Malá Paka - kolejiště na okno

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pon 03 led, 2022 8:53 am

Díky Foxi, tyhle skály jsem taky zkoušel, ale se sádrou jsem spokojenější. Ale Martin (mnitka) má ty scenérie dokonalý, to je velká motivace...
Takže se to pokusím přenést i k sobě na kopec a pak udělám část vlevo pod skálou, kde se budu muset pobít s nějakou "vodotečí" podél skály a dvěma propustky. Na louce pod skálou bude stát vechtr v VI. epoše, takže žádná velká nostalgie a bude to možná rekreační objekt :D

Nicméně, včera jsem nahodil na papír ideu, jak by měla vypadat násypka od kamenolomu - abych utřídil myšlenky a dal si jasný plán, jak ji postavit:

2022-01-03 09.04.37.jpg

Vlevo je příjezd k malé rampě, svah je upravený jednoduše z železobetonových bloků ŽPSV U1. Plechová budova schodiště je pozůstatkem dřívější technologie lomu. Bude obalená ze dvou stran okolo rohu polystyrenu, kde už je v kopci přesuvna a tím se vyřeší překlenutí kousku od rampy k násypce, kde by jinak nemohlo nic moc stát. Násypka je už ale moderní. Za násypkou dál vpravo je kus koleje pro druhý Faccs, vedle ní už nebude rampa ani ochoz, ale bude tam koukat skála. Obrázek je trochu z proporcí, opěrná zeď bude mohutnější, ale to teď neva.

S ohledem na pozici násypky na přední hraně kolejiště udělám základní konstrukci z mosazných profilů a pak z Evergreenu možná doplním nějaké doplňky. To samé dopravníkový pás dozadu. Ještě váhám, kudy ho prohnat přes kopec -aby nekončil nelogicky nad dírou přesuvny, měl by být vytažený doprava dozadu, ale pak vychází dlouhý (ne nereálně, ale kdo to má stavět?). A dotaz na znalce - vyrábí někdo z leptu tzv. pororošty? Stačilo by mi mosazné čtverečkované "sítko". Ale nakonec si to možná nechám vyleptat i se zábradlím a spol., jen se mi to nechce kreslit :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Ivan » pon 03 led, 2022 10:55 am

Ahoj,

ten portál už vypadá parádně :wink:
Styrodur jsem také zkoušel a nakonec zůstal u sádry.

Jako pororošty bych zkusil tyhle mřížky od Viktora Pohořelého, nemám je však odzkoušené a problém bude asi s dodací dobou.

http://pojezdy.eu/eshop/h0-polotovary/2 ... 00-mm.html
http://pojezdy.eu/eshop/h0-polotovary/1 ... 00-mm.html

jedna varianta je snad i skladem, tak to prolez... :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pon 03 led, 2022 4:32 pm

Ivane, díky za tip, to bude přesně ono! A Petr Balíček je má skladem.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Fox » pon 03 led, 2022 5:40 pm

Ještě k té skále: dej bacha, pokud to budeš nakonec fixovat nástřikem lepidla - Polákův Sprayfix na sádře usychá do leskla. Polák to sám dobře ví a upozornil mne na to (i když už bylo pozdě :evil: ). Pokud používáš např. ředěné disperzní lepidlo, nebo jiný přípravek, tak si to vyzkoušej na nějakém nabarveném kousku sádry mimo.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod jafobe » pon 03 led, 2022 5:58 pm

Nadloží tunelu už docela prokoklo. :)

Zlámalík píše:...Nicméně, včera jsem nahodil na papír ideu, jak by měla vypadat násypka od kamenolomu - abych utřídil myšlenky a dal si jasný plán, jak ji postavit:...

Pěkne nadhozená idea na papíře, stejně jako strážný domek... ;) S takovou budeš moct za chvíli dělat ilustrace Milanovi do knížek. ;) 8)

Jinak asi i dopravník by mohl být částečně nějakou stříškou nebo celkově oplechováním krytý (až najdu fotku tak přiložím), takže by se nemusel dělat tak detailně dlouhý a celý, jen třeba kousek u násypek... Navíc může vést nezi nějakými menšími náletovými dřevinami které ho taky trochu schovají, a takové břízky za 10 -15 let už můžou mít skoro deset merů...
Já bych se nebál místo roštu použil třeba i síťku, ať už textilní (třeba z čaje v pyramidkách nebo filtrů použitelných po obarvení i na plot) nebo třeba ze starého kovového sítka na čaj... kdyby zrovna nebyly leptané rošty.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Střelec » pon 03 led, 2022 6:01 pm

Násypka z lomu? Možná by něco reálného bylo v publikaci o KBK, nebo výroční o KND, ostatně kolem Berouna jich bylo docela dost.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 04 led, 2022 10:19 am

Opět dík všem a vezmu to souhrnně.

Ivan: Ještě jednou dík, rastr 0,3 x 0,2 mm je na pororošt ideální. To zas bude maso to lepit a pájet... I barvit... Že jsem se ptal :lol:

Fox: Jasně, žádný nástřik, to nemám rád, musí se to lepit do kapiček jednotlivě. Něco musím najít, co je matné a aspoň trochu drží.

Jafobe: Stříška tam bude, to jo. Viz obrázek níže a popis dále. Zkrácení trasy mě taky napadlo, nejen kvůli pracnosti, ale i kvůli rozbití scény na menší celky. Ale zadní část kopce je odříznutá a je tam díra k přesuvně. Takže pokud by pás nešel až zprava, trčel by "nad díru" a asi bych jej brzo urazil při manipulaci na přesuvně. Nebo bude se muset nechat hodně zarůst - no, to ještě vykrystalizuje. Situace je takto, narychlo zakresleno do starší fotky:

Snímek obrazovky 2022-01-04 102711.jpg

Polykarbonátové "zasklení" jsem už zkoušel jinam a jde udělat pěkně: Vezmeš hodně tenkou čirou fólii (Evergreen, obal z něčeho apod.) a žiletkovou pilkou taženou bokem do ní uděláš jemné vrypy. Podle toho, kterou stranu pilky použiješ, budou hrubší či jemnější. Pak to normálně ohneš do tvaru (kdyby to pružilo, tak to ohneš nad plotnou) a zapatinuješ. Easy peasy, drží to tvar i vzhled a dokonce je z identického materiálu jako předloha :D

Střelec: Podklady mám, díky. Bude to přibližná kopie z lomu v Košťálově (zde odkaz). Já jsem napsal Peterovi Badovi a on mi poslal všechny fotky, které tam tehdy pořídil, takže mám "nabito". Jinak dobrá zásoba inspirace je na webu u výrobce podobných věcí: https://kool.cz/reference/

263767 (1).jpg


Aktuálně - včera jsem do dvou do noci dělal propustek z polotovaru zdi od KB Modelu - okolo klenby jsem vypreparoval z kartonu kameny a pak tam jiné lepil zpět do tvaru ostění... Foto až večer, ještě to chce barevně upravit. Ale propustek bude mít kamennou klenbu a bude tedy průhledný a fotitelný i zevnitř :D To bude ten kamenný, na trati. Přední propustek na vlečce do lomu bude jakože betonový s rourou, taktéž skrz.

Děkuju Vám všem za neutuchající přízeň a zájem - to je pak radost stavět, člověk dosáhne mnohem víc, než si představoval, resp. nenechá ho to usnout, obrazně i doopravdy :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank61 » úte 04 led, 2022 6:57 pm

Jirko. Ta kresba násypky kamenolomu je parádni. Něco mi říká, že bych tento motiv mohl někdy zbaběle využít. :D :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 04 led, 2022 11:24 pm

Hanku, směle do toho.

Pro všechny:
NÁPAD! Mezi kolejí vlečky a předním okrajem panelu je trocha místa a asi by se mi povedlo udělat to přesně jako je to v tom Košťálově a dostat dopravník sem.
Bylo by to lepší, nemusel by být tak dlouhý, nemusel by procházet lesem, nemusel by se na násypku dostávat v šikmém úhlu, nemusel by začínat v luftě. Na pravé přední hraně panelu by byla nějaká jako bouda (tedy odborně - součást technologie dopravy kameniva) a dopravník by šel z ní. Tím se vyřeší otázka "co s načatým pravým rohem" a bude to pohledově zajímavé. Je to minikolejiště, zkrácení délkových poměrů je přijatelné. Úhel vychází dobře, nebude to vypadat nepřirozeně, ostatně "bouda" vpravo by kdyžtak mohla být vyšší, není nutno tam začínat v nule. Zatím takto, pak to překreslím na papír:

Snímek obrazovky 2022-01-05 001652.jpg

Dnes jsem osadil oba propustky i s římsami. Jsou funkční, průchozí skrz a i uvnitř nabarvené :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Jirkátor » stř 05 led, 2022 8:03 am

Dává to větší logiku a jestli se ti to tam vejde, tak to bude lepší. Ten začátek pásu ani nemusí být znázorněn a lze tvrdit, že je už mimo kolejiště.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank61 » stř 05 led, 2022 9:37 am

Jirko. Z čeho budeš vyrábět tu nosnou konstrukci násypky? Z Evegreenů, nebo máš v rukávu něco jiného? :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 05 led, 2022 1:24 pm

Jak na to koukám, ještě to není ono. Teď to zase vypadá, že lom zabírá celou přední stranu. Nelíbí se mi, že lomový "bordel" začíná hned u tunelu a opěrná zeď od rampy leze do pohledu na romantické skály :D
Asi zruším opěrnou zeď i s nakládací rampou vlevo a namísto toho udělám (sítí zajištěný) kamenitý svah. Tak se příroda vytáhne kousek podél začátku vlečky a nebude to vypadat, že se z lomu skoro prokopali do tunelu.
Zkusím naopak ale vytáhnout opěrnou zeď od násypky doprava, kde bude logičtější - půjde od násypky, coby místa expedice směrem l těžebnímu prostoru. Kolej asi posunu kousek blíž k přední hraně a dopravník nacpu za ni, podél opěrné zdi. Šlo by to i prohodit, ale pak by se musela zrušit plechová bouda schodiště, protože by bránila výhledu obsluhy násypky a dopravník by byl moc vpředu, což hrozí v praxi ulomením při instalaci a provozu. Zkusil jsem to namalovat s tím, že se bouda nechá, opěrná zeď se udělá jen okolo ní a bude stupňovitě zakončená kolmo ke koleji, před boudou vlevo bude prostor na nějaký binec. Plocha okolo boudy i přes koleje by se dala vydláždit panely, dál pod násypku už by šel jen zaprášený štěrk a panely by byly jen podél koleje vpředu.

2022-01-05 13.43.05m.jpg

Násypku bych udělal z mosazných profilů (sloupy, obvodový rám, základní výztuhy), kovové by asi bylo i zábradlí a pochozí plochy, drobné detaily pak z Evergreenu. Boudu z Evergreenu vzor trapézový plech.

No a jdu zas něco dělat...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod dfrolek » stř 05 led, 2022 4:03 pm

Já bych tu plechovou boudu dal úplně doprava ke zdi, pásový dopravník by se v ní lomil. Jeden by šel od okna podél zdi, druhý pak souběžně s přední hranou. Na té referenci ta bouda stejně není.. Když už tam není hmota kopce, tak ať je tam aspoň hmota toho hranolu- boudy.
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Dusan » stř 05 led, 2022 4:13 pm

Mě se líbí návrh od Jirkátora, celé to posunout doprava a přiznat jen tu přední část, boudu s násypnou rampou a dopravník už mimo. Na nějakou boční kulisu už asi místo nemáš, ale i tak v rámci MINI by to bylo OK.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod dfrolek » stř 05 led, 2022 6:40 pm

Myslel jsem to nějak takto.. Portál tunelu se mi líbil úplně ten první. Nakreslil jsem moji představu jako celek. Ta část u levého okna mi prostě k těm skalám nesedí. Připadají mi tam jako: -" když nevím, co s tím, vyřeší to skály". Bral bych to jako samostatný motiv. Navíc ta šikmina portálu navazuje na pás toho dopravníku, a napomáha k představivosti stoupajícího masivu kopce..

_planek_lom.jpg
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků