Malá Paka - kolejiště na okno

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Rocky_MK » ned 24 led, 2021 10:39 am

Bezva nápad. Oplocenou rampu u skladiště jsem ještě neviděl.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » ned 24 led, 2021 2:48 pm

Oplocená rampa třeba tady: http://www.pacifikem.cz/index.php?inc=2 ... &foto_id=4
Jinak na rampě bývá věcí: https://mapy.cz/zakladni?x=15.4008535&y ... &q=batelov

Mimochodem, mám to blbě, plot mi fous leze do profilu... Tak to musím posunout, milimetr dva.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Ivan » pon 25 led, 2021 3:56 pm

Zlámalík píše:...

Mimochodem, mám to blbě, plot mi fous leze do profilu... Tak to musím posunout, milimetr dva.


Zrovna jsem chtěl psát, že bych plot posunul o šířku kamenné zdi dovnitř. Do kamenů by asi sloupky nekotvili (i když to samo jde). Ale je to bezva nápad jak oživit skladiště. Kdybych dělal VI. epochu, tak bych tam dal hospodu :mrgreen:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 26 led, 2021 3:13 pm

Jak tuhle někdo trefně poznamenal, nastává doba korková:

DSC_1190.jpg

DSC_1194.jpg

Přechod přes koleje a karton mezi jsou tam jen pro simulaci řešení, včera to doslova vznikalo za pochodu.

Ivan: anoano, já ty sloupky chtěl původně přivařit k té kolejnici na hraně :)
Kupodivu to šlo krásně přesunout i s zúžením branky.
Ve skladu bude prodej technických plynů a hasiv, ztvárním tam našeho velkého šéfa :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Dusan » úte 26 led, 2021 4:50 pm

Taková technická, proč tam lepíš ten korek, když máš pod kolejemi mirelon ? Dalšímu odhlučnění to nepomůže a zbytečně budeš mít tu kolejovou pláň utopenou ? Možná mi něco uniklo, ale nevidím v tom žádný přínos.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Adam96 » úte 26 led, 2021 5:12 pm

Dusan píše:Taková technická, proč tam lepíš ten korek, když máš pod kolejemi mirelon ? Dalšímu odhlučnění to nepomůže a zbytečně budeš mít tu kolejovou pláň utopenou ? Možná mi něco uniklo, ale nevidím v tom žádný přínos.


Koleje ve stanici na rozdíl od širé trati nevyčnívají nad úroveň terénu, ale naopak bývají utopené (resp se při výstavbě ten terén k nim dorovnal) kvůli nástupu cestujících a ložení/vykládce vozů. Zkus zajít na nejbližší lokálkové stanice a stoupnout si vedle kolejiště stanice.... s největší pravděpodobností budeš stát v úrovni temene kolejnice nejbližší koleje. :wink: U "mojí" stanice, kterou se snažím ztvárnit na modulech, je terén dokonce 5-10 čísel nad TK a z toho, co jsem zatím viděl, mi to přijde i celkem běžné.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » úte 26 led, 2021 5:18 pm

Korek je tam aby nahoře byla nějaká pevnější vrstva, v pěnovém styroduru to blbě drží (stromy a cokoliv, možná kdyby byl ten pevnější, ale neměl jsem. A s korkem se počítalo - na přední hraně je těsně pod rovinou pražců, okolo stanice v rovině nástupiště (+250 mm) mínus posyp, vzadu pak vychází níž než pražce. Totiž zadní kolej je o 5 mm výš oproti kolejím vpředu kvůli perspektivě a tvarování terénu. Je to asi netypické, mít stanici do schodů, ale rozhodl jsem se tak :D Ale díky za připomínku.
Na lepení korku na styrodur jsem použil lepidlo ze stavebnic Igra, které se mi naopak na papírové modely nezdá.
Pustil jsem se do stavby sýpky, abych měl rozměry a mohl dodělat terén vpravo vzadu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod JanoH0e » úte 26 led, 2021 5:35 pm

Stromy do polystyrénu sa nelepia priamo, ale s "tmelom" - napr. papierovou kašou. Potom budú držať.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod jardaaa » úte 26 led, 2021 5:40 pm

Můžu jen k tomu lepidlu, co Ti na něm nesedí? Mě právě přijde suprový, krásně se mi s ním lepí, rychle díly jakoby přilnou a drží, co někde třeba přeteče jde po chvilce krásně odloupnout/odskrábnout bez poškození okolí.. Vždycky zbyde tak ho s radostí používám i na jiný, teď např. KBModel Radomyšl. Kdyby někdo věděl co je to zač a nechalo se koupit mimo stavebnice klidně i ve větším balení, beru všema deseti..
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 27 led, 2021 12:35 am

JanoH0e: díky, vy máte vždy řešení. Obdivuju tu Vaši schopnost vypíchnout nepodstatný problém a na něm se ukázat. Sorry, musel jsem vám to napsat, už jsem si toho všiml poněkolikáté. Tady vůbec nejde o stromy, ale o pevnější povrch ve stanici, protože ta pěna, co tam mám, je měkká a nechtěným tlakem se bortí. Pevný hustý styrodur nebyl v době potřeby k mání, dodavatel nezasílal. Takže jsem zvolil tohle řešení. Na korek navíc snadněji nalepím foliáže, kartón, prostě jakýkoliv finální povrch či věci - v korku líp drží fixační špendlíky a je stabilní. Ano, i do styroduru budu stromy osazovat, tam, kde bude kopec - a je mi jasné, že ten drátek tam jen tak zapíchnout nemůžu.

jardaaa: Nesedí mi ta gumovitá konzistence. Lepidlo nezasákne (nebo špatně) a hlavně udělá takový "kaučukový" hrb, připomíná mi to to, čím se do časopisů lepí vzorky. Mám teď lahvičky ze dvou stavebnic a oba vzorky jsou stejně husté. A na můj vkus má flaštička moc tlustý krček, než aby se s ním dalo lepidlo přesně dávkovat na místo. Doufal jsem, že to seříznu a budu mít tenkou špičku, namísto toho mám tlustý plastový kolík.
Dřevěné a papírové věci lepím Herkulesem, kápnu si do plata od velkých léků a dávkuju párátkem. Jasně, není to lepidlo na plast, ale to po tom nikdo nechce. Ale každému sedí něco jiného.

Značka toho lepidla, co tam Igra balí, je VINALEP 900, píšou to přímo na flaštičce :-D Koupit se to dá tady: https://www.stachema.cz/produkty/lepeni ... 0:p756.htm
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod JanoH0e » stř 27 led, 2021 8:18 am

No, neviem, či je to nepodstatný problém. Keby si mal tých stromov viac, asi by bol podstatný. Tento problém s povrchom polystyrénu je tu od dôb je ho používania. A riešenie tohto problému máš v knihe Vladimír Zuska Modely železnice v terénu. Osobne som sa presvedčil, že to funguje. Ale keďže tebe je to už k ničomu, tak nech to poslúži nasledovníkom. Nie každý bude pokrývať koľajisko korkom.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Sandy » stř 27 led, 2021 8:52 am

Přechod přes koleje by ve skutečnosti asi byl až za výhybkou (v místě mezi výhybkou a stojícím vozem). Tohle by bylo stavebně dost komplikované.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod jardaaa » stř 27 led, 2021 9:23 am

Zlámalík: já odšroubuju vršek a "matlám" párátkem nebo seříznutou špejlej.. Jinak mám několik flaštiček a ani na jedný není žádnej nápis, to bych neklad takovej blbej dotaz :mrgreen: díky za odkaz, ikdyž, bohužel nejmenší balení 18kg :cry:
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 27 led, 2021 11:52 am

JanoH0e píše:No, neviem, či je to nepodstatný problém. Keby si mal tých stromov viac, asi by bol podstatný. Tento problém s povrchom polystyrénu je tu od dôb je ho používania. A riešenie tohto problému máš v knihe Vladimír Zuska Modely železnice v terénu. Osobne som sa presvedčil, že to funguje. Ale keďže tebe je to už k ničomu, tak nech to poslúži nasledovníkom. Nie každý bude pokrývať koľajisko korkom.

Hele, já neříkám, že to je k ničemu, jen v daném kontextu je to nepodstatné. Prostě pro stanici a jiné plochy je lepší (myslím) mít povrch pevný. Obecně nejsem nadšený z toho styroduru, co tam mám, není to konstrukční deska, ale podložka pod podlahu a je to málo husté. Ale jak jsem psal, ten pevnější styrodur nebyl v době stavby k mání, takže takto. Vím, že jsou vyzkoušená řešení, mně se pro volný terén spíš líbí verze kolegů z Ostrama - zaplácat povrch akrylovým tmelem abych získal povrchovou slupku, do které můžu snáze kotvit a lepit.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště na okno

Příspěvekod Zlámalík » stř 27 led, 2021 12:40 pm

Sandy píše:Přechod přes koleje by ve skutečnosti asi byl až za výhybkou (v místě mezi výhybkou a stojícím vozem). Tohle by bylo stavebně dost komplikované.

No jo no, když ono dál není místo. Když tam chci dát Tischler hranu a dostat k ní Regioštrůdl. Ale naši předci s tím poradili, tak jsem se nechal inspirovat :D

210_krh_kolej_2003-05-08_09.jpg

Stanice Krhanice, foto z https://www.pacifikem.cz/?inc=210_krh
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků