Kamýk - zimní minikolejiště TT

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod Rocky_MK » úte 17 pro, 2019 7:01 pm

Ahoj všem.

Mám už třetím rokem (hrůza!) rozestavěné kolejiště Kameničky, na kterémžto si, doufám, zas přes Vánoce ulepím pár kousků fóliáží a podobně. A i když chci první dodělat Kameničky, už dlouho uvažuju o zimním minikolejišti. Původně jsem chtěl něco opravdu hodně minimalistického, jako třeba Žacléř, ale při procházení plánů mě hodně upoutal Milanův Kamýk.
Rozměr 85x70 už je fakt maximum, větší nechci, ale moc se mi líbí, co na takové ploše kolejišťko nabízí - hodně širé tratě, rozumné poloměry, SN pod viditelnou stanicí (těsně u hrany, takže jednoduchá obsluha) a možnost i nákladní dopravy, byť minimální.

Účelem je mít svůj vysněný kousek zimní lokálky, na kterém se pokochám M152/810 (+přívěs nebo 1 nákladní vůz) a občas i Rosničkou se dvěma, třemi vozy.
U staniční budovy by mohl být malý příruční sklad a na rozdíl od originálu by staniční budova měla být na vnitřní straně kolejiště - viz plánek.

Krajina bude jednoduchá - propustek nebo menší mostek v místě, kde je i originálně, zasněžené pole, pár opadaných listnatých stromků apod. Zkrátka abych si tam dokázal trochu představit jihomoravskou zasněženou lokálku, jak si ji pamatuji jako školou povinný (tunel oddělený od stanice jehličnatým lesem do toho nepočítám :D), když už dneska je sníh na trati 255 vzácnost...

Kolejivo Tillig (i když nerad, ale ten Kuehní obloukový paskvil je k ničemu a WR/WL20 tam nenarvu) a výhybky v SN WR20 (aspoň tady ten Kuehn) kvůli rozměrům, aretaci, 20°úhlu...však víme :)

Můj plán je nechat uzrát plánek a do příštích Vánoc mít nahrubo krajinu, aby šlo pokládat koleje. Není kam spěchat.

Na co se chci zeptat:
1) Nivelita tratě. Originální plánek je příkřejší (vjezdové zhlaví je v +88, otázkou je, co tam vyjede), já jsem naplánoval vjezdové zhlaví v +66 a nula je uprostřed oblouku mezi tunelem a první výhybkou v SN (viz plánek výše), jedná se tedy o stoupání 4,5° v obloucích R335, 310, 300. Je to sjízdné pro 810+010 a Tilligovu T334+2 až 3 vozy?
Zkoušel jsem kdysi samotnou 810 (pojezd p. Bártka) na jedné Kuehn flexikoleji (66 cm) a v nějakém šíleném oblouku okolo R230 vyjela do výšky asi 4 cm úplně v pohodě...

2) Líbí se mi jednoduchost původního plánku, ale stejně hlodá červík s ještě jednou kusou kolejí pro pestřejší nákladní dopravu...jak se vám zdá tohle a tohle?
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod jirmicz » úte 17 pro, 2019 7:12 pm

Ten poslední plánek se mi líbí asi nejvíc. Tam by se dal dát aspoň jeden vůz popř. vlečňák od motoru. Jinak taky mě láká nějaké zimní minikolejiště.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod hank » úte 17 pro, 2019 8:30 pm

Rocky_MK píše:Kolejivo Tillig (i když nerad, ale ten Kuehní obloukový paskvil je k ničemu...)


A co tě nutí používat kusové kolejivo?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod Rocky_MK » úte 17 pro, 2019 8:36 pm

hank píše:
Rocky_MK píše:Kolejivo Tillig (i když nerad, ale ten Kuehní obloukový paskvil je k ničemu...)


A co tě nutí používat kusové kolejivo?

Kusové kolejivo nebudu používat a nic mě k tomu nenutí :) ale Kuehn mě svou obloukovou výhybkou nutí použít Tillig IBW.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod hank » úte 17 pro, 2019 8:58 pm

Rocky_MK píše:...Kuehn mě svou obloukovou výhybkou nutí použít Tillig IBW.


Jo, nakreslil jsem si to a na tu plochu nevychází s Kühnem nic rozumného. :?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod D » úte 17 pro, 2019 11:09 pm

Rocky_MK:
Ale výtopnu zrušíš, když už před ní nemáš místo na lokomotivu k objíždění soupravy, že?

Obrázek
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod Rocky_MK » úte 17 pro, 2019 11:18 pm

Díky za nákresy a ano, výtopna nebude.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod hank » stř 18 pro, 2019 7:03 am

D: No však to je právě na tom špatně, s Tilligem se nejméně na jednu staniční kolej vejde aspoň kousek rovinky. V obloucích se nedá rozumně spojovat a rozpojovat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod hopeter » stř 18 pro, 2019 3:05 pm

Koukni ještě na Ztracenku http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=49&t=9650&hilit=kam%C3%BDk&start=30
Ten Kamýk je docela střecha... Kdysi jsem tomu zkoušel namalovat rám. Vzdal jsem to pro velké stoupání tratě a nízké SN. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod Rocky_MK » stř 18 pro, 2019 6:18 pm

hopeter píše:Koukni ještě na Ztracenku http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=49&t=9650&hilit=kam%C3%BDk&start=30
Ten Kamýk je docela střecha... Kdysi jsem tomu zkoušel namalovat rám. Vzdal jsem to pro velké stoupání tratě a nízké SN. :wink:

Ztracenku jsem zavrhl pro SN na opačné straně, než viditelná stanice. Chci u toho sedět jako divák a zároveň mít ze stejné pozice přístup k SN, které mi nepřijde tak nízké. Stejně bude manipulace probíhat akorát na koleji u hrany - odpojení lokomotivy/motoráku a zašoupnutí vozů/přívěsu na kusé dozadu. Už jsem si to odzkoušel a nevidím problém.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod medwa » stř 18 pro, 2019 8:24 pm

Moc pěkná myšlenka - a z vlastní praxe potvrzuji, že SN na straně přivrácené k obsluze je zcela ideální řešení, Ztracenku bych nechal spát.
Také dvě kusé koleje na konci nádraží (jedna z nich určená pro nakládku a vykládku) jsou ta správná volba. Dobře se bude posunovat a vzhledem ke spádu, který sousedí hned s krajní výhybkou kamýckého nádraží, půjde dodržet technologii posunu, odpovídající realitě - tedy že hnací vozidlo musí být vždy jako krajní na straně spádu, aby se zamezilo ujetí vozidel.
Nákladní dopravu je třeba na modelu určitě realizovat, aby nebyl provoz jen kyvadlová nuda :-)
Proto se mi také líbí rovné koleje ve stanici, které umožní spojování vozů (jak víme, spřáhla Tillig se v ostrých obloucích spojují jen s velkou ruční dopomocí...).
Jako zpestření provozu si lze představit také fiktivní vlečku někde na širé trati za tunelem (kterou zastoupí skryté nádraží).Tu může obsluhovat vlečkový vlak z Kamýku (z Kamýku táhne a ze SN sune).
A v osobní dopravě - motorák ve špičce může mít vlek, možná by se tu mohly někdy potkat motoráky dva, buď se prohodit, nebo přijet či odjet spojené. Pár příkladů z reality by se také našlo.
Motiv zimní krajiny tomu navíc dodá kus jedinečnosti.
Držím palce!
medwa
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 28 kvě, 2014 6:37 pm

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod medwa » stř 18 pro, 2019 8:39 pm

Ještě musím doplnit - líbí se mi tohle: https://rockymk.rajce.idnes.cz/Kamyk/#kamyk3.jpg
medwa
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř 28 kvě, 2014 6:37 pm

Re: Kamýk - zimní minikolejiště TT

Příspěvekod hopeter » čtv 19 pro, 2019 9:38 am

medwa píše:Ještě musím doplnit - líbí se mi tohle: https://rockymk.rajce.idnes.cz/Kamyk/#kamyk3.jpg

Taky bych volil tuhle variantu. Když na to koukám tak jsou to Kameničky zrcadlově... :mrgreen: S provozem nevidím problém. Jak jsem už několikrát psal tak na Kameničkách otáčím šest nákladních vozů , dvě krátké mašiny a Hurvínka. Jen tak u toho prosedím hodinu a pořád je co dělat. :wink:
Na zimu jsem zvědavý. Zatím co jsem viděl zimní kolejiště tak mě to nechytlo k následování.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník