Milanovo TT-MINI

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hopeter » pát 12 úno, 2021 5:47 am

Já mám problém , že pokud dopíšu cyklus pro ovládání rychlosti pohybu tak při ovládání dvěma tlačítky na jedno servo nebo stavění cest nejsem schopný uhlídat předešlou polohu serva. Pokud se přidrží déle tlačítko nebo znovu stiskne to samé a ne protější tak servo odjede odjede do výchozí polohy a teprve potom jede určenou dráhu. Pokud udělám program bez řízení rychlosti serv tak to funguje jak má. Zatím jsem nenašel způsob jak poslat jedním impulzem servo do určené polohy danou rychlostí. Základní program mám odsud https://dratek.cz/arduino/1686-iic-i2c-modulovy-driver-servo-motoru-pro-arduino-pca9685-16-kanalu-12-bit-pwm.html
Nerad ti tady špiním vlákno, asi bychom to měli přesunout kam tahle debata patří.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hank61 » pát 12 úno, 2021 7:25 am

Milane. Hezky ti to přibejvá a ty rámy od Karla Hackera vypadají moc pěkně. Ať to jde :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » pát 12 úno, 2021 6:25 pm

Pro Hank61 děkuji

Pro hopeter ten program z odkazu jsem také využil, ovládal jsem serva jedním tlačítkem, stisk - doleva, druhý stisk - doprava. Ale nechci to ovládat tlačítky, tak to mám upravené, posílám příkaz po sériovém portu přes bluetoth. Nejsem takovej borec abych ti radil, mě s tím pomáhá syn, jako učí mne "rybařit" a až si po pár dnech nevím rady tak vždy něco poradí. Tak akorát bych ti mohl poslat ten svůj program jestli by ti byl něco platný, Ale cesty s ním nepostavíš.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hopeter » pát 12 úno, 2021 7:42 pm

Díky. To ovládání jedním tlačítkem jsem zvládnul. Musím na to asi úplně jinak.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » ned 14 úno, 2021 9:53 pm

Rámy od hackera již nikdy více, dnes jsem nainstaloval osm serv pro ovládání výhybek, ale byla to hrůza, čtyři se strefily přímo do příček, jsou husté, tedy ty příčky :D
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » úte 02 bře, 2021 6:42 pm

Obrázek

Elektrický proud už teče, výhybky výhybkují a přesuvna přesouvá, vše zatím v testovacím režimu.
Několik věcí mne jako začátečníka překvapilo, struny od serv jsou dlouhé a štípnout 0,8 dokážu pouze masivníma klešti (to je ale blbé slovo, ale kleštěma mi hlídač pravopisu zakazuje), ale těma se zase nemůžu dostat mezi koleje. Druhá věc, že nové lokomotivy si moc nerozumí s novými kolejemi, zřejmě bude potřeba nějaká očistná kůra. A nejhorší je nedostatek součástek, neustále musím něco objednávat s ešopů a platit poštovné, dříve jsem si skočil k Rygelovi klidně i dvakrát za den a bylo. A také jsem zjistil, že večer prakticky černou páru na černých kolejích nevidím, už aby bylo jaro a přesunu se na Géčko :lol:
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Ivan » úte 02 bře, 2021 6:47 pm

Nepoužívám serva, nýbrž MP1, ale není ta struna trochu silná? Napruží se trochu kvůli přítlaku kolejnic?
Staré loko s novými kolejemi si nerozumí, ale nové s novými? V čem je problém? v cukavé jízdě obecně, nebo jen na spojkách a výhybkách?

Jna ti to je hezky od ruky, rád sleduji pokrok :-)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Zlámalík » úte 02 bře, 2021 6:49 pm

Strunu neštípu kleštěmi, ale řežu flexokotoučkem do mikrobrusky. Koleje naopak nebrousit, jen přegumovat tvrdou gumou (nebo gumou na koleje) a očistit lihem nebo IPA.
No a materiál - koronavirus holt naučí lidi i logistice :)

Neměl bys bližší foto přesuvny a detailů, ať se máme čím kochat?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » úte 02 bře, 2021 7:05 pm

Já se rozhodl pro serva, ovládám je arduinem stejně jako přesuvnu, struna pruží, 0,6 je prý pro eNko, jsem někde čet, tak jsem zvolil silnější. Cukavá jízda obecně po dlouhé flexi, ale tak ji zkusím očistit.
Foto přesuvny zatím není, je to jen vzorek s destičkou volně ložený v prostoru, jen jsem potřeboval odzkoušet, jestli se mi tam vejdou čtyři koleje, vejdou, ale první musí být na home position.
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Zlámalík » úte 02 bře, 2021 7:17 pm

Serva v pohodě, mám je taky. Co máš za výhybky? Pokud mají jazyky výkyvné a ne pružné, musí stačit i tenčí struna.
Odstupy kolejí na přesuvně mám 38 mm a stačí.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » úte 02 bře, 2021 7:57 pm

Jazyky mám devět výkyvných a jeden pružný, ale teď už to měnit nebudu, to by byla katastrofa. Odstupy 38mm hrana od hrany nebo osa od osy?
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Zlámalík » úte 02 bře, 2021 9:43 pm

TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod milan008 » pát 02 dub, 2021 6:16 pm

Zdravím všechny otrlé a statečné co tohle vlákno čtou. Ne, ještě jsem to nevzdal, ale už jsem z toho na prášky a za všechno může ta pitomá přesuvna, že jsem se do toho vůbec pouštěl. Abych vás uvedl do obrazu, koncem ledna jsem se do toho pustil, objednal jsem ten axiální posun, ale ne z Aliexpresu, protože se mi zdála dlouhá dodací lhůta, takže z Banggood. Za dva týdny mi přišla zpráva, že zásilka se ztratila a že mi vracejí peníze. No tak jsem si to objednal ještě jednou, tentokrát z Alika. Vrátili mi tedy peníze a za týden mi přišla ztracená zásilka, takže peníze doma a přesuvna také, oživil jsem to a zkoušel. Bylo to teda dost hlasité samo o sobě a na dřevěné desce ještě více ale hlavní problém se objevil když jsem chtěl z obou stran připojit koleje. Celá deska přesuvny se "kolíbala", ta kostka poháněná šroubovicí prostě měla vůli ve čtyřech sloupcích které dělali vedení. Ano ta přesuvna z Banggood měla vnější vedení, a když jsem to chtěl trochu dotáhnout, motor to neutáhl. No, prostě to vedení nebylo rovné... Tak jsem si řekl, že tedy počkám na přesuvnu z Alíka. Přišla do Prahy 2.3. a odchytli ji celníci, do 12.3. jsem s nimi komunikoval, 22.3. ji poslali do Olomouce, tam přišla 23.3. a Česká pošta mi ji po několika emailech a asi 20ti telefonátech dodala 1.4. také do Olomouce. Takže jsem měsíc nedělal nic, jen jsem se nervoval s Českou poštou. Mám s nimi tu nejhorší zkušenost, už mi takhle zašantročili dvě zásilky ze zahraničí a dalo opravdu hodně práce a nervů je od nich dostat.
Ale k věci, dnes jsem tedy oživil přesuvnu z Alíka, má vnitřní vedení a žádné vůle, ale je hlučnější víc než ta první. Už když ji držím v ruce tak při rozběhu a brždění řve jak raněný nosorožec, a když ji nainstaluji na desku tak je to ještě dvakrát více. Dá se s tím něco dělat? Co vy ostatní, vy to nemáte hlučné?
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod hank61 » pát 02 dub, 2021 7:09 pm

Já jsem řešil přesuvnu z trapézové závitové tyče 8x8mm, kuličkových nábytkových pojezdů a motor Nema 17. Naprsto bez problémů a provoz je v podstatě tichý. Při přejezdech jen potichu vrní :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Milanovo TT-MINI

Příspěvekod Zlámalík » pát 02 dub, 2021 7:50 pm

Můj posuv je sám o sobě celkem tichý, ale jde o souhru frekvence motoru a kolejiště. Zkus použít mikrokrokování, jestli to řadič motoru dovoluje, to pomohlo dost (obrazně řečeno do toho neláduješ pravoúhlé pulsy ale spíš sinusovku) a pak jsem měnil rychlost, aby kolejiště nedunělo. Duní stejně, ale půjde to asi utlumit.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků