Diorama- 1.pokus

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod jardaficz » sob 02 lis, 2019 7:08 pm

Tdravím, já použil na plochu normální travní koberec a do něj jsem sem tam nalepil kousky foliáží a ,,spáry,, jsem dosypával hlínou a sem tam malý kousek foliáže. Silnici jsem udělal z jemného smirkového papíru, který byl následně přetřen nějakou tou barvou silnice. Zkusil jsem i trochu papír vytrhnout a pak zpátky zalepit.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » stř 06 lis, 2019 11:12 pm

Tak jsem se nepatrně zase posunul. Povrch jsem zasypal hlínou, přilepil kolej a zaštěrkoval.
Na to štěrkování si musím na příště pořídit nějaké hotové udělátko, protože to trvalo štětcem dlouho a výsledek se mi moc nelíbí. Nevyšel mi z toho takový ten pravidelný uhlazený násep po celé délce, ale místy se mi štěrk při zakapávání propadl.
Nyní jsem začal lepit fóliáže. Zjistil jsem, že je mám od Poláka a Romana Bezuchy. Když jsem některé namočil, tak se mi přilepili ke stolu a nešli dolů, aniž bych je potrhal. Zřejmě obsahují už nějaké lepidlo.

20191106_215856.jpg


20191106_231709.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod hank » čtv 07 lis, 2019 7:15 am

Dancer píše:Nevyšel mi z toho takový ten pravidelný uhlazený násep po celé délce, ale místy se mi štěrk při zakapávání propadl.


Ale to přece vůbec nevadí. Kdy ses naposledy prošel kolem trati?

A jestli ti moc vadí, že to nemáš jako podle pravítka, můžeš to dosypat. Klidně i štěrkem jiné barvy (jako že se to místo opravovalo dodatečně, což je normální; stylové by bylo dát tam třeba i novější pražce jiné barvy nebo dokonce z jiného materiálu) nebo uhlím (z tendrů parních lokomotiv a/nebo uhláků, záleží na epoše; ještě ve III. epoše stálo některým lidem za to chodit po trati a to uhlí ze štěrku vybírat, zvlášť tam, kde byl hustší provoz uhelných vlaků) nebo zelení (dnes se na likvidaci zeleně zvlášť na méně zatížených tratích dost kašle, i když už je to trochu lepší než před 15 - 20 lety; jestli modeluješ konec IV. nebo V. epochu, klidně může zeleň nad štěrkem pohledově převládat, a to i mezi kolejemi).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » ned 10 lis, 2019 5:18 pm

Tak už vím, jak nepřichytávat kousky fóliáže. Špendlíky jsem zapíchl až po hlavičky, aby se kousky pořádně přichytily k podkladu. Když jsem je vytáhl, nestačil jsem se divit. Asi dávám i moc lepidla, když prochází skrz.

Jak velké kousky fóliáže v TT strháte a dáváte k sobě? Kolik druhů na ploše (třeba stráně) kombinujete?
Díky

20191109_234405.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod hopeter » ned 10 lis, 2019 6:15 pm

Já nepoužívám špendlíky vůbec. Fóliáže lepím lepidlem Dispercol. Moc ho neředím , jen pokud je to už moc husté ode dna. Kousky odtrhávám pinzetou nebo větší kusy jen ručně ( zásadně nestříhám ). Namažu lepidlem podklad a přiložím kousek fóliáže. Druhým koncem pinzety nebo v uzčích místech pracovním koncem fóliáž přimáčknu. Postupně tahle zamačkám fóliáž do lepidla ,které mezitím zavadne tak , že fóliáž udrží. Pokud se někde přesto odchlípne tak ji znovu přimáčknu. Tenhle postup používám už od travních koberců s papírovým podkladem a funguje. :wink:
Jak velké kousky a kolik druhů ? Libovolně podle fantazie. :) Nejmenší kousky jsem použil na drny v kolejích. Co kde se nechtěně utrhne nebo zbude tak mám v krabici a z té vybírám co se zrovna hodí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » pon 11 lis, 2019 12:22 pm

každý má svoje postupy, musíš si to prostě osahat. Já špendlíky používám, považuji to za dobrou věc, zejména v propadlinách terénu, nebo na krajích (některé foliáže mají tendenci se na okrajích při schnutí zvedat). Používám tyhle: https://www.kancelarskepotreby.net/spen ... gI-1vD_BwE A vytahuji je pokud možno ještě před úplným zaschnutím (tak třeba za 2 hodiny). V místech vpichů je vidět, že bylo zbytečně moc lepidla. Ale navadí, zasypeš to nakonec nějakým bordelem, jakože suché větve, kůra, apod. Případně jde opravit posypem.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Ivan » pon 11 lis, 2019 12:56 pm

Já používám také špendlíky, ale jako ty, poučil jsem se že je nesmím zapichnout úplně. Pakliže máš foliaze s hladkým podkladem, mohu doporučit lepidlo Rfix od Poláka. Je husté a foliaz se rychle chytí.

No a do dírek po hlavickach můžeš zasadit drn nebo keřík. Ať se daří, první pokus vypadá nadějně.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » ned 29 pro, 2019 12:31 am

Tak jsem se zase po nějaké době dostal k modulu. Mezi tím mi z Číny dorazil airbrush a flokovačka na baterie. Airbrushem jsem zkusil stříknout boky kolejnice (aby tak nesvítily) a přetřel jsem je prachem rzi od Poláka.
Abych vyzkoušel flokovačku, pořídil jsem si posyp od modelscene časné léto 2mm a béžová 4,5mm. Bohužel jsou to jiné barvy, než použitá fóliáž a taky jiná velikost.
Zkusím pořídit jiné druhy a doplnit drny. Přechod zkusím upravit nůžkami.
Jaký máte postup pro ztvárnění květů? Viděl jsem, že se prodává barevná molitanová drť. Vypadá to realisticky?

20191228_234317.jpg


20191228_234329.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod T 478 3022 » ned 29 pro, 2019 9:09 am

T 478 3022
 
Příspěvky: 163
Registrován: sob 10 lis, 2012 5:07 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod cipisekmp » ned 29 pro, 2019 11:02 am

Ahoj, prozatim pekna prace. S kytickama trebas pomuze tohle:
http://kzmslovacko.cz/index.php/jak-na/217-kytky
Cipisek
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod martin-tt » ned 29 pro, 2019 3:21 pm

cipisekmp píše:S kytickama trebas pomuze tohle...
Cipisek

Ahoj, mám dotaz jak pevně drží fixace kytiček lakem na vlasy. Udrží se na stéblech trávy po přejetí vysavačem z nasazenou kartáčovou hubicí ? Vypadá to pěkně !
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod cipisekmp » ned 29 pro, 2019 4:10 pm

Ahoj, no moduly vysavam a vyfukuju vzduchem ale bez kartace takze nemohu odpovedet. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » stř 18 bře, 2020 2:00 am

Po dlouhé době jsem se zase dostal ke tvoření. Aspoň k něčemu je ten vir dobrý.
Květy jsem nakonec udělal nastrouháním pastelek a nanášením pomocí štětce namočeného v herkulesu. Na fotce to při umělém osvětlení tak nevynikne.
Mám to tedy teď zafixovat lakem na vlasy, nebo raději něco speciálního?

malý.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » stř 18 bře, 2020 8:27 am

moje řešení (kytičky i fixace) https://foxfoxfox.rajce.idnes.cz/Dioram ... 743515.jpg. Nyní místo fixace Sprayfixem Polák používám matný Mod Podge ředěný 1:3 ve prospěch vody (ala Luke Towan) https://www.google.com/search?client=fi ... cenic+glue. Teď ale bude problém to koupit... nevím, jak fungují e-shopy.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1307
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod mizl » stř 18 bře, 2020 10:52 am

Osobně používám lak na vlasy silně ružící. Vše drží tak jak má. Používám lak i na stromečky a jehličnany. Jediná nevýhoda při fixaci je že patina prachu a hlíny při postřiku silně ztmavne. Nevím zda tento efekt dělají veškeré fixátory.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Předchozí

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník