Mini/Mikro kolejiště

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 11 říj, 2021 4:18 pm

patamatix píše:Ahoj všem,
Jsem zde úplně nový a chtěl bych se pustiti do stavby kolejiště TT. Naposledy jsem se tím zabýval před 30 lety. a koukám, že to vše pěkně pokročilo :-)
Vzhledem k tomu , že bydlím v paneláku a prostoru málo, tak bych chtěl udělat něco malého, ale abych mohl jezdit do kola (alespoň ovál s pár výhybkami) Poradí my někdo minimální rozměry panelu ? Potřeboval bych někde najít katalog kolejí (zatím se nedaří), abych si mohl naplánovat trať a od toho odvodit rozměr. Má představa je panel který budu schopen vzít a někde šoupnout třeba na skříň.
Děkuji za každou radu

viewtopic.php?f=28&t=13292
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod Kavka_ » sob 16 říj, 2021 8:12 pm

Ahoj,
myslím, že hledáš odpověď na otázku, kterou ti nikdo nezodpoví ultimativně. Panel umístěný svisle určitě jde, i zde jsou kolegové, kteří jej postavili, nebo zrovna staví.
Rozměr 120 x 80 je za mne určitě průchozí - skoro bych řekl, že Milan na plánku Kněževes dokázal, že pro lepší výstup je ideálem alespoň 85 cm šířky (mimochodem z tohoto plánku stále nemohu, je naprosto skvělý). Sám jsem postavil a provozuji kolejiště 110 x 80 cm ještě na starém BTTB kolejivu, které jsem se chystal nahradit novým na geometrii Kuehn (viewtopic.php?f=51&t=11908) - manipulovat se s kolejištěm takovéto velikosti stále ještě dá v jednom člověku. Klasikou tohoto rozměru pak je v mých očích jednoduché kolejiště Výsluní, které v různých podobách na internetu prezentuje povícero autorů (např. zde http://www.litomysky.cz/kolejiste/TTkubajs01.htm). Podobně pak Kolejiště od Adama Buchala (https://okounricni.rajce.idnes.cz/Minikolejiste_TT/). Na podobnou plochu se vešlo i Oblúkovo kolegy Brzdy (i když ten byl motivován potřebou spotřebovat Kuehn obloukové výhybky). A i Milan má ve svých knížkách povícero plánků na menší plochu...
Pak zbývá ještě otázka, co chceš stavět. Okruh na ježdění s pár doplňky pro radost, nebo věrný model na kompromisním rozměru? (...tedy budeš trávit čas ježděním, nebo modelováním?). Pokud by ses odvážil ke kompromisům, jde postavit i kolejiště menší - jak ostatně i vlákna v této kategorii dokazují.
Myslím, když budeš do budoucna pokládat konkrétnější dílčí otázky k něčemu, co jsi si zatím rozmyslel, dočkáš se i zde více odpovědí.
Hodně zdaru a sil do realizace!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod patamatix » sob 16 říj, 2021 9:12 pm

Spíše to bude okruh na malé ježdění a hlavně chci stavět, ale spíše fantazie. :D
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Předchozí

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků