TT 82x40 aneb další Kameničky

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Trixt » stř 02 pro, 2020 7:20 pm

Jojo, opravdu to máš moc pěkné. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Fox » pát 29 led, 2021 9:02 am

Změna výpravní budovy byla schválena. Bylo to tak. Nejprve mne nahlodal "hank", takže jsem si něco málo nastudoval o typizovaných železničních stavbách na našem území. Zvolil jsem co nejmenší, ZVkČ LV/H (vyrábí p. Barták pod názvem "Mladeč"). Vyrábí také zrcadlově otočenou budovu pod názvem "Cholina", která je pro mne výhodnější vzhledem k umístění verandy směrem k odjezdovému zhlaví. Jako na potvoru jsem Cholinu nikde nenašel v e-shopech skladem, objednal jsem od p.Bartáka napřímo. Dlouho nešla odpověď, takže jsem se postupně "nadchnul" pro vlastní stavbu - podle vzoru Dušana zde: viewtopic.php?f=51&t=10484&start=45. Říkal jsem si: stavebnici už umím slepit, ale modelář by měl umět modelovat :lol: . Tak jsem vzal zbytky evergreenu, objednal další, připravil si podklady (zde):
LV_H_mirror_TT tisk.jpg

Výkres byl ala "Mladeč", proto jsem si to musel stranově převrátit (= Cholina). Pohrál jsme si s velikostí obrázku, aby při tisku seděla velikost na TT, nařezal materiál a začal stavět. Teď ta pointa na závěr: včera dorazila objednaná stavebnice od pana Bartáka, objednávka se neztratila, nezapomněl na mne :lol: .

Ale když už jsem začal, tak to svoje samo-domo dílko dokončím.
IMG_20210129_0957488~2.jpg
EDIT: aby to bylo kompletní, tak tady jsem sháněl rozumy viewtopic.php?f=10&t=13209
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Adam96 » pát 29 led, 2021 4:26 pm

Sice to bude pracnější, ale patrně získáš výhodu v lepších proporcích, protože se nemůžu zbavit dojmu, že KB-model má (u jinak perfektních stavebnic) příliš příkré střechy, štít by měl svírat větší-tupější úhel. Přišla ti verze s bobrovkou nebo eternitem?
Jinak takhle dopadla tehdy v mém podání. https://okounricni.rajce.idnes.cz/Minik ... 1184006109
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 489
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Fox » sob 30 led, 2021 7:45 am

Pracnější to rozhodně bude, jak naznačují první kroky. Tvůj výsledek je moc pěkný. Stavebnici KB mám zatím na stole v práci nevybalenou, ale předpokládám, že měla být s bobrovkou. Zrovna zjišťuji malou komplikaci (bude jich jistě víc). Stěny stavím z plastu (pěněné PVC 1mm). Pěkně se s tím pracuje, ale je to průsvitné. Bojím se, že vznikne problém s osvětlením interiéru. Musím udělat pokusy, jak to ovlivní nástřik základovkou a barevným nátěrem fasády. Pokud to bude špatné, pokusím se nastříkat i vnitřek nejprve tmavou základovkou, i opakovaně, a až na to bílou malbu místností. S kartónem bych takové trable neměl.
Až přijde čas, rád bych konzultoval barevné schéma - předpokládaná epocha III. - IV. Chtěl bych vnější okna, dveře a veranda zeleně, fasáda variace na císařskou žluť (pokusím se z barev co mám spáchat nějakou žluto-okrově-pískovou), s bílými rohy. Vnitřní špaletová okna bílá. Dlaždice verandy bych viděl kombinace dvou barev - cihlově červené plochy + okrové pruhy (nebo obráceně?). Střešní krytina bobrovka, tj. cihlově červená. Ale to má ještě čas.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Dusan » sob 30 led, 2021 9:18 am

[quote="Fox" Pěkně se s tím pracuje, ale je to průsvitné. Bojím se, že vznikne problém s osvětlením interiéru. Musím udělat pokusy, jak to ovlivní nástřik základovkou a barevným nátěrem fasády. Pokud to bude špatné, pokusím se nastříkat i vnitřek nejprve tmavou základovkou, i opakovaně, a až na to bílou malbu místností. S kartónem bych takové trable neměl.
[/quote]

Jj, zevnitř napřed černá, ani nemusíš dělat pokusy, na to bílá nebo jiná, kterou zvolíš. Pak to neprosvítá, měl jsem to úplně stejné....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Fox » sob 30 led, 2021 9:29 am

Jo, díky za info. Škoda, že už mám některé díly nahrubo hotové. Příště to z vnitřní strany upravím dopředu, případně si stříknu kus materiálu na stavbu vcelku.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Zlámalík » sob 30 led, 2021 1:47 pm

Já to řešil u stanice z ES Pečky, taky svítila. Dovnitř jsem dodatečně vsunul box z tenkého kartonu, polepeného alobalem (ideálně samolepící hliníkovou páskou na spojování parotěsných fólií).
Máš to pěkný, modelář by měl modelovat, ne jen slepovat. Správně děláš!
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Fox » úte 02 úno, 2021 3:23 pm

No, upletl jsem si na sebe opravdu super bič. Výpravní budova mně bude stát stejné úsilí, jako celá stavba až doposud. Přes víkend jsem nařezal veškeré díly, dodělal šambrány a římsy, stříknul zevnitř tmavě šedou a na to bílou (eliminace prosvítání osvětlení přes plast), zvenku zatím jen základovka.
Pustil jsem se do špaletových dvoudílných oken a hodně se s tím trápím. Hlavně ty vnější, které budou vidět. Zkusil jsem celkem tři postupy a až ten poslední mně jakž - takž uspokojuje. Obvod okna lepím z Evergreenu 0,75x0,75. Vnitřní příčky jsem chtěl z 0,25x0,25, ale to prostě nedám. Když to lepím na průhledné fólii (zasklení), tak se to potřísní lepidlem a nevypadá to dobře. Když příčky dělám mimo podložku, je to ještě horší. Nakonec jsem to vyřešil kombinací: obvod okna slepím na podložce, příčky jsou nalepené z tenoučkých pásků barvené samolepky (inspirace samolepícími okny KB Model). A hodiny a hodiny letí...
IMG_0404.JPG
IMG_0405.JPG
IMG_0409.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod cipisekmp » úte 02 úno, 2021 4:31 pm

Zdravim. Vzdyt i cesta muze byt cil. Je dulezite se bavit ne to met hotove. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Dusan » úte 02 úno, 2021 4:41 pm

To půjde. Poradím, použij na lepení rozpouštědlové lepidlo, ideálně od tamiye, na kity. Evergreen je poliš, takže krásně funguje. Základem je profily lepit do plochy desky aršíku kde vyřízneš přesné díry rozměru oken. Tím máš zajištěnou souměrnost a rozměr. Použil jsem profil 0,5x0,25 a kombinoval "na plocho" a "na stojato". přilepit delší kus, v rohu kolmo žiletkou odcvakonut v úhlu 45st. přesně "podle oka". Pak se ikna s takovýho aršíku odstřihneš a vlepíš do díry ve zdi zevnitř a na to folii. Folii jsem lepil vteřiňákem. To dáš 8)
Více z fota, to jsou ty první nepodařené....
Přílohy
20210202_171146.jpg
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Zlámalík » úte 02 úno, 2021 5:24 pm

Týjo tak tohle obdivuju. Když už se s tím se... když máš tu trpělivost, udělej některý otevřený!

Jinak nevím, ale tohle by nepomohlo? https://jmdetail.com/domains/jmdetail.c ... th=300_362
Okna jsou k mání podle rozměru v normáliích, takže stačí znát požadovaný skutečný rozměr a je to.
Zde náhled před stavbou: https://tt120.webnode.cz/_files/2000012 ... C_0661.jpg
A složené: https://tt120.webnode.cz/_files/2000012 ... C_0637.jpg
Celý článek: https://tt120.zlamal.cz/cervene-janovic ... etailisty/
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod zdeno » úte 02 úno, 2021 5:33 pm

radim v dobrem,
lepidlo bodkuj, nejlepe rohy. V nijakem pripade nenatirat cele hrany, protoze za rok to mas zkrutene ako paragraf.
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=5&t=13079
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Fox » úte 02 úno, 2021 5:59 pm

Díky Dušane za upřesnění konstrukce oken. Z původní fotky u Tvého kolejiště jsem to pochopil špatně. Pokud tomu rozumím teď dobře, tak v papíru vyřízneš otvor pro okno - o fous větší, aby lepené profily Evergreen zakryly okraj otvoru. Potom celé odstřihneš s přesahem, který slouží na přilepení zevnitř do otvoru ve zdi. Také vidím, že příčky lepíš vcelku, křížem přes sebe. Já to zkoušel z jednotlivých kousků :mrgreen: .
Ta moje okna (na fotce) jsou lepené do otvoru přibližně v rovině fasády (jsou to venkovní okna). Okenní otvor (stěna) je ještě zesílený nalepením proužků plastu, na které přijdou zevnitř vnitřní okna (bílá, jen proužky samolepky na průhledném plastu). Snad to nějak doladím.
Díky za typy jak koupit okna hotová, jasně, kdybych dělal třeba výpravní budovu "Říčany", tak by to jinak nešlo. Tady mám jen šest kousků oken, když počítám ty velká. To se dá, je to pěkná rozcvička. Budu referovat o dalším postupu, jak bude čas...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Kavka_ » úte 02 úno, 2021 7:01 pm

Nebo 3D tisk oken? Nabízím, není problém :) cokoliv s šířkou min 0,5 mm a po vrstvách 0,1 mm se tiskne chviličku...
Senotín okna.jpg
Senotín okna.jpg (16.69 KiB) Zobrazeno 2870 krát
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TT 82x40 aneb další Kameničky

Příspěvekod Dusan » úte 02 úno, 2021 7:29 pm

Díky Dušane za upřesnění konstrukce oken. Z původní fotky u Tvého kolejiště jsem to pochopil špatně. Pokud tomu rozumím teď dobře, tak v papíru vyřízneš otvor pro okno - o fous větší, aby lepené profily Evergreen zakryly okraj otvoru. Potom celé odstřihneš s přesahem, který slouží na přilepení zevnitř do otvoru ve zdi.


Není to papír, ale deska od evergreen, asi 0,2mm, tloušťka není až tak podstatná ... Ano pak jsem to vystřihl s přesahem cca 2-3 mm, kolik chceš a zevnitř budovy vlepil do otvoru zdi.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků