Vlečka Medlov - Barbora v TT

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vlečka Medlov - Barbora v TT

Příspěvekod hank » úte 28 led, 2020 9:51 pm

Možná si ještě někdo vzpomene, jak jsem tady
viewtopic.php?f=51&t=11032
prezentoval x-tou variaci na Kameničky v TT na ploše 100 x 60 cm. Dotáhl jsem ji do fáze hrubé stavby spodku a svršku bez zaštěrkování a terénu, ale pořád jsem nebyl spokojen. Nevyhovovaly mi výhybky Tillig bez aretace a vposledku ani kolejový plán dopravny v obloucích. Proto jsem zvolil radikální řešení. Celé kolejiště dopravny jsem demontoval. Ponechal jsem základní vedení trasy "širé tratě" včetně oblouku r=250 mm v rovině bez stoupání zvýšené proti základní desce o 5 cm a ponechal jsem i řešení skrytého nádraží pomocí výměnných kazet délky 380 mm, kvůli kterým jsem to vlastně celé začal vymýšlet. (Ty kazety mám tři, takže na uspokojivý provoz to stačí.) Mezitím se mi podařilo získat dvě vlečkové lokomotivy, průmyslovou páru CP 600 přestavěnou na pojezd nové ROCO BR 80 a velice slušnou (co do stavu, trakčních vlastností i ceny) bazarovou JATT V-60. Z jiných akcí jsem "zachránil" dvě obloukové výhybky Kühn. Celé dohromady mě to nasměrovalo k tématu vlečky. Kolejový plán teď tedy vypadá takhle:
medlov-barbora.jpg

U 1. koleje budou uhelné sjíždě využívající výšky koleje v přepočtu 6 m nad terénem a pod nimi skládka uhlí. Na kolej 2b budou zajíždět vlaky zaměstnanecké osobní dopravy, takže u ní bude malá provozní budova vlečky s čekárnou a krátkým perónem a na jejím konci kůlnička včetně provozního zázemí pro malou dieselovou mašinku, která zde bude trvale dislokována. Nakonec jsem si předobjednal Kalugu PIKO s čs. nápisy a černou Köf II s otevřenou budkou od Arnolda; viz zde
viewtopic.php?f=16&t=12469
a zde
viewtopic.php?f=16&t=12295&start=15#p266820.
V-60 neprojede obloukem r=170 mm, takže na místa nakládky/vykládky bude vozy přistavovat jedna z nich. No a u koleje 2a bude nějaká vysoká provozní budova, která poslouží jako část optického předělu zakrývajícího kazetové skryté nádraží. Na výběr ze šuplíkových zásob mám buď klasické obilní silo od IGRA Model nebo jednu z provozních budov cukrovaru (sloužící ale v modelovém příběhu jinému účelu) od Ateliéru Wepe.

Příběh zatím jenom nosím v hlavě, ale půjde o dochovaný zbytek rozestavěné a nedokončené tratě na střední Moravě, který unikl zrušení, protože posloužil jako vlečka od jedné z nácestných stanic na Moravské pohraniční dráze do malého dolu na železnou rudu. (Odtud ten název, důl Barbora v Medlově skutečně existoval a dodával rudu do Vítkovic až do r. 1965. Plánovaná trať Uničov - Úsov - Mohelnice se ale nikdy nezačala ani stavět. Ve skutečnosti se ruda vozila z dobývacích míst, kterých v tomto prostoru bývalo až pět, do žst Troubelice lanovkou a do nz Mladějovice úzkokolejkou, o níž ale nic nevím.) V mém fiktivním příběhu se po vytěžení dolu v 60. letech vlečka stala majetkem místního JZD, které časem dosáhlo značné velikosti a podobně jako jiná slavná JZD v 70. letech (nejen Slušovice; třeba si ještě někdo vzpomene na JZD Práče nebo Dubicko) založilo svou prosperitu na přidružených výrobách. No a ty výroby a jejich objekty, jejichž podobu ještě nemám definitivně vymyšlenou, budou námětem tohoto kolejiště.

Stejně tak nemám zcela dotaženou do konce představu kulisy v pozadí. Určité možná trochu praštěné nápady mám, ale chce to nechat ještě uzrát. Nespěchám na to a jestli/až něco vymyslím, zase to sem dám.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vlečka Medlov - Barbora v TT

Příspěvekod hopeter » stř 29 led, 2020 5:15 am

Pseudoobloukové výhybky Kuehn nejsou zrovna šťastná volba na minikolejiště. Zkus to nakreslit s WL/WR20 od Kuehna a uvidíš , že to vyjde lépe.
Výhybkám bez aretace bych se taky nebránil ,protože stejně budeš chtít přepínat srdcovky a to znamená použít přepínač a k tomu už není problém přidat táhlo co jazyky přidrží.
Jinak zajímavý projekt budu rád sledovat. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Vlečka Medlov - Barbora v TT

Příspěvekod hank » stř 29 led, 2020 6:34 am

hopeter: Děkuji, ale pozdě. :) Kolejivo už je položeno. Jinak zůstávám věrný svým zvykům - výhybky budou "na ruku", bez přestavníků. A geometrie těch obloukových výhybek mi nevadí. Délka soupravy je daná délkou kazety a koleje nepotřebuju delší, takže zhlaví zkracovat nemusím; těch 380 mm je akorát, V-60 je dlouhá 100 mm, CP 600 90 mm a k tomu se vejdou 3 krátké dvouosáky (Vtr, Ztr, Es, Z, Ut) nebo 2 čtyřosáky (Eas, Taes) - na vlečku úplně dostatečná souprava.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků