Modul koncovej stanice

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod milan ferdián » pon 22 črc, 2019 11:42 am

Skvělý materiál :wink: .Díky.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod Rtep » pon 22 črc, 2019 12:22 pm

To Hank

MORAVIA byla a nevím jestli ještě je vydávaná brožurka modelářů z Brna. Vydávání tehdy měl na starosti pan Ivan Hamerský, který by mohl mít i všechna vydaná čísla. Byl to takový vlastně samizdat. Pokud by jsi se poptal lidiček z Brna tak určitě se mezi nimi najdou všechna čísla. :D
Pěkný den
PH
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod hank » pon 22 črc, 2019 2:37 pm

Rtep: Děkuji.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod hank » pon 22 črc, 2019 2:50 pm

Lubomír píše:...


No to je paráda, děkuji mnohokrát. Ze které doby jsou ty plánky popsané normalizovaným technickým písmem?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod milan ferdián » pon 22 črc, 2019 5:24 pm

hank píše:........

Jen to jsem prozatím našel.Milan
Přílohy
01-Ždánice – kopie.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod Tax » pon 22 črc, 2019 7:20 pm

Toto vyzerá zaujímavo ;)
Uživatelský avatar
Tax
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 12 led, 2008 12:16 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod Lubomír » úte 23 črc, 2019 3:30 am

hank píše:
Lubomír píše:...


No to je paráda, děkuji mnohokrát. Ze které doby jsou ty plánky popsané normalizovaným technickým písmem?


Přesnou dataci neznám, nicméně jsou tam snad všechny zrušená nákladiště co znám s výjimkou Dyje. Není tam přestavba Rakšic, kdy byla postavena vlečka do Dukovan. Odhaduji tak začátek 80. let.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod hank » úte 23 črc, 2019 5:45 am

Vladimír: Děkuji. Přestavba žst Rakšice včetně výstavby vlečky do Dukovan proběhla v letech 1974 - 77, vlečka byla kvůli nějakým úřednickým tahanicím předána EDU až v r. 1980. Takže to odhaduju nejpozději na první polovinu 70. let.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod KuBz » úte 23 črc, 2019 8:38 am

Lubomír:

Zdravím. Šly by ty plánky uploadnout ještě jednou , Děkuji
KuBz
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 25 lis, 2018 6:02 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod Tax » sob 27 črc, 2019 10:33 pm

Keď som to tu začal, pridám sem plánik stanice Spišské Podhradie. Urobil som to v SCARM v tzv. neskrátenej podobe, teda okrem časti s remízou. Podľa schémy ktorú som našiel na Vlaky.net neďaleko remízy je koľajová spojka, podľa Google maps tam dnes nie je. Pri remíze sú dve plechové búdy, inak všetko zodpovedá s nejakou malou odchýlkou plániku v prílohe. Teda ešte pri sklade s rampou ( drevený sklad ) sú ruiny / základy nejakej budovy, neviem čo to bolo.
Na vchode do stanice je pravdepodobne lichobežníková tabuľka, viditeľný je rýchlostník 35 km/h. Na odchode zo stanice je rýchlostník 25 km/h

Schéma z VN:

Sp_Podhradie-Schema-kolajiska.jpg


A "plánik" v SCARM podľa mojej maličkosti:

sp_podhradie_schema.JPG


Je to na paneloch s rozmerom 500 x 55 cm aby to mohlo byť pri stene a zmestil sa aj tobogan do skrytej stanice. Nad touto maxidiorámou budú vitríny s modelmi. Teraz už len ostáva správne sa rozhodnúť: Hustopeče aj Spišské podhradie vyzerajú zaujímavo ( z môjho pohľady ), sú postavené na štandardnom koľajive Piko A v mierke H0. Bohužiaľ teraz nemám vhodný vektorový program aby som mohol urobiť ten plánik lepšie.
A včil do mňa ;)
Uživatelský avatar
Tax
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 12 led, 2008 12:16 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod JanoH0e » ned 28 črc, 2019 5:38 am

Nuž, rozhodni sám. :D Len zopár postrehov, keď som v Sp. Podhradí bol a "skúmal". Vlečky už niesu. Jedna viedla do tehelne, dnes sklad stavebnín, druha do travertínového kameníctva. Stanica krytá lichobežníkovou tabuľkou, traťová rýchlosť za priecestím je 50 km/h. Koľajová spojka k remíze ešte bola, ale bola nefunkčná a motorák 810 tam chodil úvraťou. Búda 1 a 2 niesu búdy ale sklady. Rampa bola primárne na dobytok. Dnes sa v priestore za ňou nachádza miniZOO sokoliarov a iných vtákov, primárne priestor sústreďovania dobytka. Zaujímavosťou je aj to, že osobná doprava bola prevádzkovaná mestom, dnes LTE. Vlaky sú vedené iba v sezóne.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod Tax » ned 28 črc, 2019 7:10 am

JanoH0e píše:... Len zopár postrehov, keď som v Sp. Podhradí bol a "skúmal". ...
Díky za postrehy aj za info.
Tie "búdy" som samozrejme videl na streetviev. Ako drážne sklady sa mi zdali troška ďaleko od koľají :) Samozrejme že ak by som sa rozhodol pre model tejto stanice tak ju prispôsobím mojim podmienkam. Zdá sa že aj oproti staničnej budpovy bol kedysi sklad, ale dnes je tam len trávnatá plocha porastená náletovým drevom. Zo streetviev nie je vidieť všetko, ale tabule 35 a 25 km/h sú viditeľné dobre. Vlečky by som asi neriešil, tý 50-ka je asi až za miestom kde tie vlečky boli. V každom prípade by sa mi hodili nejaké dobové fotky, tiež by ma zaujímalo či si videl zbytky popolovej a odkalovacej jamy, skladu uhlia. Až by som riešil parnú prevádzku, predpokladám že tam chodili 310.5 od KBD. Myslím že urobím polofikciu vychádzajúcu z koľajového plánu prispôsobenú na prevázku mašín ktoré mám k dispozícii - T435.0 a T458.1 v nákladnej preprave a plánované singrovky od MTB. Inak to chcem ako živú, funkčnú diorámu kde o "poschodie" nižšie bude skrytá staniaca aby sa z času načas mohli mašiny prebehnúť. Zaujímavé je že stanica je dosť rozsiahla, dnešné 812-ky sa tam dosť stratia ;)
V každom prípade "Hustopeče" aj "Spišské Podhradie" mierne zmodifikujem a názov stanice môže byť trebárs aj Hodná Dolná :D

sp_podhradie_1s.jpg


sp_podhradie_2s.jpg


https://www.google.sk/maps/@48.9960907,20.7557655,3a,75y,134.03h,83.8t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfVWlS1YZlEaaDR1uiOrPgw!2e0!7i13312!8i6656?hl=sk
Uživatelský avatar
Tax
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 12 led, 2008 12:16 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod milan ferdián » ned 28 črc, 2019 7:46 am

Musím tě upozornit,že tvoje vlákno bude v budoucnu přesunuto,jakmile se vyjasní,oč u tebe běží.Nehlídáš si plochu.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod JanoH0e » ned 28 črc, 2019 7:50 am

Tento typ stanice bol "Slovenská" klasika. Až na pár výnimiek boli - sú koncové stanice 4 koľajné. A to už od počiatkov výstavby. Takže si môžeš vybrať hociktorú koncovú stanicu, s výnimkou možno 5, stále bude toto základne schéma. Pozri napr. stanicu Nitrianske Pravno, tá je klasika. Čo sa lokomotív týka, trať mala 2 ( udávané sú aj 3) rušne, dvojité tendrovky Cn2x355 od Krausa z Mnichova, pôvodne z okolia Budapešti, MAV ich označovala ako XIIa, ČSD 310.601 - 003. Vyradené v roku 1928. Nejaké zbytky som videl, ale v tej dobe bola v okolí remízy tráva po pás, takže som to ani neskúmal. Prebehnem svoje fotky možno niečo nájdem. Staré fotky z prevádzky som nenašiel.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Modul koncovej stanice

Příspěvekod milan ferdián » ned 28 črc, 2019 8:18 am

JanoH0e píše: Staré fotky z prevádzky som nenašiel.

Já našel hned dvě :P .Stanici Nitrianske Pravno je zpracováno v modelové velikosti TT/KŽM BOJNICE i s přilehlými vlečkami.
A odkaz https://kzmbojnice.railnet.sk/wp-conten ... Pravno.pdf
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků