Stolní minikolejiště TT 120x27

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod Rocky_MK » ned 08 lis, 2020 9:30 pm

Ahoj vespolek.
S podzimem na mě klasicky přišla chuť k železničnímu modelářství. Moje "Kameničky" sice ještě nemám hotové, ale vzhledem k tomu, že je mám u rodičů, kam se dostanu možná 2x do měsíce, nemám motivaci je hned dokončit - a u mě v bytě na ně zkrátka není nějaké stálé místo. Rád bych kolejiště, které nebudu muset věčně uklízet, zapojovat, rozpojovat apod. Prostě jen zapnout tlačítkem a kochat se. Stačí mi nudle s koncovou staničkou, kterou si rozsvítím a buď na to budu jen hledět jako do akvárka anebo si zaposunuju s M152/810 a manipuláčkem s rosničkou/kocourem.

Kolejivo bude zásadně Kuehn, jak je u mě zvykem, Tillig nemám žádnou motivaci používat. Stavění výhybek ruční. Ovládání vlaků DCC (Multimaus), staniční světla analog. O tomto netřeba diskutovat.

Kolejiště bude umístěno na stolovém nástavci Alex (IKEA) 120x27 cm. Na tomto mám přimontován držák monitoru (černá cca uprostřed, viz obrázky) a po stranách jsou svislé desky (černé obdélníky po stranách) nesoucí budoucí horní polici, kam bude možné kolejiště v případě potřeby přendat (jinak bude trvale umístěno dole pod monitorem.). Ke staničce bude připojen jeden segment se SN a la Kameničky (kdyby se mi jó chtělo, může místo něj být někdy širá trať na okenní parapet jako to má Zlámalík). Tolik k prostorovým omezením.

Kolejové plánky přikládám níže. Nejsem definitivně rozhodnut pro konkrétní variantu, ale chci dvoukolejnou koncovou staničku se skladištěm+rampou a nějakou vlečkou/vlečkami pro zpestření provozu. Hodně rád bych měl alespoň minimální provozní zázemí pro lokomotivy a motorové vozy, ale s výjimkou Malé železnice jsem ještě žádnou dost malou remízku nenašel - i Ledečko zde vypadá příliš obrovsky a mám obavu, že by zacláněla výhledu na scénu. Ano, šla by dát doleva nahoru, ale tam chci vlečku (kvůli možnosti naznačení na kulise). Možná je toho na takovou staničku moc, ale určitě to tam vše půjde napasovat, aniž by to působilo nějak moc násilně.
Výpravní budova bude asi Mladeč/Cholina od KB, sklad s rampou Čistá 353/H od téhož výrobce.
Vlečky - v levém horním rohu bych chtěl asi nějakou násypku, příp. uhelné sklady apod. Vpravo dole asi jen naznačení kousku panelové plochy a může to být "cokoliv".

Boom "československého Carendtu" mě minul, chci klasickou staničku s pohodlně obsluhovatelným SN z jednoho místa.

Pokud máte konstruktivní připomínky k plánkům, zaměření vleček, co za remízu pokud vůbec nějakou apod., budu rád za tipy. Děkuji :)

Plánek 1
Plánek 2
Plánek 3
Naposledy upravil Rocky_MK dne pon 09 lis, 2020 7:56 pm, celkově upraveno 1
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod vojtas » ned 08 lis, 2020 10:14 pm

Plánek 3 je mi nejsympatičtější a dává provozně největší smysl, vždycky totiž ve stanici objedeš. hodně se podobá stanicím ÖLEG, takže budova "Ronov nad Doubravou" od Awepe. Zvážil bych být tebou použití EW1. Zaprvé vypadá menší úhel líp, a myslím, že oproti kuehn W20 bude menší zmetkovitost.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod Kavka_ » ned 08 lis, 2020 10:34 pm

Na mne působí také nejlépe varianta č.3.
Osobně s Kuehnem nemám špatnou zkušenost, nejhůře se mi stalo, že jsem použitým výhybkám koupeným od kolegy Brzdy z jeho rozebraného projektu připájel napájení jazyků a stavím miniprojekty na obou typech kolejiva, aniž bych zanevřel na jakékoli z nich... a možnost aretace výhybek se pro ruční ovládání hodí (stejně jsem řešil Nekly)
Remízka jde nakonec postavit samo domo.... já to tak udělal (na Mikrokameničky - Ostřednou), i když nakonec ji možná ani nepoužiji...
Každopádně paráda, už se těším na další malé kolejiště :)
Ať se daří!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod hank » ned 08 lis, 2020 10:37 pm

Tak já ti teda pošlu jeden příklad ze života: Řepné nz Střednice, osobní doprava zastavena 1933, nákladní 1970, trať úředně zrušena 1975. Původně vypadala takhle:
strednice_nerealizovano.jpg

Zamýšlená remíza se strojovou kolejí (v plánku poškrtaná) se nakonec v r. 1897 nepostavila, zato po 10 letech provozu přidali ještě jeden šturc s další skládkou na řepu:
strednice_1939.jpg

No a úplně nejmenší dostupný model remízy, jenom takovou dřevěnou boudičku, dělá Karel Barták, podle předlohy z Lovečkovic a Verneřic.
https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... lokomotivu
Takové pidistanici by možná líp než samostatné skladiště slušela jenom dřevěná přístavba příručního skladu podle normálie LXXXI/H, viz také K. Barták:
https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... -H-ZvKC-TT
Nezapomeň na obligátní vedlejší budovu se záchody, chlívkem a dřevníkem 19a/H.
https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... odky-19a-H
A podle skutečnosti tam můžeš ještě přidat "kůlnu ku prodeji uhlí" nějakého místního obchodníka, ať máš důvod vozit tam aspoň nějaké nákladní vozy i mimo podzimní kampaň.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod JanoH0e » pon 09 lis, 2020 7:53 am

Najlepšie vychádzajú 1 a 3. len by som pridal do skrytej ešte jednu výhybku. Potom nemusíš tam šahať rukami. Jedna koľaj pre motorák, druha pre náklad, ktorý by sa sunul do stanice. Pokiaľ chceš malú remízu pre motorák, potom ti stačí malá plechová búda pre nocovanie a budka s pumpou na naftu, alebo sudmi. Niekde ani to nie.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod Zlámalík » pon 09 lis, 2020 10:13 am

Na hloubce 27 cm budeš mít ten samý problém co já, jak upozornil Hank - odstup budovy od nejbližší koleje :) Ale jinak je to hezký, držím palce!
Ad ruční ovládání výhybek - já na minulém kolejišti použil robustní posuvné přepínače, které slouží jako ovládací prvek, aretace i přepínač srdcovky. V těle přepínače je zalepený mosazný drát, pod výhybkou je pak páka z drátu vzor "torzní tyč" nebo páka pevná a brko. Více u mě na webu v sekci Kolejiště, část 1. a 2.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod Adam96 » pon 09 lis, 2020 11:52 am

Mě se to líbí. Tady tyto minikolejiště formou segmentu se mi líbí mnohem víc, jak klasické ovály a Carentd vlakodromy na mě taky působí hračkovitě.
Měl bych k tomu pár připomínek:
1) Vidíš, že s výtopnou je to na štíru, tak bych ji tam křečovitě necpal. Ono v těch nejmenších koncových žst a NZ stejně ani nemusí být - opodstatnění je v tom, že pokud se jedná o velmi krátkou lokálku, výtopna mohla být ve výchozí odbočné stanici, případně je ztvárněná žst. původně mezilehlou a za ní následoval ještě další, nyní zrušený úsek ( např. Svobodné Heřmanice vs Horní Benešov ).
2) Je vidět snaha o co nejvíce možností nakládky, zde bych mírně ubral, protože možnostem a objemu nakládky se dimenzovala i kolejiště stanic. Tady bych se inspiroval tím, co ti poslal Hank = lze objíždět a máš dvě kusé mn. koleje pro nakládku, + i ta výtopna tam nevypadá špatně. Další inspirace hledej na mapy.cz pod názvy Kadaňský Rohozec, Svobodné Heřmanice, Čermná ve Slezsku, Nový Kostel, Lnáře (Blatenské lokálky celkově), Hevlín.
3) Výhybky kuehn, pokud máš doma ty z první serie, když byly novinkou tehdy, jsou dobrá volba. Sám jsem je použil na https://okounricni.rajce.idnes.cz/Minikolejiste_TT/ Kvalitní výrobek, perfektní jízdní vlastnosti. Pokud je ale hodláš kupovat, tak současná produkce je pěkný shit, srdcovky nejsou precizně usazené, jak bývaly, jazyky jsou ve spojce taky ledabyle uchycené a mají tendence samovolně upadávat. Zde bych zvážil spíš nové celokovové EW1, zde bych řekl, že se Tillig naopak polepšil.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod hank » pon 09 lis, 2020 1:03 pm

Adam Buchal: Tak jest. Kromě dalších případů stanic, dopraven a nákladišť od začátku koncových, kde remízy nikdy nebyly (Mladeč, Vápenný Podol) nebo míst, kde byly tratě přerušeny hranicemi (Nové Údolí, Hranice v Čechách) či z jiných důvodů (Lipno nad Vltavou, Ostravice) mohly být remízy zbourány (Staré Město pod Sněžníkem, Zlaté Hory, Rožmitál pod Třemšínem, Merklín) nebo shořely a už se neobnovovaly (Kolešovice). Nebo můžeš modelovat situaci, že remíza (nebo její ruina) zůstala stát, ale byla zrušena kolej k ní (Bílý Potok pod Smrkem, Jindřichovice pod Smrkem, Malá Morávka, Velké Karlovice). A to ještě stojí za zvážení situace, kdy se ve strojových stanicích, které přišly o remízu požárem (Skalice nad Svitavou) nebo pod tíhou sněhu (Tanvald) dál odehrával normální provoz hnacích vozidel (zbrojení, provozní ošetření, běžná údržba...) pod širým nebem.

Čili na výběr toho máš dost. Dál je to na tobě...
Naposledy upravil hank dne pon 09 lis, 2020 1:50 pm, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod milan ferdián » pon 09 lis, 2020 1:31 pm

hank píše:Adam Buchal: Tak jest. Kromě dalších případů stanic, dopraven a nákladišť od začátku koncových, kde remízy nikdy nebyly (Lednice)

Fakt :?: :wink:
-m-
Přílohy
Lednice 1945.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod hank » pon 09 lis, 2020 1:50 pm

:oops:
Opraveno.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod Rocky_MK » pon 09 lis, 2020 7:56 pm

Všem děkuji za tipy.
Se stavbou nijak nespěchám, stejně nemám materiál ani na základní desku, hobbymarkety zavřené a dal jsem si za cíl první zprovoznit (rozuměj zastavět dekodér PeLi) M152. Tento počin tedy nechám chvilku uzrát.
vojtas píše:hodně se podobá stanicím ÖLEG, takže budova "Ronov nad Doubravou" od Awepe.

Nad ní jsem uvažoval, ale ta dvoupatrová budova dělá dojem hrozně obrovského baráku. Mnohem víc se mi líbí zmiňovaná Mladeč/Cholina.
hank píše:No a úplně nejmenší dostupný model remízy, jenom takovou dřevěnou boudičku, dělá Karel Barták, podle předlohy z Lovečkovic a Verneřic.
https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... lokomotivu
Takové pidistanici by možná líp než samostatné skladiště slušela jenom dřevěná přístavba příručního skladu podle normálie LXXXI/H, viz také K. Barták:
https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... -H-ZvKC-TT
Nezapomeň na obligátní vedlejší budovu se záchody, chlívkem a dřevníkem 19a/H.
https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... odky-19a-H
A podle skutečnosti tam můžeš ještě přidat "kůlnu ku prodeji uhlí" nějakého místního obchodníka, ať máš důvod vozit tam aspoň nějaké nákladní vozy i mimo podzimní kampaň.

O boudě na lokomotivu vím, asi jsem se špatně vyjádřil - líbí se mi remízy zděné remízy jako třeba to Ledečko, nemusí mít ani tu vodárnu. Jen mi přijde moc obrovská. Ta kůlna na lokomotivu je zas miniaturní, motorák do toho neschovám a navíc by se mi asi nehodila do období, které jsem zapomněl uvést - rozmezí let cca 1970-1995. Nejspíš tedy půjdu cestou samodomo, poohlídnu po nějaké boudě na motorák (nemusí být nutně stavebnice) anebo sprostě obšlehnu Kavkovu remízku, ta se mu povedla.
Podružnou budovu samozřejmě.
A o tom příručním skladu jsem uvažoval, ale tam mě odrazuje přístavba ke štítové zdi čekárny. Musel bych mít čekárnu směrem ke šturcu a mně přijde logičtější směrem do stanice, k nástupištím. A ten sklad 353/H mi tak veliký nepřijde, mám ho i na Kameničkách na srovnatelně dlouhé koleji. Další věc je, že jsem někde viděl nájezd na rampu hned za přejezdem a to zákoutí se mi líbilo, tak bych ho chtěl i na kolejišti.
Zlámalík píše:Na hloubce 27 cm budeš mít ten samý problém co já, jak upozornil Hank - odstup budovy od nejbližší koleje :)

Vychází mi to na 40 mm, tedy v reálu 4,8 m - to mi nepřijde jako problém :) na minikolejišti určitě ne.
Adam Buchal píše:Mě se to líbí. Tady tyto minikolejiště formou segmentu se mi líbí mnohem víc, jak klasické ovály a Carentd vlakodromy na mě taky působí hračkovitě.
Měl bych k tomu pár připomínek:
1) Vidíš, že s výtopnou je to na štíru, tak bych ji tam křečovitě necpal. Ono v těch nejmenších koncových žst a NZ stejně ani nemusí být - opodstatnění je v tom, že pokud se jedná o velmi krátkou lokálku, výtopna mohla být ve výchozí odbočné stanici, případně je ztvárněná žst. původně mezilehlou a za ní následoval ještě další, nyní zrušený úsek ( např. Svobodné Heřmanice vs Horní Benešov ).
2) Je vidět snaha o co nejvíce možností nakládky, zde bych mírně ubral, protože možnostem a objemu nakládky se dimenzovala i kolejiště stanic. Tady bych se inspiroval tím, co ti poslal Hank = lze objíždět a máš dvě kusé mn. koleje pro nakládku, + i ta výtopna tam nevypadá špatně. Další inspirace hledej na mapy.cz pod názvy Kadaňský Rohozec, Svobodné Heřmanice, Čermná ve Slezsku, Nový Kostel, Lnáře (Blatenské lokálky celkově), Hevlín.
3) Výhybky kuehn, pokud máš doma ty z první serie, když byly novinkou tehdy, jsou dobrá volba. Sám jsem je použil na https://okounricni.rajce.idnes.cz/Minikolejiste_TT/ Kvalitní výrobek, perfektní jízdní vlastnosti. Pokud je ale hodláš kupovat, tak současná produkce je pěkný shit, srdcovky nejsou precizně usazené, jak bývaly, jazyky jsou ve spojce taky ledabyle uchycené a mají tendence samovolně upadávat. Zde bych zvážil spíš nové celokovové EW1, zde bych řekl, že se Tillig naopak polepšil.

Vím, že remíza není nutná. Ale jak jsem psal, nějaká rozumně velká by se mi tam líbila a sám před sebou bych si ji obhájil. Děkuji za tipy na stanice, ještě se tím proberu. A s tím tilligem nevím. Je fakt, že Kuehn jsem kupoval naposledy tři roky nazpět. Tehdy jsem neměl s ničím problém, vše vedlo a drželo, jak mělo. Ovšem výhybky jsem vždy důsledně napájel a nespoléhal jen na kontakty vespod. O kovových srdcovkách EW1 slyším poprvé, i tak mě ale odrazuje 15°úhel - menší užitná délka. Ale nakreslím si to a pouvažuju.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod Ivan » úte 10 lis, 2020 6:57 am

TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod hank » úte 10 lis, 2020 7:17 am

Rocky_MK píše:...líbí se mi remízy zděné jako třeba to Ledečko... Jen mi přijde moc obrovská... motorák do toho neschovám...


No jo, ale pak ti není pomoci. Remíza v Ledečku je zvenku dlouhá cca 14 m měřeno bez vodárny, takže M 131.1 se do ní vejde s odřenýma ušima a M 152.0 už koukají z vrat nárazníky.

Ještě bys mohl zkusit tu kratší fiktivní budovu z Cukmantlu od KB:
https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... T-Cukmantl
Když z ní odřežeš tu zadní dílensko-kasárenskou část, pořád ti zůstane vevnitř přesně 105 mm, aby se tam vešel motor M 131.1.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod Ivan » úte 10 lis, 2020 7:30 am

Když zapocteme ještě pár mm abychom nezastavili s M152 v Ledečku nadoraz, tak bude možná koukat více než nárazníky (o sprahlech nemluvě) . Ledečko jsem si původně koupil jako remízu, ale po vyzkoušení se základním dílem to fakt nejdens M152. Hurvajs se asi vejde, pak malé tendrovky. Já o řešil výměnou za Rokytnici, ale ta už je dost velká. Hankuv nápad s cukmantlem je také pěkné řešení a nebo samodomo. Zdi snadno nařežeš a okna můžeš koupit.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Stolní minikolejiště TT 120x27

Příspěvekod hank61 » úte 10 lis, 2020 8:48 am

Martine. Nebo uprav vrata remízy, jako za blahé paměti v odbočné stanici Lochovice :wink:

PA126748 - kopie.JPG
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků