Malá Paka - kolejiště na okno

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Malá Paka - kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 13 kvě, 2020 3:13 pm

Zdar vespolek, před časem mne zaujala myšlenka postavit si kolejiště na okno, když už není čas na nic většího, a jak se dívám, tady to podobným tématem přímo žije. Moje idea je ve výsledku podobná tomu, co prezentoval Hank s přesuvnou, jen to zkusím rozvinout do délky. Viz zde https://tt120.zlamal.cz/mala-paka-kolejiste-na-okno/ - a těším se na komentáře.

Edit: plánek jsem očesal o krajinu a zvětšil, aby byl zřetelný.
Edit 2: upravil jsem název vlákna a doplnil fotku stavu v září 2022.

Malá Paka 4-2.jpg

Malá Paka layout_2400.jpg

Malá Paka 17-09-2022 (1600).jpg
Naposledy upravil Zlámalík dne pát 09 čer, 2023 10:13 pm, celkově upraveno 3
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 13 kvě, 2020 3:47 pm

Ahoj,
zajímavý námět na kterém se dá vyhrát. Neuvažoval jsi o možnosti objíždění i v druhé stanici (vpravo) ?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Kavka_ » stř 13 kvě, 2020 3:51 pm

Za mne rozhodně palec nahoru.
Nejvíce se mi líbí motivace, proč postavit zrovna takové kolejiště; to je velice blízké způsobu, kterým se v poslední době ubírají mé úvahy (co naše obydlí ještě snese...). Dále mi velice imponuje podoba nádraží s kusou kolejí za hlavní budovou - upřímně, něco takového si někdy v podobném duchu asi postavím také...
Už se těším!
(a to to tady počátkem března vypadalo, že jsme skoro na vymření)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zippich » stř 13 kvě, 2020 4:23 pm

Ahoj, píšeš, že by tě komentáře těšily, tak se tě tedy pokusím potěšit. Pravou staničku bych nedělal rovnoběžně s okrajem, ale diagonálně. Prodloužilo by to koleje a umožnilo objíždět soupravu ve viditelné stanici. Bylo by to jednodušší, než složitá a skrytá přesuvna. Přinese to rozšíření provozních možností a poskytne pohled na vozidla i z jiného úhlu. Trať by se zaústila do slepého tunelu až za staničkou a tak by se vytvořila iluze pokračování tratě někam dál...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 13 kvě, 2020 5:01 pm

Ahoj, tak to se musím opravit. Skryté přesuvny jsem si nevšimnul, myslel jsem si, že to je vlečka. On je ten obrázek (půdorys) dost mrňavý a z textu jsem to úplně nepochopil.
Dovolím si polemizovat se Zippichem. Skrytá přesuvna je lepší. Nejen proto, že na stejném prostoru (délce) je možní mít víc místa na kolejích než na nádraží, kde ubírá místo zhlaví.
Skrytý prostor (nádraží, přesuvna) navíc pocitově nahradí celý zbytek železniční sítě. Tedy umožní i bohatější provoz než "šoupání" vozidly sem a tam na viditelném fousu trati mezi dvěma stanicemi.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2384
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hopeter » stř 13 kvě, 2020 5:50 pm

Bezva nápad. Budu sledovat. Už tvoje minulé kolejiště co jsi popisoval na webu mě bylo inspirací. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 13 kvě, 2020 7:50 pm

Dík za reakce. No, ta pravá část je právě dost krátká, okno je tam zkosené (kdo jste kdy viděli postavit stěnu kolmo do okna?) a na objíždění ve stanici, byť skryté, by to vyšlo jen tak, že by "to bylo vidět". Přesuvna mi proto přišla lepší, umožní vozy jakože odvézt pryč a vrátit se s jinými. Ona pravá část je vlastně jen rozšíření možností té levé, o vlečku víc. Můžu do stanice přivézt dva prázdné sypáky, zatlačit je k lomu, kde už stojí dva plné - tedy spojit je dohromady, vytáhnout do trati, plné přestavit vedle a prázdné zas pod násypky. Odjezd do stanice, objet soupravu. Mezitím může přijet motorák nebo i bangle pro vozy se dřevem, dopravní budou obě koleje. Odjezd. Na tříkolejnou přesuvnu schovám dvě nákladní "soupravy" a mimo přesuvnu odstavím dvě lokomotivy a dlouhý motorák (840). Případně se tam vejde i 810 a můžou do stanice zajíždět na střídačku. Ale jak píšu na webu, půjde o to, jestli bude přesuvna funkčně spolehlivá. Hlavně rozpojování, toho se bojím. Zkusím to napřed na prkně a pak se uvidí, jestli to zakrývat kopcem... Spousta radosti - nebo starostí :D

Plánek nahoře jsem nahrál znovu, větší a bez krajiny.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zippich » stř 13 kvě, 2020 8:31 pm

Podle popisu místa to chápu tak, že by skrytá přesuvna nebyla nijak přístupná. To je velké riziko. Myslím, že toho po tom pravém parapetu už chceš nějak moc. Skryťák, funkčnost, lom, vlečku, kopec. Pokud trváš na přesuvně, tak bych ji nechal volně přístupnou, jen bez krajiny. Jako když je v hodinách volně vidět stroj. Jen ty dvě manipulační koleje pouze lehce opticky oddělit. Kolem nich ztvárnění krajiny, ale za nimi přesuvnu bez krajiny. Divákům to bude jasné, že se jedná o technické zázemí kolejiště a budou se moct kochat odstavenými soupravami a jejich výměnou, jako tikajícím hodinovým strojem. A nechápavým to poslouží jako výuková pomůcka k vysvětlení pojmu skrytá stanice.
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 13 kvě, 2020 9:08 pm

Zippich: a je to tady. Von má pravdu, přecedo! Já to tak podvědomě cítil, ale Tvůj popis mi do toho vnesl smysl. A "jen tak mimochodem" hodně usnadnění. Dík.

hopeter: prolezl jsem celé Tvoje téma "Nudle" a smekám. Až na to dojde, s dovolením se ozvu s prosbou o rozumy kolem přesuvny. Něco jsem naštudoval, co psal kolem přesuven a řízení pohonů Fulda jinde, ale budu se do toho muset zase vpravit. Posledních 5 let spravuju svépomocí chalupu/barák, což je modelaření 1:1 a na to 1:120 moc času a síly nezbývá.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank61 » pát 31 črc, 2020 3:52 am

Jak pokračuje tento pěkný projekt?
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 14 srp, 2020 8:05 pm

hank: čekáním na čas a sílu... Přednost dostal projekt "výměna oken a obnova historického vzhledu chalupy" :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 23 říj, 2020 7:20 pm

Pánové, musím vás poprosit o radu. Tak nějak se blíží čas, že bych začal tvořit popsané kolejiště, ale poté, co se tu nedávno vyrojila spousta krásných nápadů, mi vrtá hlavou, jak ho udělat přirozenější, aby koleje nevedly rovnoběžně s okrajem. Panel bude ležet na parapetu, uprostřed šířky se dá využít jen 26 cm hloubka, jinde je to o něco lepší, asi 28 - 30 cm. Na plánku je to ještě rovnoběžně, ve vizualizaci jsem celou stanici už kousek pootočil, ale možná by stačilo vzhled jen doladit krajinou, nějakým keřem, plotkem. Staniční budova budou "Červené Janovice" od ES Pečky, jinak LVI/H. Díky předem za nápady.
Přílohy
Malá Paka 5_plánek.jpg
Malá Paka_šikmo.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Kavka_ » pát 23 říj, 2020 7:29 pm

Hlavně nesahat do podoby layoutu - už teď tu levou stranu zbožňuju!
Neotáčel bych to, maximálně bych zadní kolej mírně "znerovnoběžnil" vůči staničním. O pár stupňů.
(Ale moc to dál nepředělávat - je to svělý!)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hopeter » pát 23 říj, 2020 7:55 pm

Taky bych to nestáčel. Zkusil bych udělat "zubatou" hranu okraje kolejiště. Prostě několik drobnějších propadlin a kopečků. K tomu nějaký ten keřík a bude to pěkný.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 23 říj, 2020 7:57 pm

Hele, já chtěl slyšet připomínky, ne chválu :D :D :D
S tou zadní kolejí uvidím, až obkreslím tvar, co mi dovolí okno - ale dobře, bude to dle rodinného rčení "taťko, už do toho nepatlé!" :lol:
Zadní strana bude zubatá i půdorysně - rovina kolejiště bude až nad spodní hranou skel:
Přílohy
Okno.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1820
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Myšpulín a 5 návštevníků