný posun vpřed, začtek rozmístění zeleně pro vymezení štěrku. příležitostně se bude pokrčovat dalšími vymezujícími foliážemi a námezníky. Pak přijde štěrk na koleje a do některých ploch, statika, stromy a křoví v kombinaci s ploty. Detaily to pak postupně uzavřou.
Přílohy
DSCN6150.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » čtv 08 črc, 2021 7:01 pm

Tak se podařilo dokončit hrubou stavbu a hlavní zeleň a nastane fáze primárních dodělávek - drobná zeleň, doladění štěrku a barevnosti některých povrchů. Sekundární dodělávky budou na dlouho - půjde o doplňování detailů (výtopna, traťovka, kůlna + rampa na tekutá paliva). Chybí mi koše na uhlí - měljsem kdysi "celé" dva, ale kam jsem je založil... Bude je třeba najít, zaformovat je do lukoprénu (ideálně jako "plné") a naflákat z nich kopie. Z těch udělat další formu na víc kusů a pak jich nabouchat větší porci (něco z Dentakrylu, někde by se mi měl ještě nějaký flákat). Pak nadělat palivové dřevo, doplnit vercajk, sehnat něco do otevřené kůlny traťovky, vyrobit cedule a značky....
Ale už v tomhle stádiu to může Milan brát jako další realizaci.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » pát 09 črc, 2021 3:01 pm

Pár obrázků stávajícího stavu.
Přílohy
DSCN6247.JPG
DSCN6248.JPG
DSCN6249.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » pát 09 črc, 2021 3:09 pm

A ještě jeden. Výhodou je "koukatelnost" z obou stran. Provozně je to na opravdu malá vozidla (jak lokomotivy, tak vozy), nebo samostatné větší stroje. Počet hnacích vozidel maximálně dva kusy (jeden ve výtopně), vozy taky dva, hodně krátké možná tři (při použití opravdu malé lokomotivy).
Přílohy
DSCN6251.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Zlámalík » pát 09 črc, 2021 3:26 pm

Jé, to je správný, líbí se mi to čím dál víc. Dobrá houština. Lampy trochu natěsno, ale nakonec tady je natěsno všecko :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Střelec » stř 04 srp, 2021 4:07 pm

Od posledně práce dlouho stála, ale už do terénu pomalu (hodně pomalu) rozmisťuji detaily. Zvolna se plní kůlna traťovky, na různých místech rostou hromádky palivového dřeva, objevují se lavičky a nejrůznější "odložený" materiál. na rampě skladu paliva je solidní hromada barelů, pokouším se tvořit různé drobné tabulky (Zákaz kouření, Vstup zakázán a podobně), uvažuji i o vylepení pár starých reklamních plakátů. Ty se daly kdysi koupit ve speciálkách s kitařinou v měřítcích 1/35 a 1/72, příslušný rozměr by z těch pětatřicetinových měl jít vyrobit na kopírce. Víc bohužel vyšlo válečné propagandy, než reklam a i ty reklamy jsou povětšinou cizích firem, nebo cizojazyčné.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod Zlámalík » stř 04 srp, 2021 4:15 pm

Plakáty najdeš na webu a vytiskneš sám, to bude o dost lepší než je skenovat z beztak nedokonalého tisku.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod hank » stř 04 srp, 2021 5:04 pm

Střelec píše:...uvažuji i o vylepení pár starých reklamních plakátů. [...] Víc bohužel vyšlo válečné propagandy, než reklam a i ty reklamy jsou povětšinou cizích firem, nebo cizojazyčné.


To záleží na tom, kde a jak to hledáš. Mně se například podařilo vygooglit docela dost použitelných plakátů s budovatelskou propagandou konce 40. let (volby 1946, dvouletka apod.), které se hodí do epochy IIIa. Nebo třeba design "Brusel" z přelomu 50. a 60. let. Dost lidí se zabývá například filmovými plakáty ze 60. let. Atd. Zkus také diplomky studentů užité grafiky nebo dějin umění 20. století - většina diplomových prací bývá na internetu v plném znění ke stažení.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Carendt MSJF 9 alias Šturcov

Příspěvekod sidlo » stř 04 srp, 2021 6:27 pm

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků