Nekly - cestovní mikrokolejiště

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod hopeter » sob 28 pro, 2019 12:22 pm

https://tt120.webnode.cz/products/cast-prvni-zaciname/
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=51&t=11802
Ve výše jmenovaných odkazech se můžeš podívat jak vyřešit přepínání srdcovky pomocí přepínače a táhla k jazykům výhybky.
Štěrk lze taky zakapat jakýmkoliv naředěným dispezním lepidlem ( Herkules , Dispercol D2 apod. )
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Fox » ned 29 pro, 2019 4:38 pm

Taky mi Balfix došel, tak jsem vzal věc s názvem Mod Podge - matný, v ředění 1:3 ve prospěch vody. Tento přípravek je hojně používaný modeláři v USA, Austrálii apod. Používal jsem nejdřív jen jako finální přestřik, na stromky apod. pak jsem to vyzkoušel i na štěrk a byl jsem překvapený, jak to i v tomto ředění drží po vyschnutí jako kámen, není to ani trochu lesklé - jsem nadšený. Nyní to beru jako univerzální prostředek "na všechno". Třeba jsem s tím zakapal hromádky uhlí a štěrku při výrobě nákladů, výsledek byl bez jediné chyby. Dá se to koupit i tady, např. https://www.davona.cz/lepidlo-a-lak-na- ... /d-119148/.
EDIT: ještě na vzorku vyzkouším, jestli to lze po zaschnutí opětovně vodou povolit. To je pro použití na lepení kolejí víceméně nutnost.

EDIT2: vyzkoušeno, že to po navlhčení vodou opět povolí. Tzn. lze použít bez problémů i na lepení kolejí a stěrkování
Naposledy upravil Fox dne úte 31 pro, 2019 2:03 pm, celkově upraveno 2
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod hank » ned 29 pro, 2019 5:27 pm

Fox: Uvádějí tam, že Mod Podge se používá i jako ochranná vrstva-izolátor. Co se tím chce říct?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Fox » ned 29 pro, 2019 5:48 pm

Hanku, to opravdu nevím, nicméně se to asi netýká elektriky :D.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pon 30 pro, 2019 10:42 am

Díky všem, Balfix tedy objednán přímo od výrobce, nicméně i Mod Podge asi zkusím, přišlo mi to zajímavé...

Dorazil jsem vyvedení elektrifikace, provedl konečné jízdní zkoušky všech vozidel na analog i digitál a přepracoval tunelové portály na obyčejné - zakomponuji je tedy přímo do masivu, jako je tomu běžnější u pískovce.
Do konce roku jsem pryč, musím tedy konstatovat přerušení prací a návrat až v novém roce.

Tedy díky za veškerou podporu v tomto roce a těším se zase na všechny vaše projekty v tom novém!
Mějte se.
Nekly 10.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 30 pro, 2019 12:11 pm

I tobě přeji, synu v příštím roce vše nej :!: :wink: :mrgreen:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » sob 04 led, 2020 11:31 pm

V novém roce dodrátováno, vznikl ovládací box v pravém horním rohu, který se schová do odnímatelného skalního bobku - je v něm zdroj (knoflíková baterie) pro osvětlení nástupišť a budov, přepínání srdcovky (včetně vypínače napájení srdcovek) a přívod pro napájení kolejí (realizován konektorem pro připojení PC ventilátorů).
Sklály dostaly první vrstvu ze sádrových obvazů a získaly definitivní umístění odnímatelných dílů proti základně.

Mějte se!

Nekly 11.jpg

Nekly 12.jpg


O něco více fotek na https://kinclv.rajce.idnes.cz/Nekly_-_c ... kolejiste/
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » ned 05 led, 2020 10:48 pm

Tak, a než skončil víkend, tak alespoň skála nad ovládací panel...
Nekly 13.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod hopeter » úte 07 led, 2020 8:50 pm

Hezky jsi pokročil. Dokonce i ty skály prokoukly.
Budu se muset asi více snažit s tou mou kopií tvého nápadu. :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » úte 07 led, 2020 11:10 pm

hopeter píše:...Dokonce i ty skály prokoukly.
Budu se muset asi více snažit s tou mou kopií tvého nápadu. :mrgreen:

Kéž by na konci vypadaly jako pískovec.... :-)
Kopie nekopie - tohle je přesně místo, kde mě jedině potěší, pokud se někomu z mé práce něco líbí nebo ho inspiruje a použije k obrazu svému... vždyť i já čerpám především z námětů odsud.
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Střelec » stř 08 led, 2020 3:19 pm

Pískovec? Zkus jako základovku na skály použít pískovou barvu s domíchaným jemným (prachovým) pískem/pískovým pigmentem. Pak to došolícháš dalšími odstíny (vodorovné plochy lze trochu zahlinit). Pak si sežeň kobereček (foliáž) nějakých žlutých kytek (moje byly, tuším, od Poláka), nadrbej ho na menší chomáčky a vlep do spár a na malé výstupky skal. vypadá to pak jako kvetoucí tařice skalní a hezky to útesy oživí. Do toho pár borovic a nějakého křoví, případně nějakej jinej solitérní strom a bude to jak živý.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pon 03 úno, 2020 7:40 pm

Po delší době jsem se dostal k modelaření a pohnul s Nekly.
Vyřešil jsem rozebíratelnost a ukotvení sklal tak, že jsem do těla polysterenu (do obou dílů) zašrouboval konfirmáty a spojení zajišťuje neodymový magnet. Stejné neodymové magnety jsem zabudoval do terénu na místa, která to umožňují a všechny díly stal jsou tak pro budoucí přepravu kolejiště fixovány proti volnému pohybu.
Nekly 14.jpg

Nekly 15.jpg

Dále jsem pokročil k prvním povrchovým úpravám a začátku doby béžové (stále mám zbytek béžového Bylakrylu, tak se hnědá nekoná)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » čtv 06 úno, 2020 10:25 pm

Konec bílé!
Dotvořil jsem silnici (potahovací stavební lepidlo), prostor nádraží (prach od Poláka v několika odstínech) a zahlinil, především před skalami.
V druhé fázi sklály dostaly zatím šedý unifikovaný nátěr z akrylových barev a disperzního lepidla. Jako plnidlo přidán saharský písek...
A bílá skoro skončila - teď už jen sem tam prosvítá.
Dál to bude o barvách a zazelenění...
Mějte se!
Nekly 16.jpg

Nekly 17.jpg

Nekly 18.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod hopeter » pát 07 úno, 2020 7:28 am

Hezky to prokukuje. :)
Jak jízdní zkoušky ? Já jsem na šoupališti zjistil problém s klanicovým dvoosákem na výhybkách a následném R250. Naložený je v pohodě ale prázdný pořídí kinematika vykolejit. No nevadí budeme vozit dřevo s Vtr. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Nekly - cestovní mikrokolejiště

Příspěvekod Kavka_ » pát 07 úno, 2020 3:49 pm

Na těchto poloměrech je věru s vozy spousta srandy.
První parametr je celková délka, ale neméně problematické je i uchycení spřáhel. Zajímavé je, že Es od Tilliga v novém provedení se nechá v pohodě táhnout, ale sunutím do oblouku 150 mm skončí vykolejený - takže jako ten klanicový na oblouku 250... (i když mne napadá, že jsem ho možná nezkusil trochu víc zatížit). Obecně mi přijde, že spousta čtyřosých vozů by klidně prošla, pokud přepracuji uchycení spřáhel z těla vozu na podvozky. Na stranu druhou, ty zase jsou zbytečně dlouhé...
Takže můj vozový park se skládá z následujících:
Stará Zetka od Tilliga v novějším provedení s kinematikami, Rlmmp od Roco, Staré BTTB Es předělené na Tcms s kinemalikami Peho, uhláčeky Ur od PMT a jeden Talbot od Tilliga jako ty nejmenší. Pak ještě stará krátká cisterna BTTB a nová Tillig. No a pak něco dalších stavebnic v šuplíku, čekajících na správnou dobu (vyrábějíc kolejiště nezvládám dělat vozy/lokomotivy a naopak - jsou to zřejmě dvě různé disciplíny a já hold nejsem Ledecká, abych střídal jak na obrtlíku...)
Nekly 19.jpg


Jinak jízdně nepřekvapilo nic, jsou to vlastně znovu Zbednice, jen jsem lehce přehnal výšku silnice u přejezdu a musel jsem ubrousit kolem něj, na straně druhé se mi povedl lépe oblouk, tak to dělá menší neplechu při přechodu na rovinku.

Sledujíc Šoupaliště, jak se to krásně zelená, už se těším, až začnu také zelenit... (stále ty samé etapy - bílá - hnědá - zelená :-))

A trochu ještě Váhám co udělám za skalami. Chtěl jsem starý nepoužívaný přejezd se staženými závorami u zastávky, ale je to nějak moc veliké. Tak z toho kouká polňačka s přejezdovými kříži a možná ta malá zastávka - jen asi nevyužiji novější typy boudiček, ať už můj antivandal nebo výtvor pana Vykročila, ale skončím opět u plechové boudy, aby to epochové bezčasí zůstalo nenarušené...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků