Diorama- 1.pokus

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » pon 28 říj, 2019 1:56 am

Tak jsem to zkusil znovu, ale raději nelepil. Špatně se mi diorama fotí. Nejsou vidět sklony.
20191028_021129.jpg

20191028_012427.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod milan ferdián » pon 28 říj, 2019 5:46 am

Je to diorama a tvé první. Psal jsi, že si chceš vyzkoušet postupy, tak zkoušej. Vidíš sám, kluci ti v rámci svých možností a znalostí radí :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » pon 28 říj, 2019 10:07 am

neboj se a lep, kolej ale až naposled, až budeš mít základní konturu terénu hotovou...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » pon 28 říj, 2019 4:14 pm

Tak jsem se malinko pohnul. Chtěl bych se zeptat, jestli se drobné nerovnosti po vytmelení a vybroušení dají zamaskovat nebo to mám raději přetmelit ještě jednou?

20191028_164549.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod JanoH0e » pon 28 říj, 2019 4:18 pm

Dajú sa zamaskovať, ale ak máš 24. hod. čas a tmel, tak by som to po vyschnutí vybrúsil a pretmelil. Čím menej práce so základom vo finále, tím lepšie.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » pon 28 říj, 2019 4:41 pm

nezaznamenal jsem, jakou metodou chceš dělat ten terén? V zásadě buď foliážemi, nebo flokováním travních vláken? Pokud foliážemi, ty se lepí s podkladem, takže nějaké vady, nerovnosti a spoje se dobře schovají. Postup:
- hrubé vyrovnání
- nátěr hnědým základem
- lepení foliáží.

Pokud flokováním, musíš trochu pečlivěji zakrýt (zatmelit) spáry a větší nerovnosti. Postup:
- jemnější vyrovnání
- nátěr hnědým základem
- zásyp terénu hliněným prachem (posypem) a jeho fixace (tento krok při použití foliáží odpadá)
- flokování travních vláken.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » pon 28 říj, 2019 5:17 pm

Flokovačkou zatím nedisponuji, tak bych chtěl zkusit fóliáže. Sice jsem nějaké pořídil na burze, ale nenapsal jsem si, co je to za výrobce a mám jich málo. Kolik zhruba typů fóliáže padne, aby to vypadalo reálně a ne jako umělá tráva na fotbalovém hřišti?
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » pon 28 říj, 2019 6:04 pm

no tady je opravdu těžké na dálku radit :) . Zkus si nejdřív rozmyslet, nebo načrtnout, jak by celé dioráma vlastně mělo vypadat (otevřená krajina, nebo okraj lesa, stromy v pozadí, nebo trať mezi loukami, poli apod.). A pak se dívej, jak to vypadá v reálu.
Foliáže si vyzkoušej jak k sobě pasují nanečisto, můžeš si jednotlivé kusy a kousky zkusmo sesadit dohromady podle sebe a fixovat špendlíky - bez lepidla. To je velká výhoda, že pracuješ bez stresu. Přechody jednotlivých kousků by neměly být rovné, jak to v přírodě chodí. Ještě je na to brzy, ale pro zaštěrkování kolejí je jiný postup. Pokud používáš foliáže, lepí se foliáže ke kolejím ještě před štěrkováním, jinak je vidět přechod. Ale k tomu asi až později.... ať se dílo daří.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » úte 29 říj, 2019 1:34 pm

Tak jsem si to zkusil sesadit k sobě. Zjistil jsem, že ty fóliáže jsou spíše pro H0, protože jsou moc masivní a vysoké.
Já bych chtěl zkusit za tratí mít okraj lesa, mezi silnicí a tratí nějaké to křoví s vysokou travou a pár stromky a kousek obdělaného pole před silnicí.

Silnici 2.třídy bych měl asi ještě udělat před fóliážemi, nebo až po nich, jako zaštěrkování tratě?
Mohu se zeptat, jakým způsobem vymodelovat asfalt s výtluky?

20191028_234446.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » úte 29 říj, 2019 2:06 pm

no vidíš, to bude dobrý. Barevně to docela jde, pěkná divočina :D . Že takové ty bohatší (a dražší) foliáže moc nepasují k menším měřítkům je fakt. Až to budeš lepit, nepospíchej a vždy to stlač co nejvíc k sobě a zajisti špendlíky, aby se okraje co nejvíc vzájemně spojily. Tam, kde to bude vidět, si úplně nakonec můžeš pohrát s kouskem křoví apod., aby se to zakrylo.
Ze zkušenosti doporučuji začít od tratě, Tam to můžeš nůžkami zastřihnout rovně podle tratě. Pokus se u tratě zachovat co nejnižší výšku, tj. tam to dobře zajisti proti nadzvedávání při lepení. Co se týče vzdálenosti od koleje, začni v místě aby byl přesah štěrkování do foliáže tak 1-2mm. A ještě před štěrkováním můžeš v těch místech co nejvíc snížit travní porost (jde to opatrně zastřihnout třeba ostrými nůžkami).
Co se týče silnice, tu můžeš dělat před i po, okraje se dají upravit např. jemným štěrkem. Asfalt s výtluky: to už je trochu vyšší dívčí. Někde tady na fóru byly postupy i s obrázky. Záleží, jakou technikou chceš silnici realizovat. Postupů je hodně, od nalepení papírové vozovky co se dá koupit (asi Noch, Faller ?), přes sádru, různé hmoty jako je DAS atd. Já jsem použil velmi husté flexibilní lepidlo na obklady, nanášené špachtlí ve vrstvě cca 2mm do prostoru vymaskovaného páskou. Do lepidla jsem přidal trochu disperzního lepidla - "pro jistotu". Následně jsem uválcoval a vyhladil malým malířským molitanovým válečkem. Tak za 30 min. můžeš opatrně odstranit pásku a začistit okraje. Po zaschnutí jsem barvil barvou Polák - asfalt. S touto metodou jsem spokojený, protože se mi nestalo, že by to popraskalo i když jsem musel dát někde silnější vrstvu. Na výtluky jsem si netroufl :( . Možná poradí někdo jiný svůj postup.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Kavka_ » úte 29 říj, 2019 5:10 pm

Pokud mohu za sebe, tak ve Zbednicích jsem použil svou oblíbenou metodu saharského písku - jemný prachový písek (mám zásoby ze Sahary a rád ho používám i jako plnidlo do různých aplikací - nahradit by šel jakýmkoli jemným štěrkem) jsem rovnoměrně rozprostřel a uhladil ve vrstvě 1-2 mm a pak jej zakapal barveným Polákovým lepidlem na štěrk. Propady vzniklé většími kapkami vytvořily dojem hodně rozbité silnice - tady ovšem na velmi malé ploše.
Na další silnice ve svém modelářské životě se ovšem chystám použít právě metodu popsanou FOXem...

Pro představu:
https://kinclv.rajce.idnes.cz/mikrokole ... 6_Rich.jpg
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Dancer » sob 02 lis, 2019 12:43 pm

Tak po důkladném prohledání fóra jsem zjistil, že je nejlepší kombinovat fóliáž a statiku. Objednal jsem si u číňana flokovačku (i airbrush) a chtěl bych zkusit i tuto metodu ztvárnění krajiny. Proto tedy musím zasypat diorámu prosátou hlínou.
Je asi lepší to zasypat celé kromě kolejového lože, že? Nebo tam, kde bude větší kus (třeba řepkové pole od model scene) to nechat bez hlíny, aby to dobře drželo?
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Fox » sob 02 lis, 2019 4:27 pm

Nevím, jak jsi zjistil, že nejlepší je kombinace obou metod? Abys to na tom diorámatu nepřehnal. Držel bych se jedné metody, ale je to na Tobě.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod milan ferdián » sob 02 lis, 2019 4:30 pm

Kombinace statika/foliáž jsem použil i já. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diorama- 1.pokus

Příspěvekod Ivan » sob 02 lis, 2019 6:59 pm

kombinace statika - foliáž je OK, já na svém segmento-diorama dělal větší plochy foliáží od poláka, ale na dodělání osy polnačky, krajnic a např. skal je jednodušší statika (no, na těch pár kousků jsem to flokoval mucholapkou, ale šlo to :D). Pozor, aby si odpovídaly odstíny.
Lepší a dokončenější fotku nemám, neb projekt segmentovky byl ukončen z důvodu stěvání a jedu nově v mini :)... a jsem tomu i rád, protože obsahuje spoustu začátečnických chyb.
Přílohy
IMG_8353_menší.jpg
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků