Minikolejiště TT 113x82

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod michal_d » úte 23 črc, 2019 5:05 pm

Dobrý den,
rozhodl jsem se prezentovat svojí stavbu minikolejiště ve velikosti TT.

Námět: místní trať do koncové staničky obdočující z hlavní tratě. Hlavní trať tvoří jednoduchý ovál se skrytým nádražím. Vedlejší trať odboduje a stále stoupá ve spirále do koncové. V místě obdočky bude na obou kolejích zastávka. Odbočka krytá návěstidly, koncová stanice dle D3. Prostor koncové stanice bude od odbočkyopticky oddělen nízkým zalesněným hřebenem.

Epocha: V. až současnost. Kolejiště plánuji situovat cca mezi léty 2000÷2010. Z toho to období mám i nejvíce vozidel, jejichž stavbou se dlouhodobě zabývám.

Ovládání: Kompletní DCC, v minulosti jsem postavil několik analogových kolejišť, ale doba je jinde...

Kolejivo: Tillig min. radius 310mm. Výhybka k remíze Kuehn. Přestavníky MP1

Je jasné, že v těchto miniaturních rozměrech je celý návrh velký kompromis, ale chci mít možnost provozovat modely jinde než na koberci a více místa na rozumné uskladnění nemám. Zároveň beru stavbu jako tréning (DCC, nové materiálu na tvorbu krajiny atd.) na něco většího až bude jednou místo. Stavba probíhá v obýváku na stole a v malé sklepní dílně, kde ale kolejiště nemůžu kvůli vlhosti ponechat dlouhodobě, tudíž je velkou výhodou, že kolejiště jde v pohodě přenést v jednom člověku. Stavba probíhá hlavně po večerech, když usnou děti, tedy nelze čekat nějakou závratnou rychlost aktualizací. Se stavbou jsem započal v únoru a současný stav je na druhé fotce dalšího příspěvku.
Více pracovních fotek mám na https://md-modely.rajce.idnes.cz/Kolejiste

S pozdravem Michal D.
Přílohy
3_vse.png
Komplet
3_vse.png (33.07 KiB) Zobrazeno 5886 krát
2_skryta.png
Skytá část
2_skryta.png (27.78 KiB) Zobrazeno 5886 krát
1_viditelna.png
Viditelná trať
1_viditelna.png (16.08 KiB) Zobrazeno 5886 krát
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod michal_d » úte 23 črc, 2019 5:07 pm

pracovní fotky
Přílohy
Kolejiste_190723_005.JPG
Skryté nádraží
Kolejiste_190723_005.JPG (157.58 KiB) Zobrazeno 5883 krát
Kolejiste_190723_012.JPG
Koncová stanice
Kolejiste_190723_012.JPG (160.48 KiB) Zobrazeno 5883 krát
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod Trixt » úte 23 črc, 2019 7:05 pm

Je to sice malé, ale mnohem lepší než nic. ;) Držím palce, aby se dařilo. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod vojtas » úte 23 črc, 2019 11:45 pm

Kdyby mělo být po mém, vyměnil bych kolej kde stojí uhlák a kolej s remízou. Určitě je reálnější situace mít remízu vedle šturcu a kolej k uhelné skládce mít nataženou za budovu jako třeba v Dobříši, než obráceně. Vím, že tyhle remízy v rozích jsou na minikolejištích oblíbené, ale škvárová plocha vedle budovy alespoň umožní mít někde nějakou volnou plochu, kterých je okolo skutečných stanic tak nějak více, než budov, kolejí a zařízení.
Ještě dodám, že držím palce a doufám, že se projekt podaří dostat do zdárného konce, to se mi za celý můj modelářský život ještě nepodařilo :)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod michal_d » stř 24 črc, 2019 7:15 am

Původně měla být remíza u šturcu, ale takto se na kusou kolej vejdou 2x Eas, Smmps..., nebo 1x Roos, Res... U budovy by se vešel pouze 1x Eas a navíc poloha oblouku byť velice mírného již neumožňovala spřažení najetím lokomotivy, takto je spřahování v pohodě. Uvažoval jsem, že by remíza nebyla vůbec, ale s "depem" se to bude víc líbit dětem.
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod Ivan » stř 24 črc, 2019 3:54 pm

Vítej v mini! Kolejišťátko se mi líbí, držím palce se stavbou a budu sledovat pokroky!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod hopeter » stř 24 črc, 2019 4:10 pm

Vidím , že jsi skloubil dohromady několik plánků od Milana F. :) Myslím , že se ti to povedlo dobře a i stavba se mě líbí. Rád budu sledovat. Ať se daří.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod michal_d » pon 18 lis, 2019 8:49 pm

Na kolejišti stále pomalu leč plynule pokračuji. Momentálně je kompletně sjízdné. Všechny přestavníky a detekované úseky funkční. Začal jsem tvořit tvar krajiny, hlavní hřeben odděluje koncovou stanici od odbočky a kolejiště hned vypadá větší. Pár fotek jsem přidal na rajče.
https://md-modely.rajce.idnes.cz/Kolejiste/#Kolejiste_191118_001.jpg

Obrázek

Obrázek

Obrázek
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod Ivan » pon 18 lis, 2019 9:23 pm

Pěkně ti to přibývá, díval jsem se také na stavěné modely a smekám, precizní práce a přirozená patina.

Předpokládám, že bude v plánu provzovat na kolejišti také barču s vozy Bmo/Bap (jak je na fotce). U této soupravy mám obavy, že budeš muset na mostě oželet zábradlí, protože vagony jsou dlouhé a oblouk začíná již na mostě (chápu, kompromis mini). Já mám totiž také na svém mini stejný most KB model, taky trať v oblouku a jestli se povede osadit zábralí, tak to bude opravdu dost natěsno. Mne začíná oblouk kousek za mostovkou s poloměrem R320 a zábradlí (není zatím osazené) bude max 1 mm od průjezdného profilu Bmo. Kdyby to nevyšlo, tak si možná pozvu vandaly, kteří konec zábradlí vyvrátí.
foto zde
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Minikolejiště TT 113x82

Příspěvekod michal_d » stř 20 lis, 2019 8:07 pm

Ano, s mostem bude problém. Proto jsem zatím ani nenalepil krycí plech na druhou stranu kolejí. Zatím jsem se nerozhodl co s tím, ale myslím, ale uvažuji, že bych trochu posunul profily nesoucí krycí plechy dílá od kolejí a horní plochu mostu mírně rozšířil + dal snížené zábradlí. Bohužel mi to nenapadlo včas jinak bych most rozšířil celý včetně pilířů, předělávat se mi jej teď už nechce. Ale nechávám to prozatím otevřené. Omezovat se, která vozidla mají na most přechodnost nechci, jednak bude kolejiště sloužit i jako testovací polygon pro vlastní stavby vozidel, a pak taky kvůli dětěm. Jsem potěšen, že se vozidla líbí, jejich stavba je moje nejoblíbenější část žm.
michal_d
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň


Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků