Malá Paka - kolejiště na okno

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod vojtas » ned 25 říj, 2020 10:57 am

S tou výtažnou kolejí mi přijde nejlepší udělat tohle. Ale původní stanice vypadá opticky daleko větší, není "přeplácaná"
Obrázek
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 25 říj, 2020 11:04 am

Díky za opravu, jak jsem psal osobní zkušenost nemám. Ta symetrická výhybka na vjezdu bude dělat problémy, hlavně při posunu, kvůli třem protisměrným obloukům cestou na 1. Kolej.
Naposledy upravil Michal Šuhajda dne ned 25 říj, 2020 11:13 am, celkově upraveno 1
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod vojtas » ned 25 říj, 2020 11:08 am

Ještě stojí za to popřemýšlet, jestli stanici fakt takhle rozšiřovat. Chce si to uvědomit, co se vejde na hlavní kolej. Ta má 540mm, takže řekněme od námezníku k námezníku nějakých 460. To Je lokomotiva, Da-k a dva Easy, nebo třeba lokomotiva, dva Gbgs a jeden Es. Takový vlak nemá šanci obsloužit tolik míst ve stanici, ani z nich sebrat vozy.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » ned 25 říj, 2020 12:28 pm

Vojtas: symetrickou výhybku na vjezd ne, to se tam pak divně kroutí sem a tam. Ta EW3 byla pokus, jak tu střední kolej udělat jako průběžnou, s plynulejším poloměrem zatočení ze "širé tratě", než kolej hned u budovy.

Co se týká vozidel - původní nápad byl, aby se na různé vlečky a koleje dalo přistavovat co nejširší spektrum vozů a dimenzované to bylo na lokomotivu a dva středně dlouhé vozy, které se na druhé straně postaví na přesuvnu/šuplík a nebo do "garáže" pod kopcem či za kulisu. Dva tam, dva zpět. Plánuju na to třeba Kocoura a dva Easy, nebo Kilsy, nebo soupravu Laaps-y. K sýpce 2x Tds či něco podobného. Bude to v VI. epoše, hytlák se vozit nebude. Osobní dopravu obstará Regioštrůdl a 810 sólo. Když přijedou šotouši na výlet, dostanou 1x zelené retro B a brejlovce :D Chtěl jsem využít to, co mám ve skříňce a co z důvodu nedostatku času na stavbu velkého kolejiště zahálí.

Výtopnu tam dávat nebudu, neměla by v této době smysl. Spíš nějak vyřešit sklad/rampu, kam se vejde aspoň jeden Kils, a pak volnou skládku kvůli ložení dřeva nebo čehokoliv. Tu bych viděl jako důležitou pro můj záměr.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod vojtas » ned 25 říj, 2020 12:41 pm

Nemůže být volná skládka u stejné koleje, jako rampa? U výtažné koleje ani historicky nikdy nic moc nebylo, většinou sloužila posunu, nebo k úklidu vozidel ze stanice. V 6.ep. by ta manipulační kolej stejně byla napojená nejspíš jen na jednom konci a před budovou rozšířené nástupiště s Tischer hranou.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » ned 25 říj, 2020 1:37 pm

vojtas píše:Nemůže být volná skládka u stejné koleje, jako rampa? U výtažné koleje ani historicky nikdy nic moc nebylo, většinou sloužila posunu, nebo k úklidu vozidel ze stanice. V 6.ep. by ta manipulační kolej stejně byla napojená nejspíš jen na jednom konci a před budovou rozšířené nástupiště s Tischer hranou.

Může. Jen to znamená, že staniční budova by musela být vzadu a kusá manipulační kolej by byla připojená od vjezdu zprava a končila v půlce, aby před budovou už neprobíhala. Protože vlevo vzadu na konci nemám za výhybkou dost místa na to, abych tam vozy vytáhl.

Mně by se asi nejvíc líbilo, kdyby se mi povedlo skloubit obě varianty - jak tu původní s kolejemi za budovou, tak tu novou "napříč", s větším kolejištěm. No, podumám.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Marthin » pon 26 říj, 2020 2:20 pm

Myšlenka je pěkná, ale je tu otázka ke stálosti barev vůči slunci... I nepřímé světlo slunce dokáže barvy vyšisovat.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank61 » pon 26 říj, 2020 3:05 pm

Je to pěkný miniprojekt. Já osobně bych se vzhledem k rozměrům vrátil ke dvoukolejné stanici :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 27 říj, 2020 8:06 pm

Marthin píše:Myšlenka je pěkná, ale je tu otázka ke stálosti barev vůči slunci... I nepřímé světlo slunce dokáže barvy vyšisovat.

Kolejiště bude na okně vytažené, jen když si budu chtít pohrát, nebo pochlubit :wink: A to bude většinou až večer, zatímco okna jsou na východ.
Na denní světlo se dostane tak max. kvůli focení.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 27 říj, 2020 8:12 pm

hank61 píše:Je to pěkný miniprojekt. Já osobně bych se vzhledem k rozměrům vrátil ke dvoukolejné stanici :wink:

Já se právě snažím zapracovat některé vojtasovy myšlenky do toho původního návrhu. Protože ten původní nápad nechci opustit, jen ho nějak odlepit od přední hrany. Neboj, to dozraje.
Zatím jsem dnes vyboural okno v ložnici a zasadil tam rám nového :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » čtv 29 říj, 2020 9:05 pm

Tak jedna aktualizace ve smyslu návratu. První nápad je asi vždycky nejlepší. Takže nechám dvě koleje vpředu, jen je o dva stupně pootočím, ale až na zhlaví, aby se potlačila rovná čára od vjezdu skrz stanici. Na konci se "průjezdná" výtažná kolej zase lehce odkloní a možná i výškově začne oddělovat. Jakože to tam někam pokračuje. Kolejovou spojku jsem posunul o kousek do stanice, aby se na výtažnou kolej vešla lokomotiva a jeden vůz a dalo se líp posunovat.

Terén před stanicí se sníží, kolej bude trochu na náspu a ten se opticky rozbije nějakým zeleným bor..elem. Naopak terén ve směru dozadu bude terén lehce stoupat. Zadní kolej k volné skládce se proto od zhlaví začne zvedat (no, o fous), tím se i výškově oddělí sýpka od tratě a kolejiště nebude jen "prkno". Co bude na zadní hraně, to se ještě uvidí - fotografická kulisa, půlstromy, krátký svah nad trať...

Přikládám plánek a pohled do stanice - ono se vlastně skoro nic nezměnilo, jen to podle mě vypadá líp :D

Edit: pro techniky - vše bude na flexi kolejivu Kühn, včetně výhybek -mám je skladem z počátku výroby, na které ještě stížnosti nebyly - a elektrické propojení pomocí plíšků nahrazuji vyvedením připojovacích drátků skrz panel. Kolejiště mělo za úkol zužitkovat, co je "v bedně", takže se toho budu držet. Oblouková výhybka je taky Kühn, jen se musí vykřivit o něco jinak. Přestavníky asi Conrad (opět "z bedny") ale na 6 V, aby běžely pomalu (napětí nutno snížit pulsním zdrojem). Ovládání DCC.
Přílohy
Malá Paka 5_plánek.jpg
Malá Paka_šikmo.jpg
Naposledy upravil Zlámalík dne čtv 29 říj, 2020 10:21 pm, celkově upraveno 3
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Kavka_ » čtv 29 říj, 2020 9:12 pm

Perfektní, už jsem se pomalu bál o ten prvotní skvělý plánek. Souhlasím, je to vlastně pořád stejné a přitom hezčí. Těším se na realizaci.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 422
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank61 » pát 30 říj, 2020 1:31 am

Paráda. Ať se dílo daří :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hopeter » pát 30 říj, 2020 4:59 am

I já jsem rád , že jsi se vrátil k původnímu návrhu. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 30 říj, 2020 9:48 pm

Hoši, díky za ohlasy! Abych Vás nezklamal, zakoupil jsem dnes překližku a u TT modeláře objednal sýpku, skladiště, záchodky a mostek.
Sýpka bude od Igry, model Telč, ale dost ji chci okřesat, asi na 2/3 velikosti, bojím se, že jinak by to bylo obrovské. Uvidím, až to dorazí.
Skladiště taky od Igry, budova 353/H s rampou.
Staniční budovu mám, použiju hotovou LVI/H (https://tt120.zlamal.cz/cervene-janovice-pro-detailisty/) a k ní jsem vzal záchodky 549/H, ty tam budou pasovat.
Na "širé trati" mezi okny chci udělat malý mostek, zkusím ten od KB modelu (ocelový propustek), ale nevím, jestli nemá moc vysoké nosníky, bude tam jen trocha místa. Chtěl bych ale použít tento nebo podobný vzor, ne přesypanou rouru.
Takže přes víkend dodělat parapet a vzhůru do práce!
Přílohy
okna.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků