Milanovo TT-MINI

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » ned 11 dub, 2021 6:24 pm

Stále se něco děje, a zjistil jsem, že není na škodu si občas něco přečíst, třeba o krokových motorech. Tak jsem zvýšil rychlost a akceleraci a vida, přesuvna je tak o 75% tišší a to se ještě možná dostanu i tomu mikrokrokování. Nicméně stává se mi, že při návratu do home posicion se vozík zadrhne cca 5mm před senzorem a nedojede. Jakoby byla fyzická překážka, ale nedělá to vždy, deset minut jezdí správně a pak pětkrát zadrhne. A také se rozjíždí kroky, jedu od nuly přes 1, 2, 3, 4 pozice a nazpátek, ale už na pozici 3 je to asi o dva kroky špatně. Tak momentálně vypadá kolejiště takto

Obrázek

Abych ulehčil nervové soustavě postavil jsem dvě budovy, nádražní stanici a zastávku, ještě budou nějaké detaily a než mne zdrbete, jsou to první stavby této velikosti v mém životě :oops:

Obrázek

Obrázek
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Zlámalík » pon 12 dub, 2021 10:57 am

No vidíš!
Nemáš na šroubu nebo ve vodicí srážce vozíku nějakou nečistotu, co by blokovala pohyb? To by mohlo způsobovat ten problém. Vozík musí běhat ve vedení lehce, když to protáčíš rukou.
Ztráta kroků - podle toho, čím to řídíš. Například na driveru A4988 je trimr pro nastavení proudového omezení, aby driver moc nehřál a motor akorát běhal. Ale pokud se omezení nastaví moc "nafest", motor při rozběhu nedostane potřebný proud, i když impuls od procesoru přijde. Pak se to rozhodí.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » čtv 15 dub, 2021 7:18 am

Tak jsem se propracoval k mikrokrokování a je to cesta správným směrem, vše funguje jak má, tedy fungovalo do té doby kdy zřejmě odešel driver, zničehonic motor přestal reagovat. Nevím co se tam dá změřit, zjistil jsem pouze to, že napájení 24V padá na nulu a když jsem zkusil jiný motor který je na 12V, tam to napětí kolísalo od 0 do 3V. Objednal jsem nový driver a uvidíme.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hank61 » čtv 15 dub, 2021 8:19 am

milan008 píše:Tak jsem se propracoval k mikrokrokování a je to cesta správným směrem, vše funguje jak má, tedy fungovalo do té doby kdy zřejmě odešel driver, zničehonic motor přestal reagovat. Nevím co se tam dá změřit, zjistil jsem pouze to, že napájení 24V padá na nulu a když jsem zkusil jiný motor který je na 12V, tam to napětí kolísalo od 0 do 3V. Objednal jsem nový driver a uvidíme.


Pozor. Driver mimo jiné spolehlivě odejde, i pokud nastane odpojení jakéhokoliv vodiče krokového motoru od driveru při zapnutém napájení desky. Moje vlastní zkušenost :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » pát 16 dub, 2021 4:38 pm

Jo to by mohlo být, když jsem zkoušel dvě přesuvny tak se mohlo stát že byl driver bez zátěže. No, dnes přišly tři drivery tak jsem jeden vzal, nasunul do patice zapojil zdroj 24V a přesuvnu s motorem na 24V a spustil a nic... driver odešel do věčných lovišť a ještě zbývají dva. Prověřil jsem plošňák, spoj od spoje, letoval jsem na něm ty mikrokrokovací propojky, tak jestli jsem někde něco nezkratoval, ale nic jsem nenašel. Dal jsem druhý driver a s připojeným měřákem jsem zapnul napájení, 24V šlo hned dolů ale rychlou reakcí driver přežil. Hm, zkusil jsem přehodit přesuvny a zdroje na 12V a ejhle, motory běží a nic nehoří. Bádám, měřím odpojuju, vracím se k 24V, napětí padá, neudržel ho ani kondenzátor. Zkouším tedy přesuvnu 24V napájet 12V a pracuje tak teď testuju přesuny sem a tam a uvidíme co to udělá.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 dub, 2021 4:41 pm

Hmmm, to je radost... :( Tak držím palce.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » ned 18 dub, 2021 9:50 am

milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hank61 » ned 18 dub, 2021 9:58 am

No paráda :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hopeter » ned 18 dub, 2021 2:36 pm

Vypadá to hezky a spolehlivě. Ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » ned 18 dub, 2021 6:01 pm

Děkuji všem za podporu, teď už se snad budu moci věnovat vlastnímu kolejišti :D
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Zlámalík » pon 19 dub, 2021 9:56 pm

No supr, gratuluju, jezdí ti to pěkně! Vidíš, že se zadařilo! Tak máš být na co pyšný a vzhůru do další práce :D :D :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » čtv 22 dub, 2021 4:37 pm

Když už nám tedy přesuvna přesouvá, je na čase zamaskovat vjezd a to jsem si usmyslel, skalnatým kopcem. No, to jsem si dal, jedna věc je něco vymyslet a druhá to realizovat. Pískovcové skály asi nebudou to pravé ořechové, alespoň jsem nenašel železniční tunel do pískovcové hradby. Tak přijde na řadu lomová skála a jak říkal Mistr Mnitka, první tři pokusy letí do koše. Tak, asi to bude víc jak tři :D :oops: :mrgreen:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod vojtas » čtv 22 dub, 2021 6:15 pm

Já myslím, že ten třetí pokus je velmi dobrej, jenom bych nestavěl tunel do rovný zdi. Spíš bych nechal skálu nad tunelem, a k portálu alespoň z jedné strany opěrnou zeď podél trati a trochu volnější svah.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hopeter » čtv 22 dub, 2021 6:17 pm

Mě se osvědčily sádrové odlitky. Lepím je na stěnu dispercolem , mezery doplňuji sádrou a barvím eternalem ,který dobarvuji temperama. V podstatě jde o tvůj způsob číslo 1. Když to uděláš z menších kousků tak to bude i pěkné. Barvu začínám šedou a ještě do mokré připatlávám černou , bílou , zelenou a hnědou. Vše jedním štetcem , vzniknou tím nenásilné přechody.
Tož ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » čtv 22 dub, 2021 6:57 pm

vojtas píše: jenom bych nestavěl tunel do rovný zdi. Spíš bych nechal skálu nad tunelem, a k portálu alespoň z jedné strany opěrnou zeď podél trati a trochu volnější svah.


Ano, tak by to bylo správně a nejlepší, jenže tam nemám místo, vše bude zaplněné, je mi jasné, že ta kolmá stěna není dobře, pracuji na tom.

hopeter píše:Mě se osvědčily sádrové odlitky. Lepím je na stěnu dispercolem , mezery doplňuji sádrou a barvím eternalem ,který dobarvuji temperama. V podstatě jde o tvůj způsob číslo 1. Když to uděláš z menších kousků tak to bude i pěkné. Barvu začínám šedou a ještě do mokré připatlávám černou , bílou , zelenou a hnědou. Vše jedním štetcem , vzniknou tím nenásilné přechody.
Tož ať se daří. :)


Ano, o tom jsem také přemýšlel a možná na to i dojde, ale to bych musel koupit nějaké formy, ještě chvíli zkusím ten styrodur.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků