Malá Paka - kolejiště na okno

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank » sob 12 pro, 2020 7:50 am

vojtas píše:Taky mi přijde pětiznak jako zbytečnost. Lomnice je sice nějaký TESTo-hybrid? Závislost vjezdů na postavení výhybek tam je, ale zase jsou daleko větší stanice s podobnými SZZ, (viz. Brandýs n/L), kde jsou i posunové cesty a návěstidla u všech dopravních kolejí, ale vjezdy jsou čtyřsvětla. Nejsem si jistý traťovou rychlostí Lomnice - Stará Paka, ale hledal bych důvod tam.


Traťové rychlosti do Lomnice nad Popelkou: Od St. Paky 50 km/h, od Libuně 45 km/h. Průjezd stanicí max. 40 km/h. SZZ je mechanické 2. kategorie, TZZ směr St. Paka traťové hradlo bez návěstního bodu, směr Libuň reléový poloautoblok AŽD 71.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » sob 12 pro, 2020 10:50 am

Kluci, děkuju všem za rady. Na vjezdu udělám tedy čtyřznaké, je to pravda, že na té trati asi nemá cenu návěstit víc. Já to bral tak, že je tam "z minulosti", ale ono by to ani tak nebylo asi potřeba. Odjezdové nechám skupinové, ale zkusím ho umístit na přístavek, aby bylo na správné straně koleje, nemít ve stanici místo na jeden klacek je asi divný... Přístavek současně zakryje konektory napájení, tak to bude "2 v 1" :D
Zireckovi díky i za rady ohledně výkolejek a technologie provozu.

Hopeter: mám PIKO SmartController, programuju to normálně zadáním CV a hodnoty, viz návod k dekodéru. Taky mi to hlásí "Lokomotiva nenalezena" - ale ten dekodér nemá žádný vyčítání hodnot, musíš si psát, cos tam nahrál.

Hanku, je něco, co nevíš? Díky moc za vše!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hank » sob 12 pro, 2020 11:32 am

Zlámalík píše:Hanku, je něco, co nevíš?


Ale já to nevím, já jenom vím, kde to mám hledat... :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6108
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 18 pro, 2020 1:15 pm

Mechanismus na přesuvnu právě dorazil! Vypadá to precizně, nikde žádné vůle.

Odkaz: https://www.aliexpress.com/item/4000001460022.html
Motor má 200 kroků na otáčku, zvolil jsem verzi s posuvem 6 mm na otáčku, jeden krok je tedy posuv o 0,03 mm.
Přílohy
DSC_0832.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hopeter » pát 18 pro, 2020 5:08 pm

Ten pojezd vypadá zajímavě. Čím ho budeš ovládat ?
Já šel cestou domamontu a řízení přes Arduino. Právě dolaďuji drátařinu a dokumentaci abych to mohl poslat kolegovi co mě požádal o plánek.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 18 pro, 2020 6:40 pm

Mně nabídl Fulda, že má nachystaného něco na Arduinu, takže to bude nejspíš Aduino nano + driver A4988.
Původní idea byla tahle: http://www.fucik.name/masinky/presuvna/ - třípolohové ovládání tlačítky. Ale pokrok se prý nedá zastavit :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hopeter » pát 18 pro, 2020 7:21 pm

To by mě docela zajímalo až to budeš mít. Tenkrát mě Fulda taky pomáhal s vývojem. Já to mám ale opravdu domamont a programátor jsem z leknutí. :) Viz. vlákno "Nudle"
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » čtv 24 pro, 2020 1:50 am

Vánoční aktualizace! Sestavil jsem konstrukci pod přesuvnu a taky dorazilo Arduino, bude se pokusničit!

Slepené výztuhy v rámu segmentu, vlepený nosník lineárního pojezdu pod přesuvnou:

DSC_0864.JPG

Takhle se to sestaví dohromady... V "díře" bude lineární posuv s držákem mostu přesuvny. Držák je z nějakého tlustoplechu z Bauhausu, na konce se doplní "Z" nebo "U" z hliníkového profilu a na něj se namontuje most přesuvny. Cílem je:
- aby to bylo stabilní a nekroutilo se (most bude slepený ze dvou překližek otočených proti sobě)
- most dal odmontovat shora (šroubky skrz most do držáku)
- aby nebylo vidět pohon (napřed jsem si říkal, že je to provozní věc, tak to holt bude vidět, ale nedalo mi to jako vždycky - takže dno přesuvny bude zakryté a most přesuvny bude vypadat jako opravdový, aspoň se tedy pokusím...

DSC_0868.JPG

Pohled odzadu na vložený pojezd s nosníkem mostu přesuvny:

DSC_0872.JPG

Koleje vpravo dole na bílém podkladu ještě přinesou překvapení :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » čtv 24 pro, 2020 2:09 am

Z pošty jsem vyzvedl Arduino Nano, driver krokových motorů A4988 a optický senzor jako koncový spínač:
(ta velká věc vpravo je napájecí modul pro laboratorní desku, v praxi bude Arduino dostávat 5 V ze stabilizátoru a motor svých 24 v z DC/DC měniče)

DSC_0873.JPG

Řízení motorů je dnes snadné, kde jsou doby, kdy jsem stavěl plotter a řídil krokové motory obvody řady 74XX...
Dnes takto: https://www.makerguides.com/a4988-stepp ... -tutorial/
(dřív to ale bylo jasně zadrátovaný a nebylo potřeba znát C++ či co...)

Variant je mnoho, programátor nejsem, ale jedno ze zajímavých řešení je tady:
https://mrr.trains.com/how-to/dcc-elect ... -traverser
Obdoba Hopeterova řešení, s tlačítkem pro každou pozici.

Jiné zajímavé řešení je točna ovládaná DCC:
https://mrrwa.org/2017/12/23/dcc-contro ... or-driver/
Tady se mi líbí použití pomalých rozjezdů a dojezdů a přímé ovládání z DCC.

Tak teď to jen nějak skloubit a je to :D

Hezké Vánoce všem! Ať máte hodně času na mašinky :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod hopeter » čtv 24 pro, 2020 3:17 pm

Pokud půjdeš cestou tlačítka na každou pozici tak nezapomeň na možnost doladění výchozí polohy. I při sebevětší pečlivosti se časem poloha rozhodí a je potřeba ji srovnat. Na to mám právě to třetí tlačítko. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod mizl » čtv 24 pro, 2020 7:07 pm

hopeter píše:Pokud půjdeš cestou tlačítka na každou pozici tak nezapomeň na možnost doladění výchozí polohy. I při sebevětší pečlivosti se časem poloha rozhodí a je potřeba ji srovnat. Na to mám právě to třetí tlačítko. :wink:



Tohle se většinou může řešit automaticky kalibrační pozicí v dráze přesuvny. Kdy se po najetí na kalibrační polohu se automaticky zkalibrují již nastavené pozice. Běžně se tato metoda používá v robotice.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 25 pro, 2020 12:03 am

Přesně - v tom odkazovaném příkladu s tlačítky to je řešeno takto:
Na dráze je na jednom konci optosenzor. Přesuvna se rozjede (na povel "Domů" nebo "Kalibrovat") proti senzoru - jak ho najde tak zastaví, couvne a najíždí pomalinku znova. Jakmile jej dosáhne, zastaví a čítač polohy se vynuluje.
Myslím, že senzor může klidně být kdekoliv, jde jen o počitadlo kroků, ale jednodušší je, když je na jednom konci či kousek za ním.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod jipol57 » pát 25 pro, 2020 9:37 am

Přidám návrh, jak jsem si pozice vyřešil já.

Mám točnu, původně ruční, ale dal jsem jí pohon - vlastní návrh. A když jsem řešil pozice, tak jsem taky uvařoval o nějakém snímači jedné polohy, ze které by se vycházelo. Ale protože, je programování jednodušší, než tvořit nějaký snímač, tak zvítězila lenost.
Já se kombinací zmáčknutých tlačítek, dostanu do "kalibračního režimu", ve kterém při zmáčknutí určených tlačítek, rychle najedu přibližně na výchozí kolej.
A jinými tlačítky najíždím velmi pomalým točením na tuto kolej přesně. Ukončením tohoto režimu, se vynuluje výchozí bod.

Kdybych tam měl jen 2 tlačítka, tak bych asi naprogramoval takto. Dlouhým stiskem obou tlačítek bych se dostal do kalibrace. Potom dlouhým stiskem některého, bych jezdil s přesuvnou rychle - vpřed/vzad, na přibližné místo. A dále krátkými stisky, bych nakrokoval na přesné výchozí místo.
To rozlišení dlouhého a krátkého stisku, mám na mysli, že stisknu tlačítko, a pokud jej držím více jak 2 sekundy, tak by se most rozjel rychle a jel by, dokud tlačítko držím. Při stisku kratším než 2 sekundy by most poskočil jen o 1 krok.
A tu kalibraci, bych zase ukončil dlouhým stiskem obou tlačítek.

To je jen můj návrh na výběr, jestli někdo tvoří raději virtuálně, nebo manuálně. (softwarově/hardwarově)
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » ned 27 pro, 2020 11:44 pm

Dobrý, ale to už radši udělám na jedno tlačítko kalibraci automatickou. Není to složitý - i programovací antitalent, to pochopí. Je to obsažený v tom řešení "ála Hopeter" výše.
Na jedno tlačítko jede jede, až najde senzor. Couvne a jede znovu, pomalu. Jak najde senzor, stopne a čítač polohy nastaví na nulu. Hotovo.
Cílem je mít přesuvnu na DCC, ale tlačítka se taky hodí :D

Abysme zůstali u tématu, takto to teď vypadá:
DSC_0894.jpg

Uprostřed most přesuvny, v popředí odstavné koleje na loko a motoráky, vzadu dvě koleje pro deponování souprav.
A bacha, mám pro vás překvapení, vydržte. Až zatuhne lepidlo, nafotím :shock:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1824
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Dusan » pon 28 pro, 2020 8:15 am

Je fajn, že jsi předělal(přeplánoval) vjezd na tento segment, vypadá to pěkně :wink:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: czhunter a 6 návštevníků