Kokořín

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kokořín

Příspěvekod Ove » ned 21 úno, 2021 2:18 pm

Občas přijde návštěva, co chce vidět mašinky a musíme vyrazit do vláčkovny (na což nebývá vždy čas), takže jsem se rozhodl postavit si malé kolejiště domů, prostě na ukázku co všechno umí digitál....
Líbí se mi Kokořín z prvního dílu od MF (bezva dárek), čili dotaz do fóra: stavěl to někdo? A byly by nějaké inspirativní fotky?
Předem děkuji všem...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod Ove » sob 13 bře, 2021 7:21 am

zatím nikde nic, tak začnu sám.... plánek je jasný, kolejivo použiji přebytky z krabice a uvidí se...
Přílohy
094E6947-CD41-4545-8777-78AF8D65B6AD.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod milan ferdián » sob 13 bře, 2021 2:19 pm

Já tě doplním, samotný hrad Kokořín, jsem rozměrově a vizuálně upravoval, spíše zjednodušoval. Ten silniční tunel existuje pod hradem i v reálu. Ve stanici popis budov, nalevo obilní silo ZZN, dále záchody, výpravní budova, skladiště s rampou a volnou skládkou. Ikdyž provozně není třeba, přesto jsem na zhlavích umístil stavědla. Nezáleží zda dáš mechanické nebo světelná návěstidla, stačí na každém zhlaví umístit jedno skupinové odjezdové návěstidlo. Naproti výpravní budovy je hostinec a další civilní stavby jsou náhodně vybrány z okolí místa hradu. Skrytá část je volně přístupná a oddělená od viditelné části kolejiště poloplastickou kulisou. Já jsem nezaznamenal, zda bylo kolejiště vybudováno. Máš určitě premiéru. Pozor na geometrii kolejiva, protože kolejivo Arnold se kapku rozměrově a s poloměry oblouků liší, které ty určitě použiješ :wink: .
-m-

P.S. Jedna otázečka, proč kolejiště je zařazeno v námětu "Podklady ke stavbě" :?: M.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kokořín

Příspěvekod Ove » ned 14 bře, 2021 3:50 pm

milan ferdián píše:Já tě doplním, samotný hrad Kokořín, jsem rozměrově a vizuálně upravoval, spíše zjednodušoval. Ten silniční tunel existuje pod hradem i v reálu. Ve stanici popis budov, nalevo obilní silo ZZN, dále záchody, výpravní budova, skladiště s rampou a volnou skládkou. Ikdyž provozně není třeba, přesto jsem na zhlavích umístil stavědla. Nezáleží zda dáš mechanické nebo světelná návěstidla, stačí na každém zhlaví umístit jedno skupinové odjezdové návěstidlo. Naproti výpravní budovy je hostinec a další civilní stavby jsou náhodně vybrány z okolí místa hradu. Skrytá část je volně přístupná a oddělená od viditelné části kolejiště poloplastickou kulisou. Já jsem nezaznamenal, zda bylo kolejiště vybudováno. Máš určitě premiéru. Pozor na geometrii kolejiva, protože kolejivo Arnold se kapku rozměrově a s poloměry oblouků liší, které ty určitě použiješ :wink: .
-m-

P.S. Jedna otázečka, proč kolejiště je zařazeno v námětu "Podklady ke stavbě" :?: M.


Hoj a děkuji za připomínky...

ad otázka: myslel jsem, že už ho někdo přede mnou stavěl, tak jsem spíš založil jako "sbírku námětů" (prostě jsem si naivně myslel, že je toto zajímavé kolejiště v oblibě a vypukne tu přísun fotek od stavitelů.... nestalo se, tudíž ho klidně můžeme /kdo má práva/ přesunout kam logicky patří...)

ad k popisu: převelice děkuji za cenné informace o tunelu (budu ho respektovat a protože je silniční, nebude problém na Googlu sehnat inspirační fotky). Také se pokusím dodržet rozmístění budov (silo a skladiště). Návěstidla zkusím sehnat mechanická, budu na tomto kolejišti doma provozovat M240 plus nějakou výletní páru a skladiště kocourem, čili spíše trocha nostalgie (a co půjde v eNku sehnat)
kolejivo zkusím FL výhybky a flexi, co mám z předešlé stavby.... uvidím, co se povede....

celkově se mi toho pidi-kolejiště líbí, ve volném rohu to bude zajímavá kulisa (a budu si moct hrát i doma :D :D :D )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod Ove » úte 23 bře, 2021 6:24 pm

dorazilo to nejdůležitější :wink:
(sice trochu mimo měřítko, ale aspoň to bude vypadat více vzadu)
Přílohy
53F5077E-D951-4AF6-BBD7-708A21FD3995.jpeg
29092869-73A2-40A2-9EF7-2342C05220C4.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod jafobe » úte 23 bře, 2021 7:16 pm

Přidám svůj názor, když tak koukám na hlavního hrdinu minikolejiětě.
Pokud bude hrad z papíru, takže relativně lehký, a měřítkově nenší tudíž by se i potřeboval dostat fyzicky dál ol viditelného nádraží, zvážil bych možnost jestli pro něj nevyužít prostor až nad SN, jako takovou "pokličku" která by šla sundávat, místo toho aby byl před kulisou, která by byla před SN jak je v původním návrhu. Když nic jiného, dal by se umístit dál, tím by se získalo víc prostoru před samotným hradem v menším měřítku na oddělení lesem a náznakem kopců kolem od vesnice, a zaoblená kulisa s fototapetou by se dala dát až po okraji panelu se zaoblením za SN... získalo by to víc na hloubce než jen kulisou před SN.
Základ hradu bych asi slepil, ale skály pod zdmi a mostem do hradu bych tvořil asi z polystyrenu nebo něčeho obdobného, aby byla "poklička" co nejlehčí a realističtější. A asi by ničemu nevadilo kdyby mezi lesem a "pokličkou" byla proluka za stromy, aby šla vyndávat bez rizika jejich poškození, s tím že by v proluce byl náznak skal a kopce pod hradem, případně cesta k hradu...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 697
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kokořín

Příspěvekod Dovi » úte 23 bře, 2021 7:23 pm

Ove píše:dorazilo to nejdůležitější :wink:

Ove,
ať to má pro tu občasnou návštěvu správný říz, ještě by to chtělo:

1) jednu hezkou hospodu zámeckou

2) šenkýřku Kateřinu

3) lahvičku vína - tu by mohla přinést občasná návštěva :-)

https://m.youtube.com/watch?v=HtaekSi0X_o

https://m.youtube.com/watch?v=0F6xXPQhHBo
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kokořín

Příspěvekod Ove » pát 26 bře, 2021 5:38 am

jafobe píše:Přidám svůj názor, když tak koukám na hlavního hrdinu minikolejiětě.
Pokud bude hrad z papíru, takže relativně lehký, a měřítkově nenší tudíž by se i potřeboval dostat fyzicky dál od viditelného nádraží.....
Základ hradu bych asi slepil, ale skály pod zdmi a mostem do hradu bych tvořil asi z polystyrenu ....

Hoj a díky za stejný názor...
páč doma nebudu mít čtverec 80*80 (původně 75*75), ale obdélník 60*80/90, budu muset okruh pozměnit na ovál a mé myšlenkové pochody jsou úplně stejné, jak píšeš, čili:
- hrad půjde víc dozadu od stanice a bude úplně v rohu, čili nad SN
- cesta ke hradu bude skrze les, čili jednak vznikne "hloubka pozadí" a pak i menší měřítko hradu bude opticky správně
- hradby budu tvořit ze styroduru dle tohoto úúúúžasného návodu:
http://www.mnitka.com/skaly-z-extrudovaneho-polystyrenu/
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod HonzaM » pát 26 bře, 2021 6:49 am

Skály jsou úžasné, neuvěřitelné. Asi si budu muset pořídit střikací zařízení (to se dá koupit snadno) a hlavně šikovnější ruce (ty se bohužel koupit nedají) a pak trpělivost (ta se snad dá vypěstovat).
Na plánku se mi líbí že skryťák není špatně přístupný ve spodním patře, ale za kulisou. Rozměry panelu které jsi zvolil jsou určitě vhodnější než na Milanovu návrhu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kokořín

Příspěvekod hank » pát 26 bře, 2021 8:39 am

Ove: Děkuji. Zdá se, že jsi první, kdo tu tímto způsobem - hrou s různými měřítky - pracuje s perspektivou. A navíc se nebojíš papíru. Jsem zvědav na výsledek. Použitelných papírových modelů jsou na trhu kvanta, včetně průmyslových objektů. Škoda, že je dost lidí podceňuje.

Sám mám v hlavě podobnou myšlenku (včetně připravených papírových polotovarů), ale zase už má přednost termínovaná práce za peníze, takže to čeká ve skříni, až bude čas na hraní...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kokořín

Příspěvekod Ove » sob 27 bře, 2021 1:00 pm

hank píše: ...zase už má přednost termínovaná práce za peníze, takže to čeká ve skříni, až bude čas na hraní...

to mi povídej, já letos přes prostoje, karantény, ošetřovačky, testování zamců apod. už nestíhám ani daně....
(a obávám se, že obvyklý konec "účetní karantény" (= daně) letos nebude na konci dubna, ale až později (a tím méně času na vláčky.... :evil: )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod Ove » sob 27 bře, 2021 1:03 pm

HonzaM píše: ...Na plánku se mi líbí že skryťák není špatně přístupný ve spodním patře, ale za kulisou...

Mně taky a budu se snažit to tak zachovat, akorát uvidím, jak to bude s perspektivou hradu "v dáli"
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod Ivan » sob 27 bře, 2021 3:40 pm

Já myslím, že hrad bude akorát :) . No a když se skály udělají hezky nepapírově, pozvedne to model na vysokou úroveň.

Hrad jsem stavěl jako kluk, tak jsem zvědav na výsledek. Tahle nová verze vypadá o něco věrněji, hodně udělal pokrok v tisku. Bude to hezké mini.

Doporučuji se před stavbou na místo zajet (až to půjde). V té dlážděné silnici podél hradu jezajímavý tunel. Milan hotam má, jen mu silnice stoupá opačným směrem oproti skutečnosti, ale u mini je to jedno. Zvlášť když v reálu není u hradu žádná trať. :mrgreen:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kokořín

Příspěvekod Ove » sob 27 bře, 2021 10:20 pm

Ivan píše:...V té dlážděné silnici podél hradu jezajímavý tunel. Milan hotam má, jen mu silnice stoupá opačným směrem oproti skutečnosti, ale u mini je to jedno. Zvlášť když v reálu není u hradu žádná trať. :mrgreen:

Naštěstí existuje gůgl a jeho “strít vív”
Přílohy
99B4E043-99CD-4B30-953B-28197E230263.jpeg
99B4E043-99CD-4B30-953B-28197E230263.jpeg (42.58 KiB) Zobrazeno 4514 krát
1E3634A6-52E7-4A53-B66B-28203BAA35E8.jpeg
1E3634A6-52E7-4A53-B66B-28203BAA35E8.jpeg (39.18 KiB) Zobrazeno 4514 krát
9250095F-54F8-4CBF-8694-D56C804EB0D4.jpeg
9250095F-54F8-4CBF-8694-D56C804EB0D4.jpeg (45.92 KiB) Zobrazeno 4514 krát
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kokořín

Příspěvekod Ivan » ned 28 bře, 2021 9:57 am

Jojo, to je ono. Koukám jen, že už je dlažba částečně zalitá safaltem (nebo je už dlouho a nepamatuji se, což e pravděpodobné). Každopádně motiv parádní ;)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků