Minikolejiště s minipřesuvnou

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » pát 22 lis, 2019 8:28 pm

Rád bych měl doma něco, na čem bych si v TT mohl zajezdit v kuchyni na stole. Nechal jsem si proto vyrobit na zakázku takovouto jednoduchou 3kolejnou minipřesuvnu

presuvna.jpg


a dokreslil jsem si k ní takovéto minikolejiště:

4.jpg


Plocha základní desky je 800x500 mm, že ji přesuvna přesahuje, nevadí - na ten stůl se to pořád ještě vejde :lol: . Základní parametry dovolují provoz dvou motorů M 131.1 buď sólo nebo s 1-2 přívěsy BDlm nebo s 1-2 dvouosými nákladními vozy (nebo s kombinací po jednom od každého). V ministanici se dá i křižovat, kusá kolej je nakládková/vykládková. Provoz podle D3. Poloměry jsou sjízdné i pro rosničku bez střední nápravy nebo pro lok. BR 80 ROCO; obě mohou vézt dva 2nápravové vozy výše zmíněných parametrů nebo jeden nákladní 4osák.

Až potud je vše OK.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » pát 22 lis, 2019 8:33 pm

Když jsem ale čekal na tu přesuvnu, nedalo mi to a kreslil jsem si dál. Napadla mě například x-tá variace na Kameničky:

3.jpg


počeštěný "timewaster" podle Carla Arendta na ploše 1200 x 300 mm

1.jpg


a nakonec i možnost zvednout Kameničky na vyšší etáž (vychází mi sice vražedné stoupání až 50‰, ale to bude při popsaném provozu zvládnutelné):

2.jpg


A tak bych se vás chtěl v anketě zeptat, co byste si vybrali vy. Vaše doplňující dotazy budou vítány.

Edit: No jo, sakra, a teď nevím, jak sem tu anketu vložit... :roll: Ono ex post, když už jsem jednou založil téma, vložit anketu k tématu dodatečně nejde? No tak nic, jestli se vám bude chtít odpovídat, tak prosím "volnou rukou". Jenom upozorňuji, že nepotřebuji pomoci s řešením osazení kolejiště pozemními stavbami, krajiny ani návěstění. Jde mi výhradně o tu základní koncepci. Jo a ještě, kdyby se to někomu z vás chtělo doplnit jiným námětem/návrhem/nápadem nebo úplně překreslit, nestyďte se a nenechejte na tom nit suchou :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Ivan » pát 22 lis, 2019 9:06 pm

Hanku, zajímavé nápady :wink:
Jaké jsou rozměrové možnosti, ať máme nad čím přemýšlet? Každý plánek je jinak velký...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Zippich » pát 22 lis, 2019 9:27 pm

Hanku, především bych se, být Tebou, vyvaroval těch vražedných a nemodelových oblouků a ve druhé řadě adhezního stoupání 50 promile. Je riziko, že do toho investuješ práci a čas, a jednoho dne budeš chtít projet nějakou páru. Pak zjistí, že "es ist viel später, als Du denkst", jak máš napsáno ve štítě. V modelařině více, než kde jinde platí, že méně je více. Proto hlasuji pro Timewaster.
Myšlenka jednoduché přesuvny je brilantní a bylo by škoda ji zazdít hračkovým kolejištěm. Timewaster umožní zůstat modelářem, dále umožní provoz jakéhokoli delšího vozidla, ať už Tvého, nebo kolegy na návštěvě, modelový provoz ve stanici před tunelem na minimálním prostoru, ale hlavně perspektivní rozšíření o další segment. Buď další přesuvnu, nebo širou trať, podle možností, i když se Ti to teď třeba nezdá reálné. Přiznejme, že my modeláři (hračičkové), když si zrovna nehrajeme fyzicky, tak si hrajeme v hlavě s myšlenkou na budoucí projekty...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » pát 22 lis, 2019 9:34 pm

Ivan: To je jenom různé měřítko zobrazení. Základní deska je 800 x 500 mm, ta přesuvna může trčet na šířku mimo ni až o 100 mm. Ta nudlička má 1200 x 300 mm, ale přesuvna ji zase na šířku může přesahovat až o 100 mm. Přesuvna je na plánku okótovaná přesně. Kdyby bylo potřeba, přesuvnu lze i všelijak natočit, tzn., že nemusí být rovnoběžná s okraji pravoúhelníkové základní desky. (Ve skutečnosti jsem si pár takových plánků s natočenou přesuvnou nakreslil taky, ale nechtěl jsem to tu zbytečně tapetovat, protože všechny plánky - mám jich určitě desítky - jsou variacemi na něco z toho, co jsem tu vyvěsil.) Její půdorys není obdélníkový, doufám je na té mojí malůvce vidět, že rohy jsou skosené, jak je naznačeno; šířka v tom místě, kde končí ty pevné úseky kolejí, odpovídá osové vzdálenosti kolejí v TT a zároveň cca šířce pláně spodku, tj. 44 mm.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » pát 22 lis, 2019 9:39 pm

Zippich: Děkuji za moudrá slova... :)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Fox » sob 23 lis, 2019 5:55 am

no super. Konečně se tady zase něco děje :D . Mně osobně se líbí hned ten první návrh s průjezdnou přesuvnou. Jak se přesuvna ovládá - předpokládám, že jen ručně? Pochopil jsem, že už je hotová - když jsem mudroval na podobné téma tady: viewtopic.php?f=51&t=11968, uvědomil jsem si, že rozteče nemusí být dle NEM, rovonoběžné koleje v přesuvně lze dát bezpečně s roztečí 30mm i méně. Tím se ušetří trochu místa.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank61 » sob 23 lis, 2019 6:39 am

Hanku. Tohle je vždycky těžké rozhodnutí, neboť každá z variant má něco do sebe. Pokud se chceš kochat i jízdou "bez obsluhy" tak bych volil tu 1. variantu. Možná se mýlím, ale jak zde několik let sleduji tvé příspěvky, tak si myslím, že provozně by ti byly bližší spíš varianty 2-3. Tu poslední bych již po nějakých zkušenostech ze stavby a na základě předchozích připomínek vyloučil. Já osobně bych volil tu "nudli", neboť je to konstrukčně i prostorově nejjednodušší řešení. V TT ji lze postavit na šířce cca 25 cm a pak lze takové minikolejiště například umístit i na nějakou, třeba i zasklenou poličku a využít jej jako funkční diorama. V každém případě však budu sledovat. Ať se ti dílo daří :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » sob 23 lis, 2019 7:47 am

Fox píše:Pochopil jsem, že už je hotová...


Ano.

Fox píše:Jak se přesuvna ovládá - předpokládám, že jen ručně?


Ano, je připravena na instalaci systému "šprtec".
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hopeter » sob 23 lis, 2019 9:39 am

Mě ještě uniká typ kolejiva ale z rozteče předpokládám Kuehn. Za mě připadají v úvahu všechny verze mimo té dvoupatrové. V návrzích s obloukovou výhybkou bych tu obloukovou vyměnil za obyčejnou WL20. Ušetříš tím kus staničních kolejí kde ti to pseudoprovedení nedovolí rozteč kolejí. Dále má podstatně delší srdcovku a mám obavu o spolehlivý průjezd krátkých lokomotiv.
Pokud bych měl vybrat jednu verzi tak tu nudli. Nejlépe se na ní modeluje takzvané funkční dioráma. V podstatě pro nás nostalgiky je hlavním ukojením malebná lokálková stanice z éry Hurvínků a páry... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » sob 23 lis, 2019 10:29 am

hopeter píše:Mě ještě uniká typ kolejiva ale z rozteče předpokládám Kuehn.


Ano, na kolejivo Kühn nedám dopustit, a to především kvůli aretaci výhybek.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Luděk » sob 23 lis, 2019 4:45 pm

Osobně bych zvolil tu nudli.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Kavka_ » sob 23 lis, 2019 7:13 pm

Pokud mohu, pak i já hlasuji za nudli. Přesně v této situaci nyní jsem - jakkoli stavím mikrokolejiště na obloucích 150 mm, tak nejvíc zábavy s ježděním nakonec užívám na mikroprojektu Gymnasijní, kde si na stole nechám pro zábavu pendlovat veškeré dlouhé vozy z mého vozového parku (i z let dávno minulých z produkce BTTB), které na prudký oblouk nemohou.... Vlastně i Desiro, které jinak nemůže vůbec nikam, neb větší oblouk než 286 mm zatím k dispozici na ježdění nemám... A z ostatních projektů - u tvaru Kameničky považuji do značné míry možnosti již vyčerpané skvělými provedeními na zdejším fóru; první návrh je pak vlastně zrcadlovou zvětšeninou projektu http://tt-kolejiste.unas.cz/mmalekolej.html který je z mého pohledu nedostižným vzorem, zatímco malé koncové nádražíčko připojené na cokoliv považuji za nevyčerpatelně zajímavé, i kdybych koukal na sté provedení a že jich mám nemálo oblíbených...
Na straně druhé, jak jste mne již naučili - závisí na vkusu a preferencích stavitele a investora... Takže ať bude nakonec výsledkem jakýkoli projekt, rozhodně se těším na realizaci a budu sledovat.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Ove » ned 24 lis, 2019 9:45 am

chápu málo prostoru, chápu “příkřejší” stoupání, ale já prostě nemám rád “placky” a raději budu jezdit krátkýma mašinama a dvounápravovýma vagonama, ale mám rád, když se vlní do kopečka a mimoúrovňově křižují nad sebou...
Proto jsem hlasoval pro “Kameničky ve stoupání”
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod HonzaM » ned 24 lis, 2019 10:20 am

Souhlasím s ove, vlak alespoň chvíli jede tratí odněkud někam, není to jen postrkování sem-tam.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků