TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Fox » pon 31 led, 2022 3:19 pm

@Zlamalik: ano, ještě ma tom zapracuji. Třetí verze je o trochu lepší, musím ještě doladit a pak sem dám. Netrvám na přesné napodobenině, spíš jsem uvažoval typově Český ráj, Děčínské skály, něco čertovského je taky mezi Zahrádkami a Českou Lípou apod.
@Milan_V: ten most je nepodarek, souhlasím, ještě budu s tiskem laborovat. To je výhoda 3D tisku, jen to trošku trvá... Nebo pokud mne to omrzí, nechám si výtisk jako "kopyto" a polepím to zdivem Barták. Anebo vezmu kus polystyrénu a pojedu klasickou metodou. Anebo... možností a postupů je moc. S tímhle - spíš Diorámatem - nikam nepospíchám, tak mohu dělat pokusy.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod milan ferdián » pon 31 led, 2022 6:51 pm

Z moravského krasu. Vápenec.
-m-
Přílohy
031 – kopie.JPG
028 – kopie.JPG
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod hank » pon 31 led, 2022 7:07 pm

Zářezy v pískovci mohou vypadat i úplně jinak:

piskovcovy_zarez.jpg


piskovcovy_zarez_2.jpg

(Zdroj: http://vlakregion.cz/trate/064/tunel/sk ... tunel.html)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Fox » úte 01 úno, 2022 8:49 am

ano ano, příroda je mnohotvárná... Často pro inspiraci stačí podívat se z okna. No, budu po chvilkách pokračovat a uvidíme, co z toho vyleze.
@Milan_V: ještě k tisku zdiva na výšku mohu na svojí obhajobu uvést, že jsem na to taky přišel (viz opěrná zeď - o chybě v tisku kdy jsem ponechal omylem tisk perimetru, vím :D ), ale ten most je staršího data. Bude opraven, právě po chvilkách kreslím ve SketchUp mírně upravenou verzi modelu.
IMG_0752x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Fox » stř 02 úno, 2022 10:23 am

Dělal jsem pokusy se skalami, hlavně s použitím jemného písku (ala "Jafobe" - díky za tip). Myslím, že pokud chci pískovec, že to je přesně ono. Bohužel, na rozpracovaném kusu jsem již měl barvu a základní posyp Woodland Scenics, tak jsem dal písek přes to. Zdá se, že to nevadí. Teď zvažuji možné dobarvení - možná opatrně stříknout aurbrushem do spár zředěnou zemitou hnědou / hnědočernou a výstupky naopak fouknout světlým okrem...? Nakonec ještě travní drny a další vegetaci.
IMG_0851x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Zlámalík » stř 02 úno, 2022 11:35 am

To vypadá dobře, to by se mohlo povést! Jasně, spáry zatmavit, já na skály používal hódně ředěnou tmavě hnědou a černou, opršenou stranu vzít světle šedě a béžově. Štětcem (a zase jen špinavou vodou) naznačit stékance a pak zelenou tam, kde rostou lišejníky apod. Se mi to kecá, když jsem udělal už celou jednu skálu :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Fox » čtv 03 úno, 2022 8:54 am

Tak jsem zjistil, po připomínce "Milana_V" že tiskárna zvládne tisk "nastojato" i objektů, jako je propustek, nebo most. Z toho je vidět, že jsem v oblasti 3D tisku naprostý amatér :cry: . Takže jde udělat na jeden zátah i vnitřek, čímž odpadá lepení a další nepříjemnosti. ZAtím jen pracovní foto - vypadá to hrůzostrašně, ale když jsem to očistil, obrousil některé hrany a přesahy a natřel základem - je to super! (foto příště, teď to schne, zatímco já jsem v pracovním procesu).
Culvert_v3.png
IMG_0850x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Jarda H. » čtv 03 úno, 2022 9:13 am

Fox píše:Tak jsem zjistil, po připomínce "Milana_V" že tiskárna zvládne tisk "nastojato" i objektů, jako je propustek, nebo most. .....


A za chvíli se bude tisknout celé kolejiště jako skoroHOTOVKA na 3D tiskárně :lol: :lol: Holt vývoj nezastavíš !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod hopeter » čtv 03 úno, 2022 9:30 am

Jo 3D tisk je věda. Taky mě chvíli trvalo než jsem zjistil , nejlepší je desky tisknout na výšku než na placato. :wink:
No pokud to má nějaký reliév tak tím dvojnásob. Třeba spáry zdiva vypadají lépe z "převisu" než na plocho.
Bohužel moderní technologie vytlačují ruční fortel. Ale výhoda pro nás co už blbě vidí a ruce by mohli pronajímat do pekárny na cukrování buchet. :mrgreen:
Ten most je pěkný kousek , díky za inspiraci.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Fox » pon 07 úno, 2022 8:26 am

Moje nekritické nadšení ohledně 3D tisku FDM tiskárnou dostalo lehké trhliny. Při tisku zdiva nastojato se sice zbavíme stop po pohybu trysky, zato se nepříjemně zviditelní jednotlivé vrstvy materiálu. Na obrázku je tisk s výškou vrstvy 0,2mm. Je sice pravda, že z běžné pozorovací vzdálenosti není nic vidět, ale fotka je fotka... Navíc, což je horší, vrstvy se zviditelní jako vodorovné čárky, jakmile se pokusíme o vyplnění spár washem (zkusil jsem světlou olejovku naředěnou white spiritem). Sázel jsem na základní nátěr (viz foto), ale nepomohl. Ani jsem to nefotil, jak jsem byl nas..ný. Budu na tom ještě pracovat, vytisknu vrstvou 0,1mm a mám ještě určité nápady....
IMG_0856x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Trainmaniak » pon 07 úno, 2022 8:48 am

A co to přelíznout smirkovým papírem? Strhnout vystupující vrstvy do jednolité plochy, nešlo by to?
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod RadekH0 » pon 07 úno, 2022 8:48 am

Pokud to tiskneš z PLA, tak výtisk opatrně párkrát přejeď hadrem namočeným v acetonu a neutralizuj ve vodě. Aceton plast lehce naleptá a vrstvy se ztratí. Mám to vyzkoušené…
Nejdřív to zkus na nějakém výtisku bokem ať víš jak se to chová. Když necháš aceton působit dlouho, tak výtisk zničíš. Lepší je udělat to na víckrát (aceton- voda- usušit a zase aceton…)

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Fox » pon 07 úno, 2022 9:24 am

@Trainmaniak: PLA materiál skoro nejde brousit, navíc tady u modelu zdiva není povrch úplně rovný, ale některé kameny jsem rozházel o 0,1 - 0,2mm. Ještě víc jsou odsazené kameny klenby
@RadekHO: dík za radu, to by mohlo jít. Zkažených výtisků mám hafo, tak mohu v klidu experimentovat.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod jipol57 » pon 07 úno, 2022 1:23 pm

Někdy se nechává výrobek, jen v acetonových výparech, pro slití vrstev. Dát trochu acetonu na dno uzavíratelné nádoby, a předmět umístit na nějakých podložkách, aby se nenamočil. Uzavřít, nechat působit a kontrolovat jak to působí.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: TT dioráma 74x28 - MSJF1 (Čertův most)

Příspěvekod Fox » úte 08 úno, 2022 7:02 am

Tak jsem zkusil rady s acetonem...a nic. Když se obrátíme na odborníky nejpovolanější, dozvíme se toto:
PLA
Vyhlazení PLA je tak trochu oříšek. V různých diskuzích na internetu se objevuje několik rad, jak vyhladit PLA a zřejmě se najde celá řada lidí, která to umí a praktikuje. Nejčastější radou je použití chloroformu. Ten se však dá získat pouze se speciálním povolením, které zřejmě většina lidí nemá. Ani my nemáme chloroform k dispozici, jeho funkčnost tedy nemůžeme potvrdit ani vyvrátit.

Druhá rada, se kterou jsme se setkali je použití NaOH (hydroxid sodný, neboli louh). To však nemůžeme doporučit, zejména pokud se jedná o domácí použití. Nám se při rychlém pokusu výtisk nenaleptal, místo toho se rozpadl na drobné piliny. Avšak nevylučujeme, že s různými koncentracemi by se mohlo dosáhnout lepšího výsledku. Zde by bylo vhodné provést delší testování v laboratorních podmínkách. Každopádně opět zdůrazňujeme, že experimenty s hydroxidem sodným v domácích podmínkách nedoporučujeme.

Třetí radou je aplikace acetonu. Sami jsme si ozkoušeli, že acetonem se dá Prusament PLA všech barev skvěle lepit, protože funguje jako vteřinové lepidlo. Vyhlazení je však věc jiná – PLA filamenty se dají acetonem naleptat jen částečně nebo špatně. Vytiskli jsme si vzorky téměř všech barev Prusamentu a vystavili je acetonovým výparům. Ani po několika hodinách expozice se ani jeden z modelů nevyhladil, některé pouze trochu změkly. Zkusili jsme tedy aplikovat aceton přímo štětcem, avšak opět bez kýženého výsledku. Nakonec jsme zkusili vložit modely přímo do acetonové lázně. Výsledkem bylo částečné odbarvení některých filamentů a nevratné zničení modelů. Při krátkém ponoru do acetonu se neděje nic, ale při koupání v lázni po dobu několika hodin (až dní) dojde k rozpraskání modelu nejen mezi vrstvami, ale i v jiných směrech. Praskání zřejmě způsobilo tzv. “krakelování” [anglicky crazing], neboli mikroskopické rozpraskání povrchu. Zajímavé je, že takto poničené modely měly stále stejně viditelné tiskové vrstvy.


Tak holt zbývá jen namočený jemný smirek a trochu potu k tomu... (zdroj: https://blog.prusaprinters.org/cs/jak-v ... ani_36268/)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků