Malá Paka - kolejiště na okno

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod milan008 » pon 07 úno, 2022 11:20 am

Moc pěkné pohledy :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Kavka_ » pon 07 úno, 2022 11:39 am

Jo, přesně tohl jou ty okamžiky. Fantazie...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod look23 » pon 07 úno, 2022 9:44 pm

Mě by zajímalo jestli se to kolejiště nerozšíří ještě podél zdi směrem do místnosti. :wink:
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 08 úno, 2022 2:08 pm

look23 píše:Mě by zajímalo jestli se to kolejiště nerozšíří ještě podél zdi směrem do místnosti. :wink:

Ne, v tom je právě ten fór. Uvažoval jsem, že bych přidal 5 cm, 10 cm, no to už můžu i půlmetr... :D Ano, prospělo by tomu 5 - 10 cm dopředu s krajinou, aby koleje nešly po hraně. Ale ne, rozměr je daný a cílem je se s ním vypořádat.

Takhle to vypadlo dnes ráno:

2022-02-08 10.38.26.jpg

Ještě dodělám fototapetu, aby lícovala a navazovala, tahle je 10 let stará z Velké Paky. Téma stejné, jen ji zvětším do stran a odmažu některé budovy a doplním keře, nakonec po vzoru dřívějších fikcí zde. Taky udělám něco na předek, aby nekoukal polystyren - korpus bude v barvě parapetu, jen s tmavým okrajem okolo terénu kolejiště. Současně doplním ochranu proti pádu modelů, asi jen z ohnuté PET fólie umístěné v kritických místech u výhybek na styku segmentů.
Doporučuju Vaší pozornosti i to kouzelné pravé okno, stavitelům zdar a jsem rád, že tak vydrželo a mohl jsem ho opravit a zachovat :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 08 úno, 2022 9:59 pm

Dostal jsem od Ivana dotaz na to, jak to fotím, a když jsem to sepsal, napadlo mě, že by to mohlo pomoct i ostatním, takže to napíšu rovnou sem:

Ivan píše:Mohu mít ještě skromný dotaz, jak nasvětluješ model, aby tak hezky vypadal na fotkách? Nebo to je jen tou LED lištou?


Ano, nasvětlení je jen tou LED lištou, pokud se týká fotek pořízených večer. Některé jsou focené na slunci (ty nejlepší), ale to vidíš sám. Teď nedávno ty pohledy na portál tunelu a ten Štrůdl u mostku jsou focené v noci.

Několik věcí:

Světlo - prostě musíš tam mít DOST světla. I to, co mám, je myslím málo. LED lišta je z GM Electronic, 24 W/metr, cca 2600 lm/m, čili každý metr svítí jako cca 200 W žárovka. Tyhle pásky je nutno dobře chladit, mám to ve válcovém nosném profilu a i tak je to žhavý. Pozor, lepší vzít pásek na 24 V, ten můj je na 12 V a při těch 3 metrech délky bere 6 ampér...
Minulé kolejiště (viz web, fotogalerie) jsem nasvětloval "stavebním" halogenem 150 W z jednoho metru. To je fajn, stíny pak jsou jak na slunci, jen ty modely jsou po hodině focení (viz níže) dost teplé...

Barvy - tento pásek je asi "standard" co se barvy světla týká, má CRI asi 80. CRI je Color Rendering Index, čili index podání barev (viz Wiki). Jde o to, že "bílé" LED nesvítí plným spektrem, ale ten luminofor svítí v některé barvě víc a v některé míň. No a když ti chybí třeba jistá část zelené, tak ta barva trávy se ukáže tmavší, protože na ni prostě nedopadá světlo, jaké by uměla odrazit a tedy jak by se jevila na slunci... Existují ale pásky s CRI 90 a i 97. Ty devadesátkové jsou i ve výkonu cca 19 W/m i se svítivostí cca 2500 lm/metr, pak jsou ty s CRI 97, ty jsou jen 14,4 W/m a svítí polovičním jasem (tedy věrněji, ale méně). Mám kousek doma, budu to testovat. Možná to tolik neva, možná si jen myslím, že by to mohlo být lepší. Kdyby se ukázalo, že je vhodné dát pásky s CRI 97, použil bych silnější profil, kam se vejdou dva pásky vedle sebe, pak by světelný tok byl opět těch asi 2500 lm/m. Můj pásek je z GME, ale nově vše beru na McLED.cz, jsou tam i ty s CRI 97.

Foťák - všechny fotky zde jsou focené mobilem (Motorola Egde 20) s makroobjektivem. Výhoda (asi tohoto konkrétního objektivu) - velká hloubka ostrosti, tedy ostré vpředu i vzadu. Mobil můžu postavit do kolejiště, makroobjektiv je na mobilu první nahoře (někdo přemýšlel), tedy při otočení mobilu hlavou dolů mám objektiv asi tam, kde by stál člověk, být to doopravdy. Při focení mobilem jen nastavím bod zaostření v 1/3 hloubky záběru a max. upravím expozici, jinak vše na automat.
Dřív jsem fotil Nikonem P7700, scénu na 10 záběrů se zámkem expozice a postupným přeostřováním a výslednou scénu skládal automaticky v programu Helicon Focus, existuje i CombineZP, který je zdarma. Focení jednoho záběru se zkouškama zabralo celý večer a dva večery editace v Photoshopu, už to nedělám.

Editace - současné fotky jen upravím v mobilu nebo v Zoner Photo Studiu (mám verzi 17), obvykle projasním stíny a někdy stáhnu světla. Většinou zvýším sytost (viz ta zelená), někdy zvednu celou expozici (opět, lze i v mobilu) Asi by pomohla čtvrtka bílého papíru opřená kousek stranou, co by odrážela světlo na scénu (detail) i z jiné strany, aby změkčila stíny. Mobil fotí dost ostře (pro výslený obraz 6 Mpx při cca 3200 x 1900), pro web to srazím na polovinu. Taky bacha, mám snížený barvocit zelená/oranžová, takže možná něco vidím jinak než vy, neváhejte se ozvat (to jsou ty šedozelené, béžové, khaki odstíny)...

Cokoliv vás napadne, ptejte se.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Fox » stř 09 úno, 2022 6:19 am

Focení je umění i věda. Možná by to zasluhovalo samostatné téma na fóru? Jinak střípky důležitých informací zapadnou ve vláknech jednotlivých projektů. Navíc focení modelů (miniatur) je speciální oblast a pokud by se mělo dělat profesionálně, nezbyl by už čas na vlastní modelaření. Na druhou stranu - hezká fotka a prezentace to je často konečný výsledek snažení (než kolejiště zmizí zapomenuté ve/na skříni). Vím o tom svoje...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 09 úno, 2022 10:39 am

Myšlenku jsem nadhodil kolegovi Trainmaniakovi, se kterým jsme si prošli schvalovacím "martyriem" při publikaci fotek na Želpage (viz jeho a moje fotky) a on správně připomenul, že takový návod už dávno existuje - viz http://www.trainmania.info/fotografovani_modelu.html Ano, je tam asi vše, co je potřeba, Michal to navíc umí skvěle sepsat. Doporučuju taky jeho fotky u recenzí modelů či výstavby kolejiště či dioramat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Fox » stř 09 úno, 2022 10:47 am

Díky za odkaz, stránky a recenze modelů sledují. Mrknu tam
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Ivan » stř 09 úno, 2022 10:59 am

Zlámalíku, díky za tvé zkušenosti. Ono nějaké informace jsem měl, ale každý to dělá trochu jinak. Proto se pídím po možnostech, abych si pak našel tu svoji cestu.

O článku Trainmaniaka jsem věděl (kdysi jsem ho i četl), ale nějak se mi ho nepodařilo nedávno najít, takže díky za odkaz ;)
já vím, když jsem teď dal do googlu trainmania a fotografování, tak to vypadne hned :roll:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 09 úno, 2022 11:18 am

Fpoho, rád se podělím
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » čtv 17 úno, 2022 12:13 am

Pořád se něco děje - i když to tak nevypadá. Kromě jiných blbostí řeším optickou závoru pro rozpoznání, že mi vozidlo "přečuhuje" na přesuvnu.
K čemu to bude, co s tím a jak na to jsem doplnil do článku na webu, dal jsem tam i nové video s displejem přesuvny (ten zatím není namontovaný nastálo).

Taky jsem získal skvělé doplňky - tlakové lahve a přepravní boxy na ně - od zdejšího kolegy fruafru, jde o SLA 3D tisk a musím říct, že jsou parádní.
Už se těším, jak je dám do barvy a budu moci zařídit prodej technických plynů v bývalém skladišti. Kolegovi tisíceré díky!

2022-02-16 21.49.40m.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank61 » čtv 17 úno, 2022 4:02 am

Jirko. Parádní řešení a navíc moc pěkný popis na tvém webu. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » ned 06 bře, 2022 12:11 am

Po dlouhé době zase drobný pokrok - ze zbytků stavebnice sýpky jsem slepil plechový přístřešek a pod něj našlapal tlakové lahve. Skladiště totiž je pronajaté, sídlí tam firma na prodej technických plynů. V basách pod střechou jsou lahve plné, venku pak lahve vrácené na naplnění, ocelové vany jsou na šrot, na vyřazené lahve. Malé PB ještě přijdou nějak naskládat, tolik se jich vyhazovat nebude :)

2022-03-06 00.05.23m.jpg

Díky patří kolegovi fruafru za precizní 3D tisk toho plynařského harampádí!
Plot a palety jsou JM Detail, paleťák od Twyggyho (TCM), figurka Busch (druhý paleťák, co byl k figurce, není na scéně, tenhle je hezčí). Skladiště Igra (viz můj web), na něm lampy opět JM Detail.

Ještě to chce dodělat - zatím je to všechno jen položené, takže trochu víc zabordelit beton a přístřešek připevnit. Jen ho lehce chytím Herkulesem - v rozvaděči vzadu je totiž schovaný konektor s vodiči pro lampu pod střechou, aby se to v případě potřeby dalo celé zase zvednout. Taky nabarvit plot, aby to nerazilo. Nějakou šedou asi, zašlý pozink. Taky nějaké výstražné cedule. A časem i doplnit interiér do skladiště - nějaké regály, další lahve, stůl, plnicí stojan... Střechu mám proto oddělávací (mám tak všechny).
A zpětně se vrhnu na stanici, doplnit plevel a zapatinovat místa, kde si to o to říká.

Minulý víkend jsem byl zkouknout jiné vlaky - Cité du Train. Doporučuju!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod RadekH0 » ned 06 bře, 2022 9:36 am

Paráda. Moc pěkný příklad využití skladiště v novějších epochách.


Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Jarda H. » ned 06 bře, 2022 12:38 pm

To "Zlámalík" :
Krásná práce, fakt paráda, zasloužíš pochvalu ! Jinak jako (moje) profesionální deformace - nezapomeň tam dát nějaký ten hasičák, taky bezpečnostní tabulky včetně tabulek Plné lahve a Prázdné lahve :D Sice to nebude extra k přečtení, ale na pokoukání to bude ještě lepší !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků