Diorama- 1.pokus

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » sob 19 říj, 2019 3:25 pm

Zdravím Vás,

zajímám se o mašinky, ale mám pouze vozový park, koleje, hliníkový rám na stěně (jako Trixt) s deskou a elektroniku. Dlouho jsem odkládal stavbu kolejiště, protože jsem nevěděl, jak začít, co všechno je potřeba a co to obnáší. Dal jsem tedy na vaše rady a pustil se do stavby malého dioráma, abych si to osahal a případně nepovedený výtvor zahodil, aniž by mě to stálo moc peněz. Nechal jsem se inspirovat postupem Foxe, protože jeho návod mi přijde super pro začátečníka, jako jsem já.

Na OSB desku 51x25, co někde zbyla jsem zatím nařezal kousky styroduru a přilepil tavnou pistolí. Dále bych měl asi položit korkové podloží pod koleje, které mám v tloušťce 3mm.

Chtěl bych se zeptat, jak mám udělat výšku náspu a odvodnění, abych neudělal chybu hned na začátku. Do propustku jsem se nepouštěl. To mi přišlo zatím moc složité.

Děkuji za rady.

Dancer


1.jpg

2.jpg

3.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod hank61 » sob 19 říj, 2019 5:35 pm

Nechci tě demotivovat, ale nezačal si vůbec dobře. Nejprve si měl v patřičné výšce od základové desky postavit kolejové podloží, a až poté modelovat krajinu. Doporučuji ti, aby ses zde pořádně porozhlédnul a pak sám zjistíš, jak se co dělá..... :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Polabský » sob 19 říj, 2019 7:24 pm

Takto se ve skutečnosti stavěly místní dráhy podle zjednodušených stavebních předpisů pro místní dráhy okolo roku 1890.
Podle mne tam chybí odvodnění, běžné příkopy stažené do propustku :D .
Jinak vlastní kolejový spodek pod korkem by měl být rovnější ale hlavně pevnější.
Zkuste například ještě fungující stránky pana J.Vacka "Houmrovy vlaky", tam se stavbou domácího kolejiště
dost podrobně zabývá.
Hezký den.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » sob 19 říj, 2019 7:52 pm

Rozumím. Vytrhat a znovu. Nejdříve tedy z pevného rovného styroduru udělám kolejové podloží a následně si mohu hrát se svahem. Původně jsem myslel, že odvodnění prohloubím řezákem nebo pájkou, ale je mi jasné, že je to blbost.
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod hank » sob 19 říj, 2019 8:00 pm

Ale no tak... Než se začala stavět skutečná dráha, tak tam taky byla napřed nějaká krajina... Tento způsob, tj. vymodelovat krajinu nahrubo z pěnového PS a až pak do ní vytvářet spodní stavbu pomocí rašple, nože a žehličky, se za mého mládí doporučoval jako jeden z možných (sám jsem to ale nikdy nezkoušel). Viz též prastarou publikaci Vladimíra Zusky Modely železnice v terénu.

Dnes může být přijatelná alternativa k PS montážní pěna.

Nicméně souhlasím s kolegou Polabským, že tento způsob vytváření krajiny v modelu vyžaduje znát dost dobře zásady stavby skutečného železničního spodku. Především jde o znalost chování vody v terénu a způsoby odvodnění. Voda vždy bývala největším nepřítelem stavitelů železnic.

A samozřejmě vždy platí, že základem úspěchu je dobrý projekt. V tomto ohledu mají publikace pana učitele Zusky stále co říct i dnešním modelářům.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod prcek » sob 19 říj, 2019 9:41 pm

Tady je nejaky popis, jak svrsek vypada (neni to me dilo, ale povazuji jej za uzitecny)
http://www.parostroj.net/modely/svrsek_plan/svrsek_plan.htm
+pripominky predrecniku k vode - staci si predstavit, ze poradne zaprsi - kam to stece, kde zustane kaluz ... to se bude hodit i pozdeji, porost se lisi podle mnozstvi dostupne vody (a samozrejme dalsich faktoru jako svetlo, prevladajici vitr, severni/jizni svah a tim i teplota ...)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » úte 22 říj, 2019 10:24 pm

Jestli jsem to tedy dobře pochopil, tak to musím udělat způsobem, jako jsem namaloval v obrázku? Jen mi nejsou jasné rozměry odvodnění v místě svahu.
kolejové lože.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » stř 23 říj, 2019 5:27 am

Tedy, nedělej z toho drama, je to jen model a nikdo tam nepůjde měřit šuplérou... nicméně v uvedeném odkazu máš informací víc než dost a co není, vypočteš trojčlenkou.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod hank » stř 23 říj, 2019 6:50 am

Všechny rozměry budu uvádět ve skutečnosti pro jednokolejnou trať, do modelu si je přepočítej sám.

Šířka pláně spodku 6 m je u novostaveb, na starých drahách - především lokálkách - může být menší, třeba až 4,5 m. Výška štěrkového lože se dřív na méně zatížených drahách taky připouštěla menší, klidně i 25 - 30 cm. (Některé lokálky tím bývaly pověstné, ale během času se ty extrémy odstranily. A mírnější požadavky samozřejmě jsou na úzkém rozchodu. To se btw týká i materiálu lože. Dnes se používá zásadně kamenivo frakce 32 - 63 mm, dřív nebylo na lokálkách výjimkou drobnější kamenivo, škvára, popílek, písek nebo dokonce hlína... Podle toho ten svršek taky vypadal - běžné byly "bláťáky" a jiné vady.)

Ten příkop široký cca 40 cm je OK.

A ještě si pohlídej sklony náspů a zářezů. V nezpevněné zemině a výšce náspu/hloubce zářezu 2 - 6 m by měl být sklon v průměru 1:1,5 (ten poměr je tangens úhlu sklonu svahu, tj. poměr výška:polovina šířky u paty; 1:1,5 = 0,667 odpovídá úhlu 33,7°).

Například tady
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vy ... enta-pomer
je dobrá on-line kalkulačka, kde si můžeš dosadit i modelové hodnoty sklonu nebo rozměrů nebo úhlu a ono ti to vypočítá ty ostatní rozměry a úhly.

Ono je to trochu složitější, více ke stavbě spodku najdeš třeba tady
http://lences.cz/domains/lences.cz/skol ... Zeleznicni stavby II/M01-Zemní těleso.pdf
(zase se nezobrazuje celý odkaz :evil: , použij Ctrl+C - Ctrl+V)

Ale na kolejišti bych se držel té hodnoty 1:1,5.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » sob 26 říj, 2019 7:39 pm

Než to přilepím, tak se chci zeptat, jestli je to lepší cesta a mohu pokračovat?

_20191026_213815.JPG
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod milan ferdián » ned 27 říj, 2019 6:16 am

Jestli je to jen dioráma a do budoucna nepočítáš na napojení s dalším diorámem, tak ano.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » ned 27 říj, 2019 10:42 am

Ano, jen diorama. Potřebuju si jen vyzkoušet, jak na to. Kdybych to do budoucna chtěl propojovat, to bych musel asi doplnit nějaké kolíky na vycentrování a napájení, že?
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod hank » ned 27 říj, 2019 12:34 pm

Dancer píše:Ano, jen diorama. Potřebuju si jen vyzkoušet, jak na to. Kdybych to do budoucna chtěl propojovat, to bych musel asi doplnit nějaké kolíky na vycentrování a napájení, že?


To by záleželo na tom, jestli bys s tím chtěl chodit mezi lidi = na setkání a/nebo do klubu modulářů nebo jestli bys to chtěl provozovat propojené jen doma. Doma funguje i propojení - jak pěkně říká jeden zdejší kolega - "na lajdáka", i když z těch správných modulářů ti ho tady samozřejmě nikdo nedoporučí...

Ale tu poslední větu neber moc vážně, já jsem jenom nadšenec zapadlý na okraji zdejšího pralesa daleko od všech center dění a navíc jsem technologicky ustrnul někde mezi 70. a 80. lety minulého století. :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod prcek » ned 27 říj, 2019 1:44 pm

Ja bych tam aspon ty draty k napajeni dal, "kdyby nahodou" doslo na to propojovani.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » ned 27 říj, 2019 2:16 pm

Já tedy to napájení připojím. Drátů a konektorů se mi doma válí spousta a aspoň na tom budu moci prezentovat zvukové mašiny a osvětlené vozy.
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků