MikroKameničky - Ostředná

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

MikroKameničky - Ostředná

Příspěvekod Kavka_ » pon 16 bře, 2020 10:27 pm

Ahoj všem!
Nějak nám to tady v Mini skomírá, tak se nedá nic dělat, musím na Vás vytáhnout něco nového.
Sice jsem se zařekl, že svůj příští projekt zvětším, ale aktuální situace mi nedává jinou možnost, než vstoupit potřetí do stejné řeky. Tím zlomovým okamžikem je kousek nábytku, který jsem získal z babiččina bytu (u ní posledních čtyřicet let podpíral telefonní aparát):
Mikrokameničky 02 small.jpg

Rozměr správně odhalují pózující Nekly - ty mají ovšem jiný úkol a do spodní části se byť bez přepravní krabice stejně nevejdou. Zbednice by se vešly, ale ty mají svoji roli v akváriu. Takže nové kolejiště bude o rozměru 36 x 59 cm, ve velikosti TT na kolejivu Kuehn v epoše V. - VI., digitální ovládání; nejblíže představě je koncept Kameniček, který jsem si přetvořil k obrazu svému a možnostem daným velikostí prezentovaného prostoru. Vypadalo by to asi takto:
Mikrokameničky 01-2.jpg

Celé je to koncipované ve stoupání 4 - 5 cm od zarážedel skrytého nádraží až po konce výměn v nádraží a jen kusé koleje v nádraží přechází do roviny. Je mi jasné, že je to vražedné, děsně utažené atd., ale tak nějak to chci zkusit - je to více než poctivý metr kolejí a nakonec budou možná stačit nastoupat jen cca ty 4 cm. Oblouk je zase oněch děsivých 150 mm poloměru...
Krajinná představa by pak vypadala asi takto:
Mikrokameničky 03.jpg

Za skrytého nádraží v podobě dvou kusých kolejí v levém horním rohu se trať vyloupne od první výměny v zářezu skryta pohledům hustým porostem, pravý horní roh vyplňuje silniční nadjezd, pod nímž vlak projíždí do přiznané části kolejiště, v pravém dolním rohu překonává nechráněný přejezd se světelnou signalizací a dostává se na zhlaví malého nádraží. První kusá kolej počítáno od levého dolního roku je volná skládka nebo rampa přilehlé průmyslové budovy (ta se na kolejiště určitě nevejde), druhá kusá kolej vede do malé remízy a třetí je kolejí dopravní (tady nevím zda ji přiznaně ukončit nebo se tvářit, že pokračuje - zatím se kloním k druhé možnosti). Výpravní budovu sehraje LVb/H Cholina (asi posazena blíže před poslední výměnu než tomu je na obrázku), malá remíza bude vlastní výroby ala Cukmantl a mezi přejezdem a první výměnou by měl postávat releový domek. Nějaká ta lampa a hotovo...
Mějte se a ať se vám vyhnou co možná nejvíce strasti současnosti!
Naposledy upravil Kavka_ dne ned 08 lis, 2020 12:18 am, celkově upraveno 1
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hank » pon 16 bře, 2020 11:06 pm

... čili jedna z mnoha variací na klasický inglenook sidings shunting puzzle podle Alana Wrighta.

S čím tam budeš jezdit?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Kavka_ » úte 17 bře, 2020 12:44 pm

Aha - je to možné, já se k tomuto tvaru dopracoval redukcí Kameniček, ale rozvinuto je to vlastně takové posunovací puzzle - tedy souhlas.
Obsluhovat bude jedna posunovací lokomotiva bydlištěm v remíze a jeden motorový vůz či lokomotiva se smíšeným či nákladním vlakem pendlující ze skrytého nádraží na dopravní kolej...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hank » úte 17 bře, 2020 1:48 pm

Kavka_ píše:Obsluhovat bude jedna posunovací lokomotiva bydlištěm v remíze a jeden motorový vůz či lokomotiva se smíšeným či nákladním vlakem pendlující ze skrytého nádraží na dopravní kolej...


No, mě hlavně zajímá, která vozidla v TT zvládnou r=150 mm. Tedy ne že bych neměl nějakou představu, ale třeba něčím překvapíš... :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Ivan » úte 17 bře, 2020 5:41 pm

Taky jsem zvědav na R150, když to vyjde, tak si to postavím taky, aspoň se zbavim nevyuziteho kuehn kolejiva :mrgreen:
Ale vypadá to parádně :wink:
Jen si nejsem jistý tou remízou, zda by nebyla lepší třeba jen naznaceni oplocení areálu vlečky.
Možná by se vešla garáž na motorový vůz, dělá pan Barták (vím, nemusi být celá)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Kavka_ » úte 17 bře, 2020 6:44 pm

hank píše:No, mě hlavně zajímá, která vozidla v TT zvládnou r=150 mm. Tedy ne že bych neměl nějakou představu, ale třeba něčím překvapíš... :wink:

No, ono se to od stavby Zbednic a Neklů moc nezměnilo.
R150 projede bez úhony:
V22 Piko
BR80 Roco
T334 Tillig - ta nejnovější s přípravou na digitál - problém je ovšem s pevným spřáhlem, které prakticky znemožňuje jízdu s vozy
Manka od KRES bez zaváhání - ani na tom díky celkové nevelké délce nevypadá špatně
M152 na pojezdech Picoloco
M131 malosérie
Hektor Tillig - absolutně nejlepší, jako stvořená pro tento oblouk
Kocour Tillig - bez problémů - jen konstrukce spřáhla na výkyvném pluhu příliš odhaluje skutečný poloměr
714 MTB - tady je to jen tak tak, je na ní vidět, že se jí to zas až tolik nelíbí, nicméně přinejmenším na rovině to rozhodně projde
Dále mám doma pojezd na Prasátko a tomu je to také úplně jedno...
Věřím, až si v budoucnu pořídím některou variantu BR89, bude to také v cajku, stejně jako případná Kaluga...

Ivan píše:Jen si nejsem jistý tou remízou, zda by nebyla lepší třeba jen naznaceni oplocení areálu vlečky.
Možná by se vešla garáž na motorový vůz, dělá pan Barták (vím, nemusi být celá)

U Remízy jsem aktuálně nejdál, právě jsem ji asi dodělal:-)
Mikrokameničky 04.jpg

samovýroba pomocí 3D tisku, trošku horká jehla, střecha přebytky z jiných staveb, okna Auhagen...
A pak ještě reléový domek, to je také samodomo stavba ze šuplíku cca 2 roky stará (už mi ji trochu i ohlodal čas...)
Mikrokameničky 05.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hank » úte 17 bře, 2020 6:52 pm

Kavka_ píše: R150 projede bez úhony:...


Ano, obvyklí podezřelí splnili očekávání... :lol: Ještě bych k tomu přidal starťáckou T 334.0 s pojezdem bez střední nápravy a Köf II - u mě prověřeno na R = 170 mm. A za vyzkoušení by stála i saská BR 89.2 od PMT.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Ivan » úte 17 bře, 2020 11:25 pm

Remízka povedená, jistě se vejde ;).
Těším se na další postup.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hopeter » stř 18 bře, 2020 5:59 pm

Koukám,koukám... už mě v počtu minikolejišť pěkně šlapeš na paty. :D
Když to tak zkouknu mám všechny s tratí +-0. Na tenhle kopeček jsem zvědav. Radius 150 a stoupání 1:40 bude výzva a uvažovat o bandážích. :wink:
Ať se daří , sleduji od první chvíle.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Rocky_MK » úte 24 bře, 2020 10:56 pm

Super nápad, těším se na realizaci. Při plánování stoupání bych se vyprdl na nějaké normy průjezdnosti a udělal bych to tak, aby se do podzemí prostě vešly uvažované vozy.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Kavka_ » ned 29 bře, 2020 6:18 pm

Rocky_MK píše:Při plánování stoupání bych se vyprdl na nějaké normy průjezdnosti a udělal bych to tak, aby se do podzemí prostě vešly uvažované vozy.

Jasně - to je ten přístup, který budu volit :-)

Takže za poslední víkend se podařila příprava rámu. Ještě doplním otvory pro vedení kabeláže a přístup k SN.

Mezitím jsem se naučil donutit dělat dekodér WD10 co potřebuji a přestavovat MP1. Tak uvidím - snad se to napoprvé povede celé do digitálu - asi ani nebudu nechávat alternativu k provozu na analog...
Mějte se!
Mikrokameničky 06.jpg

Mikrokameničky 07.jpg

Mikrokameničky 08.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Rocky_MK » ned 29 bře, 2020 8:01 pm

To je fakt šílenost, když se člověk podívá na poměr jedné výhybky k celému kolejišti (spíš teda diorámatu) :P Každopádně si něco takového taky budu muset jednou spíchnout. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že líp by tomu slušela ve viditelné části pouze jedna veksle - mini vlečka a zastávka (bez přiznaného ukončení koleje). Remízka je pěkná, ale nějak mi tam nedává smysl.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Kavka_ » ned 29 bře, 2020 9:38 pm

Inu, nemohu vyloučit, že remízu nakonec nepoužiju, pokud bude nevhodně bránit v pohledu na celkovou scenérii, nicméně layout je asi definitivní (maximálně bude místo remízy kusá zarostlá i když používaná kolej...)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hopeter » pon 30 bře, 2020 5:20 am

V této fázi bys ještě mohl přehodit zastávku s remízou aby remíza nezakrývala pohled. Budova zastávky bude určitě nižší. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hank » pon 30 bře, 2020 6:50 am

hopeter píše:V této fázi bys ještě mohl přehodit zastávku s remízou aby remíza nezakrývala pohled. Budova zastávky bude určitě nižší. :wink:


Nebo naopak můžeš vyšší budovy vpředu využít jako scénického předělu, který zakryje pohled na kolej pokračující za ním tak, aby nebylo vidět, že tam končí.

Kulisa nemusí být jen obligátní tunel, fotka s pozadím, hradba lesního porostu nebo skalní masív. Carl Arendt svého času napočítal asi 11 způsobů, jak nechat vlak na kolejišti zmizet ze scény, aniž by to tlouklo do očí. Na britských a amerických minikolejištích se pro tento účel budovy používají běžně. Jde o podobný trik, jakého používají eskamotéři nebo scénografové: Soustředěním pohledu diváka na něco odpoutat jeho pozornost od něčeho jiného.

Takhle to například řešil britský modelář Ian Holmes v r. 2011 na půdorysu krabice IKEA zvané APA-box , tj. cca 700x350 mm:

Příloha city_dreams_scheme.jpg je dlouhodobě nedostupná.

Jako scénický předěl může posloužit dokonce i vůz odstavený ve šturcu.

Jiný projekt od téhož modeláře z r. 2007 určený do APA-boxu - hloubka scény je také 14", tj. cca 350 mm:

city_dreams_scheme.jpg

Vhodné je to pro eNko, ale s trochou snahy a s použitím "fiddleyardu" nebo kazet mimo scénu lze na tento prostor nacpat i kousek světa v H0.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků