Vánoční Pizza layout 38 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod Kavka_ » ned 29 lis, 2020 1:30 pm

Zhruba před rokem jsem v období kolem vánoc rodině slíbil pizza kolejiště, co by se hodilo na vánoční stůl. Po celkem vstřícné reakci (což mne vlastně i mírně překvapilo, neb jsem tímto krokem do značné míry testoval toleranci rodiny k dalším miniprojektům), se z nápadu stal závazek a já začal řešit, kde sebrat nebo nechat uříznout kruhovou desku. Od počátku mi přišlo snazší sehnat již hotovou desku v podobě různých prostíracích stolků apod., až jsem nakonec sehnal vyhovující řešení a přes aukro na čtvrtý pokus na konci října konečně vydražil dva odkládací stolky v podobě kovového koše s víkem z MDF desky.
odkladaci-kos-stolek-z-kovu-a-mdf.jpg

Pro realizaci jsem zvolil menší z desek o průměru 38 cm, což dává na mé poměry celkem luxusní oblouk R180. Námětem je kostelík na kopci/skále se zastávkou, přejezdem a mostkem (spíše jen náznakem mostku), kostelík je 3D tisk dostupný na adrese https://www.thingiverse.com/thing:3533429 dílem uživatele tomulinek, zmenšený a upravený do TT, osvětlený a s dotvořeným interiérem (vyrobeno "do foroty" na jaře...), zastávka dle koncepce Milanova návrhu pro MSJF 1, tedy dřevěná čekárna 531/H a záchodky 19/H, které jsem původně pořídil pro své kolejiště x-track, než jsem je nahradil zastávkou dle 11/H. Jsou tam trochu namačkané, ale beru to jako kompromis daného řešení. Osvětlení zastávky dvě parkové lampy žlutě svítící od JM detail a to je zřejmě vše. Zde je ukázka toho, jak se to povedlo:
Celkový pohled.jpg

Celkový pohled II.jpg

Více fotek i ze stavby je zde: https://kinclv.rajce.idnes.cz/Pizza_layout/
Chybí doladit detaily v podobě návěstí konec nástupiště, nějaký rychlostník, pískáček, přejezdové kříže, lavička ke kostelu a další drobnosti, případně zarůst skálu atp. Skalní masiv je hmota od Noch údajně imitující pískovec, ale jsem z ní zmatený. Barva zasyrova ani po přebroušení nepřipomíná nic, co by mi připadalo povědomé, navíc plnidlem jsou polystyrenové kuličky a po broušení vylezou v podobě bílých ťupků...
Napájené je to celé na malou powerbanku přes USB 5V, regulátor PWM a časové relé Made in China od Hadex.cz. Ovládání 1x potenciometr pro rychlost jízdy, 1x tlačítko na spouštění jízdy (po uplynutí nastaveného času se to samo vypne...), 1x páčkový přepínač pro změnu směru jízdy a 1x páčkový přepínač pro zapnutí osvětlení kostelíku nebo kostelíku + lampiček.
Celkově stavěno po chvilkách po 4 týdny. Druhý stolek mám povoleno použít stejným způsobem, ovšem pouze v případě, že se bude jednat o kolejiště zimní (přiznávám, že v tomto případě jsem si na zimní motiv bez předchozího studia a zkoušek netroufnul, i když by to bylo asi tematicky příhodnější - ačkoli, kdo kdy viděl na vánoce sníh :))
No a jako poslední musím zastávku nějak pojmenovat, což se mi zatím nedaří, tak kdybyste měli v zásobě nějaký geniální nápad, sem s ním...
Mějte se!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod jafobe » ned 29 lis, 2020 2:21 pm

Pěkný. ;)
Na pizzu se chvíli už taky chystám, chtěl jsem to původně na fotku na novoročenku... nejaký rok dva zpět... a samozřejmě v zimním provedení. Jen jsem to stejně jako pár dalšíh věcí nedopekl do konce. :oops: Průměr 30 cm v H0f, kopec by nebyl tak velký, takže by byl vlak vidět mezi stromky i vzadu, zastávka u Betléma a místo kostelíku Betlém... No třeba se k tomu někdy konečně dokopu...

pizzam.jpg
pizzam.jpg (24.22 KiB) Zobrazeno 4660 krát
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod Střelec » ned 29 lis, 2020 3:05 pm

Možná by stačila kaplička od MSC, něco občas nabízelo taky WEPE na burzách. Možná by se tam dala doplnit i křížová cesta (ne komplet, jen pár posledních zastavení), ale asi by to nesedělo s epochou.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod hank » ned 29 lis, 2020 3:19 pm

Střelec píše:Možná by stačila kaplička od MSC, něco občas nabízelo taky WEPE na burzách. Možná by se tam dala doplnit i křížová cesta (ne komplet, jen pár posledních zastavení), ale asi by to nesedělo s epochou.


Kterou děláš epochu? Víš, kolik křížových cest v krajině přežilo minulý režim, dochovalo se dodnes a bylo za posledních 30 let obnoveno? A jestli chceš být naturalista, můžeš epochu znázornit stupněm zchátralosti jednotlivých zastavení... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod hank » ned 29 lis, 2020 3:34 pm

Kavka_ píše:No a jako poslední musím zastávku nějak pojmenovat, což se mi zatím nedaří, tak kdybyste měli v zásobě nějaký geniální nápad, sem s ním...

:lol:
Veselá nad Smutnou
Suchá Voda
Blbštejn
Kalhousy nebo Kalousy (ex něm. Kohlhaus nebo Kahlhaus/en, zaniklá samota na Trutnovsku)
Pepův Důl
Bílá Kráva (jako Černý Vůl...)
Kouřily (jako Prášily...)
Zadnice (proč ne, když může být Střednice...)
Kozy (i když se to nezdá, tak je to skutečný název místa a žst na Dráze moravsko-slezských měst v polské části Těšínska, na dostřel od Bílska :lol: )
Mám pokračovat...? :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod hopeter » ned 29 lis, 2020 3:59 pm

Moc hezký dílo. :)
Napadá mě takový vícevýznamový název zastávky. Božkov. Někdo si představí boží místo podle kostelíka a jiný surovinu do sklenice co bude stát vedle na stole. :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod dfrolek » ned 29 lis, 2020 4:00 pm

Krásná vánoční myšlenka. Ač si něco takového plánuji každý rok, skutek utek. Střelím název vzhledem k Hurvínkovi - Žerykova Lhota :)
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod hank » ned 29 lis, 2020 4:07 pm

Jo, a já jsem ještě zapomněl na Flusárnu (což je dost častý pomístní název upomínající na místa, kde se ve středověku z dřevěného popela vodou loužila potaš pro sklárny - z německého Fluss = potok, řeka, oni se s tím tenkrát moc nepárali, někde v lese u potoka pálili dříví, vedle potoka vykopali nové koryto a vodu odklonili do něj).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod Ivan » ned 29 lis, 2020 4:27 pm

Parádní kousek, "z vás musí mít doma taky radost" :wink:

Když je to vánoční kousek, co tam dát nějaká světýlka na stromek, zastávku nebo kostel? Když už nenapadl sníh...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod hank61 » ned 29 lis, 2020 5:14 pm

Moc hezké. Letos už to nedám, ale na příští vánoce slibuji že ano :D :D :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod jirmicz » ned 29 lis, 2020 5:30 pm

Opět krásná práce. Asi bych tě pasoval na minikolejišťového krále. Ještě takový detail a to rezavé koleje.
jirmicz
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod Střelec » ned 29 lis, 2020 7:06 pm

hank píše:
Střelec píše:Možná by stačila kaplička od MSC, něco občas nabízelo taky WEPE na burzách. Možná by se tam dala doplnit i křížová cesta (ne komplet, jen pár posledních zastavení), ale asi by to nesedělo s epochou.


Kterou děláš epochu? Víš, kolik křížových cest v krajině přežilo minulý režim, dochovalo se dodnes a bylo za posledních 30 let obnoveno? A jestli chceš být naturalista, můžeš epochu znázornit stupněm zchátralosti jednotlivých zastavení... :mrgreen:


Epochu? Rád bych dvojku a začátek trojky u H0, trojku v TT. Na úzký bez epochy, ale taky spíš kolem trojky.

Nezáleží jen na epoše, ale taky na lokalitě. Na Chebsku a obecně v západních Čechách při hranicích toho mnoho nezůstalo - sem tam olezlej křížek v polích nebo zdevastovaný boží muka. Kaplička v polích za Žichovicema sloužila od 50. let jako příruční sklad zemědělskýho nářadí. Věřim, že v místech se stabilním osídlením to leckde vypadalo líp, pokud místní ideologickej tajemník nebyl příliš ortodoxní a místní svazáci nebo akční výbory Národní fronty "uvědomělý" až na půdu. A na základě archiválií si troufnu tvrdit, že největší svinstvo na úrovni běžnýho občana byly uliční výbory Národní fronty, pak výše postavený lidovci a až po nich komanči (jako celek). Kus od kusu to samozřejmě mohlo bejt jinak a na vyšších úrovních (ÚV) pak tuplem.
Ale viděl jsem po plyšáku pár rekonstruovaných cest a kapliček, který pravidelně (spolu s dalšími objekty pro veřejné využití) devastovali vandalové a sprejeři. A taky klášter v Pivoni, kterej se po vítězným listopadu pokusili v dojemný spolupráci s lovcema pokladů dorazit svýma instrukcema památkáři (trvali na použití takových stavebních postupů po kterých se začlo sypat celý křídlo) a tak je z něj správce vyhání brokovnicí.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod Kavka_ » pon 30 lis, 2020 9:59 pm

jirmicz píše:Ještě takový detail a to rezavé koleje.

Kruci, já na to tentokrát ani nevzdech - no, doladíme :)

Jinak díky za všechny návrhy na jména, nechám to uzrát a třeba se i inspirovat... ale hned to vidím optimističtěji :)

Ivan píše:Parádní kousek, "z vás musí mít doma taky radost" :wink:
Když je to vánoční kousek, co tam dát nějaká světýlka na stromek, zastávku nebo kostel? Když už nenapadl sníh...


Doma to zatím zvládají, strategicky rozmisťuji kolejiště po jednotlivých místnostech, aby se nehromadila a zatím to prochází...
Světýlka na stromek schovám až na zimní kolejiště...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod Honza TT » úte 01 pro, 2020 8:14 pm

Skvělá práce. Také se připojuji k tomu, že na vánoce by se zimní hodolo víc (aspoň někde by byl sníh, když ne za oknem :lol: ).
Honza TT
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 22 lis, 2012 7:28 pm

Re: Vánoční Pizza layout 38 cm

Příspěvekod Zlámalík » stř 02 pro, 2020 3:20 pm

Pěkná práce. Gratuluju. je to rychle a to potěší!
Nezapomenout Hurvínka po 100 obězích obrátit kvůli ojíždění koleček :)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků