Malá Paka - kolejiště na okno

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » ned 06 bře, 2022 1:20 pm

Jarda H. píše:To "Zlámalík" :
Krásná práce, fakt paráda, zasloužíš pochvalu ! Jinak jako (moje) profesionální deformace - nezapomeň tam dát nějaký ten hasičák, taky bezpečnostní tabulky včetně tabulek Plné lahve a Prázdné lahve :D Sice to nebude extra k přečtení, ale na pokoukání to bude ještě lepší !

Hasičáky jsem nakoupil, ano, mám jich v rezervě šest (s platnou revizí samozřejmě) :D A tabulky budou. Podle hesla "Ono to sice není vidět, ale já vím, že to tam je" :D
Přístřešek jsem stavěl ze zbytků podle citu, ale dívám se, že jsem se celkem trefil: https://www.stsuj.cz/cs/prodej-technickych-plynu/i309/ Do skladu dovnitř časem doplním i plničku a separačku na plynová hasiva, jako má naše firma. Viz třeba http://www.vanzettiequipment.com/Sito/P ... -1&lang=EN
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod jamik22 » ned 06 bře, 2022 2:09 pm

Máš to vše moc hezké. :)
Na ochranu proti spadnutí modelů jsem na vyndavacím modulu přes dveře použil ABS lištu šířky 4 cm. Má výhodu, že je v různých barvách a prodává se v metráži. Ja ji kupoval v DEMOS TRADE v Praze Měcholupech, ale mají prodejny po celé republice a tuším, že mají i eshop
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Příspěvekod Zlámalík » ned 06 bře, 2022 4:12 pm

jamik22 píše:Máš to vše moc hezké. :)
Na ochranu proti spadnutí modelů jsem na vyndavacím modulu přes dveře použil ABS lištu šířky 4 cm. Má výhodu, že je v různých barvách a prodává se v metráži. Ja ji kupoval v DEMOS TRADE v Praze Měcholupech, ale mají prodejny po celé republice a tuším, že mají i eshop

Demos znám, beru tam věci na nábytek, ale díky za tip, oni taky snad mají všechno :)
Boky kolejiště budou barevně upravený a v místech výhybek (+ na délku stroje na obě strany) asi přidělám jen kousek tenkýho plexi, který vyhnu o 60 ° ven, aby nevadilo pohledům. Zbytek zakrývat nebudu, líbí se mi právě ta bezprostřednost modelů na parapetu. Jinde to nemá kde vykolejit. Jezdím na ruku a pomalu (je tam traťová rychlost 50), tak se případný problém brzo pozná. Což mi říká, že musím doplnit traťové značky!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Fox » úte 08 bře, 2022 6:16 am

Takhle ráno mne napadlo, že Tobě by se určitě líbilo v mojí kanceláři... neměl bys cukání :?: :lol:
IMG_20220308_0711332.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 08 bře, 2022 10:24 am

Hihihi, to by byla instalace, panečku... A skryťák ve vedlejším kanclu!
Jen na Chodov nechci, dík :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 pro, 2022 11:15 pm

Po delší době přidám nějaké fotky drobného pokroku na kolejišti:

Skladiště dostalo finální střechu (jakože plechová krytina Ranilla nebo něco podobného):

2022-11-16 23.25.49m.jpg

Vagóny mezitím dostaly patinu - šedé, modré a červené

Ve skladu tlakových lahví jsou konečně cedulky s označením plynů:

2022-10-24 21.04.48m.jpg

A budova dostala i firmu - je to psané na našeho "starýho" a činnost je velice blízká tomu, co děláme (kdo zná na dráze "ASHS", tak už ví):

2022-12-15 09.43.18m.jpg
Naposledy upravil Zlámalík dne pát 16 pro, 2022 11:42 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 pro, 2022 11:21 pm

Dodělávek se dočkala i sýpka - osvětlení uvnitř i venku, cedulky, boršus za barákem, odstavená IFA...

2022-12-15 09.45.18m.jpg

A ranní manipulák už dorazil...

2022-12-14 07.48.06m.jpg

Budova jako celek (bez rampy) drží na magnetech a dá se snadno oddělat od podkladu.

Přibyly i traťové značky (a ještě chybí osadit telefon k vjezdu):

2022-10-26 00.48.57m.jpg

Mostek má na fotce pravé zábradlí už snížené na správnou výšku a krátce na to jsem opravil i to levé...
Naposledy upravil Zlámalík dne pát 16 pro, 2022 11:56 pm, celkově upraveno 2
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 pro, 2022 11:41 pm

Tím bych tuto část viděl jako hotovou (téměř) a vrhnu se zase na díl s přesuvnou.

1) Dodělat výše zmíněnou detekci přesahujících vozidel:

2022-10-29 17.12.41m.jpg

Po několika pokusech s infračervenou LED, s přijímačem IR LED pro dálková ovládání apod. jsme nakonec koupil laserové diody a k nim přijímače. Z obojího jsme použil jen samotný prvek, bez destičky. Když tubus diody přelepím mosazným plechem s 0,5 mm dírkou, můžu detekovat skrz rovinu nárazníků a spolehlivě to zabere. Vyrobil jsem takové L z hliníkového profilu, diodu chytil příchytkou na telefonní kabel a přijímače se nalepí na protější stěnu. Mám celkem 4 paprsky, z každé strany přesuvny dva, abych zabránil přesahům přes dělicí rovinu. Očekávejte další zprávy.

2) Usoudil jsem, že by bylo dobré na přesuvnu a odstavné koleje dát detekci obsazení - sedím totiž v křesle na druhé straně a nevím, co na přesuvně je. Tedy - detekci obsazení ze tří kolejí na přesuvně a sedmi odstavných spolu s indikací polohy přesuvny bych vytáhl ven na nějaký panýlek či displej, aby byl vidět při bočním pohledu podél kolejiště (podobně jako mají moduláři vyvedenou indikaci návěstidel). Současně bych na něj vyvedl indikaci těch optozávor výše a mohl tak jezdit, aniž bych se zvedal a koukal "přes kopec".
Napřed jsem tam chtěl dát jen LEDky, ale poslední nápad je TFT displej se zobrazením podobným JOP. Na cenu to vyjde stejně, na pracnost lépe. Do Arduina přesuvny bych doplnil vstupy z detekce obsazení a optozávor (přes I2C expandéry), indikační modul by byl tvořen 3,2" TFT zobrazovačem. Než tam dávat zase dekodér na 23 samostatných LED (a stejně by se muselo naprogramovat, co je co), tak to už je snad snazší ten displej. Uvidím. Nejsem programátor a nikdy jsem nechtěl být :lol:

3) No a až tato hrubá práce skončí, dodělal bych konečně tu násypku Košťálov a okolí lomu... Skončili jsme někde tady:

2022-02-01 23.40.01.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Pavel 152 » sob 17 pro, 2022 2:58 am

Vyřešila by to kamera a displej, ještě jednodušší zrcadlo(třeba spouštěcí)
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Jirkátor » sob 17 pro, 2022 8:06 am

Také jsem si původně myslel, že stačí vědět, zda je kolej ve skrytém nádraží volná nebo obsazená, ale nestačí, problém je pamatovat si, čím je obsazená. Hlavně v DCC provozu se můžeš rozjet se soupravou, která je na jiné koleji, než si myslíš a pak je problém, tak jsem to vyřešil parkovací kamerou. viewtopic.php?f=1&t=12586&start=225#p307722
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Karl » sob 17 pro, 2022 4:20 pm

Zlámalík píše:Po delší době přidám nějaké fotky drobného pokroku na kolejišti...


Náhodou jsem narazil na toto vlákno a musím napsat, že to je paráda!!! :shock: Jak umístění, tak provedení. Dávám palec nahoru! :wink:
Uživatelský avatar
Karl
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 08 lis, 2019 4:07 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod jafobe » sob 17 pro, 2022 5:24 pm

Jirkátor píše:Také jsem si původně myslel, že stačí vědět, zda je kolej ve skrytém nádraží volná nebo obsazená, ale nestačí, problém je pamatovat si, čím je obsazená. Hlavně v DCC provozu se můžeš rozjet se soupravou, která je na jiné koleji, než si myslíš a pak je problém, tak jsem to vyřešil parkovací kamerou. viewtopic.php?f=1&t=12586&start=225#p307722

Tak asi by se rozjetí nevhodné soupravy dalo vyřešit i v DCC pomocí řešení od analogu, aneb vypínatelný úsek koleje který by byl závislý na postavení cesty na širou trať vedoucí ze SN, u přesuvny třeba jen napájením koleje která je na výjezd ze SN, jen by se muselo zase nějak řešit pokud by se na ostatních kolejích chtělo posunovat v rámci SN...
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 696
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Jirkátor » sob 17 pro, 2022 8:30 pm

jafobe píše:Tak asi by se rozjetí nevhodné soupravy dalo vyřešit i v DCC pomocí řešení od analogu, aneb vypínatelný úsek koleje který by byl závislý na postavení cesty na širou trať vedoucí ze SN, u přesuvny třeba jen napájením koleje která je na výjezd ze SN, jen by se muselo zase nějak řešit pokud by se na ostatních kolejích chtělo posunovat v rámci SN...
Jaromír

Také elegantní řešení. Jednoduše šoupat přesuvnou, dokud se nerozjede to, co se rozjet má. :P
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1034
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » ned 18 pro, 2022 7:44 pm

Pavel, Jirkátor: díky za tip na kameru, už je na cestě. Našel jsem i takovou, co má současně přísvit, vypínatelné vodicí čáry a přímý či zrcalový obraz. Je fakt, že udělá víc práce za menší cenu, ale hlavně za menší námahu to celé sestavit, nastavit a rozběhat. Objednal jsem zde, nechci čekat na Číňana, tak brzy podám zprávu.

Jafobe: taky verze. Já mím sice tři koleje na přesuvně a pět odstavných za ní (viz obrázek), ale ano, podle polohy přesuvny by šlo odpojovat ty, které ústí "do díry".
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » čtv 09 úno, 2023 9:42 am

Aby to nevypadalo, že se nic neděje:

2023-02-08 00.08.33 (1600).jpg

Inspirací je už zmíněný lom Košťálov.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1818
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků